Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Поддръжка на стара или нова кола

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: За спецификите на ремонтите в София

    Е, айде сега - ще излезе, че съм бездушен.
    Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

    Коментар


    • #32
      От: За спецификите на ремонтите в София

      Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
      Спарки, може пък и да си прав. Всичко е Божа работа..
      Прав е я. Не бих загробил пари в нова кола, та дори и да съм взел джакпота.
      По соца имах 10г вноска и се не доредих, та сега ли! За 4-5 години с каското, лизинга и данъците се връзва като за още една.

      Коментар


      • #33
        От: За спецификите на ремонтите в София

        И все пак остава въпроса с "втора употреба" човек. Предполагам никой от пишещите в тая тема не си купува дрехи втора употреба, нищо че едно яке в съответните магазини сигурно е няколко левчета, а в нормалните магазини 200-300-500..лв. Отново да кажа - говорим ако човек може да си позволи нова кола, което с думи прости да означава колата му да струва около 1/3 до 1/2 от годишния му доход и да няма случая "живее в панелна гарсониера в Обеля, ама кара ново БМВ за 100 000 лв.".
        Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

        Коментар


        • #34
          От: За спецификите на ремонтите в София

          Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
          И все пак остава въпроса с "втора употреба" човек. Предполагам никой от пишещите в тая тема не си купува дрехи втора употреба, нищо че едно яке в съответните магазини сигурно е няколко левчета,
          И защо мислиш така. Аз си купувам. Апартамета ми е 150м2 мезонет. Квартала е приличен. Детето учи в чужбина, вчера се прибра от след 2м. в Шри Ланка.
          Последно редактирано от Чавдар (V93); 06-10-11, 15:59.

          Коментар


          • #35
            От: За спецификите на ремонтите в София

            Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
            И все пак остава въпроса с "втора употреба" човек. Предполагам никой от пишещите в тая тема не си купува дрехи втора употреба, нищо че едно яке в съответните магазини сигурно е няколко левчета, а в нормалните магазини 200-300-500..лв. Отново да кажа - говорим ако човек може да си позволи нова кола, което с думи прости да означава колата му да струва около 1/3 до 1/2 от годишния му доход и да няма случая "живее в панелна гарсониера в Обеля, ама кара ново БМВ за 100 000 лв.".
            Една кола е сериозен товар върху бюджета ми. Едни дрехи - не са. Там е разликата. Но и да трябваше да си купувам дрехи втора ръка, пак нямаше да се чувствам по-различно. Парите не са всичко на тоя свят. Просто средство са.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #36
              От: За спецификите на ремонтите в София

              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
              И защо мислиш така. Аз си купувам. Апартамета ми е 150м2 мезонет. Квартала е приличен. Детето учи в чужбина, вчера се прибра от след 2м. в Шри Ланка.
              Еми какво да ти кажа? Въпрос на твои приоритети, чувство за комфорт...Не необходимо да съвпадат с моите.
              Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

              Коментар


              • #37
                От: За спецификите на ремонтите в София

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                ...Някои предпочитат по-малко да мислят за поддръжката, други - да им излезе по-евтино, но и със старите, и със новите коли, мир са видяли само семействата/фирмите, които държат една кола повече от броя на хората. Ама строшила се едната - отива да се прави, взема се другата и се пътува с нея...
                Почти ме разубеди да си продавам другата кола. Може би наистина е по-добре да си я държа за резерва

                По темата:
                Фирмените сервизи нямат за цел да оправят извънгаранционни дефекти. Там политиката е съвсем друга: Всеки сервиз си има ниво - обикновено 1-во - най-ниското. Техниците в тези сервизи са оторизирани и обучени да сменят само "големи части": Двигател, скоростна кутия, диференциал и т.н. Те нямат право, например да ти разглобят диференциала и да видят кое вътре точно не работи. Също така и нямат право да поръчват "дребни части" - примерно лагер от диференциал. При гаранционните автомобили това не е проблем, защото диференциалът, който струва 3600 лв, е за сметка на производителя, а дефектиралия диференциал му се изпраща обратно и лабораторията на производителя установява, какво точно се е счупило и дали това е грешка на проектирането или нещо друго - нещо особено полезно за самия производител. Също така производителят след анализа рециклира въпросния диференциал и го праща отново в някой фирмен сервиз като резервна част - т.е. много е вероятно да получиш от фирмения сервиз диференциал "2-ра употреба" макар и в заводски кашон - на мераклиите да дават 3600 лв за такова нещо - честито
                Извънгаранционните дефекти от гледна точка на фирмения сервиз са НДП (нечий друг проблем) и ако искаш те да се занимават с такъв дефект, трябва да си плащаш здраво - примерно 3600 лв...
                От друга страна в България винаги е имало майстори, защото колите 2-ра употреба винаги са били много повече от новите. За справка: Преди 1989-та беше много по-лесно да си купиш стара лада за 40000 лв, от колкото нова за ... 10000 лв. Най-малкото защото в магазина няма и хората внасяха по 1500 лв и чакаха по 10-15-20 години да им дойде реда да си купят кола.
                Едно време беше много по-зле (от колкото е сега) да си занесеш колата на майстор. Ако не го познаваш, най-вероятно частите на твоята кола стават донор за колата на някой приятел на майстора, а ти си плащаш и получаваш 1 калпаво оправен дефект + 5 нови скрити дефекта.
                Сега вече не е така. Почти не останаха майстори, които да ти разфасоват колата за донор, ако не те познават. Но все още старите автомобили са много, а майсторите са претрупани с работа. Все по-често се срещат коректни майстори и сервизи, но и другите не са на изчезване. С други думи: Пътят на прехода е дълъг... дори и в тази сфера.
                Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                Коментар


                • #38
                  От: За спецификите на ремонтите в София

                  Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
                  Еми какво да ти кажа? Въпрос на твои приоритети, чувство за комфорт...Не необходимо да съвпадат с моите.
                  А, именно.

