Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Паника заради дистанционното на Freelander

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Паника заради дистанционното на Freelander

    Пълна паника!
    Автомобилът е Land Rover Freelander и дистанционното се развали неочаквано, след като сутринта всичко си беше нормално.
    Наложи да отключа колата с ключа, понеже дистанционното не действаше, но се оказа, че изобщо не пали. Свети червения диод на таблото, проверих, че акумулаторът е изправен, пробвах и с нова батерия на дистанционното.
    Положението е толкова зле, че оставих колата на другия край на София и се прибрах с едно такси. Чудя се, какво да правя сега? Нямам и резервно дистанционно.
    Някакви идеи?

  • #2
    * някои модели Land Rover имат ЕКА код, питай в МотоПфое дали имаш такъв (безплатен е), с него ще можеш да си прибереш колата; за да ти го дадат трябва да отидеш там със собственика, ЛК и талон.
    ** отиди при автоключар да провери дали ключът ти има сигнал, ако не - ще ти кажат какво да правиш, но щом червеният диод не гасне - вероятно трябва нов ключ.
    *** ако не се справиш, обади ми се за съвети.
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

    Коментар


    • #3
      Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
      * някои модели Land Rover имат ЕКА код, питай в МотоПфое дали имаш такъв (безплатен е), с него ще можеш да си прибереш колата; за да ти го дадат трябва да отидеш там със собственика, ЛК и талон.
      ** отиди при автоключар да провери дали ключът ти има сигнал, ако не - ще ти кажат какво да правиш, но щом червеният диод не гасне - вероятно трябва нов ключ.
      *** ако не се справиш, обади ми се за съвети.
      Опитвам се да се свържа с МотоПфое и да питам за този ЕКА код, но на телефония номер, който е на сайта им, никой не ми отговори поне на 3 позвънявания и чак ми стана неудобно да им звъня през 5 минути. .
      Пробвах с вкарване на ключа, отключване и задържане на бутона на дистанционното, после заключване и задържане на бутона за заключване - това го четох във форума. Пак няма резултат.
      Днес обърнах внимание, че червеният светодиод на таблото е започнал да мига.
      Колата е толкова стара, че изобщо не ми трябва алармата - поне да заключва, отключва и да пали :-)


      Коментар


      • sparkybg
        sparkybg коментира
        Редактиране на коментар
        На мен единствения път, когато им звънях, ми вдигна една абсолютна мърдА, дето ми идеше през телефона да и отвържа 2 шамара да се събуди. И май приключих със звъненето там.

    • #4
      без да отидеш няма да стане:
      ул. „Околовръстен път” 483, 1839 София, 8:00-18:00. 02 400 7333



      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

      Коментар


      • #5
        Обадих се на телефонния номер, който е дал trapper (Благодаря!) - казаха ми, че трябва да отида с големия талон и ще ми дадат кода.

        Някой може ли да разпознае кутиите на снимката? Намират се при двигателя, пред шофьорското място. Има и някакви висящи релета, изолирани с тиксо.
        Къде мога да намеря ясна и четлива електрическа схема на Freelander Дизел 1999 г. и нa иммобилайзера?
        Оправям се и ремонтирам много по-сложни електроники, просто колите и ел. инсталациите им никога не са ме интересували - като имам проблем, оставям я в сервиза и толкова.
        Много съм му бесен на дъртия Rover, направо ще го разкостя - лошо му се пише
        Прикачени файлове
        Последно редактирано от LR2014; 30-03-22, 17:55.

        Коментар


        • trapper
          trapper коментира
          Редактиране на коментар
          Freelander 1 и 2 не са истински Land Rover

        • LR2014
          LR2014 коментира
          Редактиране на коментар
          Trapper, Freelander може да не е истински Land Rover, но аз съм голям фен! Скоро мисля дъртия да го спирам от движение (280 000 км, реални), но ще го прибера в гаража, а новата кола ще я хвърля на улицата - тя и без това след 2 г. няма да става за нищо :-).

      • #6
        Да завърша темата
        Отивам в един сервиз да ми тестват пулта на дистанционното и някакъв пич сериозно ми казва - 25 лв. Никога не съм искал да крада хляба на други хора, но…
        Изрових стария USB донгъл RT, инсталирах си HDSDR-a и готово – дистанционното не излъчваше, но се оказа, че има лоша спойка на единия бутон. Фокус-мокус и ето как изглежда излъчването на 433 MHz. Вече всичко е ОК.
        25 лв, а?
        Това ми напомня за един сервиз в София, кв. Дружба, който посетих преди време – „супер“специалисти, взеха ми почти 1000 лв, но забравиха да ми стегнат гайката за една от задните джанти, не бяха извърши прецизно регулирането на предница, не смениха пукнат маркуч на климатика, но ми го калкулираха, обърнаха захранващите кабели на вентилатора на радиатора, но пък ми дадоха бонус – препарат за почистване на стъкла
        Прикачени файлове

        Коментар


        • LR2014
          LR2014 коментира
          Редактиране на коментар
          Не знам дали бих могъл да ремонтирам твоето дистанционно управление, т.к. никога през живота си не съм занимавал ДУ на коли, телевизори и др.
          С моето ДУ просто така се случиха нещата.
          Ако си го прежалил, мога да го погледна и да се пробвам, но ако ти е необходимо и мислиш да го използваш, май ще трябва да развържеш кесията в някой сервиз и тихо да ги псуваш :-)
          Последно редактирано от LR2014; 15-04-22, 07:19.

