Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Терано 2,7TDi въпрос за ГНП Бош

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Терано 2,7TDi въпрос за ГНП Бош

    Здравейте колеги, от скоро и аз имам проблем с мойта помпа, почна да изпуска гориво от гарнитурата на капак с ел блока точно зад болта с цетката за входящата нафта. Незнам дали се разбира добре от снимката там където сочи червената стрелка.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:tech pomp1.jpg
Прегледи:1
Размер:149.4 КБ
ID:5730592

    Изчетох темата и ми стана интересно като се пипа този капак и когато се затегне и почне да се регулира цикловата порция не протича ли гориво или е достатъчно стегнато. Дали ако притегна ще спре теча или трябва да се свали капака и предполагам да се смени гарнутирата на този капак. А може би трябва цялата помпа да се свали и да се сменят всички гарнитури(рециклиране). По принцип доста работи по колите си сменям сам, но с ГНП още не съм се занимавал и се чуда дали да се захвана сам. Няма проблем и на майстор да ида, но съм от малък град (Свищов) и добри майстори трудно се намитар. Имам кабел с които съм се ровил из компа на Голф 3TDI, но само толкова. Много съм благодарен на форума, с негова помощ навремето си смених водната помпа буквално часове преди голямото патуване от UK до България.

    Коментар


    • #77
      От: Терано 2,7TDi въпрос за ГНП Бош

      С притягане няма да стане,гумените уплътнения са станали на пластмаса. Ако си тръгнал сам да сменяш уплътненията първо поизмии тая слама около помпата пък после разглобявай.

      Коментар


      • #78
        От: Терано 2,7TDi въпрос за ГНП Бош

        Не е толкова сложно ( не съм го правил ( ама скоро щЕ , че и при мен прокапа ) , само съм чел из форуми вкл и този на автомобила за който говориш , обаче си има тънкости- едната е да нацелиш ексцентрика към втулката , която остава долу в корпуса , другата - да нагласиш главата с ел-а в същото положение . Тука ти трябва или кабел/интерфейс за Нисан ( подобен на този който си ползвал за Голфа) или мултицет . За начало мисля , че трябва да се свали смукателния колектор за достъп към помпата ( така щещ не щещ си сменяш гарнитурките на колектора , които вече са се изпекли и разпаднали на части ) . Бележиш ( за приблизителна ориентация ) главата къде е спрямо корпуса с една резка ( макетно ножче ) . Ако вече имаш кабел / софтуер за Терано , сменяш уплътнението и с преместване на главата в едната или друга посока ( десети от мм ) нагласяш същата порция гориво на п.х. Ако нямаш софтуер , може с мултицет , но първо се маха капачето на главата и при подаден контакт се мери напрежението на една намотка която ще видиш отдолу- тази намотка указва колко е завъртян ексцентриковия ротор , определящ порцията гориво . Записваш си го и после се сменя уплътнението , при обратния монтаж ( ексцентрика във втулката ! ) , пак на контакт и с преместване ( с леко почукване ) блока напред/назад гониш същото напрежение на намотката . Пак казвам не съм правил , само чел , но не мисля че е сложно за средно ( технически ) грамотен човек . И като в други форуми от сорта "Кое-Как" слагам забележката - правенето на горното на ваша отговорност . Из нета има много инфо/ клипове как се прави , помпата е същата ( вероятно само помпения елемент е по голям ) като на ФВ ТДИ 90/110 кс ( дистрибутерен Бош ).

        ".. като се пипа този капак и когато се ПОЛУ-затегне и почне да се регулира цикловата порция не протича ли гориво.." - Да , прокапва докато се нагласи порцията , после се стяга и е ОК.

