Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съставяне на маршрут по записан трак

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Съставяне на маршрут по записан трак

    Колеги, може ли някой да ме упъти как в Мапсорс мога от записан трак да си направя маршрут, по който да ме навигира следващия път като мина по него ?

  • #2
    До: Съставяне на маршрут по записан трак

    Колега наскоро попаднах на тази програма WinGDB която мисля че е има и коментирана на други места из форума и която е предназначена именно за това да конвертира маршрут в трак и обратното.

    Коментар


    • #3
      До: Съставяне на маршрут по записан трак

      Обаче icpart зависи дали даденият GPS поддържа импорт на тракове или маршрути! Примерно повечето автомобилни навигатори не поддържат импорт на тракове или маршрути, както ръчните. Нека най-добре колега първо сподели какъв GPS има. Пък то хакове всякакви ...

      Поздрави ,

      Коментар


      • #4
        До: Съставяне на маршрут по записан трак

        Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
        Колега наскоро попаднах на тази програма WinGDB която мисля че е има и коментирана на други места из форума и която е предназначена именно за това да конвертира маршрут в трак и обратното.
        Програмката наистина върши работа, само че констатирах следните неудобства, произтичащи от наличните опции:

        Ако му зададеш да конвертира трака с показване на точките от маршрута, броят на последните става огромен (примерно над 1000 за 15-16 км маршрут) и яко надхвърля ограничението от 50 точки, което има примерно 60CSX.

        Ако избереш да скрие точките, маршрутът се конвертира само с 2 точки - за начало и край. В този случай май се отваря прекалено голям мегдан за "творчество" на софтуера да преизчислява маршрута, откъдето той си реши.

        Затова лично аз бих предпочел конвертиране по втория вариант (без да показва точките), след което на ръка да се въведат допълнителни точки по маршрута, които да гарантират, че рутирането ще мине там, откъдето си решил да минеш, а не откъдето му скимне на GPS-а.
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #5
          До: Съставяне на маршрут по записан трак

          Аз правя така - качвам трака в GPS-a. Избирам трака -> track back -> избирам до къде и follow track. И си вървя/карам точно по трака. Не съм намерил по-читав начин и да не стават грешки. Наскоро се борих с един 600км трак и това беше единствения начин да го следвам....

          Коментар


          • #6
            До: Съставяне на маршрут по записан трак

            Първоначално публикуван от jimmy Преглед на мнение
            Аз правя така - качвам трака в GPS-a. Избирам трака -> track back -> избирам до къде и follow track ...
            Излишна играчка да лазиш по трака за да зададеш точка за track back.
            Просто си гледаш трака на картата и гледаш да си върху него. По-просто от това ...
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #7
              До: Съставяне на маршрут по записан трак

              Колеги с Нуви 760 съм. Записва тракове. Проблема ми е как трак от 1300 км. да стане маршрут, който да следвам точно , а не с няколко точки ! С програмката WinGDB това може ли да стане, но точно ?

              Коментар


              • #8
                До: Съставяне на маршрут по записан трак

                Първоначално публикуван от Val04 Преглед на мнение
                ... трак от 1300 км. да стане маршрут, който да следвам точно , а не с няколко точки ! С програмката WinGDB това може ли да стане, но точно ?
                За точно - точно става, но виж какво съм писал по-горе. Ето и картинки за илюстрация:

                Изходен трак 115 км с 3834 точки (на картинката е малка част от него)




                Същия трак, конвертиран в маршрут с показване на точките:



                Маршрутът точно следва трака, НО съдържа 3779 точки. И това - за само 115-км трак.
                Произтичащите от това проблеми са:

                - лошо визуализиране на маршрута в Мапсорс (горната картинка) и на екрана на GPS поради многото точки, които се сливат и реално пречат да се види машррута, особено при по-малки увеличения



                и, което е по-лошо,

                - невъзможност да се зареди такъв маршрут в GPS-а. Примерно 60CSX вади съобщение, че маршрутът е орязан и действително, в приемника има маршрут от само 250 точки, което в конкретния случай покрива едва 15-на километра от всичко 115.

                При избор на опция за конвертиране без показване на точките маршрутът отново следва точно изходния трак



                Но тази точност е само до момента, в който маршрутът не бъде преизчислен по някаква причина. Тъй като в този случай маршрутът има само 2 точки - начало и край, софтуерът има пълната свобода да го прекара откъдето намери за добре. При използвания пример тракът не е нито по най-късия, нито по най-бързия път и поради това още при първото преизчисляване маршрутът се променя драстично, като от оригинала остават само началото и старта ...

