Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за картите на България

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за картите на България

    Здравейте,

    нов съм. ама толкова нов че още гпс нямам. планирал съм да купувам идната седмица (твърдо харесах Etrex Vista HCx) а досега никога не съм имал, така че нищо незнам. извинявам се че поредния начинаещ пак ще пита, но след известно време четене и ровене с гугъл, се обърках а и попадах на доста стари информации

    въпроса е следния:
    към днешна дата , коя карта на България се води по добра?
    забелязах че има няколко (офрм геотрейд, bgroutingmap.com, поне тези намерих дотук, цената еднаква)

    да уточня:
    интересува ме основно София (търсене по адрес, показване имена на улици и номера на блокове, евентуално ПОИ с аптеки и т.н.) - основно ми трябва за градска навигация - пешеходец съм. ако включва и пътеките и алеите в софийските паркове - екстра. друго много важно нещо което ме интересува е Витоша - хижи, пътеки... ако включва и релефа на планината - супер.

    та - мнения плс?

    с гугъл много се обърках - намерих някакви стари форуми с постове, упоменаваше се карта на "Събин" като най-добра, гледам въпросния Събин пише и в този форум, знам ли - може да е от екипа на Геотрейд, щото забелязах и те пишат тук... но аз моля както автори, така и потребители да кажат - какви карти на България има - дотук знам само за рутиращата и тази на Геотрейд, и кои биха ми били по-удобни от гледна точка на пешеходец-турист

    мерси!

  • #2
    До: въпрос за картите на България

    Щом си съвсем нов, информацията в този форум наистина е много и може да се объркаш. Давам ти няколко начални пояснения, а когато започнеш да задаваш по-конкретни въпроси, чиито отговори можеш да намериш в този форум, сам ще ти кажа да си ги търсиш.
    Най-добрата навигационна GPS карта на БГ се казва OFRM, от известно време OFRM Geotrade и доколото съм чел, Събин е най-съпричастен към разработката й. В нея има пътища, улици, адреси, номера на блокове, POI (магазини, хотели, ресторанти, бензиностанции, паметници, важни географски точки и т.н), релеф, растителна покривка и всичко, което е необходимо за такива като нас. Картата се предлага в няколко варианта в зависимост от нуждите на поребителя. Тя не се краде а се купува и когато си я купиш ще разбереш различните варианти за какво служат. Не, че е супер защитена и не може да се открадне, но не бива. Правят я наши момчета, ентусиасти и трябва да уважаваме труда им. Не е съвършена, но не е и по-слаба от картите на всички съседни нам държави. Пък и не само. Освен това има постоянно обновяване и става все по-добра.
    BGRoute е много по-бедна и по-постна.
    За пешеходец можеш да ползваш още две карти : BGMountains и BG Topomap. Последните две са безплатни.
    Има и разни други, но мисля, че ти казах за най-важните. Ако нещо съм изтървал, някой колега ще ме допълни.
    Хайде, купувай се GPS-а и да станем с един повече. Успехи!
    Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

    Коментар


    • #3
      До: въпрос за картите на България

      Зависи къде ще попита колегата и ще получи различни отговори.
      А BGRoute e съвсем различна карта и е безплатна , но от доста време без развитие.

      Коментар


      • #4
        Да почерпя по една виртуална биричка

        Мерси за отговорите.

        Черпя по една виртуална биричка - вече имам гпс!

        Само че не си купих вистата, а ми eTrex Legend HCx - след малко консултации и мислене реших, че компаса и алтиметъра няма да ми трябват, та спестих 76лв. Много съм доволен - апарата изглежда супер полезен. И като за първи гпс мисля е супер избор.

        Нямах време много да му обърна внимание, само разучих книжката, походих малко из квартала и цъках менюто. Сложих 2гб карта и си купих зареждачка с акумулаторни батерии. Сложих и картата на bgmountains и смятам тая събота ако няма пречки да ида на Витоша. Снощи си направих и регистрация на geocaching.com и свалих малко координати, метнах ги на устройството вече, но още не съм се разхождал да търся. Предполагам ще е забавно.

        Та така засега. С това приключвам темата засега.

