Обява

Свий
Няма добавени обяви.

KIA, закупена с мерак

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • KIA, закупена с мерак

    Вече съм собственик на KIA Sportage - дизел, първа регистрация - 11.2000г. Има климатик и ABS. Това стана възможно, благодарение на отзивчивостта на Пенчо, който ми обясни на живо някои неща и ме повози на неговата джипка. Благодаря му! Благодаря и на другите колеги, които се отзоваха на въпросите ми в две теми. Темите бяха във времето, когато всички във форума бяхме мигранти и мигрирахме към IT-висини. Темите явно получиха статут и си останаха във висините.

    Ето я:




    Като свалих кулера, видях, че вътре нямаше масло и налепи. Това е добре! Имаше само сажди от EGR-а, който явно не е затапен. Ще го затапя!
    Коланите се прибират нормално, което също е добре. Вискомуфата работи и температурата е нормална.
    До тук са положителните впечатления.
    Отрицателните са всички проблеми, описани за този модел, плюс още някои:
    1. Като я изкарах от автокъщата и компресорът на климатика блокира. На празен ход работеше, но като вдигна оборотите и блокира. Предполагам, че не може да се ремонтира надеждно и ще трябва смяна. Някъде бях чел, че компресорите на Форд били по-надеждни и на практика вечни(относно уплътнението). Ще проуча въпроса...
    2. Предните амортисьори са изпуснали. Задните не са протекли, но не мога да усетя какво им е състоянието на фона на люлеещата се предница. Тук се замислям, като ще се сменят предните, дали не е сега моментът за малко повдигане; и дали ми е нужно. Джипката ще се ползва по планински черен път с леки коловози и наклон до 24%. Това е около 300 метра. Останалото са пътища за лека кола и асфалт. Ще купувам гуми А/Т, но още не знам какъв размер... Сегашните гуми са летни от 2014г.
    3. Фабричните вакуумни хъбове са премахнати и е поставено това:


    Двете болтчета са паднали, но не това е проблемът. Според мен, това са капачки, които са зацепили постоянно колелото към полуоската. Като се опитам да завъртя на ръка предния кардан, се вижда, че колелата са зацепени. Това не ми харесва и ще слагам ръчни хъбове.
    4. При движение с около 1500-1800 оборота, го има описваното придръпване. При принудителен празен ход, при спускане и напълно отпуснат педал на газта светва чекът. При докосване на педала - изгасва. На първо време ще затапя EGR-а и ще напръскам потенциометъра за положението на педала на газта. Ако няма ефект - минавам по познатия път - механична помпа.
    5. Клаксонът свирна веднъж и повече не се обади.
    6. Тръбата на ауспуха след гърнето е доста прогнила и ще трябва да се смени. Самото гърне и то изкарва сажди от едно място - ще го види някой майстор.

    На първо време е това. Започвам със смяната на ангренажа, водна помпа и ремъци. Доколкото разбрах, части се купуват от "Базис М". Мисля да го сменям сам. Струва ми се, че не е необходимо да се сваля радиатора. Поправете ме, ако греша. Смятам да подменя и водните съединения към радиатора, тъй като от годините са се втвърдили. От автомонтьор знам, че втвърдените съединения предават по-силни вибрации към радиатора и му виждат сметката.
    Ще си имам занимавка...
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от Beduin; 26-07-16, 07:30. Причина: Последната снимка не знам защо се сложи.
    KIA Sportage 2000 TD - 2000г.

  • #2
    От: KIA, закупена с мерак

    дай повече инфо какво разбираш под втвърдени водни съединения към радиатора, щото ако е това, което си мисля, няма да се оправят със смяната им.
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • #3
      От: KIA, закупена с мерак

      Не става въпрос за "надуване". Самият материал на водното съединение е загубил еластичността си. Пробвам ги преди да е палена, на студено.
      KIA Sportage 2000 TD - 2000г.

      Коментар


      • #4
        От: KIA, закупена с мерак

        За повдигането-не си заслужава за 300 метра наклон, по описанието ще се качи и така, само гуми трябват. Това ще ти е най-сериозния харч ако искаш да е поне малко проходима кията като се разкаля времето.
        За хъбовете-слагай ръчни, но истински, не жали парите, не са кой знае колко скъпи бразилските.

        Другото са си най-обикновени автомонтьорски задачки които ги има при всяка стара кола, та не е нищо страшно преборването им.

        Честито, и да се кефиш много на новата джипка.
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #5
          От: KIA, закупена с мерак

          Мини, да я огледам и аз и да консултирам, преди да правиш каквото и да е.

          Коментар


          • #6
            От: KIA, закупена с мерак

            Не набеждай амортисьорите сам, преди да си се качил на стенд "тръсачка" . Щото аз така реших че съм разбирач, и сто на сто съм за амортисьори.Стендът обаче каза друго.

