Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тойота 4Runner - смяна на двигател 2LT с 1КZ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Тойота 4Runner - смяна на двигател 2LT с 1КZ?

    Преди около 4-5 месеца продаваха скоростна кутия от 1kz в Кърнаре. Нямам му тел на човека, моргата му беше от ляво на пътя в посока Карлово-София. Продавача разправяше и за някаква пукната камбана в Троян (ако не се лъжа)

    Първоначално публикуван от denny_mir Преглед на мнение
    Свалихме 2LT то, от колега от форума намерих механично ГНП, уговорили сме се да отида да го взема, но с камбаната яко удрям на камък, ако някой има да се обади - ще съм благодарен, може и цяла скоростна кутия да взема. 2 LT то ще се разпродава, ако някой има нужда от нещо да свирка, главата е спукана, всичко друго е ОК.

    Поздрави и НАСЛУКА!
    Последно редактирано от dochito; 24-06-15, 23:52.

    Коментар


    • #47
      От: Тойота 4Runner - смяна на двигател 2LT с 1КZ?

      Междувременно и аз започнах със смяната, която явно ще се проточи доста дълго поради липсата на свободно време. Засега 1KZ-та е изкаран и обслужен. 2LT-то го извадих / продадох миналия уикенд. Вчера установих, че камбаната пасва идеално ( тук сигурно дразня малко denny_mir ) Намерих в два форума доста снимков материал и указания, как да бъде извършена смяната, но не знам дали е удачно да дам линкове тук?

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20150623_164158.jpg
Прегледи:1
Размер:227.1 КБ
ID:5668702

      Коментар


      • #48
        От: Тойота 4Runner - смяна на двигател 2LT с 1КZ?

        Първоначално публикуван от dochito Преглед на мнение
        ... Намерих в два форума доста снимков материал и указания, как да бъде извършена смяната, но не знам дали е удачно да дам линкове тук?...
        Ако информацията е истинска, що пък не?
        О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

        Коментар


        • #49
          От: Тойота 4Runner - смяна на двигател 2LT с 1КZ?

          Намерих и камбана със съединител и маховик. Ще се постарая до началото на другата седмица да съм доставил всички части и да започна да пускам снимки какво как се случва.

          Поздрави и НАСЛУКА!
          PowerWinchBulgaria
          TOYOTA 4RUNNER
          0899727443

          Коментар


          • #50
            От: Тойота 4Runner - смяна на двигател 2LT с 1КZ?

            Относно информацията, всеки да си преценява сам за себе си! Аз съм до - планки за закрепване на двигателя - избрах варианта на англичанина. Ето и линковете:

            за рускоговорящи (лично аз не говоря и гледам само снимки)
            http://www.drive2.ru/l/2056709/

            за англоговорящи:
            http://www.landcruiserclub.net/forum...n-2-4TD-to-3TD

            Който прецени, че му е полезна информацията от линковете и че съм му спестил време да търси, да изпрати една студена бира към Пловдив! Аз после ще я препратя към колегите дето ми дават съвети! Важното е да има оборот на бира.

            Коментар


            • #51
              От: Тойота 4Runner - смяна на двигател 2LT с 1КZ?

              Предварително се извинявам за качеството на повечето снимки!

              Няколко снимки от свалянето на 1KZ двигателя, указа се някаква английска модификация ( то се и очакваше, при условие, че е с обратен волан ) - т.е. 145 к.с. Единствено не ми харесва, че е 1KZ-ТЕ а не 1KZ-Т. За сега ще се опитам да го подкарам така, ако имам проблеми ще търсим механична помпа. По проект (как звучи само, все едно че имам график, разчет на парите и т.н. ) ще сменя двигателя, ще поставя климатика и ще сложа интеркулер с цел по-добро охлаждане на главата. Радиатора на интеркулера ще е под капака а не отпред, защото отпред имам лебедка и още два радиатора. (ако някой има препоръки или съвети ще се възползвам). Скоростната кутия не смятам да я сменям, ако има някакъв проблем ще я сменя с тази от hilux-a. По мостовете за сега също няма да се преправя нищо.

