Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Създаване на DEM модели, програми и източници

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

    Дали е WGS84 или ETRS89 няма значение. Последната е формално приета за законно прилагане е Европа. Проекцията е UTM.
    Всъщност от доста време използвам Raster Design за изправяне с координатните кръстове във WGS84. След това геореферирам в GMapper или Civil 3D.
    Последно редактирано от tabak; 08-09-14, 16:42.

    Коментар


    • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

      Първоначално публикуван от dhv Преглед на мнение
      Аз имам shape-файлове с върховете на всички топографски карти (5к, 25к) във WGS84, конвертирани от 1970. По тях калибрирам картите в с-ма 1970. по-късно ще ги кача някъде и ще пусна линк.
      Супер. Ще трябва да те черпя по този повод за тези файлове с точките на върховете .
      Между другото ако се мъчите да конвертирате например PDF -> tiff в интерес на истината най-лесно става с програмата Imagemagick в частност командата mogrify която обработва наведнъж всички файлвое. Недостатък е че се работи с нея само от команд промта тъй като няма графичен интрефейс но е супер удобна за бач обработка на графични файлове накуп.

      Коментар


      • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

        Качих ги в сървъра bgspeleo, папка /dhv.
        Eто и временен линк в dox.bg: http://dox.bg/files/dw?a=aeb8c5fd72

        В шейповете са само точките с номера, а в аутокад-ските файлове е цялата разграфка (за всички мащаби), от там се гледат номерата на ъглите на кой картен лист отговарят.
        "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

        Коментар


        • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

          По-удобния начин за ползване на ЕТК-5К листовете, налични в gis.mrrb.government.bg, е чрез дефиниране на online source в някое GIS приложение. Например в достатъчно нова версия на Global Mapper това става чрез добавяне на следните редове във файла user_online_sources.xml (той обикновено се намира в C:\Users\<username>\AppData\Local\GlobalMapper), непосредствено преди затварящия XML tag </source_list>, който е на последния ред:

          Код:
          <source type="GMAP">
              <name>mrrb_topo5k</name>
              <FileExt>png</FileExt>
              <LatLonBounds>22.3585,41.235,28.6087,44.216</LatLonBounds>
              <NumZoomLevels>19</NumZoomLevels>
              <TileSize>256</TileSize>
              <BaseURL><=!=[=C=D=A=T=A=[http://gis.mrrb.government.bg/tiles/etk_3857/%z/%x/%y.png]=]=></BaseURL>
              <NativeProj>EPSG:3857</NativeProj>
          </source>
          Знаците "=" в BaseURL реда ги добавя форумния софтуер -- трябва да бъдат премахнати.

          След това пускаме GM и отиваме в Download Online Imagery / Topo / Terrain maps ..., избираме желания източник (в слуая mrrb_topo5k), избираме опцията Entire datasource bonds и се наслаждаваме. Картата се виждат при мащаб 1:120000 или по-едър. Листовете имат воден знак, доста липсват, а също има и такива със сбъркано георефериране, но като цяло е по-добре от нищо и определено е по-удобно в сравнение със споменатите по-горе заобиколни начини за теглене и георефериране.
          Последно редактирано от vedrin; 17-09-14, 16:01.

          Коментар


          • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

            Това е хитра идея, преди време бях вкарвал така други сървари, но не бях се сетил. С посочения код обаче при мен не стана, просто не се появяваше никъде, може и в мен да е грешката де. Но му добавих да се появява в групата TOPO MAPS и стана.

            Кода е посочения на Ведрин... заслугите са зи за него... аз само добавих group_list
            Код:
            <source type="GMAP">
                <name>mrrb_topo5k</name>
                <group_list>
                  <group>TOPO MAPS</group>
                </group_list>
                <FileExt>png</FileExt>
                <LatLonBounds>22.3585,41.235,28.6087,44.216</LatLonBounds>
                <NumZoomLevels>19</NumZoomLevels>
                <TileSize>256</TileSize>
                <BaseURL><![CDATA[http://gis.mrrb.government.bg/tiles/etk_3857/%z/%x/%y.png]]></BaseURL>
                <NativeProj>EPSG:3857</NativeProj>
            </source>
            Заедно с картите обаче ми зарежда и някакъв растерен файл с разпределение на нещо си. Обаче немога да определя какво е, не ми прилича нито на анализ на наклона (Slope), нито на ориентацията на склоновете (Aspect). За моммент ми се стори, че е за типа територия - предназначение или собственост, но май не е. Не, че ми е много важно, но ми стна интересно Вижда се при по-дребен мащаб около 1:170000

            Коментар


            • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

              Никак ме няма със скриптовете и програмирането, ама ако някой измисли и как да се вкара в SAS Planet, ще е безценно.

