Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Витара - смяна гумички на клапани

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Витара - смяна гумички на клапани

    Здравейте,

    Витарата ми (1.6 16V 97 коня) oткакто съм я взел гори масло (до 300мл/1000км) и реших да сменя гумичките на клапаните. При студен старт изпушва и най-вероятно горенето на масло ще е от гумичките. Сам си правя колите и в сервиз никога не съм ходил, обаче такъв двигател не съм отварял досега. Разкачил съм почти всичко (ангренаж, изпускателен колектор, свалих разпределителния вал и малките кобилици, източих антифриза). Обаче заваля дъж и утре ще я довършвам. Въпроса ми е дали да се опитам да сваля всмукателният колектор преди да сваля главата или да сваля главата заедно с него? Как е по лесно при този двигател?

    И още нещо - ако някой знае, да ми спести търсенето - как се стяга главата (килограми, ъгли)?
    Последно редактирано от Alexxxx; 08-04-17, 16:47.

  • #2
    От: Витара - смяна гумички на клапани

    Аз развим колектора и свалям само главата . На гарнитурата има упътване за стягането на главата .

    Коментар


    • #3
      От: Витара - смяна гумички на клапани

      Всички двигатели 1,6 им се регулират клапаните ръчно-периодично, на около 30-40 хил. км С какво масло е карана, модел и характеристика, пробвано ли е с добавка да се спре горенето. Колекторът най-вероятно е доста опечен, късат се шпилките към главата и към гърнето, препоръчвам да се охлабят на загрял двигател. Успех.

      Коментар


      • #4
        От: Витара - смяна гумички на клапани

        Гумичките се сменят и без сваляш главата.

        Коментар


        • #5
          От: Витара - смяна гумички на клапани

          Карам я с 10W40. Като гледам как беше опечен семеринга на разпределителния вал, съм сигурен, че и гумичките на клапаните ще са опечени. Изпускателният колектор вече съм го свалил. Въпроса ми беше за всмукателния колектор. Като гледам май ще ми е по-лесно да изкарам главата заедно с него.

          За болтовете вече намерих информация - болтовете на главата се стягат на 3 етапа, като последният е до към 7кг. Болтовете на капачките на лагерите на разпределителният вал ще ги стегна с 1-1.2кг.

          Коментар


          • #6
            От: Витара - смяна гумички на клапани

            Гумичките на този мотор се сменят за два часа ,без сваляне на главата.
            Калин Владов,09РСПБЗН

            Коментар


            • #7
              От: Витара - смяна гумички на клапани

              Имам няколко различни инструмента за свиване на пружините на клапаните без да се сваля главата. Все един ще пасне. Обаче искам да почистя нагара и да притрия клапаните. Затова свалям главата.

              Коментар


              • #8
                От: Витара - смяна гумички на клапани

                Виж и водачите на клапаните, че ако са разбити и гумички няма да помогнат.
                Теч?! Какъв теч? Това под колата е просто потта на всички коне под капака!

                Коментар


                • #9
                  От: Витара - смяна гумички на клапани

                  Свалих главата заедно с всмукателния колектор. По-лесно ми се видя така. Според мен колата е на поне 300,000км (95-та година е), пък цилиндрите нямат никакъв ръб. Даже още си личи хонинга. Нагар имаше съвсем малко. Сигурно е заради газта (от както я имам я карам на газ - към 40,000км). Гумичките бяха станали на камък. Клапаните минават през тях все едно няма гумички. Клапаните и леглата на клапаните в главата са идеални. Не им трябваше много притриване. Водачите на клапаните не бяха разбити. Въобще, много кораво японско двигателче (G16B), което явно е идеално за газ. Другата седмица ще я сглобявам малко по малко.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Витара - смяна гумички на клапани

                    Моята е на 300000 по километраж и няма износване на цилиндрите. На газ е от 2008-а. Като я купих, смених и обслужих главата и не пипа масло.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Витара - смяна гумички на клапани

                      Първоначално публикуван от Alexxxx Преглед на мнение
                      ... Другата седмица ще я сглобявам малко по малко.
                      нали знаеш, че първите години на тоя мотор луфта на клапаните е различен? Не си спомням точно, но ранните бяха с 0.11 сякаш. провери внимателно по мануалите, че иначе после е голямо тракане и чукане, а регулирането им и без това е шибано.
                      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Витара - смяна гумички на клапани

                        Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                        нали знаеш, че първите години на тоя мотор луфта на клапаните е различен? Не си спомням точно, но ранните бяха с 0.11 сякаш. провери внимателно по мануалите, че иначе после е голямо тракане и чукане, а регулирането им и без това е шибано.
                        Не го знаех това. Първата страница, която ми попадна е тази: http://www.redlinegti.com/forum/view...hp?f=7&t=33979 и там пише, че за първата генерация, какъвто е сигурно и моят двигател, хлабината трябва да е 0.15мм за всички клапани. Ще ги направя 0.15мм, пък ще видим дали ще работи добре.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Витара - смяна гумички на клапани

                          Аз моите клапани ги регулирах скоро на 0.13 всмукателни и 0.17 изпускателни (G16B - 1998 г. ), дали е грешно ? Преди това се чуваше някой друг клапан, а след това утихна и ми звучи добре, но за първи път регулирам клапани (Бащата помагаше)
                          Последно редактирано от BaHKoTo1; 10-04-17, 23:40.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Витара - смяна гумички на клапани

                            За 8V:
                            всмукателни 0,13-0,17 мм
                            изпускателни 0,16-0,20 мм
                            За 16V:
                            до 10.1993
                            всмукателни 0,08-0,12 мм
                            изпускателни 0,08-0,12 мм
                            след 10.1993
                            всмукателни 0,13-0,17 мм
                            изпускателни 0,17-0,21 мм

                            Но това всичко го пише в книгите за ремонт и обслужване, които всеки който сам си обслужва колата, трябва да има и чете.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Витара - смяна гумички на клапани

                              Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
                              За 8V:
                              всмукателни 0,13-0,17 мм
                              изпускателни 0,16-0,20 мм
                              За 16V:
                              до 10.1993
                              всмукателни 0,08-0,12 мм
                              изпускателни 0,08-0,12 мм
                              след 10.1993
                              всмукателни 0,13-0,17 мм
                              изпускателни 0,17-0,21 мм


                              Но това всичко го пише в книгите за ремонт и обслужване, които всеки който сам си обслужва колата, трябва да има и чете.
                              Благодаря ти адаш, много полезна информация. Аз два дни търсих из интернет и разни упътвания и много различни мнения имаше. В сузуки сервизното упутване за G16B пишеше - 0.13-0.17 на за всички клапани.
                              Аз значи съм в норма. А дали трябва ли да се притеснявам че съм с минималните хлабини или да е мятам пак. Поне вече знам как става

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X