Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От климатик-климатроник

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: От климатик-климатроник

    Абсолютно не съм съгласен... На всичките автомобили, които съм имал с климатик (опел астра, шкода) НИТО веднъж не ми е щракал или променял параметрите климатика... Включвал съм го във Варна, и след 6 часа спира на бензиностанцията в другия край на страната като угася автомобила.
    Разбира се, поне на опела имаше и друга функция - ако ЕКУ усети пълна газ, имаше възможност да изключи климатика... Но това не бе свързано доникъде с температурата... (да, явно е сметнат за включване при целия диапазон обороти, но дали специално на климатика е сметнат за многократни щракания?)
    Единственото друго действие, което можеше да спре компресора си бе 'авария' - дали от ниска температура на изпарителя, или външна температура (някъде около +4С спираше да включва).
    Да не би да бъркате с полу-климатрониците - имах такъв на Тойота Авенсис... Там наистина се регулираше температурата с върток, вентилатора също имаше опция AUTO, но клапите се управляваха ръчно. Но това си бе практически изпълнено по схемата на климатроник без частта за управление на клапите...

    При климатрониците нещата са други - там имаш команда 'достигната желана температура в купето' със съответния датчик... При климатика няма такова нещо... Има само предпазен термо датчик за да не се допусне обледеняване на изпарителя. Да, предпазния термодатчик би 'щракал' климатика ако температурата на изпарителя се понижава прекалено и започва обледеняване, което става когато НЕ може да се осигури достатъчен въздушен поток (например запушен филтър купе или много ниска степен на вентилатора при ниска температура), но това си е авариен режим...
    Последно редактирано от slowtraveler; 04-06-14, 07:41.
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #17
      От: От климатик-климатроник

      Това че не се усеща не значи че не щрака, климатик климатроник все тая. Това с уговорката че на празен ход компресора почива много по малко!
      ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

      Коментар


      • #18
        От: От климатик-климатроник

        Първоначално публикуван от auto_marin Преглед на мнение
        Това че не се усеща не значи че не щрака, климатик климатроник все тая. Това с уговорката че на празен ход компресора почива много по малко!
        Добре де, според теб при какви условия 'щрака'?
        При климатика няма такъв 'филм' да щрака, когато в купето е достигната определена температура просто защото няма такъв сензор...
        А особено при опелчето всяко щракване (от бутона) се усещаше яко, защото бе 100к.с. и при изпреварване натоварен се случваше да му щракна бутона за да изпреваря
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #19
          От: От климатик-климатроник

          Добре де Жоре, моята хонда е допутопна система 1998г и ясно си усещам когато карам по равно и равномерно как климатика ту спира ту тръгва, сега... не съм сигурен от самия съединител ли го прави, но се усеща, може да има някъв разтоварващ или баипасен клапан които да "олекотява" работата на компресора когато е била достигната нужната темп, и после пак да му връща функциите. Но ми се струва че спирането и пускането му се определя от съединителя. Имам и една ланча пак с клима, при нея обаче такова изключване не усещам , или поне нямам спомен да съм го усетил, там като че ли компресора си върти нон стоп.
          Правило № 1- Нещо което работи не се пипа!!!
          Правило № 2- На майстори и наркОмани вяра да нямаш!!!
          Правило № 3- Винаги спазвай правило № 1
          Honda cr-v 98 & Toyoa Yaris Verso AT

          Коментар


          • #20
            От: От климатик-климатроник

            При мен е същото както карам усещам спиране и тръгване на климатика, но досега не съм му отдавал значение.
            Honda CR-V, 2001 147 h.p.
            Citroen C4, 1.4 vti

            Коментар


            • #21
              От: От климатик-климатроник

              Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
              Нищо няма да му стане на компресора, поне не от това.
              Но това още не е климатроник.
              Климатроник има когато в купето са обособени 2 /предни - задни седалки/ или 4 /всяко място/ зони където температурата се регулира индивидуално /на едната седалка духа студено, на другата топло/.
              В случая става климатик "с електронно" управление, регулиране на температурата.
              Пак е нещо де.
              Климатик е,когато духа само студено и няма градуси за нагласяне.А климатроник е,когато има да си нагласиш определени градуси и при достигането им той съответно изкл. или вкл.А това с индивидуалните места се нарича двузонов или четеризонов климатроник .

