Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Terrano full-time или part-time 4x4

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Terrano full-time или part-time 4x4

    Първоначално публикуван от jja Преглед на мнение
    От друга страна задно и висок център на тежеста е възможно най-лошата комбинация. Но вие сте карали повече такива коли, вие ще кажете. как е стабилността на хлъзгав терен?
    За Теранозавър нищо не мога да кажа, не съм карал, но имам мерак да опитам.
    За Патрул само на задно, на път с много завои - планински път, с дупки, с поредици обратни завои, тесен, с паднали камъни - разбирай с всички екстри, имам минати няколко хиляди километра.В дъжд, на сухо, на сняг.Двойно само веднъж съм включвал(сняг), през останалото време само на задно и без пробелми съм взимал разстоянията за време.По-бързо от лека кола, доста по-некомфортно, но сигурно.

    Коментар


    • #47
      До: Terrano full-time или part-time 4x4

      [QUOTE=jamiemirror;1048999] А за твоята и разхода и - знаеш че не ти вярвам, но между нас да си остане

      Тук в подкрепа на дизеловия мотор 2.7 TDI на Терано мога да кажа , че разхода при скорост до 100 км/ч. пада на 7,5
      Nissan Terrano R20 2.7TDI
      Toyota RAV 4 2.2 D-4D

      Коментар


      • #48
        До: Terrano full-time или part-time 4x4

        Първоначално публикуван от Botev Преглед на мнение
        Тук в подкрепа на дизеловия мотор 2.7 TDI на Терано мога да кажа , че разхода при скорост до 100 км/ч. пада на 7,5
        Дълга база или къса?
        Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

        Коментар


        • #49
          До: Terrano full-time или part-time 4x4

          Къса база
          Nissan Terrano R20 2.7TDI
          Toyota RAV 4 2.2 D-4D

          Коментар


          • #50
            До: Terrano full-time или part-time 4x4

            Така съм склонен да приема. Защото при дългата база ми е слизало до 8.5 литра. Тоав е минимума, поне при мен.
            Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

            Коментар


            • #51
              До: Terrano full-time или part-time 4x4

              А и наличието на работещи хъбове автоматични/ръчни на предния мост също оказва влияние.

              При последното ми замерване което не може да се каже за супер достоверно, но все пак за 253км 18л нафта което си е 7.11/100.
              Маршрута беше Драгичево-Ботевград-Рибарица-Ботевград.
              На магистралата съм карал със 100-110км/ч.
              При следващото замерване пак ще докладвам.

              Мойто е къса база.