                Направих си експеримент и с опциите за филтриране, като зададох на програмата при конвертирането да остави в маршрута 250 точки (колкото приема GPS-ът). Лошото е, че точките, които останаха в маршрута са силно неравномерно разпределени - на места са скупчени една върху друга, а в някои участъци няма нито една. Първоначално конвертираният машрут горе-долу следва изходния трак, но резултатът е пак прекалена свобода за GPS-а да преизчисли маршрута, както му дойде и резултатът беше предсказуемо плачевен.


                Както съм споменал по-горе, ако непременно държиш да имаш маршрут, може би най-добрият вариант ще е да конвертираш трака в маршрут и след това на ръка да добавиш в маршрута точките, през които държиш да минеш.
                Друг вариант е напълно ръчен - зареждаш трака в Мапсорс и върху него нацъкваш маршрута.

                При всички положения може би няма да е лоша идея да си нацепиш трака на парчета от по 500 точки и да си ги заредиш в приемника.
                Така ще си имаш точния маршрут, независимо от това в какво настроение е софтуерът.
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #9
                  До: Съставяне на маршрут по записан трак

                  Явно това не е трак по черни пътища. Направи си в MapSource нужния маршрут с колкото трябва междинни точки и си го прехвърли в Nuvito.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Съставяне на маршрут по записан трак

                    Първоначално публикуван от milstan Преглед на мнение
                    Явно това не е трак по черни пътища ...
                    Няма значение по какви е. Описаните по-горе проблеми не зависят от типа на пътищата.
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Съставяне на маршрут по записан трак

                      Постът ми беше отправен към Val04 с мисълта , че е възможно така да стане по лесно ако ще му трябва за пътната мрежа.
                      А за преобразуването и аз преди време стигнах до същата картинка и се уплаших.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Съставяне на маршрут по записан трак

                        Намерих и друг метод описан в Grounspeak форума с помощта на GPSTrackmaker като метода е следния: като отворите gpx файла в програмата го селектирайте трака и после избирате последователно тези стъпки Tools->Tracklogs and Routes->Tracklog Reducer->Create a Route. По долу съм дал скриншот на конвертиран трак от 310 точки до 80 в маршрут (показан с пунктир), за съжаление нямам трак с повече точки който да тесвам при опростяването.
                        Прикачени файлове

                        Коментар


                        • #13
                          До: Съставяне на маршрут по записан трак

                          Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
                          Намерих и друг метод описан в Grounspeak форума с помощта на GPSTrackmaker като метода е следния: като отворите gpx файла в програмата го селектирайте трака и после избирате последователно тези стъпки Tools->Tracklogs and Routes->Tracklog Reducer->Create a Route. По долу съм дал скриншот на конвертиран трак от 310 точки до 80 в маршрут (показан с пунктир), за съжаление нямам трак с повече точки който да тесвам при опростяването.
                          Общо взето, проблемите са същите като по-горе.
                          Като се направи трансформацията с показаните от теб настройки, маршрутът се опростява твърде много (маркирания с жълто) и започва да сече завоите на едро. Като го направиш да е по-подробен, точността е ОК, но символите на точките се наслагват един върху друг.



                          Ние не сме неутрални!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Съставяне на маршрут по записан трак

                            Аз пак да питам, щото явно съм глупав - за какво ви е това, при положение, че може да се навигирате по самия трак, както написах по-горе.

                            Казва ви завойте, показва ви дистанция до следващия завой(точка) и до крайната дестинация. Никакви преизчислявания не го бъркат...

                            Какъв е смисъла да го обръщате?

                            Коментар


                            • #15
                              До: Съставяне на маршрут по записан трак

                              Тези настройки там не отговарят на използваните от мен. В случая просто дадох прозорчето за пример да се види къде се пипа по настройките, но по принцип трябва да се ексериментира със задаването на оставащите брой точки и да се види крайния резултат, ако следваш точно тези настройки от скриншота то там е зададено маршрута да се редуцира до 30 точки но ако имаш както ти споменаваш няколко хиляди точки нали се сещаш че за да стане сравнително точен маршурта трябва да се използват повечко точки така или иначе. Според мен с помощта на малко играчка с броя точки и може да се постигне задоволителен резултат. Според мен може би другия по елегантен вариант е предварително редуциране на броя точки на трака и неговото последващо конвертиране с Wingdb, а редуцирането на броя точки може да се направи например пак с GPStrackmaker или чрез приложената по долу от мен програма.
                              А не разбрах точно кое се наслагва, т.е. точките на маршрута съвпадат с тези за символите? Ако имаш предвид че от по голям зум се наслагват символите то е така но при приближение няма проблеми. Пробвах да кача така направен маршрут в GPS-а си и всичко ми изглежда наред в него.
                              Прикачени файлове

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X