        Коментар


        • #5
          До: въпрос за картите на България

          Браво, приятел!
          Компаса наистина едва ли ще ти потрябва, а алтиметъра би могъл само от любопитство. Аз като пътувам винаги гледам колко е надморската височина. Не че ми трябва, но да знам все пак...
          Приятни моменти с новата придобивка!
          Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

          Коментар


          • #6
            До: въпрос за картите на България

            А ако нямаш ГПС сигнал то тогава алтиметъра и компаса могат да бъдат незаменим помощник в ориентирането с хартиена карта ако разполагаш само с нея или поне с компас тип бусола. Така че не са за изхвърляне като екстра. Освен това ако разполагаш с тях не знам дали моделите без алтиметър имат такава екстра да изчертават профила на създаден маршрут ако разполагаш с DEM карта. А и след някой и друг месец (може би лятото) да знаеш че ще ходи на ремонт да не се чудиш какво става, просто почти е неизбежно разлепването на гумената лента на етрексите. Което е може би единствения им по-сериозен недостатък.
            Последно редактирано от icpart; 14-01-10, 12:34.

            Коментар


            • #7
              До: въпрос за картите на България

              Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
              А ако нямаш ГПС сигнал то тогава алтиметъра и компаса могат да бъдат незаменим помощник...
              Може би съм невежа, но ако нямаш GPS сигнал, как ще ти работи алтиметъра? Доколкото знам той не е барометричен, а се "осланя" на сигнали от сателитите. Не знам дали и компаса не ползва сателитите. Все пак едва ли е магнитен...
              Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

              Коментар


              • #8
                До: Въпрос за картите на България

                На Vista-та е висотомера барометричен

                http://www.garmin.bg/?s=5&i=71

                Коментар


                • #9
                  До: Въпрос за картите на България

                  Първоначално публикуван от denislav Преглед на мнение
                  На Vista-та е висотомера барометричен
                  Така пише наистина, но аз си имам едно на ум. Пробвал ли го е някой при липса на GPS сигнал? Примерно в сграда. Дали ще отчете надморската височина без GPS сигнал?
                  И още нещо. Доклкото знам, барометричният начин за измерване на коти е доста разтегливо понятие тъй, като зависи от прекалено много атмосферни фактори и е трудно да се определят с достатъчна надеждност всички необходими корекции, които отчитат тези фактори. А всичко това в едно малко уредче... макар и на Гармин...
                  Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Въпрос за картите на България

                    Барометричният алтиметър се калибрира постоянно по GPS-височината по определен алгоритъм, при наличие на GPS-сигнал с ниска грешка.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Въпрос за картите на България

                      Първоначално публикуван от dido2 Преглед на мнение
                      Барометричният алтиметър се калибрира постоянно по GPS-височината по определен алгоритъм, при наличие на GPS-сигнал с ниска грешка.
                      Имаме ли влияние на това калибриране или става съвсем автоматично? На какви интервали?
                      Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Въпрос за картите на България

                        На 60 CSx не се контролира, става автоматично. Идеята е, че барометричния алтиметър винаги се стреми към показанието на ГПС-височината ако ГПС-сигнала е ок. Ако е слаб или силно отразен не се прави такава калибрация. Времето за уеднаквяване на двете зависи пак от качеството на сигнала и мисля е от порядъка на 10-на минути в оптимални условия. При влошаване на сигнала става повече.

                        Това донякъде затруднява калибрацията в смисъл да се разчита на една постоянна делта спрямо балтийската височинна система - самия алгоритъм на автокалибрация не позволява такава делта.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Въпрос за картите на България

                          От това, което пишеш еднозначно произлиза, че височината, определена чрез GPS сигнал е по-точна от барометричната. То е и логично. Що се отнася до делтата, чак пък такава точност не е и нужна. Все пак става дума за навигация, не за нивелация...
                          Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Въпрос за картите на България

                            Ами не е еднозначно. GPS-височината е точна ако има добро спътниково покритие и малко отразяване на сигнала (т.е. не си в долина).

                            Коментар


                            • #15
                              До: Въпрос за картите на България

                              Най-добре при липса на сигнал да си носим компас,висотомер и карта дето не работят с батерии и не са електронни.
                              В интерес на истината тези допълнителни екстри са наистина полезни,но за някои хора.Често за тези,които са се задълбочили в материята или поради други специфични причини.
                              На мен лично вградения компас ми е най-полезен когато стоя на едно място и се оглеждам накъде да тръгна,ако го няма ще трябва да правя по няколко крачки в различни посоки докато се ориентирам в картата.

                              Едит: bg routing map и bg route са различни карти
                              Последно редактирано от subritual; 03-02-10, 20:13.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X