Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Поскъпва данъкът за стари коли

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Поскъпва данъкът за стари коли

    Първоначално публикуван от ceko45 Преглед на мнение
    Добре де, аз не разбирам за какво намаление на данъка от 50% говорите- тук в Кюстендил няма никакво значение имаш или не катализатор - данъка е еднакъв до 74 киловата... В кои общини има такова намаление?... Май трябва да подам жалба до кмета ни или... Интересно...
    Ами има ги уж във всички общини. Друг е въпроса дали изписват отстъпката въобще на квитанцията .

    Коментар


    • #77
      От: Поскъпва данъкът за стари коли

      Първоначално публикуван от bestbg Преглед на мнение
      Само едно нещо не мога да разбера. Този скок на данък е за МПС-та под 74kW (101к.с.). Поне така го разбирам. За сега съм имал само 1 автомобил с такава мощност и беше с катализатор и в бележката на данъците пишеше 50% отстъпка. Тогава данъка му беше 12лв, това означава че сега ще е 24лв? Сегашните ми автомобили са над 100к.с. и плащам пълен данък (никъде не виждам да пише отстъпка) и той варира от 113лв до 160лв. Предполагам че това ще засегне само автомобили ползващи отстъпката или греша?
      Доколкото разбирам от това което се пише по медиите, готвят увеличение и за твоя случай. Досега данъка се базира на възрастта на автомобила (поне това като данъчни калкулатори) , ако колата ти е от 5 до 14 годишна, ползваш 50% отстъпка. Да речем твоите 160 лв. Ако е нова (до 5 годишна) са 320 лв. След като въведат намалението на отстъпката, би трябвало да плащаш по стандарт евро 3,4 и отстъпката ти би била 30% от база 320 лв = 224 лв.

      Тъй де, не става въпрос за 20 лв, ами за доста повече .

      Коментар


      • #78
        От: Поскъпва данъкът за стари коли

        Първоначално публикуван от ogrigorov Преглед на мнение
        Доколкото разбирам от това което се пише по медиите, готвят увеличение и за твоя случай. Досега данъка се базира на възрастта на автомобила (поне това като данъчни калкулатори) , ако колата ти е от 5 до 14 годишна, ползваш 50% отстъпка. Да речем твоите 160 лв. Ако е нова (до 5 годишна) са 320 лв. След като въведат намалението на отстъпката, би трябвало да плащаш по стандарт евро 3,4 и отстъпката ти би била 30% от база 320 лв = 224 лв.

        Тъй де, не става въпрос за 20 лв, ами за доста повече .
        Колега би ли посочил данъчния калкулатор с които са изчислени тези стойности? Нали става въпрос за кола под 101 кс?.Примерно 100кс. В коя община ? Колко годишна? С катализатор. И да дава тази база 320лв.?

        Коментар


        • #79
          От: Поскъпва данъкът за стари коли

          Първоначално публикуван от valyon Преглед на мнение
          Колега би ли посочил данъчния калкулатор с които са изчислени тези стойности? Нали става въпрос за кола под 101 кс?.Примерно 100кс. В коя община ? Колко годишна? С катализатор. И да дава тази база 320лв.?
          Ами до колкото разбрах от колегата за автомобилите му става въпрос за над 100 кс. Ако е над 100 кс, катализатора не играе роля при определянето на данъка.
          Ето го калкулатора: http://www.calculator.bg/1/avtomobil_danak.html

          Коментар


          • #80
            От: Поскъпва данъкът за стари коли

            Колега значи положението е такова ,че над 100кс. няма намаление на данъка.Тоест хората си плащат пълния данък.предложението е да се намали процента на намалението така ,че точно това няма как да засегне колите над 100кс.,не зависимо имат ли катализатор или не.Което според мен не е правилно ама кой ме пита...

            Коментар


            • #81
              От: Поскъпва данъкът за стари коли

              Нещо ми убягва логиката колите на 100 кс не замърсяват ли ? Или за повече пари имаш нямаш катализатор все тая . Като гледам тая история с годините по скоро данък възможности . Щом имаш пари за нов автомобил ще плащаш повече на държавата .
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • #82
                От: Поскъпва данъкът за стари коли

                Колега ogrigorov, до сега при 3-те коли над 100к.с. (и трите са с катализатор/за джипа не съм сигурен/ -работещи) не съм видял да има отстъпка. Колите са над 14г понеже съм фен на всичко преди 2000г Щом колата е над 101к.с. плащаш като поп, щом е по-нова от 14г - пак плащаш, ако е чисто нова - тройно по-скъпо. За над 14г 86kw плащаш 116лв, за над 5 до 14 - 180лв , до 5г - 320лв ... което е странно, но факт. В крайна сметка тези които са над 14г и са ползвали 50% вече няма да ползват. Много познати имат такива коли, но не са ползвали тази отстъпка. Предполагам когато се обявява в общината казваш че имаш катализатор.
                LR Discovery 300Tdi 1996
                Subaru Outback 2.5 1998
                Subaru Legacy 2.2GX 1995 - продадено ;(

                Коментар


                • #83
                  От: Поскъпва данъкът за стари коли

                  Каква дълга тема стана, 2-ма колеги попитаха но нямаха отговор и аз ще попитам същото, за тези които карат на пропан бутан и метан, няма ли да покриват някакви еко стандарти, хич не са малко мпс-тата каращи на тези преди всичко екологични горива? Гледам градския рейс в София по линия 9 - Tedom, е на 100 процента метан и е с Евро 5, значи за мпс-та, каращи на пропан бутан и метан би трябвало да покриват спокойно Евро 4...?
                  А че искат да вдигат данъка... за да се напълни хазната..., а не че са загрижени в действително за екологията, си ни е ясно
                  Последно редактирано от Еделвайс; 02-10-13, 09:51. Причина: правопис

