Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Jeep Grand Cherokee - 4.0, 4.7 или 5.2?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Jeep Grand Cherokee - 4.0, 4.7 или 5.2?

    Здравейте,
    Искам да задам въпрос относно Jeep Grand Cherokee. Последните няколко дни започнах да чета вашите мнения и останах с впечатлението, че това е джипът за мен, но не мога да реша какъв мотор. Ако можете да ми разясните положението и с трите мотора ще съм много благодарен. Плюс това ми кажете ако някой от тях има определен проблем как да видя дали го има докато оглеждам колата. Моя не ми казвайте неща от вида "не ти трябва", "вземи си тази кола, гаранция е по-добра" и т.н. Решил съм, че това е моят джип.
    Благодаря

  • #2
    От: Jeep Grand Cherokee - 4.0, 4.7 или 5.2?

    Яде ми се нещо кисело, дали да е кисело мляко или кисели краставички.....сам си решаваш.......
    Като да не е едно и също, уточни колко пари ти се дават, и за какво ще се ползва машината..........
    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

    Коментар


    • #3
      От: Jeep Grand Cherokee - 4.0, 4.7 или 5.2?

      Привет, тези три двигателя обхващат две поколения Grand Cherokee - ZJ (дo1998 /и WJ (до 2004).
      За едни и същи пари могат да се вземат както запазен ZJ, така и занемарен WJ, така че внимавай какво ще избереш и купиш.

      Според мен и трите двигателя са здрави, имат мощност, еластичност, вършат си перфектно работата казано с две думи. Разликата е в динамиката..., е и в звука
      4.0 е шестцилиндров редови, другите два са V8.
      4.7 (Grand WJ) е наследник на 5.2 (Grand ZJ)
      Разходът варира между 11 литра до към 25, според начина и вида на каране.
      4-литровият е съпроводен с по-ниски експлотационни разходи. Поддръжка, гориво, цена на газова уредба, ако щеш. От друга страна майсторите казват, че повече се карат точно те и съответно са по-износени. Тук е гадаене, докато не се наложи ремонт някакъв.
      Като цяло и трите мотора не създават грижи или го правят сравнително рядко. Не са капризни към гориво.

      Скоростните кутии - автоматиците са 4 -степенни и са различни за трите вида двигатели. 4.0 на ZJ го събират с най-слабата кутия (42RE). Това според някои майстори не е за предпочитане, аз нямам преки впечатления.
      5.2 на купето на ZJ го оборудват с две кутии в зависимост от годината на производтство. Дo 1996 според мнозина е с по-добра и здрава кутия (46RH), а от 1996 до 1998 с по-слабата (44RE).
      Една от разликите е в запаса от въртящ момент, който може да понесе кутията. 46RH има по-голям запас и трябва да издържа повече от 44RE

      Ако се спреш на WJ поколението на Гранд Чероки, то там 4.0 двигателят е със същата кутия като при ZJ поколението.
      4.7 го предлагат с по-нов 4 , а вече и с 5-степенн автоматик и казват, че са здрави.

      Естествено един автоматик винаги може да се развали, а може и да устиска. Много е условно, особено при незнаен пробег и експлоатация на стар автомобил.
      Така че дали по-слаба , но запазена кутия или условно по-здравата, но спукана от каране - това са въпроси на които трудно се дават правилни отговори.
      Все пак е добре да заложиш на по-здравите неща.


      Към тия двигатели се предлагат и много раздатки (видове задвижвания 4x4), но ти не питаш за тях засега. Те също влияят на степента на задоволство от това да караш един Jeep.


      При покупка гледай внимателно за течове. Хубаво е да покараш поне 10-20км екзепляра, да го понастъпиш на магистрала, да видиш дали не прегрява и накрая да огледаш хубаво с едно фенерче за течове. Легни отдолу, погледни и там.
      Джамбазите ги прикриват с добавки и миейки двигателя, така че при покупка могат да те изпързалят лесно.
      Не е проблем да си караш джипа с теч, но зависи колко силен е той и зависи откъде е протекъл. Някои ремонти гонят хилядарка.

      Скоростната кутия също трябва да я усетиш как реди предавките възходящо и низходящо. Не трябва да се замисля или "зависва" на дадена скорост. Не трябва да преритва. Хубаво е да имаш опит с автоматик или да вземеш подходящ човек с теб, за да не ви заблуди продавачът, че "нещо" е нормално или типично за американските автомобили. Няма такива неща. Здрав автоматик работи сходно при всички марки и модели.

      Изобщо един Jeep, особено от по-старите може да го усетиш само с каране. Ще си каже всичко. Ако не буди притеснение е ясно - ще се кефиш!

      Не се спирай на екземпляр, който не може да покараш спокойно и свободно по някаква причина, защото оставяш нещата на късмета, ама той не е даденост!
      Последно редактирано от verter; 28-01-13, 11:02.
      Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
      0888/00-55-37

      Коментар


      • #4
        От: Jeep Grand Cherokee - 4.0, 4.7 или 5.2?

        С 4.7 е и Grand Cherokee WK от 2005 до 2008 г.Автоматичната кутия е 45RFE-5 степенна с възможност за ръчно превключване.Зависи обаче от бюджета ,с който разполагаш.Иначе според мен изборът на марката е правилен.Успех!

        Коментар


        • #5
          От: Jeep Grand Cherokee - 4.0, 4.7 или 5.2?

