Обява

Свий
Няма добавени обяви.

grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

    Първоначално публикуван от Savador Преглед на мнение
    Колега, щом си го видял това сигурно е истина...но аз не мога да си го обясня. Ел. перката също като виското, създава въздушен поток от вън на вътре към двигателя, нищо че перките и са на обратно и се върти в обратна посока. Така че щом въздушния поток е в същата посока към двигателя, обясни ми как перката на виското ще се завърти на обратно срещу потока....може би става, аз лично не го разбирам?
    Първо държа да ти обърна внимание на това че колинеарен въздушен поток непосредствено след ел. перката няма. В тази област той е вихрообразен и се върти по посока на перката. Обяснението съм го дал макар и малко като гатанка. Споменал съм за ефекта използван при торг-конвертора при автоматични ск. кутии. Мисля че е достатъчна подсказка за тези които могат да мислят. Днес ми остана време и се възползвах, че джипа беше поизстинал достатъчно за да мога да възпроизведа ситуацията. Направих клип в който ясно се вижда ефекта.

    За да няма тъпи въпроси след този клип пак ще уточня:

    1. Ел. перката се върти в обратна посока на тази на виско перката и е с обратен наклон на витлата. Посоката на въздушния поток при това положение е правилния сиреч е същия като тази на виско перката.
    2. Разстоянието между двете перки е около 80 мм
    3. И двете перки са в торпедото, т.е. ел. перката е от вътрешната страна на радиатора непосредствено пред тази на виско перката
    4. Всичко по системата за охлаждане е във фабричен вид. Нищо не е променяно с изключение на подменяни три поредни различни модели виско съединител и проверрявани радиатори и термостат, които се оказаха ОК.
    5. Това е третото поредно виско и е най-яката severe duty версия като за Сахара. Второто беше OEM модел от Балканстар, а първото това с което купих джипа всъщност със заводското. И при трите положението е еднакво.


    Клипа започва с току що запален студен двигател и пуснат климатик, който от своя страна почти веднага включва ел. перката на високата степен. В 0:44 се вижда момента в който току-що тръгналата на висока степен ел. перка увлича в обратна посока виско перката. До този момент виското е изключило и явно вихрообразния поток на ел. перката е достатъчен за да завърти виско перката обратно. В 1:44 климатика е изключен и 2:05 ел.перката изключва и виско перката отново сменя посоката на движение в правилната посока. След това експеримента с климатика е повторен и резултатът е същия.

    Приятно гледане



    При положение че виско перката е увлечена от ел перката и се върти в грешната посока биметалния елемент на вискосъединителя не може да се нагрее от горещия радиатор, защото засмуква въздух откъм студената вътрешна страна. Преминалия през радиатора горещ въздух излиза по периферията на виско перката, а в централната и част точно където е термочувствителен елемент постъпва ненагрят въздух откъм двигателя. При това положение термочувствителния елемент остава с ниска температура и виското си мисли че всичко е ОК и остава незацепено и увлечено в грешната посока от ел.перката. Докато ел. перката не изключи виското продължава да стои ненагрято и изключено. От друга страна ел.перката се управлява от друг термодатчик който следи температурата на двигателя и остава включена опитвайки се да "помага", но не и достига ресурс да охлади двигателя и заедно с това блокира работата на виско перката. С една дума системата изпада в лавинообразно забиване в единия край, нещо като отрицателна обратна връзка която забива входа на системата и я установява в стабилно състояние, но за съжаление грешно. Моето лично обяснние е че причината е в хистерезиса на отделните системи за охлаждане (електрическа и виско) което при определена ситуация води до самозабиване на двете системи една друга.