        • trapper
          trapper коментира
          Редактиране на коментар
          Носих го в 2 сервиза. В първия нищо не направиха, във втория провериха дали има сигнал - няма. Купих нов, но инсталационният му код е твърде дълъг за запис с наноком. Затова търся начин да възстановя стария, ако е възможно.

        • mishomishev
          mishomishev коментира
          Редактиране на коментар
          Към trapper
          Процедура за ремонт на твоето оригинално (което не излъчва). Най вероятно наистина си прав и не излъчва..И ако няма друг начин - стъпките според мен са следните:
          Първичен оглед - за паднали смд елементи или рискови места(клеясали връзки или прехвърлящи мостчета вътре в самата платка)
          Презапояване с горещ въздух - с размазана паста/флюс - задължително - ако не се оправи - стъпка 2
          Търсене на аномалии в смд елементи (най често това са кондензатори - изменят си стойностите особено ако са 0603...проверка на кварца...Ако има второ здраво - по метода на сравнението със сигурност ще се хване.
          Ако минеш тези две стъпки - обикновенно дистанционното има 90% успеваемост....
          Защото ако не стане след горните процедури излиза че IC е дефектирала - а това много трудно се случва(почти невероятно) при батерийно захранване...
          Просто .... не си бил достатъчно упорит да търсиш проблема

      • #7
        Първоначално публикуван от LR2014 Преглед на мнение
        Да завърша темата
        Отивам в един сервиз да ми тестват пулта на дистанционното и някакъв пич сериозно ми казва - 25 лв. Никога не съм искал да крада хляба на други хора, но…
        Изрових стария USB донгъл RT, инсталирах си HDSDR-a и готово – дистанционното не излъчваше, но се оказа, че има лоша спойка на единия бутон. Фокус-мокус и ето как изглежда излъчването на 433 MHz. Вече всичко е ОК.
        25 лв, а?
        Браво, браво. Така е редно да бъде - подобни специалистори трябва да бъдат оставяни да потропват нервно по тезгяха в празната им работилница...
        Не чета коментари и не отговарям на такива.

        И коментаторите...

        Коментар


        • #8
          Г-н trapper ,
          Направо не е за вярване, че ония хиени от сервиза не са казали поне цена и са се отказали да вземат парите!
          Вероятно причината е невъзможност за ремонт на дистанционното. Понякога и това се случва, макар че почти всичко подлежи на ремонт, ако имаш достъп до резервни части и технологията.
          Говорихме си с колега в офиса и той се сети, че има същия проблем с резервното си дистанционно.
          При проверката се оказа, че е изгорял един транзистор и затова не излъчва. За съжаление, нямам такъв SMD транзистор и трябва да го поръчам - 1 бр. струват 0.13 USD (около 25 стотинки), а на едро 5 бр. - 1 лв. Чакането е около 10 дни.

          Ако искаш, качи снимки на двете страни на платката, за да видя елементната база - ако не аз, може някой колега да даде съвет.
          Прикачени файлове

          Коментар


          • #9
            Ето платката. Колата е ЛР Диско-2, 2001 г.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:платка-1.jpg
Прегледи:371
Размер:199.0 КБ
ID:6850256 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:платка-2.jpg
Прегледи:364
Размер:190.3 КБ
ID:6850257
            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

            Коментар


            • #10
              Абе не ми се вярва да е изгорял транзистора! При батерийно захранване от 3 волта как ще изгори??? То просто сила няма.
              По скоро може да е прекъснал някой преход...
              Към трапер:
              Дистанцията ти изглежда добре на пръв поглед - няма ерозия няма механични повреди (поне по снимки)
              Имаш ли второ такова работещо дистанционно??
              Ако имаш - можеш да мериш с мултицет всеки един елемент и да правиш сравнение с здравото.
              При отклонение - наблягаш на този елемент.
              Единствено IC не може да провериш на 100%
              Това което се случва при тези СМД елементи е примерно прекъсване на резистори или утечка при кондензаторите (примерно на мерене показва 10-40килома) а трябва да е безкрайно...

              Коментар


              • trapper
                trapper коментира
                Редактиране на коментар
                Благодаря за мнението, но вече съм дърт, за да уча електротехника. Предпочитам да го дам на човек, който разбира от това и да му платя справедливо за труда.