              С какво започнахме:
              Измиване на радиаторите - бяха доста сериозно затлачени. Предупредиха ме още като купувах колата, че водния радиатор има теч, затова го дадох да го отворят, почистят и пак да го затворят - цената беше около 130 лв, ако не се лъжа.
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_000035.jpg
Прегледи:1
Размер:291.9 КБ
ID:5669116

              изваждането на самия двигател по указания от линка в по-горния пост. Да не се забравя да се откачи и скоростният лост в купето, в противен случай двигателя не излиза - установено от личен опит



              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_000054.jpg
Прегледи:1
Размер:163.6 КБ
ID:5669117
              за по-лесно обслужване на двигателя направихме една стойка


              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_000057.jpg
Прегледи:1
Размер:183.1 КБ
ID:5669118

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_000113.jpg
Прегледи:1
Размер:153.6 КБ
ID:5669119

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_000114.jpg
Прегледи:1
Размер:152.3 КБ
ID:5669120




              Бяха проверени и поразместени пуловете на клапаните. Два от тях минаха на шлайф.
              Бяха сменени водна помпа, ремъци и т.н. - общ разход около 600лв за части (по спомен, може и да се бъркам) Съединителя беше в доста лошо състояние (въпреки това Hilux-a вървеше много) та и там отидоха около 100 лв по спомен.


              Доста капаци бяха разглобени и почистени от нагар и мазнотии

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_000116.jpg
Прегледи:1
Размер:148.3 КБ
ID:5669113


              Не виждам тук да е писал някой по тема за присаждане на климатик. Имах късмет, че кутията за купето се оказа отделна от кутията на парното. Изглежда, че ще се побере без особени проблеми в краката на пасажера. В тази връзка обслужване на компресора на климатика, плюс смяна на преден капак на компресора поради разбито легло на лагера - 130 лв. Описвам цените само с идеята, ако някой се захваща да знае какво го очаква от финансова гледна точка!
              Последно редактирано от dochito; 28-06-15, 11:30. Причина: допълнение

              Коментар


              • #52
                От: Тойота 4Runner - смяна на двигател 2LT с 1КZ?

                Колега, от снимките ми се струва, че трансфера може би е VF3AM т.е Фултайм трансфер, не съм сигурен, но щракни една снимка на картинката на малкия лост. Странно, е че предния кардан се пада от дясно, а пък на малкия лост има бутон за 4WD. Аз съм закачал такъв трансфер от автоматик на ръчна скоростна кутия на 3то поколение и работи прекрасно, е за съжаление и на него му трябва компютър. В случай, че си се сдобил с такъв транфер силно препоръчвам да го монтираш и него.

                Коментар


                • #53
                  От: Тойота 4Runner - смяна на двигател 2LT с 1КZ?

                  Първоначално публикуван от batbobo Преглед на мнение
                  Колега, от снимките ми се струва, че трансфера може би е VF3AM т.е Фултайм трансфер, не съм сигурен, но щракни една снимка на картинката на малкия лост. Странно, е че предния кардан се пада от дясно, а пък на малкия лост има бутон за 4WD. Аз съм закачал такъв трансфер от автоматик на ръчна скоростна кутия на 3то поколение и работи прекрасно, е за съжаление и на него му трябва компютър. В случай, че си се сдобил с такъв транфер силно препоръчвам да го монтираш и него.
                  Здравей колега,

                  Благодаря много за информацията!
                  Относно компютъра - не се притеснявам, аз купих донор, така че ако е имало компютър то със сигурност е наличен.
                  Днес разгледах скоростната кутия от Hilux-a но не видях никакъв номер. Поради тази причина направих доста снимки с надеждата, някой да даде повече инфо относно трансфера. По-долу има и номерата на двете коли.