    На този етап преодолявам проблема с проста процедура. Не пускам климатика докато джипа не загрее достатъчно за да зацепи викото. Един път зацепило дори и да се включи ел. перката не може да бъде завъртяно в обратна посока и потока горещ въздух постъпващ откъм радиатора го държи зацепено. Колкото и газ да раздавам загряване няма. Ако обаче спускам дълъг наклон с ключен климатик и джипа изстине достатъчно за да изключи виското, а заради климатика ел. перката е на висока степен в даден момент тя все пак успява да завърти виското обратно и системата отново забива. Долу дори на равното температурата моментално излита в небесата и само ваденто на бушона на ел. перката оправя положението. Малко след като извадя бушона виското се нагрява от преминаващия при движение принудително през радиатора насрещен въздушен поток и включва и всичко отново е нормално. Без ел.перка обаче при ниска скорост климатика е много слаб, а в градски условия направо го няма. Затова с бушон в града и без бушон по шосетата. Лечението е просто, но до края на месеца не мога да го реализирам.
    Последно редактирано от elbgt; 09-08-13, 18:54.
    My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

    Коментар


    • #62
      От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

      Първоначално публикуван от ittpro Преглед на мнение
      O, ти употреби достатъчно такива думи още в началото, съвсем непредизвикано, защо ти е сега да спираш??? Давай, не се притеснявай, щом ти идва от сърце!!!
      Я и двамата да се спрете!
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #63
        От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

        Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
        Та позагледах се аз и ....... ченето ми увисна. Перката се въртеше наистина лежерно НО... в обратна посока. А са де... ремъкът върти шайбата обратно на часовника, а перката на виското се върти наобратно, сиреч по часовника.

        По-късно споделих уж куриозната според мен ситуация с мой приятел занимаващ се от над 15 години с климатици, а той невъзмутимо ми отговори: "Хе че то при още 100 коли го има тоя дефект".

        Почти 100% съм сигурен, че ситуацията е същата и при автора на темта. Нека обърне внимание при прегрял двигател, и изключило виско и на място в коя посока се върти перката на виското. И да почерпи ако нещата съвпадат
        Колега, благодаря за видеото. Твоето чене увиснало а после казваш да не задавам тъпи въпроси... Не вярвах че потока на ел. перката може да обърне въртенето на виското и то при стартиран двигател. И ти написах съвсем учтиво - "може би е така но не вярвам". Сега вече вярвам, но явно това виско е много слабо в студено състояние. Моето дори студено се върти трудно.
        Казах че не вярвам защото преди време, подавах на ел. перката директно захранване от акумулатора да я видя работи ли без да паля двигателя. Модула който я управлява (който е под фара) беше изгорял. Но перката с виското не се помръдвала в никаква посока.
        Volkswagen Touareg 7L 3.0 TDI V6 (224Hp)
        O8867З7I78

        Коментар


        • #64
          От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

          Колега сорри. "Тъпите" въпроси не са по твой адрес, ама така звучи за което пак се извинявам. Сега по темата. Моето виско не е едно. Това на видеото е третото поредно което съм слагал. Три поредни от различни производители съм слагал и всички се въртят толкова свободно на студено все едно имат само лагер. Пък и не е чак толкова свободно. Забележи за колко време спира перката в края на клипа при загасяне на двигателя. Твоето виско също е така, но не трябва да го пробваш в спряло състояние, а само докато се върти и то не по рано от 20-30 сек въртене. Причинате е че флуида вътре се разпределя по периферията от центробежната сила и чак когато е равномерно разпределен настъпва това пълно изключване. Това е и причината всички виско перки да се развъртат в първия момент след запалване на двигателя и малко след това да изключват. Всъщност не знам какво е точно твоето виско но по принцип така наречените виско съединители са два вида. Термично зависими thermal fan clutch (като моя модел) и такива с константно увличане между валовете non thermal fan clutch които са с 30%, 40%, 50% и т.н. увличане Ето и малко инфо. В линка ще видиш двата вида виско и малко по-надолу трите степени на термично зависимите. Фабричното ми виско беше standatd duty, второто от Балканстар също беше standard duty, а сегашното е най-якия модел като за Сахара - severe duty. Възможно е при твоя модел автомобил да е използвано и non-thermal fan clutch, което би обяснило увличането на студено. Ако обаче при теб е използвано термозависимо виско валидно е предишното ми предположение, че го пробваш и си правиш изводите при спрян двигател и невъртящо се виско.

