Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Добавяне на Автопилот (Круиз контрол) на автомобил без такъв

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Добавяне на Автопилот (Круиз контрол) на автомобил без такъв

    Доста дълго си мисля как да си добавя такава екстра към старата Хонда. Проблемът в случая е, че в рая за авточасти (Щатите) всички ЦРВ са стандартно оборудване с круз. Явно в тая голяма страна с прави празни пътища без дупки, това е абсолютно необходимо. В резултат не се продават афтърмаркет китове, но пък ги има отделните оем чаркалъци поотделно.

    Та нека в тая тема дискутираме какво изисква в основни линии инсталацията на автопилот (круз) на автомобил, който е без такава екстра. В общи линии има:

    1. Модулатор (Actuator). Това е механичната част, която се слага някъде при двигателя и дърпа жилото на газта за колите, при които има жило (тези преди 2006 година например)
    2. Датчици (Sensors). Има допълнителни сложени към съединителя и газта с цел като се натисне някой от двата педала да изключва автопилота. Предполага се, че сигнал за спирачката се взема от стандартния датчик.
    3. Компютър (Control Unit). Май винаги компютърът за автопилота е отделен от основния компютър на колата.
    4. Бутони (Switches). Бутоните, с които се управлява автопилота.

    Някой успявал ли е да се справи с всичко това и да се снабди с автопилот към старата кола? Гледам в Ибей, че има куп готови китове за какви ли не модели, но не са ми ясни доста неща.

    1. Дали производителите винаги влагат окабеляването, когато моделът по принцип е предлагал автопилот за някои от нивата на оборудване.
    2. Как основният компютър на колата разбира, че вече има круз? Нужно ли е въобще да разбира и има ли някаква взаимодействие между компа на колата и този на автопилота.
    3. Какви са рисковете при домашна инсталация на подобно нещо?
    Vitara 2.0 V6
    Honda CRV (Gen 1)
    Honda CRV 2.2 I-CTDI (Gen 3)
    ВАЗ 2131

  • #2
    До: Добавяне на Автопилот (Круз контрол) на автомобил без такъв

    Първоначално публикуван от ixeos Преглед на мнение
    Доста дълго си мисля как да си добавя такава екстра към старата Хонда. Проблемът в случая е, че в рая за авточасти (Щатите) всички ЦРВ са стандартно оборудване с круз. Явно в тая голяма страна с прави празни пътища без дупки, това е абсолютно необходимо. В резултат не се продават афтърмаркет китове, но пък ги има отделните оем чаркалъци поотделно.

    Та нека в тая тема дискутираме какво изисква в основни линии инсталацията на автопилот (круз) на автомобил, който е без такава екстра. В общи линии има:

    1. Модулатор (Actuator). Това е механичната част, която се слага някъде при двигателя и дърпа жилото на газта за колите, при които има жило (тези преди 2006 година например)
    2. Датчици (Sensors). Има допълнителни сложени към съединителя и газта с цел като се натисне някой от двата педала да изключва автопилота. Предполага се, че сигнал за спирачката се взема от стандартния датчик.
    3. Компютър (Control Unit). Май винаги компютърът за автопилота е отделен от основния компютър на колата.
    4. Бутони (Switches). Бутоните, с които се управлява автопилота.

    Някой успявал ли е да се справи с всичко това и да се снабди с автопилот към старата кола? Гледам в Ибей, че има куп готови китове за какви ли не модели, но не са ми ясни доста неща.

    1. Дали производителите винаги влагат окабеляването, когато моделът по принцип е предлагал автопилот за някои от нивата на оборудване.
    2. Как основният компютър на колата разбира, че вече има круз? Нужно ли е въобще да разбира и има ли някаква взаимодействие между компа на колата и този на автопилота.
    3. Какви са рисковете при домашна инсталация на подобно нещо?
    Такъв таралеж в гащите си не слагам, още повече да ме вози с 120-130 и нагоре километри.
    По-добре жената да кара.

    Коментар


    • #3
      До: Добавяне на Автопилот (Круз контрол) на автомобил без такъв

      Чувал съм от един приятел, че на пасата се сменя само лоста за фаровете с такъв с допълнителните копчета за круиза. Всичко друго сии го има в колата.
      Т5
      Crossrunner

      Коментар


      • #4
        До: Добавяне на Автопилот (Круз контрол) на автомобил без такъв

        Или слагаш готов комплект за този модел и тая модификация, или научаваш смисъла на думата "кибернетика". Системите с автоматично регулиране, по принцип не могат да бъдат подкарани с въпроси на парче, засягащи лака и панделките.
        Ако искаш да го направиш сам, и то да работи, като съдя по въпросите, това ще ти струва останалия живот, колкото и да е дълъг.

