Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Трудно включване на скоростите на Тойотa Ланд Круизер 7-ма серия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Трудно включване на скоростите на Тойотa Ланд Круизер 7-ма серия

    Здравейте, колеги и честита Коледа! Джипът е ТЛК KZJ70, 1993 г., 3.0 ТД. Преди 2-3 месеца ми направи впечатление, че скоростите започнаха да влизат малко по-трудно. Това се отнася за включването на всички скорости, като към 3-та и най-вече към 4-та се забелязва нещо като недовлизане - след включване на скорост и отпускане на педала на съединителя, лостът се връща на свободна. С по-сериозен натиск скоростите влизат. При включена 3-та или 4-та скорост и движение на тях, независимо дали се подава или връща газта, изключване от скорост не се е случвало, а джипът е напъван яко още от началото на октомври (използва се основно за лов). Трудното влизане на скоростите се забелязва и при превключване с двойно амбриране във възходящ или с междинна газ в низходящ порядък. Маслото в скоростната кутия е сменено преди 13 000 км с правилното - 75W90. Въпреки това реших да го сменя и да видя дали ще има подобрение. При източването на старото масло майсторчето каза, че има някакъв "феролитен ефект" - т. е. наличие на фини метални частици. С новото масло съм минал окопо 200 км., от които 80 извън асфалта. Сякаш има някакво леко подобрение при превключване на скоростите, най-вече с недовлизането на 4-та, но не знам дали е внушение или започвам да свиквам с това положение. Определено обаче превключването не е така леко и мазно както винаги е било. Ще бъда благодарен за изказани мнения и препоръки на всички, сблъсквали се с подобен проблем! Приятна вечер!

  • #2
    От: Трудно включване на скоростите на Тойото Ланд Круизер 7-ма серия

    Здравейте и честита Коледа на всички колеги с пожелание за здраве и приключения!
    Здрасти kartechar!Така както си го описал, най-вероятно е, че на кутията и е дошло време да се ремонтира.
    Предполагам, че зад това 1KZ-T стои R150 кутия, които са прилично здрави кутии.Точно с тази не съм се разправял, макар че в момента си събирам чарковете за ремонт на една Н151(В) и R150-ката прилича много, само дето е по-малка.Лагерите и синхронизаторите са основните ѝ износващи се чаркове, ако е използвана грижливо.Но може да се наложи смяна и на вх вал, ако шлиците са износени от контакта с диска на съединителя, най-вероятно няколко диска са минали досега през нея.
    Ще ми се да попитам дали цопнахте магнитче във "феролитното масло" източено от кутията.Ако магнитът хващаше стружките, проблемът става по-дебел, ако не, най-вероятно са от бронз от втулките на синхронизаторите.Източи следващото масло след няколко часа престой и след това бръкни с тел с навито памуче накрая и се опитай да събереш по дъното повече стружки.Отделно, че тапата за източване на маслото трябва да има вграден магнит.Ако по него има залепнала само финна черна кал(железен прах на сухо)най-вероятно няма голям проблем.Обаче ако има забележими парченца, нещата са зле, ще има смяна не само на консумативи:–(
    Ще се пробвам да добавя малко снимки на една R150-ка, която купих от човека в Косово откъдето е и Рънера ми.Кутията извадих от една локва, където беше стояла доста време, поне няколко месеца.Разбира се в Косово не вали много, но като завали и докато изсъхне....
    Но след разглобяване и измиване се оказа, че само лагерите бяха повредени от водата., всичко друго беше в отлично състояние.Но синът ми я сглоби обратно и аз нямам снимки.Ако ти потрябва, със сигурност имам някъде лист на частите(лагери основно) които купих тогава за подмяна.
    Разбира се, ако решиш сам да направиш ремонта, бих препоръчал да го започнеш само ако имаш опит в такива карантии.Иначе става, но по-бавно и всичко записвай, даже размерите на фиксаторните съчми и пружинки:-)))
    Успех!
    Мето
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5603_1.JPG
Прегледи:1
Размер:1.00 МБ
ID:5776902Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5594_1.JPG
Прегледи:1
Размер:987.6 КБ
ID:5776899Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5582_1.JPG
Прегледи:1
Размер:816.3 КБ
ID:5776897Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5595_1.JPG
Прегледи:1
Размер:988.1 КБ
ID:5776900Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5587_1.JPG
Прегледи:1
Размер:719.3 КБ
ID:5776898Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5602_1.JPG
Прегледи:1
Размер:927.4 КБ
ID:5776901Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3873_1.JPG
Прегледи:1
Размер:649.9 КБ
ID:5776905Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3870_1.JPG
Прегледи:1
Размер:656.6 КБ
ID:5776903Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3872_1.JPG
Прегледи:1
Размер:737.3 КБ
ID:5776904
    Последно редактирано от metotem; 29-12-17, 03:08.
    1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