              Коментар


              • #52
                До: Terrano full-time или part-time 4x4

                Привет !
                Отново се появявам с въпроси, които за някои вероятно са елементарни, но за мен са трудни за разбиране.
                Преди известно време споделих каквото знаех по темата за 4х4 задвижвания, блокажи, хъбове и т.н., признавам си, без да бях чел кой знае колко преди това. За което с основание бях леко „смъмрен”. Оттогава четох доста, както в този форум, така и из широкия нет. Доста неща научих, но все още не съм си изяснил принципа в моето Терано. Благодарен съм на всички, които ми отговориха тогава и най-вече на Спарки, който беше много изчерпателен и отзивчив. Ще бъда благодарен и сега ако най-накрая ми се изяснят нещата. Ще се опитам накратко да споделя какво научих :
                Тераното е part-time 4х4. Има два дифа – преден и заден, както и автоматични хъбове на предните колела. Няма междуосев диф. Режимите на движение са 2H, 4H и 4L. При 2H чрез големия кардан се задвижва задния мост. При 4H освен задния, се задвижва и предния мост, чрез малкия кардан. При 4L чрез раздатката се сменят предавателните числа и колата работи на т.н. бавни или демултипликатор, при задвижване и на двете оси. Блокажи в Тераното няма. Задният диф е LSD фрикционен тип, т.е. при нужда (различни ъглови скорости) се получава самоблокиране, при което вртящият момент се предава и на двете колела (ляво и дясно). В предия диф такова нещо няма. Що се отнася до съотношението преден-заден мост, те при 4H и 4L са свързани с корава връзка, т.е. се въртят с еднаква скорост. В следствие на горното не е желателно при тези режими да се кара по твърда настилка за да не се претоварват трансмисията, гумите и т.н. Отделно от това предните гуми имат автоматични хъбове, които зацепват полуоските към главините. Това научих, като пак подчертавам, че тази материя не ми е силната, но се опитвам да разбера нещата.
                А ето и какво не знам :
                1. Задният диф, бидейки самоблокиращ, осигурява едновременно задвижване на ляво и дясно колело в случай, че едното от тях заедно с двете предни попаднат на участък почти без триене (да речем лед) и по този начин работещото колело измъква колата от „ситуацията”. Означава ли това, че ако едното от предните колела заедно с двете задни попаднат в същата ситуация, измъкване няма?
                2. При режим 2H задният диф би трябвало да работи като обикновен, без никакъв блокаж, за да няма натоварвания на трансмисията по завоите. Кое и как прави така, че самоблокиращата фрикционна система да се включва при възникване на нужда. Наглед елементарен въпрос, но никъде не срещнах отговор на него. Има подробни описания с картинки как работи LSD, но никъде не е написано кое точно го включва.
                3. В някои писания се казва, че с включване на бавните се включва и блокаж, нещо, което бях чел още преди три години като купих Тераното, само че тогава на руски. Цитат : Part-Time 4WD: Това са джипове, които обикновено (и задължително) на нормален път трябва да се карат като 4x2. Причината за това е, че превключването в режим 4x4 става чрез блокиране на предната и задната оси. Това най-често е направено като на колата са сложени два режима на скоростите - бързи и бавни (като включите на "бавни" се блокират диференциалите и задвижвате 4х4). От тук нататък: НЕ КАРАЙТЕ СВОИТЕ PART-TIME 4WD КОЛИ НА БАВНИ АКО НЕ СТЕ ЗАКЪСАЛИ! Ето и линка към цялата статия : http://kaknese.blogspot.com/2010/02/4x4.html Означава ли това, че при бързите 4х4 няма такъв блокаж?
                4. Задвижването на предната ос става посредством раздатката и малкия кардан. В такъв случай каква е ролята на хъбовете? Какво пречи да ги няма и предните колела да са твърдо свързани с полуоските, нали има преден диф, който да обира разликата в скоростите на ляво и дясно колело при завой? Правя аналог с леките коли с предно предаване – те нямат хъбове. Защо джиповете имат? Спарки сам казва, че неговите са ръчни и цяла зима са му включени, така се маже дифа. Тогава лятото защо ги изключва?
                Моля, не се сърдете ако отегчавам някого, но ако след толкова четене бях си изяснил тези неща, нямаше да питам. Нито искам да се заяждам, нито да се правя на интересен. Пък мисля, че и за други по-незапознати с материята участници във форума отговорите на тези въпроси ще са полезни. Защото писано има много, но повечето постове или са за нещо много индивидуално или само доизясняват нещо, приемайки по заложение, че основните неща са ясни за този, който чете или се води спор на ниво, което поне на мен не ми е по силите. Постовете, които обясняват нещата като от учебник, са много малко. Разбира се, никой не е длъжен да ограмотява другите, но нали сме в този форум взаимно да си повишаваме знанията, споделяме опита и си помагаме?
                Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

                Коментар


                • #53
                  До: Terrano full-time или part-time 4x4

                  Така.... Попрочете, кашата вече е пълна Обаче почти всичко вече си разбрал, което добре.

                  Грешиш за ЛСД-то. То е блокиран при движение по права, и се отблокирва при различни ъглови натоварвания. Няма никаква връзка с раздатка/демултипликатора.

                  Раздатка. При положения различни от 2Н, тя предава твърдо на двата моста. Така наречен блокиран междуосеви дифференциал.

                  Хъбове зацепват посредством своите зъбчатки главините към полуоските. Има при други коли модификации с капачки/твърда връзка, като следствие даже при движении само на заден мост се въртят всичките карантии: полуоски, диф, кардан. Като следствие - намалена динамика и повишен разход на гориво.

                  Изводи оставям на теб......
                  Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
                  Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

                  Коментар


                  • #54
                    До: Terrano full-time или part-time 4x4

                    1. Задния диф не е самоблокиращ се, а частично блокиран, с фрикционни дискове - подобно на съединителя на колата ти, смо че все едно съединителя е между ляво и давно колело. Процента на блокиране е различен за различните дифове, и конкретно за тоя не знам какъв е. Представи си че все едно караш на полусиединител, или с износен и буксуващ такъв. Толкоз. И да, ако двете задни и едното от предните колела нямат сцепление, няма измъкване.

                    2. Задния винаги е частично блокиран. Той си е предвиден за това. Затова му се и слага специално масло за LSD дифове. Трансмисията не се товари. Товарят се само фрикционните доскове на LSD-то, но както казах те са си предвидени за това, и няма какво да ги мислиш.

                    3. ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ!!! Казвам ти го за пореден път. НИЩО НЕ СЕ БЛОКИРА НА БАВНИ!!! Между бавни и бързи разликата е само демултипликатора. ТОЧКА!!!