        Коментар


        • #5
          До: Добавяне на Автопилот (Круз контрол) на автомобил без такъв

          Първоначално публикуван от ixeos Преглед на мнение
          ...Има допълнителни сложени към съединителя и газта с цел като се натисне някой от двата педала да изключва автопилота. Предполага се, че сигнал за спирачката се взема от стандартния датчик.
          Датчик на педала за "газ" не би трябвало да има. При изпреварване натискаш газта, като върнеш педала, темпомата продължава да подържа последната зададена скорост.
          Първоначално публикуван от Haji Преглед на мнение
          Чувал съм от един приятел, че на пасата се сменя само лоста за фаровете с такъв с допълнителните копчета за круиза. Всичко друго сии го има в колата.
          И програмираш (адаптираш) ЕКУ-то че автомобилът е с темпомат.
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • #6
            До: Добавяне на Автопилот (Круиз контрол) на автомобил без такъв

            Вероятно колегата е сбъркал при писането.Датчиците за изключване са на педалите на съединителя и на спирачката.

            Коментар


            • #7
              До: Добавяне на Автопилот (Круиз контрол) на автомобил без такъв

              Колега,
              въпросите ти се разделят в две посоки - едната е за активиране на круиза при автомобил с "електронна газ", както е популярно наименованието за автомобили без жило за газта - става чрез препрограмиране на компютъра на колата и поставяне на нов лост, с който ще се управлява и тази екстра
              популярно изпълнение е при Фолксваген

              Другия вариант е изграждането на такава система отначало

              пътя е извървян успешно.
              на Мерцедеса ми е имало круиз, който е бил опоскан преди продажбата , от него беше останал само лостчето за управление

              разрових се, намерих кит , произведен от WAECO, и за около един следобед го монтирах.

              кита ще го видиш тук

              http://www.waeco.com/en/298_699.php?...&artOrigID=397

              в него има съвършено всичко необходимо, за да се постави темпомат на всякаква кола - ръчка или автоматик, в комплекта е включен датчик за скоростта ( аз използвах вграденият ми ) , необходимите крепежи, окабеляване, и пулт за управление ( аз използвах наличния ми лост за управление)

              поръчах го в представителството на WAECO в София, пристигна за десетина дни.
              Монтаж, тест, и това е.

              ползвам го вече втора година и съм блестящо доволен
              освен това се кефя и от това, че си го монтирах сам, и още повече се кефя от снижения разход на гориво, когато използвам темпомата

              Готов съм да ти помогна по всякакъв начин, ако решиш да монтираш такова устройство

              Успех!!

              Коментар


              • #8
                До: Добавяне на Автопилот (Круиз контрол) на автомобил без такъв

                Вени я да питам докато си наоколо - Колко струва темпомата и наистина ли би могъл да се постави на всякаква кола, че аз също съм мислил за такова нещо?

                И още един въпрос. Не трябва ли като натиснеш спирачка после колата сама да си ускори до зададената скорост? В сайта пише, че се изключва.
                http://forum.offroad-bulgaria.com/%5...g%20%5B/img%5DFreelander 1.8, 16 v


                http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictures/banner2.jpg
                http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictu...rget=_blank%3E

                Коментар


                • #9
                  До: Добавяне на Автопилот (Круиз контрол) на автомобил без такъв

                  Първоначално публикуван от marin199 Преглед на мнение
                  Вени я да питам докато си наоколо - Колко струва темпомата и наистина ли би могъл да се постави на всякаква кола, че аз също съм мислил за такова нещо?

                  И още един въпрос. Не трябва ли като натиснеш спирачка после колата сама да си ускори до зададената скорост? В сайта пише, че се изключва.
                  цената беше 27х лева - не помня точно..
                  може да се постави на абсолютно всичко

                  като натиснеш спирачка, устройството се изключва, но запомня последната зададена скорост, и с натискане на клавиш ( или лостчето, както е при мене - в определена позиция ) се извиква тази запаметена скорост, и темпомата продължава да я поддържа.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Добавяне на Автопилот (Круиз контрол) на автомобил без такъв

                    Вени, доста интересна информация си дал. Имам обаче няколко въпроса. При всички коли с електронна газ (drive-by-wire) ли ги има всички необходими за круза датчици и окабеляване предварително сложени? Щото ако разликата е само и единствено в пулта/лостчето за управление на круза и препрограмирането на компа, че то това нищо не струва на производителя да го сложи серийно. Нещо не намирам логика ...

