Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Каква карта е нужна за определяне на местоположение на парцел ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Каква карта е нужна за определяне на местоположение на парцел ?

    Здравейте, баща ми се занимава със земеделие и ме помоли за помощ..а аз моля Вас

    Случая е следният. Той разполага с хартиена карта-скица на парцелите из землището на селото ни. Обработвайки определени парцели и докладвайки ги във поземлената комисия се получавали застъпвания..измествания и т.н. неприятни събития последвайки санкции и нерви.

    Четох доста из Форума относно видове GPS устройства, грешки в измерванията, трансфериране на данни от един формат в друг (относно системата ИСАК) но не намерих точно отговора на този въпрос - каква карта е нужна или от къде може да се вземе, изтегли ..плати и т.н. така че поставяйки я във GPS устройство или лаптоп (примерно) със прикачeн GPS и отивайки на терена да изобрази къде започва съответния парцел.

    На скицата която баща ми има, няма никакви координати, има само цялото землище и съответните парцели със номера. Иначе е записано че е в система 1970. Проблема е че нивите са малки и доста на брой в един по-голям блок и когато се отиде на место, няма визуални ориентири. Би ни помогнала точно една такава електронна карта. Съществува ли такава ?

    Извинявам се ако темата е съществувала, не я намерих. Нов съм в "занаята" и това можах да обесня. Надявам се на помощ, благодаря предварително.

  • #2
    От: Каква карта е нужна за определяне на местоположение на парцел ?

    Дори и да имаш карта и да са я използвали при очертаванията съседните земеделски собственици, ще има разминавания в очертаването на контурите на парцелите им поради недостатъчната точност на обикновените GPS устройства, с които са извършени те. Просто трябва да се смени подходът и това трябва да го направят висшите чиновници от Министерството на земеделието. Явно идеята всеки земеделец и землемер, не върши работа ако няма ясна и единна методика, по която те трябва да са обучени и да я прилагат.

    Темата се дискутира ето тук:

    http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...d.php?t=117854

    Коментар


    • #3
      От: Каква карта е нужна за определяне на местоположение на парцел ?

      Здравей, благодаря за отговора. Четох и тази тема, тя наистина е по въпроса. Само да задам един глупав въпрос...този Map Source ? Това карта ли е или софтуер? Понеже аз съм на първата буква от азбуката с GPS-a.

      Аз не мога да разбера дали съществува такава карта със земеделските парцели и как може да се сдобия с нея. Знам че така наречена Орто-Фото карта е точно за целта и затова бавиха субсидиите с 4 месеца, ама не знам дали можем ние като обикновенни граждани-селяни да я изпозваме ?.

      Коментар


      • #4
        От: Каква карта е нужна за определяне на местоположение на парцел ?

        Не знам някой да разпространява Орто-Фото картата, но която и да е друга карта ще свърши същата работа. В случая картата се ползва , като основа върху която да нанесеш реалните координати на това, което се обработва. По-скорo картите служат за ориентир, за да не отидеш в землище А вместо Б. Например картите на Сабин и Ведрин вършат същата работа, при това са пригодени за работа с GPS и с MapSource.

        Map Source e софтуер за приложение на Гармин картите или техните формати.

        Четох някъде, че на поземлените комисии са предоставени по 50 бр. специализирани GPS(предполагам с необходимата точност и с платена връзка за наземни междинни станции ) със заредена тази прослувута Орто-фото карта, които трябва да предоставят на земеделците да си извършат очертаването на площите с различните насаждения. Дали е вярно ? Пробвай
        Последно редактирано от tabak; 28-04-11, 11:20.

        Коментар


        • #5
          От: Каква карта е нужна за определяне на местоположение на парцел ?

          Колега най лесния вариант е да намериш местната фирма , която се занимава с подръжката на змедлските земи и дасе разбереш с нея за някаква разумно заплащане. В тази криза не вярвам да ти откажат.

          Аз съм геодезист , до скоор работех и съм извършвал подобни услуги

          Успех

          Кажи за коя община става въпрос , ако е по нашия край може да помогна
          Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
          За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

          A1+

          Коментар


          • #6
            От: Каква карта е нужна за определяне на местоположение на парцел ?

