Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дали е хол сензора?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дали е хол сензора?

    Абе витарата почна да прави някаква странна магария. Карам си я, върви си и по едно време все едно пропуска един цилиндър. Нищо повече - едно съвсем леко цък назад се усеща. Правих го понякога 2-3 пъти за минута, понякога 5 минути не го прави. Забелязах, че и оборотомера пропада като се случи това. Както седи на 2500 оборота за миг пада до 2200 и после се връща. Мегата (колата е с megasquirt) пък като логва както си показва уж реални обороти и по едно време от 2500 скача на почти 6000 и после пак нормално. Понякога и по-малко скача, но вместо да пропадне определено скачат нагоре.

    Та като се замислям май няма какво друго да е. Или някой да му идва друга идея?

    И да знаете колко пари струва един такъв нов датчик? Или да има примерно евтин голфов еквивалент ?

    Витарата е G16A, 1.6, моното със 8 клапана. На бензин не знам дали го прави, щото няма бензин .

  • #2
    От: Дали е хол сензора?

    Подскачанията на оборотомера каква връзка може да имат с датчика Хол?
    Прегледай си кабелите на акумулатора и масата към купето. Не, не ги преглеждай ами отвий болтовете зачисти,смажи и завий пак.
    Sent from my Nokia s fenerche

    Коментар


    • #3
      От: Дали е хол сензора?

      Нали оборотомера взема информация от ЕКУто, а то от тоя датчик?

      Всъщност някой дали има делко за моноинжекция 2ра ръка? Че май най-евтиният ми вариант ще е да пробвам. Голфовия датчик подочух че бил почти 200лв ...

      П.С. И на празен ход се вижда. Ама май е на обратно - т.е. скачат оборотите по оборотомер, а не падат. Явно преискрява някъде нещо и го бърка. Ще прегледам тоците, ще почистя буксите ако са се окислили и се надявам да се реши проблема. Ако не - един софтуерен осцилоскоп и ще видя какво реално се случва. Ако захранването е стабилно, а на изхода имам странни неща явно самият датчик е фира.
      Последно редактирано от brum; 24-06-12, 20:30.

      Коментар


      • #4
        От: Дали е хол сензора?

        Случайно да ти е скочил разхода от както се наблюдава аномалията?
        God Got'a Glock

        Коментар


        • #5
          От: Дали е хол сензора?

          Първоначално публикуван от brum Преглед на мнение
          Абе витарата почна да прави някаква странна магария. Карам си я, върви си и по едно време все едно пропуска един цилиндър. Нищо повече - едно съвсем леко цък назад се усеща. Правих го понякога 2-3 пъти за минута, понякога 5 минути не го прави. Забелязах, че и оборотомера пропада като се случи това. Както седи на 2500 оборота за миг пада до 2200 и после се връща. Мегата (колата е с megasquirt) пък като логва както си показва уж реални обороти и по едно време от 2500 скача на почти 6000 и после пак нормално. Понякога и по-малко скача, но вместо да пропадне определено скачат нагоре.

          Та като се замислям май няма какво друго да е. Или някой да му идва друга идея?

          И да знаете колко пари струва един такъв нов датчик? Или да има примерно евтин голфов еквивалент ?

          Витарата е G16A, 1.6, моното със 8 клапана. На бензин не знам дали го прави, щото няма бензин .
          Ако искаш да забравиш за проблема,слагай EDIS от форд,напълно съвместим е с мегата,ще трябва да се нарежат 36 зъба на шайбата(ако е алуминиева се поставя метален фланец) и да монтираш на подходящо место датчика(четеца),заигравка си е но изпълнението си заслужава.
          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

          Коментар


          • #6
            Re: От: Дали е хол сензора?

            С такъв умиращ хол датчик точно на форд с edis-4 се дебнахме близо 2 години. Ефекта беше подобен: може седмица да не прекъсне нито един път, после за 2 часа да прекъсва по няколко пъти в минута. Накрая от веднъж спря напълно и ме остави по средата на Хемус. Датчика струваше маса пари, защото всъщност е интегрална схема: захранва се с 12V, вътре има стабилизатор и вероятно някакъв компаратор, защото вади на изхода импулси с 0-5V TTL ниво и много остри фронтове.
            Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
            Suzuki Grand Vitara 1.6
            LZ1ZPM

            Коментар


            • #7
              От: Дали е хол сензора?

              Абе и мен това ме притеснява - да не ме остави някъде от раз. Още повече, че ми предстои пътуване края на седмицата към морето а то и без този проблем ще е предизвикателство с витарата.