                    Кое според теб е по-лесно и безопасно - да се пробвам да копирам оригиналната система на колата събирайки отделните компоненти или да си взема нов цялостен кит, който е универсален?
                    Vitara 2.0 V6
                    Honda CRV (Gen 1)
                    Honda CRV 2.2 I-CTDI (Gen 3)
                    ВАЗ 2131

                    Коментар


                    • #11
                      До: Добавяне на Автопилот (Круиз контрол) на автомобил без такъв

                      При всички коли с електронна газ (drive-by-wire) ли ги има всички необходими за круза датчици и окабеляване предварително сложени? Щото ако разликата е само и единствено в пулта/лостчето за управление на круза и препрограмирането на компа, че то това нищо не струва на производителя да го сложи серийно. Нещо не намирам логика ...
                      Хм, толкова категоричен и обобщаващ отговор не мога да дам, естествено..

                      Впечатленията са ми от автомобили на VAG - Пасат и Кади..
                      с доста последващи проблеми - уж едно просто програмиране на компа...
                      ама тоя, дето седял на програматора , не знаел немски
                      невероятно, а?
                      та после разни дертове...

                      а за логиката - тук ще спомена за чип-тунинга, и евентуалните логики...
                      всички възможни...

                      но, за това не мога да съм достатъчно компетентен - просто споделям това, което съм правил лично, и ми е минало през главата и ръцете

                      Кое според теб е по-лесно и безопасно - да се пробвам да копирам оригиналната система на колата събирайки отделните компоненти или да си взема нов цялостен кит, който е универсален?
                      за моя конкретен случай този въпрос не стоеше, защото възстановяването на оригиналния темпомат като стойност се оказа съизмерима с външния дълг на Бурунди и Конго Бразавил, взети заедно
                      освен това при Мерседес тая електроника не е от най-надежните, и най-вече липсата на окабеляване, и липсата на схеми, и липсата на ..

                      абе, с една дума, огромна врътня, в сравнение с кефа да вадиш от кашона, да си гледаш схемата и да си сглобяваш малко по малко

                      а и цената на кита не е събаряща..

                      определено съм за него
                      ако решиш да скачаш, ще ти помагам - поне дистанционно

                      успех!

                      Коментар


                      • #12
                        До: Добавяне на Автопилот (Круиз контрол) на автомобил без такъв

                        Значи разгледах наръчника за експлоатация на ЦРВ първа генерация. Всички схеми и компоненти са добре документирани.
                        http://hondatech.info/downloads/Auto/Manuals/CR-V/

                        Обаче, гадовете не са пуснали никакво окабеляване, което прави нещата мисията невъзможна. Тровят живота на потребителя толкова много заради 20 метра кабел.

                        Имаш ли координатите на дилъра на WAECO за БГ?
                        Vitara 2.0 V6
                        Honda CRV (Gen 1)
                        Honda CRV 2.2 I-CTDI (Gen 3)
                        ВАЗ 2131

                        Коментар


                        • #13
                          До: Добавяне на Автопилот (Круиз контрол) на автомобил без такъв

                          А стига, бе! Не искате ли кит и за волана. Май не ви се кара кола. Потърпете малко. Всички коли ще имат автопилот. А дотогава...Айде де - не сме в Америка...
                          П.п. Смених волана на моя джип и преместих бутоните на круиза на барчето, но ей така - да го има. Никога не съм го ползвал, а и няма къде. Вие какво правите при включен круиз? Щото аз ще скучая.
                          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                          Коментар


                          • #14
                            До: Добавяне на Автопилот (Круиз контрол) на автомобил без такъв

                            Първоначално публикуван от ixeos Преглед на мнение
                            Значи разгледах наръчника за експлоатация на ЦРВ първа генерация. Всички схеми и компоненти са добре документирани.
                            http://hondatech.info/downloads/Auto/Manuals/CR-V/

                            Обаче, гадовете не са пуснали никакво окабеляване, което прави нещата мисията невъзможна. Тровят живота на потребителя толкова много заради 20 метра кабел.

                            Имаш ли координатите на дилъра на WAECO за БГ?
                            моля, изчакай до утре - в къщи едвам стигам до компа - дечурлигата...

                            Коментар


                            • #15
                              До: Добавяне на Автопилот (Круиз контрол) на автомобил без такъв

                              а какъв е смисълът на КК в ръчна кола?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X