Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос относно резервна гума

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос относно резервна гума

    Колеги понеже стандартната резервна гума много тежи на задната врата (255/65R16) я смених с по малка (205/55R16). В момента резервната гума е с 10см по-малък диаметър от останалите 4 гуми. Може ли да навреди това при използване ? И как да го избегна?

  • #2
    До: Въпрос относно резервна гума

    Първоначално публикуван от koi4a Преглед на мнение
    Колеги понеже стандартната резервна гума много тежи на задната врата (255/65R16) я смених с по малка (205/55R16). В момента резервната гума е с 10см по-малък диаметър от останалите 4 гуми. Може ли да навреди това при използване ? И как да го избегна?
    На 1-во четене с резервна гума без 4х4. Предполагам и управлението ще е кошмарно.
    Светът на Владо

    Коментар


    • #3
      До: Въпрос относно резервна гума

      Разбива се диференциала по този начин, ако я слажиш отзад при режим 2Н. А при 4Х4 и раздатката може да се счупи, където и да е гумата. Можеш да го избегнеш като си намериш гума с същия диаметър като другите. Може да е по-тясна, но височината(диаметъра) гледай да е същия. И това пак е само авариен вариант докато излизеш от гората и стигнеш до гумаджииницата.
      Не се притеснявай за гумата отзад на капака. Не тежи товкова много, че да ти е проблем.

      Коментар


      • #4
        До: Въпрос относно резервна гума

        Мъкни си "валяка" на гърба,че не се знае в какви условия ще се наложи да го ползваш.Принципно по-малка гума само на заден мост за кратко време може.Диференциала ще компенсира разликите/както в завой/,без да му е твърде комфортно.Трета година съм с 31' на вратата и не виждам провисване и луфтове в пантите.

        Коментар


        • #5
          До: Въпрос относно резервна гума

          Аз съм с 31"-ца на вратата и джак който е 25 кила. Вратата не е мръднала. А с тая импотентна гума или ще счупиш раздатката ако си на 4х4 или ще смажеш фрикционните дискове ако си на 2Н и имаш ЛСД. За джип хората купуват 5 еднакви гуми винаги.
          no signature no problems

          Коментар


          • #6
            До: Въпрос относно резервна гума

            Благодаря за бързите отговори. Лошото, е че я купих с провиснала врата и скоро ходих на стругар с пантите, на горната панта оста беше счупена, оправихме я, нова панта е около 115лв. А ако е монтирана гумичката за предна при полужение, че се кара на заден мост с изключени хъбове и с ниска скорост може ли да прецака нещо.
            Последно редактирано от koi4a; 14-04-09, 12:14.

            Коментар


            • #7
              До: Въпрос относно резервна гума

              Първоначално публикуван от koi4a Преглед на мнение
              ако е монтирана гумичката за предна при полужение, че се кара на заден мост с изключени хъбове и с ниска скорост може ли да прецака нещо.
              За кратко не би трябвало да е голям проблем, освен трудно управление и намален комфорт. Иначе ъглите на окачването са различни, което със сигурност е проблем при по-продължителна експлоатация.
              Светът на Владо

              Коментар


              • #8
                До: Въпрос относно резервна гума

                Първоначално публикуван от koi4a Преглед на мнение
                Благодаря за бързите отговори. Лошото, е че я купих с провиснала врата и скоро ходих на стругар с пантите, на горната панта оста беше счупена, оправихме я, нова панта е около 115лв. А ако е монтирана гумичката за предна при полужение, че се кара на заден мост с изключени хъбове и с ниска скорост може ли да прецака нещо.
                В такъв аспект може и бързо да караш.
                Предпочитанията ти за спукана гума кой ги уважава?Моите никой-пука се която и скимне.
                Или ще се вкараш във веселия да въртиш гуми на пътя?
                В твоя случай правената панта бих я сложил долу,оригиналната горе и да си сложа 31' резерва.Направи си ос на пантата от някаква пружинна стомана с хром,ванадий,молибден и т.н.Струга ще му се стъжни,но да не е ставал струг.50/65XГ или подобна.Полуоските са от такава или подобна стомана.Правилна термовка трябва,но не на око,че може да стане крехка.Мога да ти пратя парче от полуоска на VW-Keffer/65-XG/,от която съм правил доста нестандартни детайли и са издържали на пъти по-тежки натоварвания.Пробий си отвори на женската част на пантите и смазвай от време на време.После запушваш отвора до следващия път със силикон,болкит или нещо подобно.Моите щях да ги скъсам докато отворя-сега съм така и няма проблеми.Профилактика един път годишно е достатъчна.

