Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

    Първоначално публикуван от Nick007 Преглед на мнение
    Забелязах следното: К-34-034-4 се е получила с много добро качество. К-34-046-2 обаче е значително по-лошо изглеждаща на екрана, някои надписи дори не се четат. Забелязах същата съществена разлика и между К-34-059-2 (Витоша-много добра) и К-34-047-4 (София-не добра). Интересно защо се получава такава голяма разлика след като предполагам ги компилираш при еднакви настройки на Мапвел-а и изходния растер е с еднакво или близко качество? Сигурно и ти си го забелязал всъщност.
    Здравей Nick007,

    Наистина някои листове се векторизират по-добре от други. Това вероятно зависи от много фактори (съдържание, цветове и т.н.). Моя workflow е абсолютно еднакъв за всички тях, а качеството на оргиналите е общо взето постоянна величина.

    Може би тук му е мястото да отбележа че макар и да се справя в повечето случаи по-добре от конкуренцията със стандартни настройки, Mapwel предлага много по-малко възможности за контрол върху самия процес на автоматична векторизация в сравнение с Moagu и особено с bmap2mp. Вероятно е възможно ако някой си поиграе сериозно с техните настройки да постигне съпоставими или дори по-добри резултати, но с цената на доста повече усилия.

    Поздрави,
    Ведрин

    Коментар


    • #47
      До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

      Здравейте,

      За да не отварям нова тема и да не си блъскам повече главата , ще си задам въпросът тук.
      Опитвам се да конвертирам еднa *.tif картинка с Moagu в *.img, което никога досега не съм правил! За съжаление не мога да разбера къде греша, защото при опит за конвертиране с тази програма на *.tif картинката се изписва надписът "This worldfile is not in valid geografic coordinates (longtitude between -180 and +180, latitude between -90 and +90)". Процедурата, която прявя е следната - една *.jpg картинка я калибрирам в Ozi-то (както е описано тук http://forum.pocketbulgaria.com/viewtopic.php?t=733) и след това с GlobalMapper я обръщам в *.tif. Предполагам че това са стъпките, които и вие сте правили ... Обаче сигурно нещо неправя както трябва и затова се изписва надписът, който написах по горе. Благодаря за помощта

      Поздрави,

      Коментар


      • #48
        До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

        Първоначално публикуван от asterix85 Преглед на мнение
        Опитвам се да конвертирам еднa *.tif картинка с Moagu в *.img, което никога досега не съм правил! За съжаление не мога да разбера къде греша, защото при опит за конвертиране с тази програма на *.tif картинката се изписва надписът "This worldfile is not in valid geografic coordinates (longtitude between -180 and +180, latitude between -90 and +90)". Процедурата, която прявя е следната - една *.jpg картинка я калибрирам в Ozi-то (както е описано тук http://forum.pocketbulgaria.com/viewtopic.php?t=733) и след това с GlobalMapper я обръщам в *.tif.
        Здравей asterix85,

        След като с Global Mapper бъдат отворени предварително приготвените *.map и *.jpg файлове е важно да бъдат експортвани чрез менюто "Export raster and elevation data -> Export GeoTIFF", преди *.tif да бъде импортван в Moagu. Добре е също да се провери, че използваната версия на Moagu е достатъчно нова, тъй като например:

        8/8/2008: Version 1.2.2
        • Corrects bug in BMaP2MP utility that causes problems in certain cases with GeoTiff georeferencing
        Поздрави,
        Ведрин

        Коментар


        • #49
          До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

          Здравей Вердрин,

          Нерегистрираната версия на Moagu, която си свалих от moagu.com e 1.3.0. След това си свалих и резархивирах програмата bmap2mp от тук: http://bmap2mp.webhop.org/bmap2mp.rar, в папката BmaP2MP в паката на Moagu, както е написано в getbmap2mp.txt. Доколкото разбрах това e всичко, което трябва да се направи, за да работи Moagu . След това, както написах по горе си калибрирах една примерна *.jpg картинка в Ozi-то и след това я ...>"Export GeoTIFF" с GlobalMapper. Ето в прикаченият neshto.zip файл съм архивирал примерната *.jpg картинка, калибрираната *.map картинка в Ozi и *.tif в GlobalMapper. Ще съм благодарен ако ми посочиш къде греша в цялата процедура