              p.s. Global Mapper работи кошмарно бавно със онлайн източници, а и като цяло с всякакви растерни слоеве.
              Последно редактирано от dhv; 18-09-14, 10:38.
              "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

              Коментар


              • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                Първоначално публикуван от dhv Преглед на мнение
                Никак ме няма със скриптовете и програмирането, ама ако някой измисли и как да се вкара в SAS Planet, ще е безценно.

                p.s. Global Mapper работи кошмарно бавно със онлайн източници, а и като цяло с всякакви растерни слоеве.
                Ще погледана какво може да се направи по въпроса със SASа, но не обещавам, че ще е скоро... много друга работа имам.
                С коя версия си на Глобал мапъра. Аз лично прдпочитам да работя с него. Поне при мен 15.1.7, а и по-старите нямат грешка. Излязла е 15.2, но още не съм я пробвал. Едиснтвено млако се гаври с КС ако не внимава човек, но иначе не съм имал проблеми да си смъкна растерно изображение и да си го презапиша за някоя по-смислена програма.

                Коментар


                • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                  15.1.7 е и моята. Бавен си е, без значение версията. Но от ГМ мога да експортвам в Google Maps Tiles, които след това се конвертират в кеш за САС Планет, така че пак става. Аз гледам да кеширам някои райони, защото подозирам, че този експериментален сървър ще затвори портата скоро, предполагам че го подготвят за някаква платена услуга.
                  "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                  Коментар


                  • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                    Първоначално публикуван от dhv Преглед на мнение
                    от ГМ мога да експортвам в Google Maps Tiles, които след това се конвертират в кеш за САС Планет, така че пак става. Аз гледам да кеширам някои райони, защото подозирам, че този експериментален сървър ще затвори портата скоро, предполагам че го подготвят за някаква платена услуга.
                    Google Maps Tiles може да се изтеглят директно оттук, например с wget, например нещо такова:

                    Неудобство на този подход е изключително големия брой файлове, които ще бъдат изтеглени (добре е това да се направи във файлова система предназначена само за тази цел).

                    Коментар


                    • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                      Неудобство на този подход е изключително големия брой файлове, които ще бъдат изтеглени (добре е това да се направи във файлова система предназначена само за тази цел).
                      Адмирации за Ведрин отвсякъде. Ако успеем и да скалъпем и един скрипт за сваляне със SASPlanet няма да имаме равни
                      Иначе аз почнах да точа тайловете и ще видим докъде ще стигне, смятам да не изгасям компота май тия дни
                      А да попитам значи реално тази структура на папките е директно направена в Google Maps Tiles и да разбирам и като се свалят ще могат да се ползват като готов кеш доколкото разбрах?

                      P.S
                      Пробвах да тествам да източа тайловете с wget под Windows 7 64 но програмата забива по едно време. Започва да смуче яко RAM и като достигне до 2GB казва че няма повече и дава грешка макар да имам 8GB инсталирани. Под Линукс като тествах днес на работа подобно нещо се получи като засмука пак към 2Гига Рам и програмата заспа. Но там на компютъра той и без това му е толкоз паметта. Ако е повече може и да стане номера под Линукс. Там поне wget не даде грешка някаква просто спря да сваля и целия компютър замря точно поради липсата на памет. Сега започнах алтернативно точене с HTTtrack и се чудя дали няма да може например да се ползват тайловете в Global Mapper на локалния компютър вместо онлайн стига да успея да източа всичко.
                      Последно редактирано от icpart; 22-09-14, 15:56.

                      Коментар


                      • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                        Недей да теглиш зуум 17, аз вече го свалих
                        Подготвил съм да свалям и 18, ама се чудя има ли смисъл. 17 се вижда достатъчно качествено, и е 4 пъти по-малък обем.
                        Ще го архивирам и ще го кача някъде в .rar, а ако сваляш 18 добре е да се синхронизираме.

                        Аз нямам проблем с wget, ползвам я от много години, винаги си е работила без ядове. И сега ползвам някаква стара версия, не съм свалял скоро нова. Може да има проблем с последните.
                        Аз ползвам опции wget -r -l1 -nc -np -i list.txt, като във файла list.txt правя списък на директориите които да сваля. Прикачил съм списъка за ниво 18, ако го сваляш може да го ползваш него. Може да изтриеш първата половина от списъка, за да започнеш от средата нататък, или пък аз да го направя, ако си започнал вече от началото.


