Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какъв въртящ момент при затягане на гайките на джантите?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какъв въртящ момент при затягане на гайките на джантите?

    Здравейте, Днес си смених гумите със зимни, като развивах и затягах гайките на алум. джанти с гайковерт със тези параметри. При настройка 300 Nm можеше да се донатегне на ръка със стандартния ключ за смяна на гуми към джипа (TLC J90) 265/70/16. При настройка 400Nm, това вече не беше възможно. Как мога да проверя: 1. Колко е действителния въртящ момент развиван от гайковерта? 2. Колко е препоръчителния въртящ момент за конкретния автомобил?
    Ще бъда благодарен за мнения и информация по въпроса. Горното го правя, защото ми омръзна да нося тръба в колата, за да мога да развия гайките след поредното затягане от гумаджия, както вече се е налагало.
    LZ1AIV

  • #2
    LZ1AIV

    Коментар


    • #3
      Точно за LC90 не знам, но на LC120 стойността е 113 N/m.
      Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
      0887/осемпет 66 4осем

      Коментар


      • #4
        От Атласкопко са отговорили https://www.atlascopco.com/content/d...0Measuring.pdf
        LZ1AIV

        Коментар


        • #5
          Около 120 N/m са достатъчни. Тъпо е да се стяга на 300-400. Така шпилката е близо до границата на скъсване и понякога малко и трябва... Неслучайно ключовете за гуми на колите са със сравнително къси дръжки.
          "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

          Коментар


          • #6
            Оказва се, че променливите са доста. Колко здраво държиш ключа, колко време го задържаш на гайката, степен на заряд на батерията, до къде си натиснал спусъка (заради оборотите), тегло на инструмента. Истината, до която стигнах при употребата на ударен гайковерт, е да затягаш с малка стойност на в. момент и да извършиш дозатягането на ръка или с динамометричен ключ. Вярно е тъпо да затягаш с 300Nm. По тъпо е да затягаш с 400.
            LZ1AIV

            Коментар


            • #7
              Скрапа е прав.
              Макс 120 нютона за коя-да-е Тойота.
              Късал съм шпилка.Явно някога системно е пренатягана.Между другото не са скъпи оригиналните.Не е лошо човек да има две-три под ръка.
              А всички знаем колко са удобни шпилките, а не болтовете...
              Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
              0887/осемпет 66 4осем

              Коментар


              • #8
                Аз съм 100 кила, грубо. Рамото на ключа е 20 см, пак грубо. Поставям го да е хоризонтален, и стъпвам върху края на ключа. Колкото се стегне-толкова.
                Това прави към 200 нМ. Нямам случай след такова стягане да ми се е развила гайка или болт.
                Имам случай когато започнах да се заигравам с мерене на сила, с разни гайковерти и прочие. На връщане от едно състезание хвръкнаха двете задни гуми на транзита. Зор-мор събрахме системата и се прибрах. От тогава насам-с крак върху ключа и нямам никакви грижи с джанти и гайки.

                А, да-и винаги се развива сравнително лесно-пак с крак на ключа. Понякога е нужно да се лашна малко, но нямам случай на неразвита гайка.
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • bojitch
                  bojitch коментира
                  Редактиране на коментар
                  Аз завивам на ръка с рамо около 30 см и нямам саморазвити бурми.

              • #9
                Нямаш представа мързела до къде може да те закара...
                LZ1AIV

                Коментар


                • #10
                  И аз затягам с крак или тръба , знам , че със сигурност превишавам числата по книга , ама проблеми не съм имал до сега .
                  Който търси , намира !
                  Човекът е човек, когато е на път !

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X