            Коментар


            • #7
              От: KIA, закупена с мерак

              Първоначално публикуван от To6o Преглед на мнение
              Не набеждай амортисьорите сам, преди да си се качил на стенд "тръсачка" . Щото аз така реших че съм разбирач, и сто на сто съм за амортисьори.Стендът обаче каза друго.
              Аз пък профилактично отодох на стенд, без въобще да ми се клати предницата, а се оказа че и двата са на санитарния минимум. На 100 000км, защо ли не се учудвам?

              Коментар


              • #8
                От: KIA, закупена с мерак

                Чекът може да светва и от задръстен горивен филтър.
                БИО пчелен мед и пчелни продукти
                0888 66 59 73

                Коментар


                • #9
                  От: KIA, закупена с мерак

                  Честито и от мен!
                  Съгласен с Кольо, че за толкова извън пътя, не си струва повдигане и по-големи гуми. И без това двигателя не блести с мощност и динамика за тежестта на джипа, и разхода ще пострада ненужно за едни 300м, и то вероятно не всеки ден. Ползвам моята в подобни условия. Предимно градско и до вилата, но се качвам всеки ден, дори някои дни по няколко пъти, като имам около 800м черен път, част от него страшно неравен. Коловозите могат да се обкрачват, не е нужно да се кара в тях, а не целогодишно ще има кал или пътя ще е леко заснежен
                  В тая връзка, едни АТ-та те оправят напълно.
                  Хъбове, същата история. Определено АВМ са по-добри от кетайските, но за толкова честа експлоатация, са едни поне 200 лв отгоре. Ако ги строшиш по такъв път, значи това не е твойта джипка. Но определено ги смени с ръчни, защото разхода наистина пада поне с литър, литър и половина
                  И моите бяха постоянно зацепени.
                  С придърпването трудно ще се справиш, но направи основните неща и поне ще го сведеш до минимум.

                  Желая ти много безаварийни километри с новата придобивка. И споделяй.
                  Your conscience is all you can take to your grave.

                  Коментар


                  • #10
                    От: KIA, закупена с мерак

                    Е,все пак се предполага смяна на задни пружини.
                    .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                    Киа спортаж2000тди 98г
                    Ауди А3 1.9ТДИ
                    Каравана Аdria 390Q

                    Коментар


                    • #11
                      От: KIA, закупена с мерак

                      А, това да. Хахаха!
                      Дано няма нужда засега.
                      Your conscience is all you can take to your grave.

                      Коментар


                      • #12
                        От: KIA, закупена с мерак

                        Благодаря на всички! Вчера установих, че има LSD, но не работи. Като повдигна само едното колело, го въртя лесно; като повдигна и двете, се въртят в една посока. Надявам се, като сипя правилното масло, да се оправи... Започвам с климатика, EGR, ангренаж, масла, филтри, предни амортисьори, ауспух, ключар за резервната гума... ще откара до края на другата седмица. После ще я закарам на специалист за горивната уредба, че пуши повечко. Очаквам да препоръчате някой.
                        Ще ви държа в течение... Имам намерение да бъде една от добре поддържаните коли.
                        KIA Sportage 2000 TD - 2000г.

                        Коментар


                        • #13
                          От: KIA, закупена с мерак

                          Колеги, да ви попитам, може ли от някъде да се купят прахозащитните маншончета за шарнирите на горния носач и за кормилните накрайници(вътрешни и външни)? Напукали са се и пропускат греста. Има вероятност да са все още работоспособни. Ако се окаже, че е така, ще мога да сменя само маншончетата.
                          И още един въпрос: Иглените лагери са разбити. Някои слагат втулки; други - сменят лагери. Какви са плюсовете и минусите на двете решения? Както казах - рядко ще ползвам двойното предаване. Втулките по место ли се правят или има отработено решение с готови размери?
                          KIA Sportage 2000 TD - 2000г.

                          Коментар


                          • #14
                            От: KIA, закупена с мерак

                            Прахозащитни маншони конкретно за шарнири и накрайници мисля, че няма. Евентуално може да търсиш някакви с друго предназначение, но билизък размер. Друг въпрос е дали си струва да се занимаваш с такива "побългарявания".
                            Тази вечер сменях долен шарнир на Еспейса точно заради скъсан маншон. Имаше още живот в стария, но прецених, че не си струва да го чакам.

                            Sent from my Lenovo A328 using Tapatalk
                            Keep the shiny side up, all four on the floor and with any luck I will see you on the trail!
                            Daihatsu Feroza F300 1.6 16V

                            Коментар


                            • #15
                              От: KIA, закупена с мерак

                              Напиши в Гугъла-полиуретанови маншони за автомобили Дурафлекс.
                              Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X