Колеги трябва ми GPS да си мерим нивите с картофи че с това кречетало се ги мерим и се не отговарат на истината. Требва ми нещо да нее много скъпо и по здраво.Няма представа от марки о модели.Предложете нещо а и магазин кадето се продават.
Обява
Свий
Няма добавени обяви.
Какъв GPS за измерване на площи
Свий
X
-
Audi Q7 - продава сe ... http://www.offroad-bulgaria.com/attachment.php?attachmentid=934535&d=1508126732
Коментар
-
От: Какъв GPS за измерване на площи
Серията Dacota на Garmin може да изчислява площи, както и GPS 60 и GPS 72H (сигурно и други). Иначе всеки отключен GPS с WM ще свърши работа - има софтуер за WM - SurveyArea for PPC, който може да изчислява площи. Всичко зависи от това колко точно ти трябва да го сметнеш. Ако няколко (десетки) квадратни метра не те бъркат - вземаш си някакъв китайски (те се отключват много лесно) със Surf Atlas чип ~ 150-200лв. Garmin GPS 72H - 300лв. Ако исаш все пак да е малко по-професионално - Garmin Dacota 20 -580лв. Ако пък ти трябват професионални резултати може да надхвърлиш и 10 000лв.Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...
Коментар
-
От: Какъв GPS за измерване на площи
Колеги това дали ще ми върши работа http://www.garmin.bg/?s=5&i=62
Коментар
-
От: Какъв GPS за измерване на площи
Категорично да.
Ползвам от много години.
"Грешката е вярна"; при мерене на площи с не много голям наклон (все пак се мери ортогонална проекция) се компенсира.Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!
Коментар
-
От: Какъв GPS за измерване на площи
Малко трудно става на терен от менюто на уреда, все пак не му е това основното предназначение, но си има алгоритъм.
Ако има интерес, утре ще напиша подробно.Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!
Коментар
-
От: Какъв GPS за измерване на площи
Колга, ще се опитам съвсем ясно, кратко и без излишна терминология да изясня ситуацията. Вариантите при теб са 2 - да ползваш любителска или професионална техника. Въпросът е, каква точност ти е необходима? Всеки уред може да дава 2 типа данни - в реално време и (да го наречем) усреднени. От тук имаш 4 типа данни и 4 степени на точност.
Най-ниската точност е при е именно използването на любителски клас техника (примерно Garmin) и данни в реално време - измрването на площи. За пример грешката на такива уреди при такава работа е около 5m и при площ 50* декара - правоъгълник 500х100m уреда може да ги изкара 490(500-2х5)х90(100-2х5)= 44 декара, което си е с 12% разлика в площта. Също може и обратния случай - 56 декара, когато грешката не се ради а прибавя.
При използване на любителска техника, но при измерване само на ъглите на парцела на замерване и последващо изчисление, по прости геометрични принципи тази грешка може да бъде сведна до 47 (53) декара което е 6% ..
Аналогично, при изчисляване на площи в реално време с професионална техника (например Trimble) изчислената площ би била 49 (51) декара или 2%, а при професионална техника и последваща обработка 0,05%.
* 50те декара са избрани случайно и посочената грешка не е задължителна, но това е надеждността на уредите по принцип.
От тук следва избор на нужната точност. Аз лично са лична информация, за която да си знам, че не е много надеждна бих избрал втори метод, метод който всеки Garmin с високо чувствителен приемник (пише го в спецификаците в сайта) може да прилага. При всички други официални (договори и тнт.), категорично геодезит трябва да измери плщта.
Коментар
-
От: Какъв GPS за измерване на площи
Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение...За пример грешката на такива уреди при такава работа е около 5m и при площ 50* декара - правоъгълник 500х100m уреда може да ги изкара 490(500-2х5)х90(100-2х5)= 44 декара, което си е с 12% разлика в площта. Също може и обратния случай - 56 декара, когато грешката не се ради а прибавя.
...Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...
Коментар
-
От: Какъв GPS за измерване на площи
Няма да изпадам в подробности, ако на някой математик му се пише да пише, но в случая грешката не се натрупва, а се компенсира.
А и реалната точност дори и на разглеждания модел е много по-висока от 5 м. Други фактори влияят в по-голяма степен. Като релефа, например.
Правил съм си експерименти - наемаме фирма да трасира даден обект, а аз предварително за себе си отбелязвам точките - рядко съм допускал отклонение над 1м.
За посочения модел GPS 72H™ - изключително дуракоустойчива машинка с приемливо качество и ниска цена. Харесвам и сменяемите стандартни батерии.
Ползвам го от години изцяло за мерене на площи. Правил съм контролни замервания - напълно приемлива грешка.
Относно алгоритъма:
-от началната точка на измерването включваш приемника, съгласяваш се с условията бутона (page).
- изчакваш точността да е 3D и маркираш точката с бутончето (mark).
- обикаляш си площта като гледаш да не кръстосваш линията
- като наближиш първоначалната точка натискаш бутончето (goto) и указваш маркираната точка.
- когато я достигнеш на екрана се появява надписче (arriving to destinacion), потвърждаваш с (enter)
Готов си с измерването. Точиш на компютъра и си отваряш записания трак.
Ако искаш резултати веднага, тогава:
- цъкаш 2 (два) пъти бутона (menu)
- избираш от появилото се меню Tracкs и потвърждаваш с бутона (enter).
- цъкаш save с бутона (enter) и трака ти се появява с датата
- избираш го и потвърждаваш
- виждаш веднага площта в ха, имаш и опция да видиш на екран обходената площ.
Колега, вземай го и действай, не се чуди.
И дано имаш KOM порт на компютъра си, че на моя кабела му е такъв
Е, той е само 72, без "Н"-то, не знам как е в новия модел.Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!
Коментар
-
От: Какъв GPS за измерване на площи
Все пак питай в Геотрейд, дали ще стане. Иначе утре ще мога да пусна линк към програмки, които изчисляват площи чрез ГПС (да го наречем хоби устройство), че иначе тотална станция на Сокиша - няма да ти стигнат парите от продажбата на имота със се картофите барабар.
Пробвай да се свържеш с Даниела Дерменджан от Геотрейд, няма да те излъже.
Коментар
-
От: Какъв GPS за измерване на площи
Колеги благодаря за отделеното време. Аз мислех че да си измериш нивата е много просто но май нее така.
Колега, вземай го и действай, не се чуди.
Задължително ли е за да изчислиш измерването да прехварляш данните на компютър?
Когато идват от контролните органи да мерят на момента ми казват декарите но предполагам че техните устройства са доста по модерни.
Коментар
-
От: Какъв GPS за измерване на площи
Първоначално публикуван от DIZELA_86 Преглед на мнениеКолеги благодаря за отделеното време. Аз мислех че да си измериш нивата е много просто но май нее така.
Колега, вземай го и действай, не се чуди.
Задължително ли е за да изчислиш измерването да прехварляш данните на компютър?
Когато идват от контролните органи да мерят на момента ми казват декарите но предполагам че техните устройства са доста по модерни.
- цъкаш 2 (два) пъти бутона (menu)
- избираш от появилото се меню Tracкs и потвърждаваш с бутона (enter).
- цъкаш save с бутона (enter) и трака ти се появява с датата
- избираш го и потвърждаваш
- виждаш веднага площта в ха, имаш и опция да видиш на екран обходената площ."
Ако под контролни органи разбираш общинската служба по земеделие, техните данни са по ортофотоснимки; аз нашите поне не съм ги виждал да мерят на терен.Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!
Коментар
Активност за темата
Свий
В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.
Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.
Коментар