Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Двигателно масло 10W40 или 5W30/5W40

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Двигателно масло 10W40 или 5W30/5W40

    Колеги, моля за съвет дали да сменя маслото на двигателя от 10W40 (полусинтетично) на 5W30 или 5W40 (синтетично).
    Двигател 1.6 пълна инжекция, 97 кс, 65000 км, каран до момента само с 10W40

  • #2
    От: Двигателно масло 10W40 или 5W30/5W40

    Точно преди зима какво го мислиш? Тя пълната синтетика във високите температури е даже по-гъста от полу.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      От: Двигателно масло 10W40 или 5W30/5W40

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      Точно преди зима какво го мислиш? Тя пълната синтетика във високите температури е даже по-гъста от полу.
      Е как така е по-гъста ? Аз до колко знам при новите коли се започва с минерално масло, после минаваш на синтетично до около 150000-200000 км , после на полусинтетично и най-накрая - пак минерално. От по-рядко към по-гъсто, поради износването в двигателя.

      Коментар


      • #4
        От: Двигателно масло 10W40 или 5W30/5W40

        Моята беше нова и пълна синтетика,що да почва от минерално
        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
        Анатолий Пейчинов o8875о9815
        https://dvrbg.com/

        Коментар


        • #5
          От: Двигателно масло 10W40 или 5W30/5W40

          Всички масла, имат някакъв определен вискозитет при определена температура. Точно на температурата при която ги класифицират, да речем всички с индекс 40 имат еднакъв или приблизително еднакъв вискозитет. Интересното е какво става под и над нея. Ако сравняваме полусинтетика с пълна такава, пълната синтетика под тая температура е по-рядка от полусинтетиката, а над тая температура е по-гъста от нея. Тоест при екстремни натоварвания с високи температури пълната синтетика си е за предпочитане отвсякъде. За предпочитане е и при студено палене - особено зимата стартера ти ще върти значително по-лесно и пъргаво, отколкото с полусинтетика или минерално.

          Но това е само малка част от картинката. Освен вискозитет маслата имат и други качества все пак. На това "от толкова до толкова километра с това масло" имаш право да вярваш, само ако го видиш в сайта на производителя на конкретния двигател. Иначе са приказки наизуст. Ако двигателя е в нормално техническо състояние (нормални луфтове и система за мазане, поддържаща налягане в нормите за тоя двигател), поне при произведените в последните 30 години двигатели няма нищо по-добро от пълната синтетика, освен ако двигателя няма някакви негови си конструктивни особености, но това е рядкост. После, ако 5W40 ти е рядко, пълна синтетика има и 5W50, че и 10W60.

          Новата ми кола от първата смяна (Не помня дали беше скъсен интервал или нормален) си е на пълна синтетика. Преди първа смяна изхарчи литър масло, и от тогава не го пипва въобще. И вЕрвай ми, докато ми е в ръчичките няма да види нищо друго освен пълна синтетика, без да имам никакви угризения по въпроса.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #6
            От: Двигателно масло 10W40 или 5W30/5W40

            Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
            Моята беше нова и пълна синтетика,що да почва от минерално
            Първите 1000 км - минерално масло. После пълна синетика. Така май беше.

            Коментар


            • #7
              От: Двигателно масло 10W40 или 5W30/5W40

              Да разбирам, че пълна синтетика е препоръчителния вариант. Ще има ли проблем при преминаването от полусинтетика към пълна синтетика за двигателя?

              Коментар


              • #8
                От: Двигателно масло 10W40 или 5W30/5W40

                Никакви проблеми няма да имаш с пълната синтетика. Другото Спарки ти го е обяснил съвсем точно.
                https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                Коментар


                • #9
                  От: Двигателно масло 10W40 или 5W30/5W40

                  Препоръчвам на всички да влезете в Субару форума и да прочетете постовете на =Alex= в темата "Моторно масло за Субару" ! Ще научите доста неща ,за които не сте предполагали . Сами ще си отговорите на въпроса кое от маслата е пълна и непълна синтетика и с какво да си карате колите. Аз вече минах на Red Line Euro Series 5W30

                  Коментар


                  • #10
                    От: Двигателно масло 10W40 или 5W30/5W40

                    Кия незнам от кога ,естествено и хюндай произвеждат и продават автомобилите си с фабрични допуски на двигателите,от 0 км. Първата смяна беше на 15 000 км. Мобил масло.4 пъти смених маслото до сега,на 61000 км. Знам за хонда че са пак така,за други да каже някой запознат.
                    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                    Анатолий Пейчинов o8875о9815
                    https://dvrbg.com/

                    Коментар


                    • #11
                      От: Двигателно масло 10W40 или 5W30/5W40

                      Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                      .... продават автомобилите си с фабрични допуски на двигателите,от 0 км. ....
                      Това как точно да го разбираме , щото аз за заводски двигатели без допуски не съм чул , а и няма как без допуски.
                      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Двигателно масло 10W40 или 5W30/5W40

                        Ето как се държат маслата:

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:scan0087_10904_30861808.jpg
Прегледи:1
Размер:29.1 КБ
ID:5521712
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:scan0086-1600_f643c_30861806.jpg
Прегледи:1
Размер:30.2 КБ
ID:5521713

                        От доста години си карам колите с 5W40 и смятам, че за България този вискозитет е най-добър през цялата година.
                        HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

                        Коментар


                        • #13
                          От: Двигателно масло 10W40 или 5W30/5W40

                          Спарки го е пообщил доста кратко и точно. Аз карам японски и немски дъргели на незнайни клм. с 5W40 и 10W40. Има все пак двигател и двигател, климат и климат, качество и качество на ГСМ.
                          А тези простотии се правят от името на всички ни.
                          Даника
                          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                          Коментар


                          • #14
                            От: Двигателно масло 10W40 или 5W30/5W40

                            Първоначално публикуван от ogrigorov Преглед на мнение
                            Да разбирам, че пълна синтетика е препоръчителния вариант. Ще има ли проблем при преминаването от полусинтетика към пълна синтетика за двигателя?
                            Като сменяваш маслото не е лошо да сложиш една добавка /за промивка на двигателя-към 10лв/ в старото масло,10мин да поработи двигателя и сменяваш.Казват,че изчиства остатъците от старото и тогава слагай синтетичното.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Двигателно масло 10W40 или 5W30/5W40

                              Първоначално публикуван от ogrigorov Преглед на мнение
                              Първите 1000 км - минерално масло. После пълна синетика. Така май беше.
                              Па вземи отвори съответния наръчник, написан от производителя на автомобила, и виж дали изобщо някой някъде има такава препоръка.

                              Първоначално публикуван от cape Преглед на мнение
                              ... Казват,че изчиства остатъците от старото и тогава слагай синтетичното.
                              А кой изчиства остатъците от добавката?!?
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X