                        list_z18.rar


                        п.п ето ти и работеща версия на wget, само я разархивирай в папаката където ще сваляш:

                        wget.rar



                        п.п2: структурата на папките е Open Street Map Tiles, може да се добави в Global Mapper като online-източник, тип OSM tiles, но му задаваш локалната директория, където са файловете. Работи без грешка. Засега не намерих начин да го конвертирам в кеш за SAS Planet, но и така върши работа, от GM си вадя каквото ми трябва в произволен формат.
                        Последно редактирано от dhv; 22-09-14, 18:57.
                        "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                        Коментар


                        • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                          Здрасти dhv.
                          Ако питаш мен по-добре метни файловете във формат tar. Доколкото си спомням рар има някои ограничения за крайния размер докато tar e универсален.
                          Иначе да почнах да тегля зум 18 с програмата HTTtrack която по принцип прави огледално копие на сайтовете с оригиналната им структура. Но наистина доста бавно се точи с нея поне засега. За около 4 часа изтегли около 100 папки а остават още няколко хиляди и наистина се чудя дали има смисъл да се тегли този зум но може да се пробваме. Засега са се изтеглили папките някъде до към 147403. Но утре ще се пробвам с wget с версията която ми даде с допълнителните опции които си посочил.
                          Само да попитам извън темата ми стана интересно как си свалил списъка с линковете на останалите директории в txt файла.
                          Последно редактирано от icpart; 22-09-14, 20:55.

                          Коментар


                          • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                            Списъка си го генерирам в Excel. Директориите са с поредни номера, става лесно. Събирам като текстови стрингове "Базовия адрес" + "генерирания номер" + "/"
                            става "http://gis.mrrb.government.bg/tiles/etk_3857/18/" + "147324" + "/". Предимството е, че като прекъсна свалянето, вече свалените папки ги трия от списъка и после като продължа, избягвам безмисленото и дълго изброяване и прескачане на вече съществуващите файлове.
                            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                            Коментар


                            • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                              Първоначално публикуван от dhv Преглед на мнение
                              Списъка си го генерирам в Excel. Директориите са с поредни номера, става лесно. Събирам като текстови стрингове "Базовия адрес" + "генерирания номер" + "/"
                              става "http://gis.mrrb.government.bg/tiles/etk_3857/18/" + "147324" + "/". Предимството е, че като прекъсна свалянето, вече свалените папки ги трия от списъка и после като продължа, избягвам безмисленото и дълго изброяване и прескачане на вече съществуващите файлове.
                              Мда интересен подход си измислил да използваш с Excel за генерирането на списъка с линковете
                              Между другото на който му е интересно намерих и по лесен начин за екстракване на линковете от дадена уебстраница с помощта на този онлайн тул: http://www.webmaster-toolkit.com/link-extractor.shtml. В случая го тествах с линковете на ГИСа и стана номера макар списъка да е доста голям но лесно го екстракнах с Copy/Paste от html страницата на екстрактора.
                              Между другото поизточих още малко към 90 папки с wget дето ми го даде. При него няма подобен бъг който го бях описал по-горе. Но мисля че това се дължи на факта че wget сваля една по една папките от списъка с txt файла и по този начин не се бъгва и по-бързо даже става самия даунлоуд. Даже се чудя дали да не се пробвам да пусна един bat файл например да се направят 3-4 паралелни сваляния наведнъж. Утре вечер ще се отчета докъде съм стигнал с даунлоуда на 18 зум.

                              Коментар


                              • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                                От едно старо мнение на Vedrin " На американските данъкоплатци би могло да им се напомни че биха могли да поискат свободен достъп до SRTM данните в пълната им разделителна способност за целия свят (вместо само за територията на САЩ). Поне до момента в който немците не решат да подаряват данните от TanDEM-X (хоризонтална разделителна способност 12м, вертикална 2м), които събират в момента с двойка техни спътници, по всичко личи че най-добри си остават SRTM данните, дори и във варианта им с намалената разделителна способност (3 дъгови секунди). Както писах вече по-горе разделителната способност на ASTER GDEM v2 е около 2.4 дъгови секунди, което по нашите ширини (42 градуса) се равнява на около 45.88 метра по паралела и 74.09 метра по меридиана. За сравнение в оргиналния им (недостъпен публично) вид SRTM данните имат разделителна способност 1 дъгова секунда (22.94 x 30.87 м). Освен това, за разлика от стерео-снимките във видимия спектър използвани в ASTER GDEM, радарните измервания (използвани при SRTM, а днес също и от TanDEM-X) проникват по-близо до земната повърхност през полупрозрачни препятствия и се влияят в по-малка степен (или дори никак) от растителната покривка. "

                                Днес ми попадна това, от което следва, че след Африка и Южна Америка до една година е възможно да освободят и данните за Европа за СРТМ 1
                                :-)

                                http://www.nasa.gov/content/us-relea...te-resilience/

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X