                Коментар


                • #9
                  До: Въпрос относно резервна гума

                  Качи гумата на покрива временно, ако имаш рейки. МОже и за постоянно ,ако ти хареса.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Въпрос относно резервна гума

                    Абе, хора, гледам и не вярвам на ушите си....хората са го измислили и местото на гумата и размера, пише си го в аутодата....мойта кола от 1996 година си носи гумата отзад, не и е пречело никога и, надявам се, няма да и пречи и занапред. Защо да се налага да се побългарява абсолютно всичко, просто не знам. Ако пък чак толкова си нямате работа, хванете си по некоя мома....така де. Едно нещо като си работи, няма нужда да се ремонтира.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Въпрос относно резервна гума

                      Първоначално публикуван от bodo Преглед на мнение
                      Ако пък чак толкова си нямате работа, хванете си по некоя мома....така де. Едно нещо като си работи, няма нужда да се ремонтира.
                      Toва не е особено остроумно. Повечето си имаме "моми" и то от повече години от колкото е стара фронтерата ми. Някой даже децата са им на по 20 години.
                      no signature no problems

                      Коментар


                      • #12
                        До: Въпрос относно резервна гума

                        Дано да ти е безпроблемна колата още години, но като се прецакат пантите и ти кажат 300лв за две панти пак ще си говорим. От блъскане на тая врата ми се счупи дръжката сега и нея трябва да търся.

                        За сега ще остана с малката гума пък след първата употреба ще реша дали да върна старата.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Въпрос относно резервна гума

                          Първоначално публикуван от koi4a Преглед на мнение
                          Колеги понеже стандартната резервна гума много тежи на задната врата (255/65R16) я смених с по малка (205/55R16). В момента резервната гума е с 10см по-малък диаметър от останалите 4 гуми. Може ли да навреди това при използване ? И как да го избегна?
                          В една тема за гуми бях писал за случай от практиката ми. Миналата есен като слагах зимните гуми , реших да вкарам в употреба и резервната - чисто нова Мишлен , която само си ми виси на задната врата . Диаметъра и е и с 12 мм по-голям от нормалните четири , които имах и я сложих задна. Тръгнах от Люлин в посока Петрохан , заваля и мокър сняг. При 70-80 км. фронтерата се люлееше така , че едвам я удържах в пътя. В Костинброд на първата гумаджийница я откачихме и си сложих четвъртата зимна . От там нататък джипа заспа ! Та и при 4х2 различните диаметри пак с проблем ...
                          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Въпрос относно резервна гума

                            Да взема и аз позиця по вече писаното!Чета че почти всички колеги нямат проблем с задната врата и по точно с това че гумата седи на нея!Е да но има и такива които имат!Мойта врата вече 3 пъти е минала през ремонти и то заради стойката на гумата,защото 3 пъти ми се пукат напречните греди на вратата!Да правят се но не издържат много (особенно след много каране по павета,дупки и неравности които знаем всички че са много по родните ни пътища!)А сега вече се е появила пукнатина и на горната ламарина и незнам как да се прави без да се съсипе боята!Чета "гумата да се качи на тавана" е да но и аз като повечето искам да си гледам джипката в оргиналният и външен вид защото гумата отзад повече ме кефи! Така че този проблем съществува и ако можете помагаите въпреки че вие може и да го нямате!
                            Range Rover P38 4,6 автомат 99г. (на въоръжение в момента),Опел Фронтера А КБ. 2.0 94г.(нов проект за гората.
                            LZ1NES

                            Коментар


                            • #15
                              До: Въпрос относно резервна гума

                              Първоначално публикуван от neshko Преглед на мнение
                              Да взема и аз позиця по вече писаното!Чета че почти всички колеги нямат проблем с задната врата и по точно с това че гумата седи на нея!Е да но има и такива които имат!Мойта врата вече 3 пъти е минала през ремонти и то заради стойката на гумата,защото 3 пъти ми се пукат напречните греди на вратата!Да правят се но не издържат много (особенно след много каране по павета,дупки и неравности които знаем всички че са много по родните ни пътища!)А сега вече се е появила пукнатина и на горната ламарина и незнам как да се прави без да се съсипе боята!Чета "гумата да се качи на тавана" е да но и аз като повечето искам да си гледам джипката в оргиналният и външен вид защото гумата отзад повече ме кефи! Така че този проблем съществува и ако можете помагаите въпреки че вие може и да го нямате!
                              Колеги проблем има но не в мястото на гумата или пантите. Търсете го другаде. Аз карам доста. Както вече писах с 31"-ца съм отзад и с джак закачен на стойката. Така вече 3.5 години и много километри. Нито пантите нито гредите нищо не е мръднало. А фронтерата ми не е от най-новите. Не знам на къде да ви насоча но проблема не е в тежеста на гумата.
                              no signature no problems

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X