                  Ако дохода ми беше x10 на сегашния, нямаше да правя много сметка откъде си купувам колите и колко струват. Ама това не ме кара да се чувствам втора ръка човек. Ако се счупвах от работа и едва свързвах двата края - това би ме накарало.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #39
                    От: За спецификите на ремонтите в София

                    Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
                    Не необходимо да съвпадат с моите.
                    Разбира се.

                    Коментар


                    • #40
                      От: За спецификите на ремонтите в София

                      От одеве тъпчем на едно място
                      Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                      Коментар


                      • #41
                        Re: Поддръжка на стара или нова кола

                        Добре де, около мен има минимум 10 нови коли, как па една не се счупи? Вярно е, че поддръжката им е скъпа, ама и на 80-ката не е евтина - все пак са 10л масло на всеки 5-6 хиляди км. Идеалният вариант за мен е едногодишна кола, с 30-на % по-евтина от нова.

                        За офроуд, все още има нови модели, които стават. Вранглери, Дифендъри, Тойоти 7-ма серия могат да се намерят.

                        Караме стари джипове, защото нямаме пари за нови, а и за повечето от нас джипката е хоби. И си имаме и коли за всеки ден, нали все пак повечето е асфалт В Австралия обаче карат нови 7-ми серии Тойота.
                        "Човекът е човек тогава, когато е на път!"

                        Коментар


                        • #42
                          От: Re: Поддръжка на стара или нова кола

                          Първоначално публикуван от msi200 Преглед на мнение
                          Добре де, около мен има минимум 10 нови коли, как па една не се счупи? Вярно е, че поддръжката им е скъпа, ама и на 80-ката не е евтина - все пак са 10л масло на всеки 5-6 хиляди км...
                          Е, ок, колко са 10 литра масло 10W40 за тая 80-тка и колко е едно обслужване на наследницата й в Тойота?... Въртим върху едно и също днеска...
                          Всъщност темата въобще не е нови или стари коли а възможностите на потребителя в България. Ситуацията с гаражните майстори, сериозен недостатък при варианта да караш стара кола остана в другата тема. Ако средната заплата в България беше 4-5 хиляди лева, такива теми нямаше да ги има...

                          Коментар


                          • #43
                            От: Поддръжка на стара или нова кола

                            Чайте ся, нова стара ела ме фани за ...

                            Като порастна искам да си купя това и да си го карам всеки ден



                            Понеже не стигат стотинките карам нещо подобно



                            И да, за тия пари мога да си взема дачия. Е мерси
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • #44
                              От: Поддръжка на стара или нова кола

                              Нямаш представа колко много хора в България имат този месечен доход. И то официално. Да не говорим, пък колко хора карат служебни коли като лични.
                              Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Поддръжка на стара или нова кола

                                Това "втора ръка човек" как го разбирате? За мен е по-скоро някакъв комплекс отколкото реално чувство. Все пак не е да съм си купил бельо втора употреба, четка за зъби от боклука или да ровя по кофите за парче хляб(то и тези които го правят не всички се възприемат еднакво). Има един обективен минимум, който според мен си е напълно допустим. Много по-лошо е да олицетворим поговорката "На гол тумбак, чифте пищови". Да даваш половината си заплата за да караш нова кола според мен не е особено умно. Зависи и от размера на заплатата, но като цяло ако разделим срока на ползване на съответния доход за това време и се получи че сме си дали половината от парите за колата не мисля че е нормално. Надценили сме си възможностите. Все пак колата е средство да се придвижим от тА до т.Б, това че се възприема като мерило за жизнен стандарт е една друга история, която няма нищо общо с практичността и оптимизиране на разходите ни за личен транспорт.
                                Подходящо подбрана стара кола, си върши същата работа като новата, на по-ниска цена(особено ако е достатъчно евтина за да не я застраховаме). Умората на материалите е реален процес, но няма толкова общо с темата колкото се изтъкна.Не става въпрос за чак ретро коли. Читавите модели и на по 20 години са си читави и материалът им не се е уморил. Може да имат нужда от освежаване и потягане, но като цяло не са за боклука. За много стари автомобили се предлагат и нови части та не е проблем стягането им.
                                Виждал съм заможни хора да карат супер запазени стари модели коли. Ама хора, които наистина разбират от автомобили, просто защото са станали заможни чрез ремонта на автомобили. И си имат своите аргументи, защото знаят кое колко си заслужава.
                                Да не бъда голословен, аз, като средностатистическия купувач на стара кола... Моята струва колкото три месечни заплати които получавам. За три години(и отгоре) съм вложил с покупката общо около 7-8 заплати, като гледам да взимам само най-добрите резервни части и консумативи (и дори с някои ремонти не касаещи нормалната амортизация). Така де, глезя я прекалено(на моменти излишно) но пък знам, че е във форма и мога да разчитам на нея. Наистина прекалявам без това въобще да се забелязва във външността на автомобила. Ако бях "нормален" едва ли щеше да ми излезе повече от 5 заплати за същите три-четири години със закупуването. Ама предпочитам да карам перфектно стегната стара кола, отколкото нова бангийка(нисък клас и скапана марка) на лизинг, поддържана от фирмения сервиз.

                                P.S.Петьо, адреса на автомивката може да ми го пратиш и на лични, че ако го публикуваш няма да мога да се доредя.
                                Последно редактирано от cecoa1; 06-10-11, 18:30. Причина: правопис, естествено
                                Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X