        Коментар


        • #79
          От: Терано 2,7TDi въпрос за ГНП Бош

          Първоначално публикуван от Жеков Преглед на мнение
          Не е толкова сложно ( не съм го правил ( ама скоро щЕ , че и при мен прокапа ) , само съм чел из форуми вкл и този на автомобила за който говориш , обаче си има тънкости- едната е да нацелиш ексцентрика към втулката , която остава долу в корпуса , другата - да нагласиш главата с ел-а в същото положение . Тука ти трябва или кабел/интерфейс за Нисан ( подобен на този който си ползвал за Голфа) или мултицет . За начало мисля , че трябва да се свали смукателния колектор за достъп към помпата ( така щещ не щещ си сменяш гарнитурките на колектора , които вече са се изпекли и разпаднали на части ) . Бележиш ( за приблизителна ориентация ) главата къде е спрямо корпуса с една резка ( макетно ножче ) . Ако вече имаш кабел / софтуер за Терано , сменяш уплътнението и с преместване на главата в едната или друга посока ( десети от мм ) нагласяш същата порция гориво на п.х. Ако нямаш софтуер , може с мултицет , но първо се маха капачето на главата и при подаден контакт се мери напрежението на една намотка която ще видиш отдолу- тази намотка указва колко е завъртян ексцентриковия ротор , определящ порцията гориво . Записваш си го и после се сменя уплътнението , при обратния монтаж ( ексцентрика във втулката ! ) , пак на контакт и с преместване ( с леко почукване ) блока напред/назад гониш същото напрежение на намотката . Пак казвам не съм правил , само чел , но не мисля че е сложно за средно ( технически ) грамотен човек . И като в други форуми от сорта "Кое-Как" слагам забележката - правенето на горното на ваша отговорност . Из нета има много инфо/ клипове как се прави , помпата е същата ( вероятно само помпения елемент е по голям ) като на ФВ ТДИ 90/110 кс ( дистрибутерен Бош ).

          ".. като се пипа този капак и когато се ПОЛУ-затегне и почне да се регулира цикловата порция не протича ли гориво.." - Да , прокапва докато се нагласи порцията , после се стяга и е ОК.
          здравей колега случайно да знаеш колко тряабва да е показанието с мултицет на моето терано оборотите играят и с почуване на самата плочка немога да ги докарам да се изгладят работата клони към друга помпа май

          Коментар


          • #80
            От: Терано 2,7TDi въпрос за ГНП Бош

            Пробвах , обаче с мултицет няма да стане - там управлението е с някакви импулси и не може да ги хване . Ще трябва да се купува кабел или по усет . При мене теча излезе от фланчето което затваря авансатора ( от страната на дясното колело ) и засега съм дублирал гуменото пръстенче с клингерит и спря да тече . Ако сменям другите уплътнения първо ще маркирам главата на елблока на 2 места и след това ще го глася по системата НаОко - като почне много да пуши - леко почукване обратно .Правил съм го на Сеат -а ми обаче с ВагКом и имам представа , че местенето е части от мм. По принцип мисля , че играенето на оборотите не може да се оправи с елблока . Ако е бутнат по-назад - ще пуши повече , ще гори повече , ще върви повече и ще претриса при изключване от скорост и преминаване към празен ход , ако е по-напред - по-икономично , по-малък вървеж . Може да е от дюз-а/и , боклуци в помпата и т.н.

            Коментар


            • #81
              От: Терано 2,7TDi въпрос за ГНП Бош

              http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=191602

              Коментар


              • #82
                От: Терано 2,7TDi въпрос за ГНП Бош

                "....При мене теча излезе от фланчето което затваря авансатора ( от страната на дясното колело ) и засега съм дублирал гуменото пръстенче..."

                Да ама не .. Протече и от горните уплътнения , мисля че е от зареждане на една малка бензиностанция малко преди Предела към Банско , август - през почивката . Покрай смяната на водната помпа ( щото и тя протече ) видях , че капе и нафтовата от малкото фланче отстрани , смених и после протече и отгоре . Така , че утре ще сменям и другите гумички...