          едит/

          Първоначално публикуван от Savador Преглед на мнение
          Казах че не вярвам защото преди време, подавах на ел. перката директно захранване от акумулатора да я видя работи ли без да паля двигателя. Модула който я управлява (който е под фара) беше изгорял. Но перката с виското не се помръдвала в никаква посока.
          Всъщност да. Точно така си тествал. При загасен двигател, сиреч при невъртящо се виско, което пък поради това че флуида вътре под въздействието на собственото си тегло е паднал в долния край предизвиква значително зацепване. Направи същия експеримент на студено запален двигател и включи ел перката принудително. Ако и твоята ел. перка се върти обратно на виско перката и е непосредствено пред нея ще видиш ефекта от моето видео на живо.

          И още едно уточнение. Моята (както и много други) ел.перка работи на две степени. При малко над нормалната температура работи на ниската степен и не увлича виско перката обратно. При това положение потока от нагрят от радиатора въздух успява да нагрее биметалния елемент в центъра на виското (пластина или спирала) и при още малко покачване виското зацепва. Включи ли се обаче на високата степен процеса към прегряване става необратим. А високата степен се включва или с пускането на климатика или при прегряване над нормалното. Уж с идея да помогне, а всъщност ел. перката точно тогава блокира нормалната работа на виското и прегряването настъпва лавинообразно и необратимо. В тази ситуация единственото решение е да спреш и да изчакаш горката ел. перка да се справи сама и да мине на ниски обороти. След което виско перката тръгва в правилната посока. Потока нагрява елемента, виското включва и двигателя рязко се охлажда до нормална температура. След това всичко си е ОК докато по някаква причина виско перката не бъде завъртяна в обратна посока. Начини много. Станал съм им спец и дори не слизам да я гледам накъде се върти . Действам по утвърдената процедура и си карам.
          Последно редактирано от elbgt; 09-08-13, 18:51.
          My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

          Коментар


          • #65
            От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

            Много ми е интересно, какво се случва с колата на ФАБАРМ. Все пак се разгоряха едни спорове, а пък той си трае...има ли развитие?
            в общия случай, питащия, приема за точен и коректен,само отговора който е очаквал.....
            Land Rover Discovery 4 & VW Touareg 3.0TDI

            Коментар


            • #66
              От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

              Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
              ...Направих клип в който ясно се вижда ...
              До последно си мислех, че се бъзикаш ...ега ти номера!
              10х за клипа, изведнъж ми просветна защо едно допълнително охлаждане (друга марка, но НЗ) което правихме, понякога се държи неадекватно ... още другата седмица ще има интервенция!
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • #67
                От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

                Смятай какъв тъпан е бил конструктора. Вероятно обаче има двайсетина тунингови варианта за оправяне на проблема...
                "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                Коментар


