Обява

Свий
Няма добавени обяви.

TLC J90-филтър купе

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • TLC J90-филтър купе

    Здравейте ,имам 90-ка без климатик която разбирам че фабрично няма филтър на купето.
    Имам приятел с такава която има климатик но и неговата е без филтър на купето, и двете са 98 г.
    Някой знае ли след коя година започва вграждането на посочения филтър за този модел /ако изобщо се вгражда/?
    Някой опитвал ли се е да поставя или да изработи ?
    Чета из руските форуми ,конкретно има 3 варианта ,като единия е с направата на такъв направо на 3D Принтер .
    Гадно става когато пуснеш вентилатора и да ти летят прах и парчета от листа в лицето.
    Чудя се как Японците са направили подобна гавра ,като по стари немски машини имат даже и по 2.
    0896 396 700 Димчо Костов.

  • #2
    До 2002, годината в която приключва производството на J90, няма филтър на купето.
    LZ1AIV

    Коментар


    • #3
      Ще трябва да се направи нещо.Лошото е, че чак в Русия има човек който ги прави,но с поръчка от там и от частно лице .......................
      0896 396 700 Димчо Костов.

      Коментар


      • #4
        Имахме Навара Д22 и тя нямаше. Та не е само при посочената Тойота.

        Коментар


        • #5
          Мда, странно инженерно решение е това и на доста джипове е така. Джийп Чероки до 2007-а и той няма. И вярно изглежда като гавра направо.

          Коментар


          • #6
            Два дни си играя с тази несправедливост,днес мисля да завърша изпълнението.
            Мисля че ще се получат нещата.
            0896 396 700 Димчо Костов.

            Коментар


            • #7
              Такааа,нещата се получиха от първия път ,даже направих и на приятел със същата Тота.
              Материали ,броня от жило ,филтърна хартия ,активен въглен и лепило бизон /здраво и еластично се оказа/.
              Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20201019_191806.jpg Прегледи:0 Размер:257.4 КБ ID:6659320
              Диаметър 170 мм ,но всичко трябва да е еластично ,трябва да премине през отвор 135 мм.
              Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20201020_150831.jpg Прегледи:0 Размер:488.2 КБ ID:6659321
              Вентилатора е на 3 болта.Лесно се сваля.Трудно се почиства ,почти милиметър натрупан и слепен прахоляк.
              Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20201020_151250.jpg Прегледи:0 Размер:221.9 КБ ID:6659322
              Така изглежда кожуха на вент. сниман отдолу, половин пакет мокри кърпи докато добие този вид.
              Чистене до където стигам.
              Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20201020_172800.jpg Прегледи:0 Размер:920.9 КБ ID:6659323
              Това чудо трябва да мине през отвора на вент. и да легне върху тенекията над него.
              Трябваше малко да коригирам при монтажа , трябваше да вкарам филтърните елементи в самия обръч /бяха подлепени в/у него/ , пречеха на клапата да отваря и затваря напълно.
              Доволен съм от крайния резултат,сега да видим кога ще се наложи ПОДМЯНА .
              Мисля да сложа фина неръждаема мрежа на жалюзите на предния капак,идеята ми е да огранича по -големите парчета боклук.
              0896 396 700 Димчо Костов.

              Коментар


              • #8
                На Terrano 2, при постоянно пусната вентилация на 1 степен и на 3-та, когато пуша на отворен прозорец (тоест никакъв проблем възхуда да си минава в пълния обем през вентилатора), филтъра изкарва около 5000км при 70% градско каране и почти липса на прашни пътища. Ако карам по прашно или offroad се е случвало да се затлачи и за 2-3 дни, но в тоя случай обикновено обратно продухване върши работа вместо смяна. Понякога съм го и мил, ако е миещ се, но не става като нов. Ако е с активен въглен под формата на дунапрен се затлачва по-значително по-бързо. Смяната е досадна (маха се жабка и една шина зад нея), заради което и страничната пластмаса на таблото), но не и колкото махане на вентилатор, макар че и моя е на 3 болтчета и излиза без да се пипа нищо друго.

