Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Старата българска топокарта от 1933 година

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Старата българска топокарта от 1933 година

    Мащаб 1:50000 изглежда така:



    аналогичното парче от добре известния и разпространен пакет "руски" топокарти на България от 1984 изглежда така:



    Разликите са много сериозни както се вижда, в полза на старата карта. Подробностите в нея са драстично повече отколкото в руските карти, качеството също е по-добро според мен. Ако ви е интересно по-нататък ще пусна историята как са я правили навремето.

    Поздрави...

  • #2
    До: Старата българска топокарта от 1933 година

    Картата е супер,наистина.На мен ще ми е интересно както историята, така и самите карти, ако е възможно. А също и това какви карти са правени за територията по време на Османското ....не знам вече как му викат сега..присъствие?
    Поздрави

    Коментар


    • #3
      До: Старата българска топокарта от 1933 година

      Супер, dido2! Продължавай... Междудругото това ми напомня за едни ортофото снимки на София правени през Първата световна война ... 191x... ...не знам си коя година... от вражески самолет точно в момент на бомбандиране, които колегата Tsvetkov43 ми беше изпратил. Даже мисля беше успял и да ги калибрира! Дано пожелае да ги публикува и във форума

      А също и това какви карти са правени за територията по време на Османското...
      Малко и главно от западно европейски разузнавачи. Междудруго ако не ме лъже паметта, защото скоро го четох в учебникът ми по геодезия , първите що-годе подробни карти на България са правени от руснаци преди започването на Руско-турската освободителна война и напълно завършени няколко години след нея.

      Поздрави,
      Последно редактирано от asterix85; 07-02-10, 00:28.

      Коментар


      • #4
        До: Старата българска топокарта от 1933 година

        Да, първата добра топокарта на България е правена от руснаците по време и след руско-турската война 1877-1879 г. Била е едноверстовка (м. 1:42000). От нея България официално получава умалено копие в мащаб 1:105000, което се е ползвало чак до 1933 г.

        Според моя източник тази карта в мащаб 1:105000 макар и добра, не е задоволявала техническия инструментариум в началото на 20-и век, част от руската триангулачна мрежа е била заличиена и е било безмислено да се подобрява. Затова от 1920 нататък нашите са почнали да правят нова триангулачна и нивелачна мрежа. Картата от 1933 е резултат на тази работа, и според автора на текста е правена с най-модерните за времето си уреди, т.е. била е писъка на технологията за времето си.

        Коментар


        • #5
          До: Старата българска топокарта от 1933 година

          Първоначално публикуван от dido2 Преглед на мнение
          Да, първата добра топокарта на България е правена от руснаците по време и след руско-турската война 1877-1879 г...
          А дали има шанс да бъде намерена някъде, от няколко годиния я издирвам (е не много усърдно за съжаление), но чак сега чувам някой да я споменава .

          Коментар


          • #6
            До: Старата българска топокарта от 1933 година

            Ами разпитвам тук там - без особен успех. Нейде по музеи може да я има, из военни училища и прочее.

            Тук ми попадна един интересен фрагмент от в-к The New York Times, 1880, препечатка от The Pall Mall Gazette:

            http://query.nytimes.com/mem/archive...619C94619FD7CF

            Руснаците са направили триангулачна мрежа в района от 1300 точки и са я свързали с мрежата на Русия и Австроунгария. Коментира се скоростта, с която са картографирали нашата територия :-)
            Последно редактирано от dido2; 07-02-10, 12:11.

            Коментар


            • #7
              До: Старата българска топокарта от 1933 година

              Излиза малко, че турците едва ли не не са имали карти на територията си??? Хм, малко абсурдно ми звучи...това, че тези карти не са били общо достояние и не са ни ги подарили, не значи, че са нямали...интересно ми е сега дали не могат да се намерят, както и наште, разбира се
              /

              Коментар


              • #8
                До: Старата българска топокарта от 1933 година

                Абе в едни латвииски сайт има демо карта, от 1925 година:

                http://maps4u.lt/en/maps.php?img=LXX...0&h=400&cat=23

                Лично на мен не ми харесва особено, стои доста сделана.

                Виж, нашите от 1933 ми се струват доста по-привлекателни, и ако може да се намерят отнейде ще е голям пробив ...

                Коментар


                • #9
                  До: Старата българска топокарта от 1933 година

                  Май ще трябва да ви разочаровам. Картата е на 80 години, а това е много време. Измененията на местността отдавна не са пренебрежими, че и триангулацията май е сменяна след това. В това не съм сигурен, геодезистите да кажат. Но колкото и да е красива, проверката и поправките и, ще струват повече от нова.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Старата българска топокарта от 1933 година

                    Имам една статия, в която е описано как е правена триангулачната мрежа и картата - според мен още за времето си са ползвали добри уреди и методи.

                    Триангулачната мрежа не е сменяна вероятно. Като са правени триангулачните знаци, са предвиждали точките да издържат десетки години - според автора на статията.

                    Не съм специалист по геодезия, но във въпросната статия се говори за грешка от 0.1 секунда, което е около 5 см. Колкото и да е била неточна картата, тази грешка е пренебрежима за любителски цели мисля :-)

                    Коментар


                    • #11
                      До: Старата българска топокарта от 1933 година

                      Здравейте!

                      На мен ми е доста любопитно каква референтна система е ползвана при изработката на старата карта.

                      Инак - въпросната снимка от бомбардировките.

                      И малко по-итеракативен вид.

                      Спорна седмица, Цецо.
                      Tse-KO DVD_to aka FREON_a :cool:

                      Коментар


                      • #12
                        До: Старата българска топокарта от 1933 година

                        Е да де, ама през 30-те "проблемът на 30те метра" си е съществувал, и е спрял да е проблем откак има спътникова геодезия. Пак тогава е сменяна и триангулацията, с отчитането на тектоничните дрейфове. Така че оная триангулация каквато и да е, не знам коя е. Сигурно е само за Европа, или да е за Евразия. Тогава да зашиеш оная и днешните карти е умряла работа.
                        В долния край на листа трябва да пише в коя система е.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Старата българска топокарта от 1933 година

                          Eто и малко от мен от военна фотография преди и по време на Втората световна война:
                          http://www.wwii-photos-maps.com/

                          Коментар


                          • #14
                            От: Старата българска топокарта от 1933 година

                            Ето от мен една стара карта 1934гНатиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 635.jpg
Прегледи:1
Размер:81.9 КБ
ID:5290635Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 639.jpg
Прегледи:1
Размер:84.4 КБ
ID:5290636Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 636.jpg
Прегледи:1
Размер:84.4 КБ
ID:5290637Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 634.jpg
Прегледи:1
Размер:85.5 КБ
ID:5290638Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 640.jpg
Прегледи:1
Размер:86.2 КБ
ID:5290639

                            Коментар


                            • #15
                              От: Старата българска топокарта от 1933 година

                              Доста зле изглежда ...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X