              Коментар


              • #22
                От: От климатик-климатроник

                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                Добре де, според теб при какви условия 'щрака'?
                При климатика няма такъв 'филм' да щрака, когато в купето е достигната определена температура просто защото няма такъв сензор...
                А особено при опелчето всяко щракване (от бутона) се усещаше яко, защото бе 100к.с. и при изпреварване натоварен се случваше да му щракна бутона за да изпреваря
                Напълно покрепям колегата климатика или работи или не,а климатроника вкл. и изкл. при зададените градуси.

                Коментар


                • #23
                  От: От климатик-климатроник

                  И да и не, климатика или работи или не-да, ама и не, при достигане на минимална температура примерно 4 градуса при датчика климатика се изключва иначе какъв е начина да го накарате да не обледени всичко На 99% съм сигурен че същото прави и климатроника, но при него просто системата в купето е по сложна и управлението позволява посредством датчици в купето да се регулира температурата, отделно че когато е на АУТО системата сама може да прецени дали нужен климатик или парно за достигане на зададената температура. Така че разликата между климатик и климатроник е само в управлението в купето но не и в компресори и принципа им на работа. Е ся има вече и модерни скрол компресори но там е друга бира. Тук става дума за климатик от миналия век
                  Правило № 1- Нещо което работи не се пипа!!!
                  Правило № 2- На майстори и наркОмани вяра да нямаш!!!
                  Правило № 3- Винаги спазвай правило № 1
                  Honda cr-v 98 & Toyoa Yaris Verso AT

                  Коментар


                  • #24
                    От: От климатик-климатроник

                    Мисля, че разликата идва от това, че климатроника меша топло и студено до желаната температура и духа баш нея (не чака да достигне някъде избраната темп), пък климатика го прави иначе.
                    Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

                    Коментар


                    • #25
                      От: От климатик-климатроник

                      Климатика охлажда
                      Климатроника поддържа предварително зададената температура (ако е необходимо може да пусне и топъл въздух от парното)
                      Старите компресори са с електромагнитен съединител на принципа ON/OFF.
                      При по-новите с натискане на бутона за включване (снежинката) се зацепва електромагнитния съединител и компресора върти непрекъснато, а електрониката поддържа зададената температура (освен термодатчици за външна температура, температура на купето и температура на изпарителя има и така наречения пресостат за налягането)

                      Друг е въпроса, че климатика може да е двузонов (лява и дясна половина на колата), тризонов (лява и дясна предни седалки и задна седалка) и т.е на контролния панел могат да се зададат различни температури за отделните зони и електрониката на климатроника може да ги управлява по отделно.

                      Пример за двузонов климатик:

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Skoda Aircondition.jpg
Прегледи:1
Размер:30.0 КБ
ID:5591818

                      Коментар


                      • #26
                        От: От климатик-климатроник

                        "Климатроник" е много общо понятие. Някога е било търговска марка, сега е просто название за всяка система, която позволява регулиране на температурата в купето с някаква обратна връзка. Това се прави по много начини, в зависимост от марка, модел, поколение, притежавани от производителя патенти и тн.

                        Има с пускане и спиране на компресора, има с управление на дебита на компресора, има със сервоуправление на клапи по въздушния път, с управление на дебита на антифриза в парното и какви ли не други схеми.

                        Коментар


                        • #27
                          От: От климатик-климатроник

                          Бях си направил така климатика на Рено Меган купе. "Направи си сам" схема за термореле и с тример регулирам темп. при която веригата на ел. съединител да включва. В резултат на това почти нямаше разлика в разхода на автомобила с или без вкл. климатик и нямаше големи колебания в темп. на купето, защото когато фабричния датчик изключваше вече питата вече се беше обледила и докато напълно не се разтопи не включваше. Това се избягваше при вкл. вентилатор на пълна мощност, но вече е много шумно в купето и ми се схващаше врата от течението.
                          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                          Коментар


                          • #28
                            От: От климатик-климатроник

                            С мисълта, че HONDA е гаранция за качество реших да потърся дали и тук ги няма обичайните проблеми срещани при останалите марки.

