Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пешеходни пътеки в OFRM

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пешеходни пътеки в OFRM

    Имам предложение по отношение на пешеходните пътеки изобразявани на картата с тъмно сив единичен пунктир. Те се различават доста трудно на зелен фон,а на сив(скален планински масив) например са на практика невидими. В прикаченият файл съм показал един такъв пример(в случая е на Пирин).

    Предложението ми е в бъдещи версии на картата цвета им да е червен(пак единичен пунктир). Така проблема ще бъде напълно решен.
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от Валери Недялков; 01-05-09, 01:29.
    Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

  • #2
    До: Пешеходни пътеки в OFRM

    Предлагам пешеходните пътеки, които са част от туристически маршрут да се изобразяват на картата със същите цветове, с които е изпълнена маркировката на съответната пътека. Обикновено със същите цветове я обозначават и на указателните табели.
    Например:
    с. Рибарица - х. Вежен -> бяло-синьо-бяло
    с. Рибарица - х. Бенковски -> бяло-зелено-бяло
    Прикачени файлове
    Само с мързел не става, трябва и акъл...

    Коментар


    • #3
      До: Пешеходни пътеки в OFRM

      Проблема е,че различното покритие на терена(гори,храсталаци,скали) е с различни цветове. Има и реки и водни площи в близост до които минават пътеки. Ако пътеките са с различни цветове пак ще се получат на някои места конфликти,а и ще се затрудни различаването на пътища и пътеки с различна трудност и проходимост.
      Затова предложих вместо тъмно сив единичен пунктир червен такъв. Този цвят го няма в покритието на терените.
      Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

      Коментар


      • #4
        До: Пешеходни пътеки в OFRM

        Маркировката на планинските пътеки се прави с три линии, като крайните са бели именно за да се увеличи контраста и да е видима от максимално разстояние и при влошени метереологични условия. Синя линия между две бели линии би била видима дори на син фон. Различните цветове не обозначават трудността на пътеките, а на къде водят. Не съм наясно само дали създателите на картата имат техническата възможност да съберат необходимата информация.
        Прикачени файлове
        Само с мързел не става, трябва и акъл...

        Коментар


        • #5
          До: Пешеходни пътеки в OFRM

          В OFRM картата цветовете означават проходимост и трудност.

          Обозначение на черните пътища.

          Видът на черните пътища се отбелязва с цвят и от две букви или цифри след името, сложени в скоби. Цветовото обозначение е както следва:

          Път отбелязан с червен пунктир – джип 4х4.
          Път отбелязан със син пунктир – АТВ.
          Път отбелязан със зелен пунктир – Мотоциклет.

          Път отбелязан с кух червен/син/зелен пунктир означава, че е с повишена трудност при преминаване. Има 2 вида пунктири, единият е ситен, а другият по дълъг. По-ситния отговаря на Extrem, а по дългият на Трудно (Hard)

          Път отбелязан с тъмно сив къс пунктир е туристическа пътека. Ако в името и има (Maps) означава, че не е проверена дали може да мине по нея МПС. Ако няма (Maps) значи става само за пешеходци

          Път отбелязан с Черен дълъг пунктир е непроверен черен път.


          http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=7669

          Именно от тук ще дойде проблема с разноцветните пътеки. А иначе си прав,че отбелязани по твоят начин ще се виждат навсякъде.
          Аз,обаче продължавам да мисля,че червен единичен пунктир е най-лесният и безболезнен начин за решаване на проблема.
          Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

          Коментар


          • #6
            До: Пешеходни пътеки в OFRM

            Първоначално публикуван от neptun61 Преглед на мнение
            В OFRM картата цветовете означават проходимост и трудност.
            , но в планината - не.
            Нали предложението ми е точно да се промени едно от правилата в OFRM за удобство на потребителя. В случая - като отидеш в планината, да виждаш една и съща маркировка върху дърветата и на екрана си.
            Но какъв е смисъла да си спорим с теб публично, като няма интерес към темата нито от съставителите на картата, нито от други съфорУмници?
            Само с мързел не става, трябва и акъл...

            Коментар


            • #7
              До: Пешеходни пътеки в OFRM

              Напротив, интерес има.
              Въпроса е, ако Събин сметне за необходимо, да се измисли най-добрия начин за това.
              Според мен от това само може да се спечели нова група потребители на картата.
              Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
              Seat Leon 2007 1.9 TDI

              Коментар


              • #8
                До: Пешеходни пътеки в OFRM

                Интерес има.Темата е гледана повече от 270 пъти. Малко е неприятно,че никой от екипа на OFRM не взима отношение поне да покаже,че проблема е видян и се мисли по него.
                Разбирам ги,обаче и тях. Затрупани са с работа. Дано намерят най-удачното и възможно за реализация решение.

                Едит:
                За да съм коректен трябва да кажа,че получих отговор от OFRM екипа(бях им писал писмо в което изложих проблема и ги уведомих,че съм пуснал тема). Вече знаят за проблема и ще обмислят решение за следващи версии на картата. За което им Благодаря!
                Последно редактирано от Валери Недялков; 04-05-09, 00:43.
                Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                Коментар


                • #9
                  До: Пешеходни пътеки в OFRM

                  Аз тази идея (с туристическите маркировки) я имам от около 5 години

                  А ще ми изпратите ли тракове на пътеките с описание. Дайте ще тестваме и ще видим какво ще измислим.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Пешеходни пътеки в OFRM

                    За сега нямам готовност за пътеки с туристическа маркировка. Просто не съм събирал такава информация. Затова и предложих червен единичен пунктир,като лесно за реализация решение. То може да намери място още в следващата версия на картата.
                    Освен това често такива пътеки съвпадат в част от маршрута си с черни пътища маркирани по трудност и не знам дали няма да стане много претрупано-с други думи каша.
                    Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Пешеходни пътеки в OFRM

