Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Hilux 06 - Шум при скорост над 80км/ч 4х2

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Hilux 06 - Шум при скорост над 80км/ч 4х2

    Здравейте,

    Имам си един новопоявил се проблем с камиончето и ми се искаше да чуя мнения или някой да сподели ако е изпитал същото как го е решил.

    След една разходка до х. Безбог на връщане към София се появи някакъв доста... неприятен шум заедно със сравнително високочестотна вибрация която тресе целият автомобил. Появява се само при движение над 80км/ч когато е в режим 4х2. Мога да го опиша като шум от завихряне на огромно количество въздух, като например при открехнат прозорец, придружен с вибрация но тук идва следващият момент - Това се случва само когато съм в режим 4х2. Когато включа 4х4 до 130км/ч няма и следа от този шум. Вибрациите мога да ги сравня като тези на бензинов двигател на по-висока предавка, когато се мъчи да не изгасне, точно докато се затриса преди да влезе в нормални обороти.

    Изолирах двигател и скоростна кутия като възможност, защото вибрацията се получава при същата скорост независимо от предавката/оборотите (на 3, 4 или 5-та винаги над 80км/ч). Също така при вкарана на неутрална си изредих предавките и нямаше никакви проблеми (активирана скоростна кутия изключено от раздатката подаване към колелата). Не знам дали е възможно да е нещо по окачването или баланса на гумите, предвид факта, че вибрацията и шумът изчезват при включено 4х4.

    Единственото нещо, което има логика да създава тази грижа е раздатката, защото в нея са промените между 2-та режима но бих очаквал да е по-скоро обратното и да има шум на 4х4 (когато има още повече подвижни части), но си нямам представа как изглежда тя и какъв и е принципа на действие... - би било чудесно ако някой може да сподели схема на въпросното животно, защото това, което съм виждал е мнго бегло отворена раздатка на 07 Hilux и нищо не можах да разбера от матеряла.

    Ще се радвам ако чуя ваши мнения по въпроса, преди да тръгна по сервизи, защото си пазя надеждата да е нещо простичко, което бъркам аз или мога да оправя сам.

    Едно нещо, което ме сърби като питане е дали може да е от малко масло в раздатката, защото ми споменаха за подобни проблеми при ниско ниво на маслото в скоростната кутия... но от друга страна няма логика да е това щом изчезва в режим 4х4.

    В момента приемам всякакви идеи и ще се радвам да чуя вашето мнение/предложение за отстраняването на проблема
    Една мравка може да носи 10 пъти теглото си.
    Един велосипед също.

  • #2
    До: Hilux 06 - Шум при скорост над 80км/ч 4х2

    Качвате колата на подемник, вдигате гумите, карате със 80 на място и един слуша отдолу. Най-лесния и точен начин, всичко друго са догадки.
    "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

    Коментар


    • #3
      До: Hilux 06 - Шум при скорост над 80км/ч 4х2

      При 4х4 товариш раздаткат по друг начин и износени тампони ще реагират различно, а и предния мост примерно при х2 може леко да отваря колелата, а при х4 да ги събира (ако е позастарял и тук там има повечко луфтове) и това заедно с малко натрупана калчица да ти прави номера.....т.е. както колегата по-горе каза, гледане му е майката, пък ако нямаш приятелски подемник или канал , може да идваш на моя, да се пулим и чешем по главите
      0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

      Коментар


      • #4
        Re: До: Hilux 06 - Шум при скорост над 80км/ч 4х2

        Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
        При 4х4 товариш раздаткат по друг начин и износени тампони ще реагират различно, а и предния мост примерно при х2 може леко да отваря колелата, а при х4 да ги събира (ако е позастарял и тук там има повечко луфтове) и това заедно с малко натрупана калчица да ти прави номера.....т.е. както колегата по-горе каза, гледане му е майката, пък ако нямаш приятелски подемник или канал , може да идваш на моя, да се пулим и чешем по главите
        Със сигурност ще се възползвам и ще ти звънна утре за насоки...

        Иначе вибрации в предницата не мога да усетя та не знам до колко може да е това - няма промяна в поведението нито вибрации във волана (освен тези, които тресат цялото купе)

        В общия случай може би наистина не бива да се затормозявам ами просто да се надникне преди да продължа с главоблъсканиците.

        Мерси
        Една мравка може да носи 10 пъти теглото си.
        Един велосипед също.