                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20150629_121106.jpg
Прегледи:1
Размер:74.8 КБ
ID:5669585

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20150629_121111.jpg
Прегледи:1
Размер:61.0 КБ
ID:5669586

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20150629_121147.jpg
Прегледи:1
Размер:220.7 КБ
ID:5669587

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20150629_121204.jpg
Прегледи:1
Размер:62.8 КБ
ID:5669588

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20150629_121215.jpg
Прегледи:1
Размер:65.4 КБ
ID:5669589

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20150629_121309.jpg
Прегледи:1
Размер:133.8 КБ
ID:5669590

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20150629_121131.jpg
Прегледи:1
Размер:160.1 КБ
ID:5669591

                  Ето и малко снимки показващи какво съм замислил за климатика:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20150629_124250.jpg
Прегледи:1
Размер:133.8 КБ
ID:5669592

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20150629_124308.jpg
Прегледи:1
Размер:36.8 КБ
ID:5669593

                  Коментар


                  • #54
                    От: Тойота 4Runner - смяна на двигател 2LT с 1КZ?

                    На мен много ми прилича на фултайм трансфер от трето поколение след 2001 г. Продължавам да се чудя и мая защо кардана му се пада от дясно. По картинка също прилича на фултайм трансфер с моторчето (actuator-a) за включване на 4х4. Тук очаквам колегата metotem да се намеси, за мен трансфера е много възможно да е фултайм, а компютъра ще е нужен за управлението му. Навръзването на снопа за управление е една игра не ми се говори. В случай, че има централен диф. то той би трябвало да се заключва с бутон от таблото. Повечето рънери с така наречения J-shifter. Ще ми е интересно какво ще излезе. Не знам в какво състояние е оставен трансфера. Провери дали има център диф. Това може да стане като преместиш вала, който е закачен на електромотора. Трябва да разкачиш трансфера от скоростите за да може да въртиш на ръка основния вал на трансфера, отваряш електромотора и проверяваш колко положния има вала закачен за него, ако има три положения ще е фултайм, ако са две е парт тайм. Другия вариянт е закачаш компютъра и цъкаш бутона...

                    Коментар


                    • #55
                      От: Тойота 4Runner - смяна на двигател 2LT с 1КZ?

                      Здрасти dochito!Като гледам последния ред на първата вин табелка(може би е на донора) виждам цвят 180/опции FC10/заден диф G145/трансмисия R150F.Този диф е 4.88, с 4 пиньона и ЛСД вътре. А относно трансфера най-вероятно е без управляем център диф, тъй като ми изглежда къс, сравнен с тези които имат такъв.Също по-новите с управляем център диф имат линеен щепсел на моторчето за управление, докато този твоят е с щепсел на 2 реда Х 3 щифта.Не претендирам че съм виждал всички възможни трансфери на 4Рънери, но това ми идва наум като гледам снимките.Също твоят, според положението на лоста, е с предно превключване на бързи/бавни, понеже отвора за горно превключване е покрит с капачка.Според ДВГ-то монтирано в коша и трансмисията, Тойота ползва едното или другото превключване за да напасне лостът на трансфера да попада във фабричния отвор на пода в купето.На 4Рънер с KZ-T(E)+R150F обикновенно лоста на трансфера е във кутията-преход между трансмисията и трансфера=предно превключване.
                      Закачил съм снимка на която един до друг са двата модела.Този без е чистият, а този със управляем център диф е окаляният.Управляем център диф означава да може да се заключва(парт тайм) или да се отключи(фул тайм).И тези положения са възможни на бързи и бавни.Този с управлеям център диф има контролер(другата снимка), управляващ цялата дандания, съобразно положенията на лоста, скоростта на автомобила и при автоматиците или заводско изпълнение позволява или не, да се изпълни някоя комбинация.И има също бутон на таблото за управление на център дифа, а бутонът на лоста за превключване между 2WD и 4WD, което мисля, че върши моторчето на твоя от донора.Те. изключва/включва предаването към предния мост.
                      Темата е доста обширна, може би да я поразчоплим по-натам като завършиш тази със смяната на ДВГ-тата.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0383.jpg
Прегледи:1
Размер:156.2 КБ
ID:5669643Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4WD.JPG
Прегледи:1
Размер:15.4 КБ
ID:5669642Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CDLockButton.jpg
Прегледи:1
Размер:36.5 КБ
ID:5669640Натиснете снимката за да я уголемите

Име:L4_N_H.jpg
Прегледи:1
Размер:40.9 КБ
ID:5669641
                      Последно редактирано от metotem; 30-06-15, 05:12. Причина: добавяне на инфо
                      1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

                      Коментар


                      • #56
                        От: Тойота 4Runner - смяна на двигател 2LT с 1КZ?