    Коментар


    • #3
      От: Трудно включване на скоростите на Тойото Ланд Круизер 7-ма серия

      Здравей, Методи и благодаря за включването! Отзивчив и полезен както винаги! Кутията, която ми излиза по VIN, наистина е R150 или R151:http://www.japan-parts.eu/toyota/eu/1993/land-cruiser-70/kzj70lv-mnxw/3_781530_008_/powertrain-chassis/3301_transaxle-or-transmission-assy-gasket-kit-mtm. Магнит във "феролитното масло" не сме топвали, но и тогава ми се стори, че металният отблясък на маслото има някак си златист оттенък и изказах предположение, че може да е бронз или месинг. По пробката за източване не забелязах метални частици. При възможност ще се възползвам от съвета ти за проверка с магнит за метални стружки в маслото. Абе, явно ще се ремонтира кутията и то не от мен лично, но ще е след края на сезона. Благодаря още веднъж! Жив и здрав!

      Коментар


      • #4
        От: Трудно включване на скоростите на Тойото Ланд Круизер 7-ма серия

        Съединителя как е?
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #5
          От: Трудно включване на скоростите на Тойото Ланд Круизер 7-ма серия

          Според мен е добре. Джипът е закупен на 195 000 км., в момента е на 245 000. Не знам дали преди това е сменян, но е нормално твърд, отделя на около 1/2 от хода си, не се чуват никакви странични звуци при натискане и отпускане.

          Коментар


          • #6
            От: Трудно включване на скоростите на Тойото Ланд Круизер 7-ма серия

            Четвърт милион му е време за нов
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #7
              От: Трудно включване на скоростите на Тойото Ланд Круизер 7-ма серия

              Ще ми се да е от него, че да мина със смяна на консуматив. Кофти ще е ако при свалена кутия пак трудно влизат скоростите. Тогава вече сме за ремонт...

              Коментар


              • #8
                От: Трудно включване на скоростите на Тойото Ланд Круизер 7-ма серия

                Има ли разлика при работещ и изгасен мотор
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • #9
                  От: Трудно включване на скоростите на Тойото Ланд Круизер 7-ма серия

                  Ако скоростния лост е натопен директно в кутията, което би трябвало да е така, в края му няма ли една пластмасова полусфера? Тя участва сериозно в смяната на скоростите, сменя се лесно и е много евтина. Може да се започне от нея.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Трудно включване на скоростите на Тойото Ланд Круизер 7-ма серия

                    Първоначално публикуван от jja Преглед на мнение
                    Ако скоростния лост е натопен директно в кутията, което би трябвало да е така, в края му няма ли една пластмасова полусфера? Тя участва сериозно в смяната на скоростите, сменя се лесно и е много евтина. Може да се започне от нея.
                    Първо свалихме скоростния лост, махайки ламарината отгоре на кутията. Полусферата видимо няма голямо износване, но стои някак си опечена и пожълтяла. Пружината, придържаща лоста, е здрава. Оставих смяната на полусферата след опита за подобряване на нещата със смяна на маслото.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Трудно включване на скоростите на Тойото Ланд Круизер 7-ма серия

                      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                      Има ли разлика при работещ и изгасен мотор
                      Не.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Трудно включване на скоростите на Тойото Ланд Круизер 7-ма серия

                        Тц. "Четвърт милион" не е мерило за тоя съединител. Изобщо не е важно
                        Бабата , дето ти я водя , е с нейния си.
                        TLC: LJ70 2LT ; FJ80 3FE

                        Коментар


                        • #13
                          От: Трудно включване на скоростите на Тойото Ланд Круизер 7-ма серия

                          Е твоята е турбо лъскачка
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #14
                            От: Трудно включване на скоростите на Тойото Ланд Круизер 7-ма серия

                            Първоначално публикуван от kartechar Преглед на мнение
                            Първо свалихме скоростния лост, махайки ламарината отгоре на кутията. Полусферата видимо няма голямо износване, но стои някак си опечена и пожълтяла. Пружината, придържаща лоста, е здрава. Оставих смяната на полусферата след опита за подобряване на нещата със смяна на маслото.
                            Смени я. Износването не се вижда. Като я сравниш с новата най-вероятно ще откриеш че дупката отдолу е по-голяма на старата. Това ще е единствената видима разлика.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Трудно включване на скоростите на Тойото Ланд Круизер 7-ма серия

                              След празниците ще я поръчам. Дано там да е заровено кучето!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X