        Коментар


        • #5
          До: Hilux 06 - Шум при скорост над 80км/ч 4х2

          на мене ми се е случвало от разбит разбалансиран кардан точно същото. и до сега не мога да си обясня защо на включено двойно не тресеше.иначе влизаше в як резонанс някъде след 80 км/ч до към 90-95 и после се успокояваше. всъщност имам си една моя смешна теория защо спираше на двойното ама ше ми се смеете сигурно (заради "разтягането'' или "свиването'' при вкл/изкл двойно). както и да е при мен беше лек и евтин ремонт. само споделям. успех и дано е нещо дребно ;-).
          висете отпуснато

          Коментар


          • #6
            Re: До: Hilux 06 - Шум при скорост над 80км/ч 4х2

            Първоначално публикуван от Tony33 Преглед на мнение
            на мене ми се е случвало от разбит разбалансиран кардан точно същото. и до сега не мога да си обясня защо на включено двойно не тресеше.иначе влизаше в як резонанс някъде след 80 км/ч до към 90-95 и после се успокояваше. всъщност имам си една моя смешна теория защо спираше на двойното ама ше ми се смеете сигурно (заради "разтягането'' или "свиването'' при вкл/изкл двойно). както и да е при мен беше лек и евтин ремонт. само споделям. успех и дано е нещо дребно ;-).
            При мен звука не изчезва просто над 80км/ч си е там.

            Въпреки това ще се радвам да чуя подробности по твоя проблем - ще е хубаво да има поне една начална точка в търсенето на проблема, когато се възкачи камиончето на подемник.

            Мерси за отговора - и в този си вид е доста полезен
            Една мравка може да носи 10 пъти теглото си.
            Един велосипед също.

            Коментар


            • #7
              До: Hilux 06 - Шум при скорост над 80км/ч 4х2

              ами установихме го (както и по-нагоре някой го каза) като вдигнахме на подемник и даване на газ (лошото е че и гумите почват да играят така доста и за малко да се заблудим) но какато влезе в резонанса така повдигната (беше 70 ца) помислих че ще падне от подемника ;-). накрая локализирахме че идва от кардана някъде шума. всичко беше субективно, но го свалихме и го закараха в стругарска работилница да го проверят. лепнаха някакво малко парче метал на едно място и нещата заспаха. наистина при мен влизаше в резонанс само на определена скорост и изчезваше после.така и не разбрах от какво се получи. вибрациите преди това бяха ужасни.все едно ще се разпадне колата ;-). после смених и каретата за всеки случай. случвало ми се е доста подобно и на кардан който минава във тръба.вътре имаше едни набити лагери на които лагеруваше.ама това е друга бира. на някой от по-старите коли също имаше един висящ лагер който прикрепваше кардана към купето (доста рядко но съм срещал) мисля че и там ако се разбие ще стане същото. това последното го споделям просто ей така за любопитството. което разбира се не изключва ред други неща.просто давам идея. каквото и да е дано е малко. успех!
              п.с. а ако е малко масло в раздатката лостчето й би трябвало да загрява. дори на пипане.
              висете отпуснато

              Коментар


              • #8
                Re: До: Hilux 06 - Шум при скорост над 80км/ч 4х2

                Първоначално публикуван от Tony33 Преглед на мнение
                ... накрая локализирахме че идва от кардана н...

                Едно голямо благодаря за насоките, както и на Дядо Владо за подкрепата. Все още не знам дали е от това, но пуленето и чесането на глави доведе до разкритието, че е разбито едното каре (първото след раздатката към предният диференциял). Веднага щом си намеря такова или евентуално сервиз, в който да ми го сменят ще стане ясно дали е това разколничето, но за сега се вижда като приличен генератор на шум и вибрации

                Поздрави на замесените за помощта!
                Една мравка може да носи 10 пъти теглото си.
                Един велосипед също.

                Коментар


                • #9
                  Re: Hilux 06 - Шум при скорост над 80км/ч 4х2

                  И както се оказа проблема е от каре на предния кардан, което когато се пусне 4х4 се уплътнява и за това не шуми.

                  Явно наследство от предишният шофьор, на който не са му обяснили разликите между раздатка и диференциял, както на мен ми го обясниха при покупката.

                  Отново огромни благодарности на всички, които помогнаха с решаването на този проблем - сега карето е ново, шума го няма... остана само да излекувам SRS-а, който светна междувременно... или да го изкормя - защо изобщо са сложили на един камьон въздушни възглавници Това е тема на един друг разговор обаче
                  Една мравка може да носи 10 пъти теглото си.
                  Един велосипед също.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Re: Hilux 06 - Шум при скорост над 80км/ч 4х2

                    Първоначално публикуван от djivotno Преглед на мнение
                    Това е тема на един друг разговор обаче
                    И започва с димите: И ти къдеее .....И там квооооо` .......
                    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                    Коментар


                    • #11
                      Re: До: Re: Hilux 06 - Шум при скорост над 80км/ч 4х2

                      Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                      И започва с димите: И ти къдеее .....И там квооооо` .......
                      Ами всъщност не. Конкретно за този проблем май ще я заведа на представителите да го лекуват - виж ако ми светне пак ще се наложи интервенция, която включва пълен демонтаж на системата - прекалено много компютър не си е работа
                      Една мравка може да носи 10 пъти теглото си.
                      Един велосипед също.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X