            “tabak” - много ми помагаш с точните и съдържателни отговори, Благодаря ти! Четох за тези специализирани устройства и скоро ще проуча дали мога да получа такова. Това е идеален случай защото се покрива с изискването за достоверснот и „точност” .

            Използвал съм Google Earth снимките за сравнение ..по точно един специализиран сайт http://www.zonums.com/gmaps/maptool.php но при положение че нямаш визуални ориентири, няма как да намериш парцела си. Просто има големи блокове посредата на който е твоето местенце J

            Четох темата на „ведрин” но не разбирам дали неговата карта ми върши работа понеже аз нямам никакви координати на парцелите, баща ми също...имам само книжна карта на която няма координати..само номера на парцели и сектори. Знам много добре разликата между Векторна и Растерна карта понеже съм със широки компютърни познания но съм абсолютен новак в тези води т.е. как да използвам картата със координати ..и от къде да ги взема ?

            “rudecancel” – Става въпрос за Община Свиленград, с. Равна Гора ...ако съдя по подписа ти, маааалко е далече J Благодаря за предложението.

            Коментар


            • #7
              От: Каква карта е нужна за определяне на местоположение на парцел ?

              Всъщност баща Ви, представлявайки собствениците и/или свои земи, може да поиска без да му откаже поземлената комисия, част от цифров модел или координатите на имотите, които стопанисва(срещу заплащане съгласно държавните разпоредби. Ако му откажат, да поиска писмен отказ от чиновниците.). След това следват трансформиране на координатите във WGS84, за да се превържат, към съответната карта, като се използва и MapSource за очертаване на полигон или контур. Няма как да намериш каквато и да е точка от парцела, ако нямаш законните и координати. Всичко останало е "гадание".
              Последно редактирано от tabak; 28-04-11, 20:48.

              Коментар


              • #8
                От: Каква карта е нужна за определяне на местоположение на парцел ?

                Само поземлената комисия, за устройство , дето да ти свърши наистина работа - забрави, освен ако нямаш свободни найсе хиляди евра - толкова струват истинските ГПС геодезически устройства, за по-кратко - Тотална станция. Не са на Гармин и не се ползват с Мапсорс. Да , вносителят на Гармин предлага, но са Сокиша - съвсем друга бира.
                Отиваш и дрънчиш поземлената комисия и кадастъра, ако има изградена кадастрална карта, вече има на много места. После един лицензиран геодезист с тотална станция идва и ти турга колчетата. Плаща се. И на кадастъра, и на геодезиста.
                подаръци за мъже от FACOM
                промоция на читави инструменти

                и на хоби такива

                тел. О879 Ч8Ч 2З5

                Коментар


                • #9
                  От: Каква карта е нужна за определяне на местоположение на парцел ?

                  Дам ... далечко е , но един съвет от мен
                  Най чистия и ефтин вариант е да отидеш в поддържащата фирам за региона и да си поръчаш трасиране. То е по 9 лева на точка. ТЪова е цената ако го правиш по каналния ред с молба през поземлената комисия. Този начин е задължителен ако титрябва документ, зада докажеш че си трасирал имотите, обаче ако не титрябва по-добре да се договориш за някаква разумна цена с поддържащата фирма, сигурен съм че ще са съгласни на компромис.
                  Това е при положение , че земедлските земи все още са към поземлената комисия , тоест не е влязла в сила кадастрална карта ...... ама да не отклонявам темата , въпроса е , че може да се наложи да работиш с кадастъра , а там са по-солени цените .
                  За мен най добрия вариант е да си поръчаш партида на имотите, там се съдържат координатите освен всички други данни , след това си трансформираш координатите от 1970-та във WGS или UTM зависи какво устройство имаш под ръка и бегм на нивата.
                  Майсторе на теория си прав, ама не вярван някой да се юрне да прави РГО, или да прави километрични ходове от ГММП-то за 9 лева на точка ... по-скоро ще трасират със споменатите от теб GPS устройства или техен еквивалент , при положение че имат RTK и GNNS ..... малеле .. колко станаха термините ... абе с две думи ще трасират с ръчен GPS, на който точността на полето е задоволителна и е нужните граници за трасирането на нива.
                  Поздрави
                  Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                  За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                  A1+

                  Коментар


                  • #10
                    От: Каква карта е нужна за определяне на местоположение на парцел ?