                • #68
                  От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

                  За съжаление няма и дума в нета по този въпрос. Вероятно защото там дето ги умуват всевъзможните подобрения дизеловите версии на моя модел не се срещат. Ама пък що да го няма и при бензиновите със същата конструкция при която ел.перката и виско перката са в непосредствена близост и са с различни посоки на въртене. Дали пък не е някаква друга причината при мен, която поражда този ефект щом никъде не се споменава подобна аномалия. Това което се сещам само е че преди 3 години когато ровех в софтуера май барах по параметър за температурата за включване на втора степен на ел.перката. Имаше само две опции и температурите бяха нещо от сорта на 75 градуса едната и 85 градуса втората. Ако при мен в момента е сетната 75 градуса има шанс проблема да се реши софтуерно. Защото ако я сменя на 85 градуса втората степен на ел.перката ще включва при по-висока температура и ще остави малко аванс на виското да зацепи преди нея, а не да го развърта толкова рано наобратно докато то е в безпомощно изключено състояние и се търкаля почти като че ли има само лагер. Ако обаче при мен е сетнато 85 градуса ще караме по превантивната процедура. ОСвен това остава висящ въпроса с климатика. Хал хабер сега си нямам, а и тогава въобще не ме интересуваше по какъв критерий пали втора степен при пускане на климатика. Дали е твърдо правило или както е логично следи датчика за налягане във секцията с високо налягане след компресора. Трябва да се гледа наново, защото тогава грам не ме интересуваше климатика. За съжаление познавам само един човек с Джемини интерфейс с който мога да си прочета през OBD-то какво точно съм оставил. А той ще се прибере в края на месеца. Имах си пълен бекъп на няколкото версии които бях правил но заминаха при изгърмяването на диска на предишния ми лаптоп. Знам че при моя човек трябва да има копия. Остава да изчакам да се прибере и да се кръстя да е оставена ниската стойност. Като се замисля как бих разсъждавал тогава при избора е логично да съм избрал ел.перката да включи по-рано щом му качвам още 30 к.с. та да го лади по-добре Естествено сега бих избрал по-високата температура щом вече знам какви ги върши ел.перката когато е толкова близо и се върти наобратно.

                  Ако обаче поне още един четящ тази тема установи същия ефект при друг модел тогава ще го закъсаме и ще се присъединя към псуващите по германските конструктури в този период на производство.

                  едит/

                  има и вариангт Б. Това последното виско е със спирален биметелен елемент който върти оста за да зацепи. Тия дни ще завъртя на струга и ще го грея малко с топъл въздух и ще му кривя фиксиращия палец насам-натам. Целта е да накарам виското да включи преди ел перката, но пък това съм го ял. До скоро бях с твърд фланец и нямах грижи. Тая гадна ел. перчица нямаше силици да завърти наобратно твърдо вързаната перка, но мощността падна чувствително и разхода излетя с 3 литра. Ако имаме успех с кривенето ще пиша.
                  Последно редактирано от elbgt; 09-08-13, 21:34.
                  My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                  Коментар


                  • #69
                    От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

                    От дискусията определено научих(а и не само аз) нещо ново.
                    Но по темата-няколко пъти се спомена за проверка на радиатора дали не е задръстен отвътре.
                    Аз имах подобен проблем с охлаждането на франко, разчитах, че радиатора е чист.
                    Но след като го отворих-голата истина лъсна с цялата си красота:

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0052 (Medium).jpg
Прегледи:3
Размер:58.4 КБ
ID:5509735

                    После, с помощта на този инструмент:

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0053 (Medium).jpg
Прегледи:3
Размер:67.5 КБ
ID:5509736

                    Радиатора започна да изглежда така:

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0054 (Medium).jpg
Прегледи:3
Размер:55.6 КБ
ID:5509737

                    След интервенцията няма и помен от загряване. А не е като да не тормозя машината до степен издевателство.

                    Просто отворете радиатора(или пробвайте с друг, който е гарантирано чист отвътре), и вижте резултата.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #70
                      От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

                      Тази тема като че ли е за тези които вече са минали по пътя на проверка на радиатори, термостати, водни помпи, глави, прекалено много концентрат и малко вода и въобще всички класичеки причини за лошо охлаждане и въпреки това прегряването продължава. Поне с такова впечатление останах от първия пост. В този смисъл мисля че е излишно да се споменват евентуални причини известни на всеки аджамия
                      My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                      Коментар


                      • #71
                        От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

                        Да, ама задръстен радиатор е доста срещана причина за загряване, и предвид малко по-сложното отваряне и затваряне на радиаторите-не всеки проверява там. И в темата не видях колегата да е споменал, че е отстранил съмнението за задръстен радиатор. Което долу-горе остава единствената от "тривиалните" причини която не е отхвърлена с проба. А самият факт, че е тривиална, и не е изпробвана е достатъчен повод да пусна снимки за да онагледя какво може да има вътре. За да не игнорират една от най-вероятните причини за загряване, а да търсят екзотични причини.