                На тераното филтъра е плътна хармоника с размер 250 на 193, тоест площ около 965см2. Твоя е с площ 227см2 - смятай сам.

                Помисли за пригаждане на някакъв да речем от прахосмукачка. По-рехави са и има с кръгли елементи на хармоника.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  Тойота хич не ги обичат тия филтри май.
                  И стотицата, която им е най-скъпият крузер и най-скъпата тойота изобщо в периода си, също няма филтър ((:
                  В кутията в жабката има място и гнездо, но вътре няма филтър и капакът няма вратичка за филтри. Има фабричен капак с вратичка, но освен в лексуса на същата база (LX470) не знам да е слаган фабрично на крузера...
                  Аз си ги поръчах отделно и си ги инсталирах.

                  Коментар


                  • #10
                    Спарки ,за площта си абсолютно прав,но на първо време това е което ми е най лесно.
                    Има и втори вариант ,изрязване на кутията на вент. и вграждането на конвенционален филтър.
                    Има и трети,един руснак го е направил на се продава само от него чак в БАРНАУЛ,директно вграждане с нагъната хартия.
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:6093470118.jpg
Прегледи:175
Размер:34.3 КБ
ID:6659760
                    Направен си е както трябва и за смешните 900 рубли,но няма как да се поръча.
                    0896 396 700 Димчо Костов.

                    Коментар


                    • #11
                      Разбирам ти терзанията и мотивите за положените усилия. Само казвам споделям какво да очакваш или да търсиш някакъв друг вариант ако ти дойде на ум.

                      Отделно на всичките ми возила с филтър, той е след вентилатора, а не преди него. Не мога да се сетя за някакъв конкретен мотив за това, освен че поне вентилатора на тераното има и дренаж и филтъра се слага след него евентуално за да не се мокри.

                      И друго интересно - филтър имат само теранотата с климатик. Тия без климатик нямат.,
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • Двигателист
                        Двигателист коментира
                        Редактиране на коментар
                        Изпарителят на климатика, ако няма филтър и се кара в прашна среда се бетонира буквално. Особено някои видове прах в комбинацията с влагата по изпарителя. Виждал съм такива приличащи по-скоро на тухла, отколкото на изпарител, след работа в такива условия.

                    • #12
                      Колега, извини ме за "лаишкия" въпрос, но поради каква причина, ти е нужен подобен филтър, и подобен "филм" с разни разработки и доработки? Защо мислиш, че японският инжинер е бил голям "тъпанар" та е преценил, че не ти е нужен и не на последно място, защо реши, че "някакъв руснак" е по-умен от "тъпия"японец, та е измислил начин да му прецака и подобри разработката? Натрупаха се много въпроси, но ....
                      Та, всички въпроси произлизат от моят скромен опит с 90 -ка, от 13 г. и 350000км.! Само да те уведомя, че не страдам от сериозни дихателни заболявания, 90-ката си върви безгрижно и никога не ми е хрумвало, защо аджеба (каква хубава Българска дума), НЯМАМ филтър на купето, но аз съм убеден, че не е случайно!!! От безброй, наглед безсмислени инжинерни решения на "тъпите" японци, съм се убедил, че АБСОЛЮТНО нищо, не е случайно!
                      Последно редактирано от tony553; 22-10-20, 21:41.
                      TLC 90 1KZ-TE 2000г.
                      "Социализмът приключва тогава, когато чуждите пари свършат!" - Маргарет Тачър

                      Коментар


                      • Двигателист
                        Двигателист коментира
                        Редактиране на коментар
                        Каква е според теб причината да няма филтър? И след като не е необходим, защо други тойоти от същите години имат?

