Обява

Свий
Няма добавени обяви.

25 м топографски изолини на България

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 25 м топографски изолини на България

    Здравейте и от мен!
    Наскоро реших да си откомпилирам една карта която да съдържа само изолиниите на България и да може да се ползва в съчетание с други карти на приемници Гармин, та затова реших да я споделя с вас
    Ето и линкче към нея:
    http://rapidshare.com/files/12889877...lines.zip.html
    P.S:
    Точността не е на 100% при сравнение с руските топокарти, но лично съм ги налагал една върху друга тази карта и топографската и разминаването в изолиниите в сравнение с тези от растерната карта са минимални, като на доста места и съвпадат точно.

  • #2
    До: 25 м топографски изолини на България

    Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
    Здравейте и от мен!
    Наскоро реших да си откомпилирам една карта която да съдържа само изолиниите на България и да може да се ползва в съчетание с други карти на приемници Гармин, та затова реших да я споделя с вас
    Ето и линкче към нея:
    http://rapidshare.com/files/12889877...lines.zip.html
    P.S:
    Точността не е на 100% при сравнение с руските топокарти, но лично съм ги налагал една върху друга тази карта и топографската и разминаването в изолиниите в сравнение с тези от растерната карта са минимални, като на доста места и съвпадат точно.
    А как е спрямо картата на България с изолинии през 20м "IZOlinii BGTopo20mSETUP.exe" ? Коя е по-точна?
    Ако разбира се си имал възможност да ги съпоставиш..
    То, не че не бих могъл да я инсталирам и да я протествам, но все пак не ми се разбутва сегашната ми конфигурация, ако има възможност предварително да получа някаква коректна информация...

    Аз за всеки случай я изтеглих и ако нямаш възможност да отговориш - ясно, че ще има тестване.... ама ме мързи бе..
    Таралежчето е "птица" упорита, не го ли ритнеш - не излита !

    Кто-то из Великих и Мудрых сказал, что когда меняют пастуха, только стадо считает, что меняется хозяин.

    Коментар


    • #3
      До: 25 м топографски изолини на България

      В интерес на истината го нямам този файл който си го описал или поне не знам от къде да го дръпна, но съм го съпоставял с изолиниите от BGopomaps и се постарах поне да са по плавни, в сравнение с тях тоест не са така начупени. Иначе предполагам че горе долу ще съвпадат тъй като изходната инфармация която предполагам е използвана за другите карти и която ползвах и аз е от SRTM 30 elevation data на НАСА. Но не е проблем да се компилират и изолинии от по 10м но тогава ще стане много претрупана картата. Иначе за ниска надморска височина докъм 200м по детайлно можеш да прецениш релефа с по малката стъпка.

      Коментар


      • #4
        До: 25 м топографски изолини на България

        Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
        В интерес на истината го нямам този файл който си го описал или поне не знам от къде да го дръпна, но съм го съпоставял с изолиниите от BGopomaps и се постарах поне да са по плавни, в сравнение с тях тоест не са така начупени. Иначе предполагам че горе долу ще съвпадат тъй като изходната инфармация която предполагам е използвана за другите карти и която ползвах и аз е от SRTM 30 elevation data на НАСА. Но не е проблем да се компилират и изолинии от по 10м но тогава ще стане много претрупана картата. Иначе за ниска надморска височина докъм 200м по детайлно можеш да прецениш релефа с по малката стъпка.
        Благодаря!

        Таралежчето е "птица" упорита, не го ли ритнеш - не излита !

        Кто-то из Великих и Мудрых сказал, что когда меняют пастуха, только стадо считает, что меняется хозяин.

        Коментар


        • #5
          До: 25 м топографски изолини на България

          Според това, http://www.navibg.com/map/BGTopo20mSETUP1.00_.exe , 20-метрови хоризонтали, от Събин, който е използвал данни от gpsmaps.de (така пише той), май е по-добро. Т.е. по-тежко, с повече точки и по-плавни линии. А и интервала е 20 мтра, а не 25. Обаче има един голям недостатък - не са добре направени зуум-нивата, и понеже българия е разбита на 80 парченца, то проблема се състои в това, че зуум-настройките на парченцата са различни и видимо на едни квадрати хоризонталите са по-гъсти, отколкото на други. Освен това "хоризонталите на Събин" са 36 МВ, а твоите 17 МВ. Очевидно той има два пъти повече точки от теб, затова изглежда по-плавно.

          Прикрепям две картинки за сравнение.
          DE - данни от gpsmaps.de (Събин) - 20 метра стъпка.
          US - данни от SRTM (icpart) - 25 метра стъпка.

          Точността смпрямо нормалните топо-карти няма как да я сравняваш, поради съвсем различния източник на данните. На всичкото отгоре височините от SRTM са спрямо WGS84, а тези по стандартните карти са вероятно в Балтийска височинна система. На практика SRTM-а трябва да е близо до височината, която GPS-а определя от спътниците (с огромната грешка, която е натоварен резултата). Имай предвид също, че метода използвам за SRTM не дава добре тесните дерета със стръмни скатове, и често можеш да получиш, че реките текат нагоре.

          Според мен има смисъл да се направят по-гъсти на равнинните места - и по-разредени при стръмните. Просто да се спазват принципите на картографията - ще стане много добре.

          Друг проблем са реките и потоците. Видимо е много неприятно да изглеждат рекичките че текат по склоновете, а не по деретата. И акто препоръка - хоризонталите трябва да се отрежат и да се пресичат места, където не показват нищо, или са с голяма неточност, например реки с видима ширина, населени места, широки пътища (магистрали, които са в изкоп или насип).

          Аз лично не съм адски впечатлен от начина по който изглежда DEM-TOPO релефа на garmin в новите приемници. Явно идеята е да не се претрупва картата, и съответно да се пропускат данни при отдалечените зуумове, обаче се полячава доста силно заглаждане на релефа, и на практика остри хребети и дерета се губят, а те са доста важни за ориентиране на живо. Може би в този случай едни хоризонтали биха помогнали. Единствуният плюс са сенките, които са приятни за очите.

          Също виж зуум-нивата. Добре е да са с различна стъпка. 200 метра, после 100 метра, после 50 метра и така. Ти ще се оправиш!
          Прикачени файлове
          Последно редактирано от ynopum; 13-07-08, 13:32.

          Коментар


          • #6
            До: 25 м топографски изолини на България

            Благодаря за съветите, и по горния линк.
            Ще се поуча от тях.

            Коментар


            • #7
              До: 25 м топографски изолини на България

              Сложих ги и тестирах. Браво човече добра работа е! Сега и да се намери някой който бих оправил и реките...

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X