Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Електронни навигационни карти (ENC)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Електронни навигационни карти (ENC)

    Изпълнителната Агенция "Проучване и поддържане на река Дунав" - гр.Русе е разработила електронна навигационна карта за българския участък от река Дунав от км 375 до км 845 във формат Electronic Navigational Charts: NOAA ENC.
    С безплатния софтуер, който са предложили на същата страница SeeMyENC може да се разглежда картата на PC без никакъв вариант за навигиране. Досега съм пробвал няколко професионални софтуера, които би трябвало да поддържат ENC формат, но безуспешно. Последното, което пробвах днес Fugawi Marine ENC беше най-обещаващо, тъй като има навигиране и версия за PDA. Но импортванто на картите беше неуспешно (даде ми, че не може да отвори единия S57 файл - 3B7D0500.000 - явно картата не отговаря напълно на International Hydrographic Office (IHO) S-57 стандарта) и ето какво се получи:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:fugawienc.jpg
Прегледи:1
Размер:22.1 КБ
ID:5904166

    Засега успешно се отварят само с препоръчаната от тях SeeMyENC, която освен да си ги разглеждам у дома на стола не върши друга работа. Професионалния софтуер от същата фирма - SevenCs (ORCA Navy, ORCA Master и ORCA Pilot) би трябвало да свърши работа, но за жалост няма нито trial, нито demo, нито дявол. Да не говорим, че нямат версия за PDA и ако искам да следя картата ще трябва да влизам в каютата и да зяпам нетбука.

    Някой работил ли е с този вид карти, какъв софтуер е използвал и възможно ли е тези карти да се конвертират в друг формат?
    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

  • #2
    От: Електронни навигационни карти (ENC)

    Отварят се с Global Mapper и се конвертират във форматите, които предлага програмата GMapper. Файла 3B7D0500.000 наистина дава грешка в данните.

    По-долу .kmz файл конвертиран чрез GMapper.
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от tabak; 29-10-10, 23:29.

    Коментар


    • #3
      От: Електронни навигационни карти (ENC)

      Ужас - това го гледах много отдавна и никъде не видях да пише, че поддържа NOAA ENC. Малко дървено ги изобразява, но важното е че има формати, които биха могли да се ползват и с PDA. Утре ще видя как и кои обекти ще конвертира, че сега вече се уморих. Благодаря много!

      /edit
      Ц - важни обекти от навигационната система не ги изобразява. Показва "Unknown point future" и "Unknown Area Type". Само фарватера е добре. Железницата и пътищата ги познава, но не ми трябват
      Интересното е, че SeeMyENC не намира никъде грешка.

      SeeMyENC:
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:map1.jpg
Прегледи:1
Размер:54.3 КБ
ID:5222060

      Global Mapper:
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:map2.jpg
Прегледи:1
Размер:73.0 КБ
ID:5222059

      /edit 2
      Явно и така ги конвертира.
      Google Earth:
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:map3.jpg
Прегледи:1
Размер:60.5 КБ
ID:5222062

      Все пак благодаря
      Последно редактирано от silverfox; 30-10-10, 00:03.
      Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

      Коментар


      • #4
        От: Електронни навигационни карти (ENC)

        Смени "Unknown point future" и "Unknown Area Type с подходящи други форми на програмата. Втория фаил по-добре се вижда, но това е произволен избор понеже не знам каква форма трябва да се избере.
        Прикачени файлове
        Последно редактирано от tabak; 30-10-10, 00:18.

        Коментар


        • #5
          От: Електронни навигационни карти (ENC)

          Първоначално публикуван от tabak Преглед на мнение
          Смени "Unknown point future" и "Unknown Area Type с подходящи други форми на програмата.
          Лошото е, че различни елементи ги изписва по еднакъв начин <UNNAMED FEATURE> и няма как да приложа смяна на всички елементи накуп, а трябва един по един с гледане на другата карта, което ще отнеме доста време Утре ще разгледам пак, че наистина се уморих.
          Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

          Коментар


          • #6
            От: Електронни навигационни карти (ENC)

            В http://www.csc.noaa.gov/digitalcoast/tools/enchandler/ се намират допълнения за конвертиране на ENC формат във .shp файлове. В Arcview3.2a разширението се задейства, но не се получи резултат. Може да пробваш с ArcGIS9xx дали ще се конвертират файловете.

            Коментар


            • #7
              От: Електронни навигационни карти (ENC)

              Моя грешка с Fugawi. До последно (до мащаб 1:17 000) показва само границите на отделните райони. При 1:8 800 вече се вижда и реката. При общата карта на Fugawi има разминаване къде е Дунав и затова се вижда това разминаване между районите и Дунав. Ето какво се получи със зумиране:
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:map4.jpg
Прегледи:1
Размер:31.3 КБ
ID:5222088

              Сега остава да си поиграя да сменя обектите с подходящи такива да радва окото Ако мога да извадя наименованията на местностите и километрите и ще се получи идеално като се качи на PDA-то

              /edit
              Ужас -смених символите на Fugawi от modern на traditional и се появиха наименованията

              Всеки район се наглася със Zoom Out Limit и вече се вижда нормално и при 1:20 000. Zoom Out Limit не го виждам в общите настройки на Fugawi, което означава, че или му е зададено за всички при импортване да го задава на 10 000 или е зададено в ENC файловете и е малко пипкаво да се оправя всеки район, но не е болка за умиране.
              Последно редактирано от silverfox; 30-10-10, 10:31.
              Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X