              • trapper
                trapper коментира
                Редактиране на коментар
                Въпросът е: къде има такъв майстор в София?

            • #11
              Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
              Абе не ми се вярва да е изгорял транзистора! При батерийно захранване от 3 волта как ще изгори??? То просто сила няма.
              По скоро може да е прекъснал някой преход...
              mishomishev, абсолютно си прав!
              Не трябваше да му казвам на колегата, че е „изгорял“ някакъв си транзистор и смяната му струва 25 стотинки.
              Трябваше да му кажа, че д
              ефицитен електронен елемент, който е бил направен чрез отлагане на епитаксиален слой върху кристална подложка и който е предназначен за повърхностен монтаж, има пробив в един от преходите и това е причината за неизправното дистанционно.
              Смяната на този елемент струва 25 лв. Звучи сериозно и съответно скъпо!

              traper, влез в първия сервиз и попитай да те насочат към някой автоключар. Наглите разбойници и кожодери от серизите поддържат тесни връзки помежду си и се познават - ще ти вземат изкараните с честен труд пари и то без да им мигне окото.
              Аз не бих се наел да ремотирам твоето дистанционно, защото нямам опит с тези неща и намесата ми може да направи пулта неподлежащ на последващ ремонт, един вид "тотал щета".
              Ако решиш да го изхвърляш като негоден, мога да се пробвам да го ремонтирам, но не ти препоръчвам този вариант :-)







              Коментар


              • #12
                Първоначално публикуван от LR2014 Преглед на мнение
                ...
                Ако решиш да го изхвърляш като негоден, мога да се пробвам да го ремонтирам, но не ти препоръчвам този вариант :-) [/FONT]
                Приемам да пробваш ремонт на дистанционното при тия условия. До сега беше при двама ключари, които нищо не направиха, затова и пари не получиха. Къде да ти го донеса или изпратя?

                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                Коментар


                • #13
                  Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                  Приемам да пробваш ремонт на дистанционното при тия условия. До сега беше при двама ключари, които нищо не направиха, затова и пари не получиха. Къде да ти го донеса или изпратя?
                  И дума да не става за пари! Ще се опитам да възстановя излъчването, ако мога.
                  Удобно е да ми дадеш дистанционното в района на МОЛ България или МОЛ Парадайз - зависи в кой ден и час.
                  Когато решиш, най-добре ми се обади по телефона.
                  Може и по ЕКОНТ или СПИДИ, но със сегашните цени за изпращане, може и да надхвърлиш сумата за ново дистанционно.
                  Последно редактирано от LR2014; 03-05-22, 13:50.

                  Коментар


                  • trapper
                    trapper коментира
                    Редактиране на коментар
                    Имам още един повреден ключ, от предишно диско2-1999 г. Еднакви са.
                    Може би от 2 да се сглоби 1 работещ.

                • #14
                  Това е дистанционното на колегата trapper.
                  Всички SMD елементи, вкл. трите транзистора, бяха проверени, изправни са и бяха презапоени. Нямаше следи от корозия по пистите, пукнатини или прекъсвания. Бутоните също бяха изправни. За съжаление, във всички контролни точни на интегралната схема имаше постоянно напрежение от 3 V, без следи от някакви сигнали, а на изводите на кварца нямаше генерации. Това означава, че има вероятна повреда в кварца, или в интегралната схема. Намирането на чипа е непосилна работа. Надявам се поне да намеря кварца и да го сменя, като част от диагностиката.
                  Е, някои истории може и да нямат щастлив край : -)
                  Прикачени файлове

                  Коментар


                  • mishomishev
                    mishomishev коментира
                    Редактиране на коментар
                    Абе... нямах намерение да се обаждам повече но видях какъв труд си положил - че и картинка с обяснение си направил...
                    Бях 100% сигурен че транзисторите са здрави - всъщност мисля че на твоя колега не е пробил ами е прекъснал ...примерно едното краче на транзистора прекъсва вътре към пластината - това се случва но изключително рядко. Схемата IC няма смисъл да я търсиш - защото трудно се намира първо и второ - тя е празна - зарежда се софтуерно - като производителя си е написал на лепенка какво е заредил(версията на лепенката).
                    Кварца има шансове да го намериш и има шансове да тръгне...Според статистиките отказва често...
                    Има няколко СМД кондера? Пробва ли ги тях? На утечка и за капацитет?

                  • trapper
                    trapper коментира
                    Редактиране на коментар
                    Имам още един повреден ключ, от предишно диско2-1999 г. Еднакви са.
                    Може би от 2 да се сглоби 1 работещ.
                    Последно редактирано от trapper; 07-05-22, 19:42.

                • #15
                  Дроселите дроселират ли, кондензаторите кондензират ли?
                  Не чета коментари и не отговарям на такива.

                  И коментаторите...

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X