                      • tony553
                        tony553 коментира
                        Редактиране на коментар
                        Освен да са забравили да сложат, друго не ми хрумва !?! Щом "други тойоти от същите години имат" !!!
                        Добре, че се е сетИл, руския "инДЖенер", та да поправи това недоразумение ​​​​​​​

                    • #13
                      Първоначално публикуван от MoridinBG Преглед на мнение
                      Тойота хич не ги обичат тия филтри май.
                      И стотицата, която им е най-скъпият крузер и най-скъпата тойота изобщо в периода си, също няма филтър ((:
                      В кутията в жабката има място и гнездо, но вътре няма филтър и капакът няма вратичка за филтри. Има фабричен капак с вратичка, но освен в лексуса на същата база (LX470) не знам да е слаган фабрично на крузера...
                      Аз си ги поръчах отделно и си ги инсталирах.
                      A 100-ицата има ли климатик фабрично? Щото горе 90-ката няма. Нисаните без климатик от тия години също нямат, но понеже поне теранототата без климатик са рядкост, не е масов "проблем". Които са с климатик си имат филтър още от 1994-та година, доколто ми е известно. Изпълненията без климатик или са за разни региони, в които климатик целогодишнмо не е нужен, или някакви странни къси поръчки я за някоя армия, я за някоя хуманитарна служба. Например има терано 2005-та, без никаква електроника по мотора фабрично, без електрически стъкла, без АБС, без EGR и без климатик. Оцъклих се, като го видях на живо и търсихме следи пот подмяна на двигател, ама тсъ - всичко си беше фабрично и никога непипвано.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #14
                        Първоначално публикуван от tony553 Преглед на мнение
                        Колега, извини ме за "лаишкия" въпрос, но поради каква причина, ти е нужен подобен филтър, и подобен "филм" с разни разработки и доработки? Защо мислиш, че японският инжинер е бил голям "тъпанар" та е преценил, че не ти е нужен и не на последно място, защо реши, че "някакъв руснак" е по-умен от "тъпия"японец, та е измислил начин да му прецака и подобри разработката? Натрупаха се много въпроси, но ....
                        Та, всички въпроси произлизат от моят скромен опит с 90 -ка, от 13 г. и 350000км.! Само да те уведомя, че не страдам от сериозни дихателни заболявания, 90-ката си върви безгрижно и никога не ми е хрумвало, защо аджеба (каква хубава Българска дума), НЯМАМ филтър на купето, но аз съм убеден, че не е случайно!!! От безброй, наглед безсмислени инжинерни решения на "тъпите" японци, съм се убедил, че АБСОЛЮТНО нищо, не е случайно!
                        Причината поради която ми е нужен подобен филтър,когато си пусна вентилатора да не ми летят в лицето остатъци от листа и прах.
                        А кой инжинер е по-Голям.......
                        Факт е че подобен филтър е полезен , факт е че е ТЪПО да не сложат филтър.
                        Не виждам Големия замисъл и ПОЛЗА от липсата на филтриращ елемент,ако има някакъв гениален довод ,ЩЕ СИ ВЪРНА ДУМИТЕ НАЗАД.
                        Значи на Терано и много други ,Японския инжинер е преценил че трябва ,а на Тойота този ''същия''е преценил че не трябва.
                        Не се заяждам ,нито искам да споря, живи и здрави.
                        0896 396 700 Димчо Костов.

                        Коментар


                        • sparkybg
                          sparkybg коментира
                          Редактиране на коментар
                          На Терано без климатик също няма филтър. Ама да намериш терано без климатик е почти мисия невъзможна.

                      • #15
                        И бившата ми Vitara (91ви набор), и Grand Cherokee (2004ти набор) нямах филтър купе.

                        За първата мислех варианти със слой от електростатичен памук. Туй нещо хем спираше яко въздуха, хем за 2 седмици беше черно. На края Vitara-та остана без филтър.

                        Grand Cherokee-то и то фабрично е без филтър. Ама има оригинални комплекти за добавяне на такъв. Това беше първото което направих по тази кола. Тя и климатик си има.

                        Филтъра ако е с малка площ или бързо ще се задръсти, или ще спира само листата. Ако драмата са ти листата - решението ти е валидно. Ако искаш да спираш и праха с тази площ филтъра ще се задръсти за седмица.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X