                            Ето тук давам линк на принципа не питай старило, питай патило ... темата е доооста дълга та взимайте пуканките и приятно четене:
                            http://forums.edmunds.com/discussion...essor-problems

                            Основният от тях, е че компресора блокира ... http://www.ebay.com/gds/The-Honda-CRV-s-Problematic-AC-Compressor-Black-Death-/10000000018634628/g.html
                            Дължи се на паднала циментация. Успешното промиване на системата е мисия невъзможна.
                            Поради наличието на останалите фини стружки в системата радостта от смяната с нов е много кратка.
                            За ремонта се препоръчва цялостен кит, ... как ви се струва цената?!
                            http://www.ebay.com/itm/HONDA-CRV-AC...a1f6f1&vxp=mtr

                            Като изключим, че вероятността да се ползва климатика е най-много два месеца в годината къде е баланса и за какво тук иде реч, питам аз?

                            В заключение освен климатик в колата има и вентилатор!
                            Honda CR-V 1-st Generation

                            Коментар


                            • #29
                              От: От климатик-климатроник

                              Първоначално публикуван от zero Преглед на мнение
                              И да и не, климатика или работи или не-да, ама и не, при достигане на минимална температура примерно 4 градуса при датчика климатика се изключва иначе какъв е начина да го накарате да не обледени всичко ....
                              Около четирите градуса са външна температура, под която не се включва компресора. А не температура на изпарителя... А температурата на изпарителя зависи повече от вътрешната температура и от количеството въздух, което го обдухва. Неслучайно споменах, че при нормална работа на вентилатор и филтър потока е достатъчен долу да тече вода при постоянна работа на климатика - лятото колко пъти ви се спира домашния климатик ако го надъните на минимална температура? Работи си нормално без да му замръзва изпарителя и без да спира да се размразява...
                              Конструктивно (в смисъл обща схема) няма никаква разлика в компресора на стандартния климатик и стандартния климатроник - и при двете - включиш компресора става студено, изключиш - спира да прави студено. При климатроника това става автоматично.
                              А относно 'възрастната' хонда - провери си количеството фреон... Защото вкл/изкл на климатик също може да е симптом - може просто като поработи малко да му пада даден параметър под гранична стойност (аварийните, които посочих по-горе), и да изключва...

                              Но това, което ме притесняваше и което споделих в началото на темата: въпреки, че конструктивно са много подобни, когато е правен съединителя на климатика, е изчисляван за определен брой включвания по време на живота му. Този брой някой конструктор навярно го е сметнал някъде някога.. И ако е търсил икономията, то го е направил с малък запас здравина.
                              И в следващия момент технологията се развива, и решават да въведат автоматичното управление на компресора, което е свързано с много чести старт/стоп режими. И много ме съмняваше, че единия проблем, който са обмисляли конструкторите е точно здравината на съединителя, който трябва да зацепи МНОГОКРАТНО и при високи/максимални обороти - режим, който е по-скоро изключение при обикновения климатик.
                              И затова навярно са внесли изменения в този съединител - дали са му сложили повече 'месо' или други трикове - не знам...
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар


                              • #30
                                От: От климатик-климатроник

                                Да бе, развален ми ся климатика от как е моя колата 5 години все така си бачка, ако му е малко фреона то значи е изтекал от някъде, ама тогава щеше да изтече всичкия Та немога се съглася че компресора ми трябва да бачка нонстоп. А около 4 те градуса имах предив 4 градуса показания от датчика на питата в купето, дето се сеща климатика да изключи като ги достигне. Ще го видя тея дни като бачка на 2000 оборота и цъкне дали спира целия компресор да се върти или нещо друго се случва.
                                Правило № 1- Нещо което работи не се пипа!!!
                                Правило № 2- На майстори и наркОмани вяра да нямаш!!!
                                Правило № 3- Винаги спазвай правило № 1
                                Honda cr-v 98 & Toyoa Yaris Verso AT

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X