                Коментар


                • #83
                  От: Терано 2,7TDi въпрос за ГНП Бош

                  Първоначално публикуван от Жеков Преглед на мнение
                  "..... Така , че утре ще сменям и другите гумички...
                  Смених каквото можах без сваляне на помпата и без уплътнението на дистрибуторната глава ( задната част , където излизат тръбичките ) .
                  Процедурата е - откачане на кабелните снопове като се започне откъм алтернатора и всичко назад , "запрятане" назад към горивния филтър , там отива и помпата на хидравликата , без сваляне на маркучите . Вдига се колата на крик , сваля се дясно колело и се маха гумения подкалник ( каквото е останало от него ) . Свалих и стартера за да имам по лесен достъп и от задната страна , но може и да не сваля особено ако няма да се сменя и "О" пръстена на дистрибуторната глава . Предварително си направих ключ за "секрета" на помпата ( 3-ъгълния болт ) . Излиза към 4 лв - 2 лв вложка7 + 2 лв на стругаря . Предварително всичко около помпата и самата помпа се измиват с подходящ спрей ( ползвах такъв за измиване на спирачните дискове - 2 бр. ) . Откачат се маркучите от помпата , развива се кухия болт с цедката и се сваля тръбичката за входящата нафта . Откача се кабелчето на клапана за горивото намиращ се на задната страна . Навсякъде ( освен "3-ъгълния" болт ) се развива с т-30 . Сваля се и авансаторния клапан намиращ се под дистрибуторната глава. Сменя му се "О"-пръстена ( всички уплътнения се продават комплект-Бошовият е 22 лв , другите са 2х по евтини ).В предната част има една цедка , която беше задръстена - почиства се. Бележи се положението на елблока с макетно ножче на няколко места , аз направих и снимки , които качих на компа да сравнявам "преди - след " в по-голям мащаб. Свалят се капака и главата с елблока , изсмуква се нафтата от помпата примерно с голяма спринцовка , сменят се уплътненията и се монтира обратно , като се наглася контролната муфа долу в помпата да е в такова положение , че ексцентрика на елблока да уцели отворчето на муфата при обратния монтаж ( на снимката по-долу се вижда къде приблизително трябва да е ).Притягат се елблока и капака и се нагласят белезите , после се стяга окончателно ( който има диагностика ги затяга след нагласяне на порцията гориво за празен ход ) . Закачат се всички горивопроводни маркучета като това за обратната нафта остава отворено откъм страната на 4-та дюза за да излиза въздуха при напълването на помпата с гориво с помощта на помпичката на горивния филтъра. Аз ползвах отново спринцовка да изсмуквам през това маркуче гориво - като напълни спринцовката и го закачих на 4-та дюза.Следва обратно закачане на хидравличната помпа и снопа кабели , монтаж обратно на стартера ,сваляне на интеркулера и разхлабване на гайките на тръбичките откъм дюзите за да се обезвъздушат . Откачих датчика на коляновия вал , за да не се опитва да запали и завъртях няколко пъти мотора , стегнах гайките на дюзите , закачих датчика и запали отраз с повечко пушек разбира се . Както работи , почнах да разхлабвам и да стягам една по една гайките на дюзите за окончателно обезвъздушване . Монтаж на гумата и тестова обиколка да видя резултата . Ами върви си , припушва си при сритване на газта , лоста на скоростите не притреперва при отнемане на газта , т.е. порцията гориво долу горе си е добре . По нататък може да мина през един сервиз ( мой познат е там ) да видим как съм я скопосал.
                  Ако напишете в гугле "bosch VE seal replacement" ще видите филмче за подмяната на уплътненията на 1.9 ТДИ мотор със почти същата помпа .

                  Ключето за 3 ъгълния болт


                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20161103_10_27_53_Pro.jpg
Прегледи:1
Размер:56.3 КБ
ID:5734143Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20161104_22_25_50_Pro.jpg
Прегледи:1
Размер:58.0 КБ
ID:5734144

                  "Разчистване" за достъп до помпата :

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20161103_00_04_21_Pro.jpg
Прегледи:1
Размер:97.0 КБ
ID:5734145Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20161106_13_48_49_Pro.jpg
Прегледи:1
Размер:103.9 КБ
ID:5734146



                  Авансаторния клапан с мръсната цедка :


                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20161101_10_41_37_Pro.jpg
Прегледи:1
Размер:109.8 КБ
ID:5734147Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20161106_13_20_45_Pro.jpg
Прегледи:1
Размер:59.8 КБ
ID:5734148Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20161106_13_22_31_Pro.jpg
Прегледи:1
Размер:67.9 КБ
ID:5734149


                  Белязването :

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20161106_11_57_36_Pro.jpg
Прегледи:1
Размер:159.2 КБ
ID:5734152Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20161106_11_57_10_Pro.jpg
Прегледи:1
Размер:139.6 КБ
ID:5734151Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20161106_11_56_57_Pro.jpg
Прегледи:1
Размер:153.5 КБ
ID:5734150Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Марка 2 дясна.png
Прегледи:1
Размер:520.4 КБ
ID:5734153



                  Без "шапката" и после без "глава" :
                  ( виждат се полепналите стружки на 2-та снимка , вследствие на работата на механичните части , същите такива има и вътре в блока - в един момент може да блокират работата на помпата и трябва "дисекция" за почистването )

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20161106_12_11_25_Pro.jpg
Прегледи:1
Размер:129.5 КБ
ID:5734154Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20161106_13_01_45_Pro.jpg
Прегледи:1
Размер:136.2 КБ
ID:5734155


                  Положението на контролната муфа преди обратния монтаж :

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20161106_13_01_55_Pro.jpg
Прегледи:1
Размер:130.6 КБ
ID:5734156


                  Смяна на страничното уплътнение на авансатора , от другата страна ( недостъпна без сваляне на помпата ) има същото фланче със същия "О" пръстен. Засега не мога да го сменя . Ако протече и там трябва сваляне на помпата


                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20161106_13_54_26_Pro.jpg
Прегледи:1
Размер:82.3 КБ
ID:5734157




                  Покрай тази работа притегнах добре стартера , че беше тръгнал да си ходи , смених и десен кормилен накрайник . Теча от нафтовата помпа установих покрай теча на антифриз от водната помпа , която също смених и така - дръпваш да правиш нещо уж дребно и се започва 1 , 2 , 3 ...