              Иначе разхода няма как да се дигне от тая мизерия, щото се случва много рядко. Пък и тя витарата е със широколентова сонда и си оправя доста добре смесите.

              EDIS няма да сложа. Чувам, че вече не са актуални . Старички са и почвали да им избиват проблемите. Пък и за какво ми е, като с вграденият хол датчика ако е читав всичко си работи идеално. Нито ще ми качи мощност, нито ще ми свали разход. Тъй че не го считам даже за опция.

              Търся си сега датчик втора ръка. Да имам един за всеки случай. Пък и на витарата се сменя лесно в полеви условия .

              Коментар


              • #8
                От: Дали е хол сензора?

                Той не е ли в делкото ?
                God Got'a Glock

                Коментар


                • #9
                  От: Дали е хол сензора?

                  Да, в делкото е. Но е готино направен - държи се на 2 болтчета и предполагам при развиването им ще излезне от делкото. Даже няма да има нужда да свалям делкото и да правя центровка после.

                  Да споделя идеята ми за осцилоскопа. Един канал вързан директно на захранването. Втори канал вързан директно на изхода. След изхода добавям 1000 ома резистор към мегата за да мога да проверя проблема да не се връща назад по жицата от мегата. Ако видя, че имам само проблем на изхода - меря преди и след резистора и сравнявам къде е по-голямо проблема.

                  Четох, че има шанс този проблем да е породен от кабели за свещи минаващи близо до сигналния изход от датчика. Е да, ама разместих кабелите сутринта, цял ден нямаше проблеми и вечерта точно вдигам прозорците и гася - и пак. Закачих логъра - за 2 минути - 3 пъти го направи на празен ход.

                  Има разни шансове за справяне с проблема с RC филтър на изхода на хол сензора (1k резистор и 47pf кондензатор, или поне това беше препоръчано във форумите за мегата) ако той вади смотан сигнал, но ми се струва рисковано. Той ще вади смотан заради проблем с него. И някой ден просто ще ме остави на пътя...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Дали е хол сензора?

                    При мен пък като закачиха колата за диагностика се появи графика все едно делкото подава импулси като за 6 цилиндъра При мен започна да играе оборотомера незвисимо от оборотите, скочи с 200-400 нагоре и после паднат малко на долу после се стабилизират за секунда две но без да се променя работата на двигателя. Казаха ми че проблема е в делкото или по точно хол датчика но освен завишения разход и играенето на оборотомера проблеми нямам. За това те питах и за разхода, но при мен си играе сериозно. Няма от къде да пробвам с друго делко или само нов Хол датчик, не ми се купува ново делко само за пробата. Ако намеря за проба тези дни ще споделя дали се е решил проблема.
                    God Got'a Glock

                    Коментар


                    • #11
                      От: Дали е хол сензора?

                      Аз се бях вманиачил на мойта (G16B 16V), че имам проблем с Хол сензора, и се захванах да търся. За моя двг нов от един арабеск на Ботев е 150 лв., предполагам че и за твоя ще е толко.. Според мен е по добре да си вземеш втора употреба делко, вместо само тоя датчик да сменяш, има такива между 100 и 150 лв., аз поне за моя двг до този извод стигнах, а иначе моя проблем се оказа разбъзикана дроселова клапа, и срещу 2 лв. почерпка ми го оправиха.
                      Hyundai Terracan 2.9 crdi 163 hp,2007
                      Suzuki Vitara ДБ - 1.6 16v, G16BS, 1998 ex
                      Hyundai Galloper- 2.5 tdi, 1998, ex
                      Продавам гуми 205х70х15!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Дали е хол сензора?

                        Ако ти играят оборотите с много е нормално да се завиши разкода. ЕКУто като види повече обороти и хвърля повече гориво. Ама реално оборотите са по-малко и освен, че се опитва да удави мотора друго не постига.

                        100лв за делко втора ръка ли - мен първата ми оферта в която имаше цена беше 80лв, втората 60лв. Явно ако се поровиш може и по-евтино от 100-150 лева .

                        Коментар


                        • #13
                          От: Дали е хол сензора?

                          Баси каръка, 2 дена карам със закачен псевдо осцилоскоп към хол датчика и не прави проблема. Днес отивам и вземам един резервен, че шубето е голям страх. Инач ей-така изглежда сигнала от осцилоскопа - горе - пулсации в захранването, долу - изхода от хол сензора. Малко не е правоъгален, щото го прекарвам през кондензатор за защита и за да отсея постоянното напрежение.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:signal.JPG
Прегледи:1
Размер:50.9 КБ
ID:5386759

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X