                    Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
                    Само поземлената комисия, за устройство , дето да ти свърши наистина работа - забрави, освен ако нямаш свободни найсе хиляди евра - толкова струват истинските ГПС геодезически устройства, за по-кратко - Тотална станция. Не са на Гармин и не се ползват с Мапсорс. Да , вносителят на Гармин предлага, но са Сокиша - съвсем друга бира.
                    Отиваш и дрънчиш поземлената комисия и кадастъра, ако има изградена кадастрална карта, вече има на много места. После един лицензиран геодезист с тотална станция идва и ти турга колчетата. Плаща се. И на кадастъра, и на геодезиста.
                    Това със плащането е ясно, има обаче една тънкост...парцелите се сменят почти всяка година или през 2 и ще се получи едно постоянно даване на пари на геодезист и кадастър понеже не винаги са същите та да ти върши работа колчето. Но да и това е вариант.

                    Попрочетох повече по въпроса и разбрах че слоя с парцелите на района се добавя допълнително чрез векторизация а реално орто-фото картата или сателитна такава е за подложка и ориентир (както ми обясни - tabak) тук прочетох нещо доста ценно и точно по темата https://htftp.offroad-bulgaria.com/t...S_Cadastre.htm и сега да задам последния си въпрос запознати ли сте дали може да се намери, купи или изтегли такава (като в сайта) GPS карта съдържаща Имотните граници на района или за цяла България ? Разбирам че има хора който си ги правят но това не е по силите ми. Няма ли такава единна карта за страната..която всички да използват? Според баща ми когато идвали на проверки, хората носели устройства (който той не може да ми обясни) и на тях се виждали парцелите и терена - значи има направени такива карти.Ама е възможно да са "частно-лично" производство на някой геодезист.

                    Ако няма от къде да се сдобия с такава карта, ще минаваме на варианта със справки за координати от поземлената комисия за всеки парчел поотделно и ще ги търсим ръчно с евентуално предоставеното от тях "достоверно" устройство и прочие конвертиране на координати. Благодаря.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Каква карта е нужна за определяне на местоположение на парцел ?

                      Моето мнение е, че карта няма да намериш. Може би за определен район, някой геодезист от поддържашите фирми е трансформирал и изчертал наново парцелите във WGS 84. Едва ли за цялата страна ще го е направил някой.
                      RudeCancel правилно ти дава съвет да влезеш във връзка с геодезист от поддържащата фирма и да ти реши проблема, както искаш. Не e невъзможно за определен район да се направи такава карта и да се ползва от GPS устройство. Даже не ти трябва и карта, а да ce заредят точките на имотите в обикновен GPS.
                      Последно редактирано от tabak; 29-04-11, 18:51.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Каква карта е нужна за определяне на местоположение на парцел ?

                        Весмес, случайно го имам това землище, не знам как да ти помогна... дай някаква идея?! Номера на имотите ли ще дадеш, нещо нарисувано и сканирано...
                        Най обичам да ми обясняват как няма да стане!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Каква карта е нужна за определяне на местоположение на парцел ?

                          "Танасе" - Ами знам ли От къде си ?

                          Коментар


                          • #14
                            От: Каква карта е нужна за определяне на местоположение на парцел ?

                            Vesmes, Tanace не е от Марс и може да ти помогне. Човекът е геодезист и сигурно има необходимата информация във векторен вид. Сканирай скицата с номерата на имотите и я изпрати тук или му пиши на лични.

                            П.П Мисля ,че е или работи в Пловдив.
                            Последно редактирано от tabak; 30-04-11, 08:05.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Каква карта е нужна за определяне на местоположение на парцел ?

                              Ще снимам скицата с цифровия апарат..по-късно и ще я пусна евентуално. че е голям формат и няма как да я скенирам.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X