                    4. Хъбовете са за икономия, и спестяване на някои евентуални вибрации при висока скорост. Може да ги няма, но джипката ще е с една идея по-тромава и ще харчи с една идея повече. С изключени и на 2H режим не се върти нищо друго, освен предните колела, а с включени хъбове, пак при 2H режим, би се въртяло всичко - предни полуоски, преден диф, преден кардан, без те да ти трябват. Това всичко означава загуби, които особено на висока скорост не са малки.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #55
                      До: Terrano full-time или part-time 4x4

                      Много благодаря и на двама ви. На трите въпроса имам вече еднозначни отговори. Остава само малко разсъждения от моя страна за фрикционния LSD. Искам да се уверя дали правилно съм разбрал и повече няма да досаждам по този въпрос
                      Цитирам откъс от една обширна публикация на Венци : Между полуосите и чашката на диференциала са добавени комплекти блокове от фрикционни пластини (отбелязани с червени точки). Именно затова подобни диференциали често биват наричани "friction based LSD". Когато диференциала се опитва да преразпредели въртящия момент на едната от полуосите и започне да възниква разлика в ъгловите скорости между полуосите и чашката пластините под действието на силите на триене сдържат увеличаването на тази разлика. Разбира се, когато величината на въртящият момент превъзхожда силата на триене между пластините целият момент се предава на по-леко въртящото се колело (полуос). Такива блокировки работят в сравнително неголям диапазон на разлика в моментите. Много често фрикционните блокове пружинират.
                      Съчетано с пояснението на Спарки, че този диф представлява нещо като полусъединител, стигам до следния извод : LSD дифа на практика е някакво компромисно (средно) решение, при което частично се ползват плюсовете на 100%-я блокаж и същевременно, пак частично, се избягват минусите му. Нещо като 2 в 1. С други думи при попадане на едната гума на хлъзгаво, другата ще заработи - не на 100%, но все нещо ще помогне. От друга страна при завой на твърда настилка двете гуми няма да се въртят съвсем свободно една спрямо друга, но и няма 100% да натоварят трансмисията поради различната си ъглова скорост, понеже фрикционните дискове ще "поддадат" и ще поемат част от натоварването. Правилно ли съм разбрал?
                      Ако е така, тези фрикционни дискове би трябвало във времето да търпят някакво износване подобно на дисковете на съединителя, т.е. не може съвсем да не ги мисля. Така ли е, Спарки
                      Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

                      Коментар


                      • #56
                        До: Terrano full-time или part-time 4x4

                        Така е. За компромис - компромис са. Далеч са от пълните блокажи, и понякога помагат, а друг път - пречат.

                        Износват се, но това зависи повече от това как са "гледани" и експлоатирани, а не пряко от пробега на колата. Има джипки на по 200000 километра, чиито LSD-та си работят. Принципно могат да се проверяват с динамометър в какво състояние са, стига да намериш данни за нормите при конкретния модел диференциал. За някои модели могат да се намерят ремонтни комплекти, съдържащи фрикционните дискове, но те често са доста скъпи - над 1000лв.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #57
                          До: Terrano full-time или part-time 4x4

                          Ха! Много ме успокои Моята е на 250 000 и винаги съм си мислел, че всичко й работи. Ще се помъча да намеря данни за дифа и да отида при някой с динамометър. Сигурно ще ме изгледа като объл камък като разбере какво искам, но ще опитам! Благодаря ти.
                          Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

                          Коментар


                          • #58
                            До: Terrano full-time или part-time 4x4

                            Първоначално публикуван от zippel Преглед на мнение
                            Правилно ли съм разбрал?
                            Тази темичка е "прясна" и Андро обяснява с примерчета за LSD.Ще добиеш някаква представа.
                            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                            Коментар


                            • #59
                              До: Terrano full-time или part-time 4x4

                              Първоначално публикуван от zippel Преглед на мнение
                              Ха! Много ме успокои Моята е на 250 000 и винаги съм си мислел, че всичко й работи. Ще се помъча да намеря данни за дифа и да отида при някой с динамометър. Сигурно ще ме изгледа като объл камък като разбере какво искам, но ще опитам! Благодаря ти.
                              Динамометричен ключ имах в предвид.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #60
                                До: Terrano full-time или part-time 4x4

                                Първоначално публикуван от zippel Преглед на мнение
                                Ха! Много ме успокои Моята е на 250 000 и винаги съм си мислел, че всичко й работи. Ще се помъча да намеря данни за дифа и да отида при някой с динамометър. Сигурно ще ме изгледа като объл камък като разбере какво искам, но ще опитам! Благодаря ти.
                                Споко, моята е на 245 000 по километраж ( колкото може да му се вярва ) и LSD-то е в идеално състояние. Използвам го постоянно, особено зимата по завоите.
                                no signature no problems

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X