          Поздрави,
          asterix85
          Прикачени файлове

          Коментар


          • #50
            До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

            Първоначално публикуван от asterix85 Преглед на мнение
            Ще съм благодарен ако ми посочиш къде греша в цялата процедура
            След малко ровене в Google попаднах на следната (може би) полезна в случая информация:

            Some countries use the “,” to define the decimal point instead of the “.” used in the US, which is also the standard for worldfiles. But Moagu may assume the default standards for the country it’s used in (it’s a Windows thing), and choke on reading a worldfile that’s in the correct format. If you run into that problem, open your worldfile, replace the “.” symbol everywhere it shows up with the “,”, save it as a text file with the same file extension (e.g. “.tfw”), and then try to read that new world file in. As a stopgap, the error message now includes some info about that; the next update will let you check a box if you’re from such a country, so that Moagu will make the substitution automatically. In Windows XP, you can also go to the Windows Control Panel => Date, Time Language and Regional Options = > Regional and Language Options, click the Customize tab, then select the decimal point as the decimal symbol; be sure to change it back when you’re done.

            Допълнителна информация на тази тема има и в кореспонденцията между Thomas и Leszek Pawlowicz тук:

            http://freegeographytools.com/2008/p...n-handheld-gps

            Все пак странното е че това изглежа е доста отдавна ( 23 април 2008 ) отстранен проблем в Moagu, тъй че решението може да се крие другаде ...

            Ведрин

            Коментар


            • #51
              До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

              След малко ровене в Google попаднах на следната (може би)... ... тъй че решението може да се крие другаде ...

              Ведрин
              Благодаря за положеният труд, нямаше нужда! И тъй като понякога съм упорит като магаре , реших да пиша лично на Moagu и да разбера къде греша. Накратко в отговора пише, че грешката ми е в това че не съм правилно калибрирал картинката. Изглежда че при калибриранe с Ozi (http://forum.pocketbulgaria.com/viewtopic.php?t=733) и след това преобразуване в GeoTiff с GlobalMapper се получава някаква грешка. Така че просто е трябвало директно картинката да си я калибрирам в GlobalMapper и да я изкарам в GeoTiff формат Изобщо не ми е трябвала OziExplorer...ама като не разбирам! За съжаление пак се озовах в задънена улица, защото сега пък не мога да калибрирам картинката с GlobalMapper. Пробвах да чета тъпото ръководството,ама ...като че ли чета китайски нищо не разбирам ! Та да помоля някой който го е првил за малко разяснение относно калибрирането на картинка в GlobalMapper

              Поздрави,
              asterix

              Коментар


              • #52
                До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                Първоначално публикуван от asterix85 Преглед на мнение
                Изобщо не ми е трябвала OziExplorer...ама като не разбирам! За съжаление пак се озовах в задънена улица, защото сега пък не мога да калибрирам картинката с GlobalMapper.
                Лично моя съвет е геореферирай с MapInfo - първо - лестно е и второ - много кадърно се справя. При озито хубавото е, че ако сгафиш задължително ще си проличи (карта само с кръгла форма не ми се е получавала ), обаче ако имаш малко данни (само 3 точки примерно) или повече, но не разномерно разпределени по периферията, то със сигурност карата е неизползваема. За сметка на това пък при MapInfoто може да направиш моята глупост (само веднъж ми се случи де ) да размениш Х и Y и да забележиш прекалено късно, но пък почти не деформира картата, а ако се налага показва колко пиксела грешка ще се получи за да я оправиш.
                Аз лично каквото и да правя геореферирам с нея, без значение с кой продукт ще работя после дори и грамадните ArcView и Autodesk Map и отсъпват в това отношение.
                Ако незнаеш как става дай и не то се рово дай поща ще ти пратя

                ПП Ей ама астерикс, сега видях, да вземеш да си смениш аватара, че да не ни объркат
                Последно редактирано от the_sandman; 19-10-08, 23:47.

                Коментар


                • #53
                  До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                  ПП Ей ама астерикс, сега видях, да вземеш да си смениш аватара, че да не ни объркат
                  хихихихихи! Не се безпокой, то ясно се вижда кой е по красивият ! М/удругото ръководството е супер! Веднага щом ми остане време почвам да си играя с MapInfo и Moagu. А и вече ще знам на кой лично да му досаждам като неразбирам ...