          Привет,
          Благодаря много за изчерпателният отговор. Аз карам Mercedes C230 KOMPRESSOR, но живея във вилна зона от порядъка на "Бояна" и "Драгалевци" и зимата изпитвам трудности да се прибера от работа и доста често ме дърпат различни 4x4. Мой приятел наскоро си закупи Jeep Cherokee 4.0 и много ме впечатли като возия, комфорт и т.н. Реших и аз да си купя и се спрях на Grand Cherokee 5.2 от 1993, но не знаех нищо за модела затова си позволих да прибегна до вашите съвети. Никога не съм имал 4x4 и може би затова въпросите ми са малко неясни. Интересувам се това добър избор ли е? Благодаря предварително.

          Коментар


          • #6
            От: Jeep Grand Cherokee - 4.0, 4.7 или 5.2?

            Първоначално публикуван от assenplahov Преглед на мнение
            Реших и аз да си купя и се спрях на Grand Cherokee 5.2 от 1993,.....
            До тук много добре, докарай конкретната машина да е огледаме, и ще продължим да си говорим. За въпроси звънкай (от 10.00 до към 20-21.00ч)
            0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

            Коментар


            • #7
              От: Jeep Grand Cherokee - 4.0, 4.7 или 5.2?

              Как върза това чероки с ходенето до вилата,само не схванах.Лош път,товар,или любов към марката.Кубатурата просто ми звучи ужасно иначе,може да имаш уважителна причина
              Honda HR-V основно мпс Мухарски клуб "Стримерите" - Русе
              Disco 1 бекъп
              Disco 1 (5см.lift) бекъп на бекъпа

              Коментар


              • #8
                От: Jeep Grand Cherokee - 4.0, 4.7 или 5.2?

                Хубаво е да не се забравя и 5.9..., а също и 6.1, аз бих избирал м/у тях... за малко пари 5.9, за повечко е 6.1. Другите ми се струват ненужен.... компромис

                Коментар


                • #9
                  От: Jeep Grand Cherokee - 4.0, 4.7 или 5.2?

                  Пътя е лош(черен), с доста сняг и аз живея тук постоянно, а за любов да не говорим.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Jeep Grand Cherokee - 4.0, 4.7 или 5.2?

                    Първоначално публикуван от Markony_RS Преглед на мнение
                    Как върза това чероки с ходенето до вилата,само не схванах.Лош път,товар,или любов към марката.Кубатурата просто ми звучи ужасно иначе,може да имаш уважителна причина
                    To e ясно още от заглавието на темата,ама няма кой да чете.....
                    Просто има хора с афинитет към големи кубатури и са склонни да си плащат за кефа-какво е чудно?
                    Cherokee WJ 4.0L- NP242
                    Honda Africa Twin XRV 750

                    Коментар


                    • #11
                      От: Jeep Grand Cherokee - 4.0, 4.7 или 5.2?

                      Според мене 4.7 или 5.2 а защо не и 5.9 , карах 4.0 WJ на мой приятел и лично мое мнение , но мисля че не ми допада

                      Коментар


                      • #12
                        От: Jeep Grand Cherokee - 4.0, 4.7 или 5.2?

                        5.9 !!!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Jeep Grand Cherokee - 4.0, 4.7 или 5.2?

                          Интересно ... има 2-3 теми с вариации на все същия въпрос: "4.0 vs. 5.2" и отговорите в голямата си част нямат много общо с въпроса. Накрая нещата винаги се свеждат до "Осмака има страшен глас" Не, че не е вярно, но все пак...

                          Ако ограничим нещата до ZJ и изискванията до "голямо семейно комби с офроуд възможности", остават няколко интересни въпроса:
                          1. До колко се различават експлоатационните разходи между двата варианта - никак, 10%, 50%, 2 пъти? Тук не включвам данъците, най-малкото защото са ясни и са дооооста различни за различните населени места. Говоря за разход на гориво и текущо обслужване - масла, спирачки, дребни ремонти (все пак става дума за доста стари машинки).
                          2. До колко е надеждна електрониката на двата двигателя? Ако изобщо има сериозна разлика?
                          3. До колко (и дали изобщо) разликата в килограмите (по спомен беше стотина кила) се отразява на спиране и завиване?
                          4. До колко (ако изобщо) има разлика при катерене на мокра тревица или (което ме вълнува особено силно) на заснежен баир?
                          5. С удоволствие бих наминал край Деди да си поклюкаме за джипки, но ми е малко далеч
                          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Jeep Grand Cherokee - 4.0, 4.7 или 5.2?

                            Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                            Интересно ...
                            Пиша и за ZJ и за WJ. Има малки отклонения, но са сходни.
                            4.0 идва малко слаб за това купе, освен това е комплектован с по-малки по размер части, за това това при покупка трябва мого да се внимава на колко хиляди е и как е поддържан.
                            по т1. Експолоатационните разходи са горе долу еднакви.
                            по т2. Електрониката се различава по години, но е сходна по здравина.
                            по т3. Лично на мен видимостта от стария ZJ по ми харесва, колкото до спиране и завой - сходни, ама на старт здравата 4.7 или 5.9 какво прави :-)))))
                            по т4. При равни други условия "Куадра драйв"-а на WJ е недостижим за другите "жипки" за мокро, кално, снежно и т.н...
                            по т5. Живот и здраве, ако Бог е рекъл и това ще стане
                            0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                            Коментар


                            • #15
                              От: Jeep Grand Cherokee - 4.0, 4.7 или 5.2?

                              Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                              Пиша и за ZJ и за WJ. Има малки ...
                              Благодаря! От такъв отговор имах нужда. Да ми успокои съвестта и съмненията
                              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X