                        Разбира се, може и да не е там причината, но не са пробвали. Нека да пробват с радиатор който със сигурност охлажда, и ако и тогава няма резултат-да се търси причината на по-нестандартни места.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #72
                          Задръстен радиатор като причина се установява и без отваряне. Достатъчно е да разполагаш с два мултицета от по 5 лв в чийто комплект има термодатчик. Лепиш двата датчика с тиксо на входящия и изходящия маркуч и ако температурите са близки причината не е вътре в радиатора, а по някаква причина преминаващата течност не може да отдаде топлината си. Ако радиатора външно е проходим за въздушния поток и не е затлачен причината въобще не е в него и дори не е във водната помпа. Ако температурите са с голяма разлика, а охлаждането въпреки всичко е недостатъчно това означава че дебита на охладителната течност е малък и са налице съмнения за запушване. По същия начин можеш и да установиш дефект в термостата и да имаш ясна представа кога отваря и колко. Изключително полезно е ако го тестваш по този начин в движение при голямо натоварване и точно в момента в който започва да прегрява. По същия начин можеш да научиш много ако мериш тепературата на въздушния поток преди и след радиатора. Пак в движение. И въобще много работи можеш да разбереш с два илиенски прибора по 5 лв. И да си спестиш излишно разглобяване и 3-часови проверки на принципа "бе аз да си видим"

                          Колкото до автора на темата с 4.7 V8 се оказа, че точно този двигател и моя дизел 2.8 L4 споделят едно и също виско, което ме навежда на мисълта че вероятно и конструкцията на охлаждането е идентична. Твърде е вероятно и проблема при него да произтича от ефекта показан в клипа.
                          Последно редактирано от Чавдар (V93); 10-08-13, 07:33. Причина: Сливане на последователни публикации
                          My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                          Коментар


                          • #73
                            От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

                            Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
                            Задръстен радиатор като причина се установява и без отваряне. Достатъчно е да разполагаш с два мултицета от по 5 лв в чийто комплект има термодатчик. Лепиш двата датчика с тиксо на входящия и изходящия маркуч и ако температурите са близки причината не е вътре в радиатора, а по някаква причина преминаващата течност не може да отдаде топлината си. ...

                            Чисто любопитство, какво имаш предвид под "близки температури"?

                            П.П. Мултицетите от 5 лева силно не ги препоръчвам за какото и да е точно измерване, за температура пък хич. Евтинджосите с такава екстра имат зверски отклонения, които могат да подведат измерването още преди да е започнало.
                            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                            Коментар


                            • #74
                              От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

                              Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
                              ... и ако температурите са близки причината не е вътре в радиатора...
                              Не трябва да се изключва радиатора като причина. Ако примерно половината от тръбичките в радиатора са запушени, охладителната течност ще премине по останалата половина и ще се охлади с половината капацитет на радиатора. И пак ще има близки стойности на входа и изхода на радиатора. Стоков, нормално охлаждащ радиатор може да прави до 30* разлика на входа и изхода при достигане на работна температура на двигателя.

                              Коментар


                              • #75
                                От: grand cherokee 4.7 загрява много. ПОМАГАЙТЕ

                                Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                                Не трябва да се изключва радиатора като причина. Ако примерно половината от тръбичките в радиатора са запушени, охладителната течност ще премине по останалата половина и ще се охлади с половината капацитет на радиатора. И пак ще има близки стойности на входа и изхода на радиатора. Стоков, нормално охлаждащ радиатор може да прави до 30* разлика на входа и изхода при достигане на работна температура на двигателя.
                                +1
                                в общия случай, питащия, приема за точен и коректен,само отговора който е очаквал.....
                                Land Rover Discovery 4 & VW Touareg 3.0TDI

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X