                  Поздрави,
                  asterix
                  Последно редактирано от asterix85; 20-10-08, 17:58.

                  Коментар


                  • #54
                    До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                    Първоначално публикуван от asterix85 Преглед на мнение
                    А и вече ще знам на кой лично да му досаждам като неразбирам ...
                    Ако е за автоматична векторизация на растери и аз знам - Ведрин, ама за другоооо , тоя търся да се науча по-бързичко на някои работи, не само да експериментирам

                    Коментар


                    • #55
                      До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                      Привет, надявам се да не прозвочи нагло, ама понеже от няколко дена профилактично проверявам в http://people.acad.bg/~vedrin/misc/gps/experiments/ и забелязах, че от 1 месец няма добавена карта малко се изненадах. Не, че Ведрин ни е длъжен нещо, ама понеже сравнитолно систематично добавяше все по нещо се зачудих дали няма някакви проблеми - ако трябва да се помага с нещо (за съжаление Mapwel нямам , но все нещо предполагам мога да спомогна), че лично на мен, идеята да се векторизират всички карти на БГ (така де за сега поне 1:50000) ми се струва изключително добра .


                      Пак се извинявам ако съм прозвучал, като някой търтей, чакащ някой да му "сготви" и само да лапа

                      Коментар


                      • #56
                        До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                        Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
                        Привет, надявам се да не прозвочи нагло, ама понеже от няколко дена профилактично проверявам в http://people.acad.bg/~vedrin/misc/gps/experiments/ и забелязах, че от 1 месец няма добавена карта малко се изненадах. Не, че Ведрин ни е длъжен нещо, ама понеже сравнитолно систематично добавяше все по нещо се зачудих дали няма някакви проблеми - ако трябва да се помага с нещо (за съжаление Mapwel нямам , но все нещо предполагам мога да спомогна), че лично на мен, идеята да се векторизират всички карти на БГ (така де за сега поне 1:50000) ми се струва изключително добра .


                        Пак се извинявам ако съм прозвучал, като някой търтей, чакащ някой да му "сготви" и само да лапа
                        Здрасти,

                        Напоследък съм доста зает с други задачи и поради това добавям нови карти главно по конкретни заявки. Освен това, както вече бе обсъдено по-горе, не всички листове се конвертират добре с Mapwel. Би било полезно ако някой успее да постигне по-добри резултати за тези "трудни" листове с Moagu и/или bmap2mp.

                        Ведрин

                        Коментар


                        • #57
                          До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                          Първоначално публикуван от vedrin Преглед на мнение
                          . Би било полезно ако някой успее да постигне по-добри резултати за тези "трудни" листове с Moagu и/или bmap2mp.

                          Ведрин
                          Наистина би било добре, обаче аз като пробвах номера с импотването на bmap2mp в Moagu (нещо от сорта нали се правеше) ми позволяваше да конвертирам само 500/500 пиксела , а да правя карта 50/50sm в 500/500 пиксела ми се струва абсурдно и се отказах. Ако някои го е направил кадърно, моля да каже как става номера и веднага се захващам .

                          Коментар


                          • #58
                            До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                            Да за съжаление нерегистрираната версия на moagu има ограничение да прави карти с размер 500х500 пиксела при ползването на GUI за bmap2mp. Смятам и аз тези дни да пробвам да си поиграя с настройките на bmap2mp но при работа в конзолния вариант (там поне няма ограничения за размера на картата) така че поне да се постигнат някакви задоволителни резултати, но малко ме съмнява да станат по добри от тези направените с Mapwel или moagu. Но за без пари няма какво да искаме повече

                            Коментар


                            • #59
                              До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                              Момчета, това не съм го и сънувал

                              Много се кефя, ХВАЛА ВАМ
                              [B][U]NISSAN PATROL Y61 II 3.0TD[/U][/B]

                              Коментар


                              • #60
                                До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                                Първоначално публикуван от GECATA Преглед на мнение
                                Момчета, това не съм го и сънувал
                                Много се кефя, ХВАЛА ВАМ
                                Привет,
                                само не разбрах, това е някоя от качените от Ведрин карти ли е или сам си я направи по обясненията тук . Щото ако си е твоя няма да е лошо да споделиш идеи, впечатления....иииии карти

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X