                  Коментар


                  • #84
                    От: Поскъпва данъкът за стари коли

                    Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
                    Каква дълга тема стана, 2-ма колеги попитаха но нямаха отговор и аз ще попитам същото, за тези които карат на пропан бутан и метан, няма ли да покриват някакви еко стандарти, хич не са малко мпс-тата каращи на тези преди всичко екологични горива? Гледам градския рейс в София по линия 9 - Tedom, е на 100 процента метан и е с Евро 5, значи за мпс-та, каращи на пропан бутан и метан би трябвало да покриват спокойно Евро 4...?
                    А че искат да вдигат данъка... за да се напълни хазната..., а не че са загрижени в действително за екологията, си ни е ясно
                    Колега вие не задавате въпрос ,а направо отговор. Той е във вашето последно изречение с емотикона.

                    Коментар


                    • #85
                      От: Поскъпва данъкът за стари коли

                      Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
                      Каква дълга тема стана, 2-ма колеги попитаха но нямаха отговор и аз ще попитам същото, за тези които карат на пропан бутан и метан, няма ли да покриват някакви еко стандарти, хич не са малко мпс-тата каращи на тези преди всичко екологични горива? Гледам градския рейс в София по линия 9 - Tedom, е на 100 процента метан и е с Евро 5, значи за мпс-та, каращи на пропан бутан и метан би трябвало да покриват спокойно Евро 4...?
                      А че искат да вдигат данъка... за да се напълни хазната..., а не че са загрижени в действително за екологията, си ни е ясно
                      В UK това е един от начините да вкараш дърта кошница в норми, та да можеш да я караш.

                      Тук - ако искаш да е "Евро амнайсе" предполагам ще трябва да я сертифицираш, и да е само на това гориво. Което шак не отменя факта че след доста голям процент коли с АГУ остава миризмица, която лично за мен е трудна за дишане. Тоест - слага каквото гориво искаш, ама двигателя като е отдавна за моргата, или газаджията некадърен - все тая.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #86
                        От: Поскъпва данъкът за стари коли

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        ...
                        В UK това е един от начините да вкараш дърта кошница в норми, та да можеш да я караш.
                        ...
                        Ако имаш предвид вкарване на дърта кошница в пътя с данъци, не си прав. Вкарването в пътя, на всички кошници, става с МОТ, т.е. Годишен Технически Преглед.
                        Ако имаш предвид минаване на алтернативно гориво с цел вкарване на кошницата в пътя, си прав ... почти. Газ и тук се слага за икономия, но не масово. Някои таксита, някой фермерски "джип", или обикновен. Виждал съм и "джипове" подготвени за офроуд състезания с газ.
                        Но, дори и на газ, НИКОЙ, ама НИКОЙ, не може да си позволи махане на катализатор. Защото за да влезе в пътя все пак трябва да мине МОТ, а това, без катализатор е НЕВЪЗМОЖНО.


                        Всъщност ... и в двата случая си прав ... защото казваш "един от начините"
                        Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

                        Коментар


                        • #87
                          От: Поскъпва данъкът за стари коли

                          Говоря за да докараш в норма ДЪРТА кошница, дето никога не е имала катализатор. Не съм живял там, само съм чел/гледал няколко неща по въпроса.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #88
                            От: Поскъпва данъкът за стари коли

                            Значи ... кошниците без катализатор, т.е. всичко произведено до септември 1992-а, са на ... облекчен режим
                            Горната граница на вредните им емисии е в пъти по-голяма.
                            Всъщност, нормите за коли преди "92-а са същите, като за коли след "92-а каращи на газ, и минаващи теста на газ.
                            Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

                            Коментар


                            • #89
                              От: Поскъпва данъкът за стари коли

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              В UK това е един от начините да вкараш дърта кошница в норми, та да можеш да я караш.

                              Тук - ако искаш да е "Евро амнайсе" предполагам ще трябва да я сертифицираш, и да е само на това гориво. Което шак не отменя факта че след доста голям процент коли с АГУ остава миризмица, която лично за мен е трудна за дишане. Тоест - слага каквото гориво искаш, ама двигателя като е отдавна за моргата, или газаджията некадърен - все тая.
                              Taя миризмица е нарочно, защото ако има теч да можеш да го надушиш. В изгорелите газове тоя "парфюм" оцелява. Това е, което аз знам, Ясен ще каже дали е вярно.

                              Коментар


                              • #90
                                От: Поскъпва данъкът за стари коли

                                Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                                Taя миризмица е нарочно, защото ако има теч да можеш да го надушиш. В изгорелите газове тоя "парфюм" оцелява. Това е, което аз знам, Ясен ще каже дали е вярно.
                                Интересно как е нарочно оцелява при едни, а при други никаква я няма. Сигурно едните ходят да зареждат от чужбинско. И интересно как оцелява предимно по не до там добре исглеждащи кошници.

                                Когато една и съща кола може да харчи граско 20/100 и 10/100, разликата трябва да отиде някъде, не мислиш ли? Е, отива в газстанцията, а виновника е тоя, монтирал газовата и тоя, поддържал двигателя, или каращ тенекия, дето отдавна не може да мине никакъв преглед легално и освен за скрап за друго не става.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X