                        Аз съм малко за е..,че не съм описал от коя кола на коя прехвърлям. В случая донора е Hilux-a (втората табела с трансмисия R151F), а колата на която ще бъде поставен е LandCruiser LJ70 ( първата табела - трансмисия R150F ).
                        Определено към момента се предържаме към смяната на двигателя (то и без това ще се мотам доста), а на по-късен етап ще разчоплим и трансфера. Може само да тествам междувременно това което предлага batbobo.

                        Благодаря за инфото/помоща!
                        Последно редактирано от dochito; 30-06-15, 05:45. Причина: допълнение

                        Коментар


                        • #57
                          От: Тойота 4Runner - смяна на двигател 2LT с 1КZ?

                          Ааа, ти сигурно си описал кое къде отива, но аз не съм чел внимателно.Както и да е.Тогава по тази, по-четливата табелка дифът е 4.10/4пиньона/отворен.Като ти дойде до трансфера, питай.При мен всичко е заводско, с изключение на една малка скобка, която ми прехвърля превключването от горно на предно по допълнително монтиран вал в празното гнездо.Ако решиш да го правиш, ти трябва само опитен фрезист, ще ти дам размерите.Лицензната такса във червено вино.Наздраве и успех с KZT-то!
                          1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

                          Коментар


                          • #58
                            От: Тойота 4Runner - смяна на двигател 2LT с 1КZ?

                            Колеги, ето една тема която е за смяна на 3RZ с 1KZ-TE.Човекът е написал и снимал доволно, допаднаха ми разсъжденията му.Та се надявам да помогне на някой решил да се занимава с подобни начинания.Аз попаднах на тази тема като проучвах за ООН-ските 4Рънери от Косово през 2009.
                            Английският е задължителен, и ще ви моля да не ме карате да я превеждам цялата.Все пак мога да преведа пасажи, ако някой има затруднения.
                            http://toyotadiesel.com/forums/forum...kzn185-with-mt
                            1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

                            Коментар


                            • #59
                              От: Тойота 4Runner - смяна на двигател 2LT с 1КZ?

                              Първоначално публикуван от batbobo Преглед на мнение
                              ...Навръзването на снопа за управление е една игра не ми се говори. ...
                              Имам въпрос. Доколко е задължителен споменатия комп? Имам чувството, че е сложен повече за дуракоустойчивост на системата?
                              не съм се чоплил точно с това, не знам, но ми е наистина интересно ще има ли проблем, ако шифтъра се управлява ръчно?
                              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                              Коментар


                              • #60
                                От: Тойота 4Runner - смяна на двигател 2LT с 1КZ?

                                Да прав си предимно за дуракоустойчивост е, но въпросния контролер управлява няколко системи. A.D.D (Auto Disconnecting Differential )- Закача и откача предния диференциал, контролира и моторчето на трансфера, подава напрежение да задвижи вала и когато вала достигне желаната позиция прекъсва сигнала. Може да се заобиколи с релета, аз нямам A.D.D и съм го излъгал с едно реле. Друг вариант, който сме обсъждали с колега от форума е да премахнем изцяло елекрическата система от трансфера и да се замени със система от жила, но не ми е останало време да си поиграя. Първия трансфер, който слагах инсталацията ми я прави жичкаджия и се предаде, трансфера изщрака нещо и не съм го гледал какво му е, втория път купих трансфер от един английски автоматик и извадих целия оригинален сноп заедно с компютъра и така става най-лесно.
                                Последно редактирано от batbobo; 01-07-15, 09:41. Причина: -

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X