Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Създаване на DEM модели, програми и източници

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

    Благодаря за предложението, но просто човека не ми прати дема, така че и да искаме да помогнем, трябва да го иска и другата страна. Все пак информацията за програмата Питагорас 12 беше ценна за мен.
    Поздрави

    Коментар


    • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

      Здравейте,

      имали някъде из форума информация откъде мога да изтегля DEM с възможно най-голяма подробност (за България) или как да направя - мисля че може чрез SRTM data най-подробно доколкото разбирам е през 30м (или 10м) с Autocad 3D Map мисля, а с Civil 3D
      Има ли някъде стъпка по стъпка как става (по възможност с Civil 3D и/или някоя друга лека/лесна програма)?

      Синтезирано инфо за начинаещи ))))

      Коментар


      • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

        За повечето практически цели се използват готови DEM модели. Към момента най-използваните могат да се изтеглят от:

        http://www.cgiar-csi.org/

        Тези приложения може да се отварят с GlobalMapper и почти всички последни версии на 3Д програми свързани с GIS(Civil 3d, ArcGIS и др.) след експорт в DEM или други формати чрез GlobaMapper. От GlobaMapper могат също да се изтеглят DEM модели за България или определени нейни райони. По-точни DEM модели могат да се съставят от точни графични файлове с изобразени 3D хоризонтали чрез изброените програми. Изброените програми имат подробни "tutorials", в които стъпка по стъпка са описани използването, създаването и работата с тези модели.
        Последно редактирано от tabak; 31-03-11, 02:54.

        Коментар


        • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

          Благодаря, доколкото разбирам готов DEM има за 90м като най-голяма подробност.

          Коментар


          • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

            Не, Астер предлага GDEM формат с 30 м грид, който е по-подробен, но на места с дефекти, които препоръчват да се заменят с данни от SRTM. По-долу един от възможните сайтове за изтегляне на GDEM.

            http://www.gdem.aster.ersdac.or.jp/index.jsp

            P.P - Точни инженерни DEM модели могат да се пректират, само от данни от преки геодезични измервания. Но като цяло готовите DEM модели на практика са генерализирани модели на терен, в който тенденциите на наклоните на повърхниините са спазени. Готови векторизирани карти(от GDEM модел) с хоризонтали през 10 м и/или 20 м можеш да намерят на следния сайт:

            http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/index.html#section5
            Последно редактирано от tabak; 31-03-11, 16:02.

            Коментар


            • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

              Благодаря за напътствията,

              Да споделя и опит за друг, който като мен му се налага за първи път да използва DEM за surface в Civil 3D:
              от посочения от tabak сайт:
              http://www.gdem.aster.ersdac.or.jp/index.jsp след регистрация може да се свали DEM в tiff формат за определен участък от карта.

              После лично аз не успях да го направя директно от surface from DEM с tiff-a (направих координатната система на WG84, използвах Метричен темплейт, направих първо surface към която да добавя DEM (message 9), ограничих импортирането по височина, скалирането 1:1, но явно нещо не правя както трябва, може би в Grid options) - програмата забиваше и размера в план беше много по малък от този по височина.

              Успях като отворих сваления DEM в tiff формат с Global Mapper и го експортирах в DEM, направих го само за нужния от мен участък (там си проверих координатната система и мерните еденици - WG84 и метри) .

              И после нямаше проблем със създаването на повърхност от този ДЕМ в Civil 3D.

              Коментар


              • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                Аз съм го написал по-горе - пост 168 "Тези приложения могат да се отварят с GlobalMapper и почти всички последни версии на 3Д програми свързани с GIS(Civil 3d, ArcGIS и др.) след експорт в DEM или други формати чрез GlobaMapper.", но явно не е било рабрано.. Например ArcGIS изисква друг формат за създаване на повърхнини.
                Последно редактирано от tabak; 04-04-11, 14:43.

                Коментар


                • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                  Да, забелязах че това си имал предвид, но късничко.

                  П.С. Който му е за първи път: В Global Mapper не забравяйте да настроите едениците на метри, ако ви трябва в метри, в Configure ->Projection координатната система на UTM (Planar units), за да преобразува от сферични координати в 2Д.
                  Последно редактирано от blagomira; 04-04-11, 16:42.

                  Коментар


                  • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                    Нова версия 2 на ASTER GDEM от вчера. Който успее да ги свали, да свирка :-))

                    https://lpdaac.usgs.gov/about/news_a...ctober_17_2011

                    Коментар


                    • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                      В БГ-Спелео съм качил Dem моделите на България(V2_2011), в две части със застъпване.

                      /Others/Rabota po topografski karti-NE TRII/Tabak/ASTER_DEM_2011

                      Коментар


                      • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                        tabak,перфектен :-)...РЕСПЕКТ!

                        По изчисления спрямо пикселите ми казаха,че излизали със резолюция 50м, което не знам доколко е така. Иначе като сравних, най-се доближават до 25К картите, поне хоризонталите визуално.

                        Коментар


                        • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                          Здравей 100yanov,
                          Аз наложих за един участък руските 50К и тези от ASTER_2011 при генериране на хоризонтали през 20 м чрез GlobalMapper. Наистина почти се припокриват. Ще ти ги изпратя в директорията на АСТЕР_10_2011, като Rz_50.zip.

                          Коментар


                          • От: Създаване на DEM модели, програми и източници
                            Пример на наслагване на 25К карта и АСТЕР-2011
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:screen-1.jpg
Прегледи:1
Размер:278.8 КБ
ID:5312534

                            Мен лично ме устройва припокриването.

                            Коментар


                            • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                              По-интересно е дали са оправени дефектите от предната версия.

                              Сравнете примерно около Комитския чарк над х. Пирин в Пирин планина; пак там района на връх Кутело както и дали я има още фалшивата 300 метрова бабуна югозападно от Бойков връх. С подобни на изброените дефекти Астер-а беше яко безполезен ....

                              Коментар


                              • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                                Здравей,dido2

                                Тъй като tabak коментира 50К, а аз 25К, можеш ли да качиш някъде реферирана/и 25К за посочените от теб места, примерно при сръбските,но отделна папка? Аз нямам за там.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X