                  Коментар


                  • #84
                    От: Терано 2,7TDi въпрос за ГНП Бош

                    Колеги, от къде мога да си купя 14пин Нисан консулт кабели с букса за да оправя същия проблем с протекла гнп? И някой знае ли заводските стойности за настройка на бошовското гнп?

                    Коментар


                    • #85
                      От: Терано 2,7TDi въпрос за ГНП Бош

                      Откъм обезвъздушаване си се поунесъл. След подобна, но не чак толкова дълбока маниплация (смяна на дюзи, клапанчета на помпата, маркучи за обратна нафта, присаждане на двукръгова система на филтъра, смяна на филтър, чистене на цедки и прочие, макар че при мен си бяха чисти, тоест практически доста празна помпа и абсолютно празни тръбички, филтър, маркучи за обратна нафта и дюзи), просто помпя ръчната помпичка на филтъра докато се "удърви", и после си пали, примерно с 5 секунди въртене. На дюзите (по-точно на последната) им трябват едни 10-ина километра каране за да спрат да кудкудякат, през което време джипката си върви нормално. Вярно, помпи се досадно дълго, но не е чак болка за умиране.

                      За останалото - благодаря за снимките.

                      Първоначално публикуван от sminkov Преглед на мнение
                      Колеги, от къде мога да си купя 14пин Нисан консулт кабели с букса за да оправя същия проблем с протекла гнп? И някой знае ли заводските стойности за настройка на бошовското гнп?
                      От ebay примерно.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #86
                        От: Терано 2,7TDi въпрос за ГНП Бош

                        Колегата споменава за разхлабен стартер, дали това е често срещан проблем, че моя нещо не "дозацепва" някои път?

                        Коментар


                        • #87
                          От: Терано 2,7TDi въпрос за ГНП Бош

                          Не е. Често срещам проблем са гъзоръки майстори, сменящи съединител, например. На 2.7TDI стартера е хипер неудобен за монтаж, демонтаж и стягане, и съответно някой го е домързяло да го стегне като хората.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #88
                            От: Терано 2,7TDi въпрос за ГНП Бош

                            Аз скоро свалях моя стартер, единия болт го отвих на ръка, т.е. беше се саморазвил. Откакто имам колата веднъж ми се беше случило да не зацепи стартера. Даже тогава не разбрах, че е това, защото никога не ми се беше случвало.
                            При ремонта за който го свалях на скоро ми смениха бендикс. Тогава направих препратка към онзи момент, в който стартера въртеше много по-бързо от обикновено, но колата не палеше.

                            Може би в тази тема трябва да питам за следното - в ръководството за 2.7 пише, че има idle speed adjusting screw. Доколкото се ориентирам това е някъде по ГНП-то. Във форума обаче съм чел, че обороти на празен ход се регулират като се върти капака на помпата. Поне в моите представи това са две различни неща.

                            Каква е всъщност схемата? Ще ми се да вдигна оборотите с 50-ина, защото са толкова ниски, че двигателя малко неприятно тресе.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Терано 2,7TDi въпрос за ГНП Бош

                              Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
                              ...в ръководството за 2.7 пише, че има idle speed adjusting screw...
                              Кое ръководство, кой раздел и коя страница?

                              Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
                              ...Във форума обаче съм чел, че обороти на празен ход се регулират като се върти капака на помпата...
                              Цикловата порция се регулира от капака. И то не реалната, ами това, което чете компира. Целта е максимално доближаване на прочетеното от компютъра до реалното, понеже при определени обороти и натоварване (например празен ход) цикловата порция е константа и е известна (не и на мен).

                              Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
                              Ще ми се да вдигна оборотите с 50-ина
                              Ще ти се ама няма.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #90
                                От: Терано 2,7TDi въпрос за ГНП Бош

                                Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
                                Аз скоро свалях моя стартер, единия болт го отвих на ръка, т.е. беше се саморазвил.
                                За тая работа са слага лепило за резби. Поради тая причина и завдските не се саморазвиват - стегнати на номинал и "подкрепени" с лепило за резби, където трябва. Поради същата причина и по-късно абсолютно безгрижно се развиват на глед тотално ръждясали болтове.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X