                      Да, голяма част от пътеките съвпадат с офроуд пътищата. До дори и само тези части, които липсват да добавим, ще е много добре.
                      Аз започвам описването на пътеката Елешница - Мургаш като за начало.
                      Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
                      Seat Leon 2007 1.9 TDI

                      Коментар


                      • #12
                        До: Пешеходни пътеки в OFRM

                        Наистина с по-ярък цвят ще е по-добре. А за класификация - добра идея е, но е доста трудоемко. Докато само смяна на цвета предполагам ще е лесно.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Пешеходни пътеки в OFRM

                          Проблема с пешеходните пътеки е решен перфектно(по моето скромно мнение) във версия 4.90.
                          Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Пешеходни пътеки в OFRM

                            Тая работа с цветовете на маркировките може да я забравите ... има сменени маркировки под път и над път. Точно оня ден се връщам от Пирин и ходихме по един път, където бяха пребоядисани маркировките. Да не пропускаме и факта, че няколко маркировки вървят по еднакви пътеки на места.

                            Като оставим това на страна обаче, пътеките в картата с пунктира си бяха вярни и ни "спасиха" на някои места
                            Разбира се малко са ... има реално много повече и ще е хубаво да се работи за увеличаването на количеството им в картата.
                            Специлано примерно от х.Каменица посока х.Синаница липсват доста използвани пътеки. Но да не изпадаме сега в подробности.

                            Тука поне аз виждам обаче един фунадментален проблем - картата се прави предимно от моторизирани хора и се обсъжда предимно в тоя форум. Мисля картата само ще спечели, ако екипа, който я развива се разпостре малко и в туристическите и МТВ средите, където да обсъждаме и подобряването на картата в тази посока.

                            Също така, лично според мен картата трябва да съществува в 2 дистрибуции - една за пътна навигация и една за офроуд от всякакъв тип (моторизиран и немоторизарн), като би било добре втория вариант да се върне към корените на идеята, а именно да се прави най вече с тракове на потребители и да е с по ниска, да не кажа символична цена. На втория варинат могат да бъдат спестени всички подробности в градовете и да се оставят на практика само междуградските пътища за най обща навигация от град А до град Б по тях.

                            Ако това нещо (евтина или безплатна туритическо ориентирана карта) не не се направи от този екип и в рамките на OFRM рано или късно ще бъде направено от други (вече се работи). Това не го казвам като заплаха. Просто ми се ще да видя тази разработка под шапката на OFRM.

                            Ясно е също така, че потенциалните ползватели на картата сред туристите и колоездачите е все още малка, но все пак ... да гледаме в бъдещето

                            Коментар


                            • #15
                              До: Пешеходни пътеки в OFRM

                              Първоначално публикуван от outfaced Преглед на мнение
                              Тая работа с цветовете на маркировките може да я забравите ... има сменени маркировки под път и над път. Точно оня ден се връщам от Пирин и ходихме по един път, където бяха пребоядисани маркировките. Да не пропускаме и факта, че няколко маркировки вървят по еднакви пътеки на места.

                              Като оставим това на страна обаче, пътеките в картата с пунктира си бяха вярни и ни "спасиха" на някои места
                              Разбира се малко са ... има реално много повече и ще е хубаво да се работи за увеличаването на количеството им в картата.
                              Специлано примерно от х.Каменица посока х.Синаница липсват доста използвани пътеки. Но да не изпадаме сега в подробности.

                              Тука поне аз виждам обаче един фунадментален проблем - картата се прави предимно от моторизирани хора и се обсъжда предимно в тоя форум. Мисля картата само ще спечели, ако екипа, който я развива се разпостре малко и в туристическите и МТВ средите, където да обсъждаме и подобряването на картата в тази посока.

                              Също така, лично според мен картата трябва да съществува в 2 дистрибуции - една за пътна навигация и една за офроуд от всякакъв тип (моторизиран и немоторизарн), като би било добре втория вариант да се върне към корените на идеята, а именно да се прави най вече с тракове на потребители и да е с по ниска, да не кажа символична цена. На втория варинат могат да бъдат спестени всички подробности в градовете и да се оставят на практика само междуградските пътища за най обща навигация от град А до град Б по тях.

                              Ако това нещо (евтина или безплатна туритическо ориентирана карта) не не се направи от този екип и в рамките на OFRM рано или късно ще бъде направено от други (вече се работи). Това не го казвам като заплаха. Просто ми се ще да видя тази разработка под шапката на OFRM.

                              Ясно е също така, че потенциалните ползватели на картата сред туристите и колоездачите е все още малка, но все пак ... да гледаме в бъдещето
                              Благодаря за препоръките!

                              Идеята с маркировките да бъде като път отпадна и последно съм го замислил с икони(waypoints) на някакво разстояние, близо до кръстовищата по няколко и няколко по пътеката.

                              Всички изпратени ни пътеки сме ги вкарали, малко пращате Имам огромно желание да обикалям планините пеша, но за съжаление не мога да си го позволя в момента.

                              Различни версий на картата е трудоемко да се подържат и ще е ощетено развитието. В момента всички Гармин карти са "безлатни" за тези които не могат да си позволят да си ги купуват, така че някакси са се подредили нещата. При закупуване на картата заедно с GPS цената и е 60лв с ДДС, което без ддс и данъци е 45лв, като клиента получава поддръжка, развитие на продукта и поне 2 години нови версии. Това мисля че е доста близко до безплатно

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X