Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Надморска височина при навигациите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Надморска височина при навигациите

    Когато ползвам навигация с телефона Nokia 5800 винаги имам нереални показания. В Бургас на морския бряг показва стойности около +50 м. Това се случва при качената навигация на Нокиа, почти същото и при Garmin навигация.

    Коментар


    • #32
      До: Надморска височина при навигациите

      Долкото мога да преценя - векторизирането на хоризонталите по БГ топокарти в Балтийска система няма да е особено умно предвид разликата с височинната система и алгоритмите за автокалибрация, заложени в ГПС-машинката. Просто машинката (60CSx) постоянно ще се стреми да автокалибрира алтиметъра по WGS84, а хоризонталите ще са по друга система, и оттам една променлива разлика. Приравняването с променлив коефициент може би ще позамаже нещата, но мисля недостатъчно точно.

      Не знаех,че съществува такъв алгоритъм за автокалибрация на барометъра при 60CSx-има ли начин да се изключва? Доколкото разбирам, излиза,че най-точният начин за ориентиране все пак е подложка от реферирана едромащабна растерна топокарта в балтийска височинна система (с изобразени скални откоси, оврази и всякакви такива изненадки) в съчетание с външен независим точен и калибриран алтиметър..и GPS-a да поддържа растери..
      Преди години използвах 2 такива авиационни висотомера в съчетание с хартиени топокарти и нещата височинно си бяха наред. Единия още го пазя, нямам представа дали е наред.За планина е малко кютук обаче.

      Коментар


      • #33
        До: Надморска височина при навигациите

        Първоначално публикуван от zippel Преглед на мнение
        P.S. Icpart, да разбирам ли, че в 60 CS алтиметърът е барометричен?
        Барометричен тип-значи се ориентира по атмосферното налягане.От това следва ,че относителната точност зависи от температурата на околната среда ,при ясно ,слънчево време ,без резки колебания в атмосферното налягане ..По спомени мисля при 20-25°С стойността е най-вярна.
        Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

        Коментар


        • #34
          До: Надморска височина при навигациите

          Когато подържиш няколко минути в ръка GPS-а го загряваш и започва да показва около 20-на градуса. Интересно дали този факт допринася за повишаване на точността ?
          Допускам, че на високо температурата пада и по това машинката също съди, че надморската височина се повишава... Иначе защо им е скритият температурен датчик (на тези, които имат).
          Всъщност не е ли най-добрият метод за определяне на точната надморска височина да калибрираме GPS-а по репер на жп гара, да превключим на датум Пулково и да ползваме калибрираните съветски топографски карти ?
          Само така според мен можем да си измерим 2925 м на връх Мусала.

          Коментар


          • #35
            До: Надморска височина при навигациите

            Първоначално публикуван от agogov Преглед на мнение
            Барометричен тип-значи се ориентира по атмосферното налягане.От това следва ,че относителната точност зависи от температурата на околната среда ,при ясно ,слънчево време ,без резки колебания в атмосферното налягане ..По спомени мисля при 20-25°С стойността е най-вярна.
            Да точно така но по принцип GPS-а си има вграден термометър именно да се компенсира това влияние на външната температура но както си споменал по-големия проблем е при честа смяна на времето и именно тогава е наложително по-често калибриране на вградения барометър.
            Стоянов мисля че може да се изключва автокалибрацията по GPS сигнал поне така мисля че беше на VistaHcx, който като функции и менюта е почти 100% идентичен с 60Csx но сега не се сещам точно каква беше самата настройка. Освен това височината на дадена точка от картата може да се отчете ако имате заредена такава карта която съдържа 3D информация в 60-ката тогава при преместване на курсора върху дадена точка от нея освен координатите на текущото местоположение се показва и надморската височина която е именно по WGS84. А тези карти са почти винаги 100% генерирани от SRTM данните.
            П.С.
            А между другото някой колега който е по-навътре в геодезията може ли да обясни как може да се конвертира надморска височина от Балтийска височинна система например отчетена от топокартите към WGS84 защото от доста време ме мъчи този въпрос. Предполагам че може би се използват някакви коефициенти за коригиране които мисля че не са еднакви за цялата територия на страната, но ми е интересно дали има някаква методика за преизчисляване.
            Последно редактирано от icpart; 28-01-10, 15:34.

            Коментар


            • #36
              До: Надморска височина при навигациите

              А тази карта дали може да служи за корекции и/или грубо ориентиране ??

              Подн нея е надпис: Fig. 1 Preliminary quasigeoid model (contours 0.5 m).
              Прикачени файлове
              Последно редактирано от tabak; 28-01-10, 15:46.

              Коментар


              • #37
                До: Надморска височина при навигациите

                Табак можеш ли да посочиш кой е източника на картинката?

                Коментар


                • #38
                  До: Надморска височина при навигациите

                  Първоначално публикуван от sotk Преглед на мнение
                  Когато подържиш няколко минути в ръка GPS-а го загряваш и започва да показва около 20-на градуса. Интересно дали този факт допринася за повишаване на точността ? ...
                  Не. Интересна е температурата на околния въздух. Който с тежестта си създава налягането.

                  Коментар


                  • #39
                    До: Надморска височина при навигациите

                    Добре де. Няма ли някой по-изучен по физика и метеорология, та да обясни защо барометрични измервания не се използват за определяне на надморска височина?

                    Коментар


                    • #40
                      До: Надморска височина при навигациите

                      Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                      Добре де. Няма ли някой по-изучен по физика и метеорология, та да обясни защо барометрични измервания не се използват за определяне на надморска височина?
                      Използват се. В авиацията, например. В метеорологията пък направо височината си я мерят в милибари.

                      В авиацията, за да е точно по техните мерки (50м нагоре, надолу - все е въздух), висотомерите се калибрират с метео-данни за района и момента и даже и така, GPS обикновено е много по-точен.

                      Не се използва в геодезията, защото е неточно - с много порядъци над необходимото.

                      Коментар


                      • #41
                        До: Надморска височина при навигациите

                        Добре де. Няма ли някой по-изучен по физика и метеорология, та да обясни защо барометрични измервания не се използват за определяне на надморска височина?

                        Тук намерих някакво инфо. (един дълъг пост по-надолу).

                        Коментар


                        • #42
                          До: Надморска височина при навигациите

                          Първоначално публикуван от sotk Преглед на мнение
                          Когато подържиш няколко минути в ръка GPS-а го загряваш и започва да показва около 20-на градуса. Интересно дали този факт допринася за повишаване на точността ?
                          Както спомена колегата Ясен тук те вълнува по-скоро налягане не температура. На мен ми е интересно обаче, предполагам, че барометърът на 60CSx се свързва с околната среда посредством тези отвори (снимка 2), та когато го сложа в неопреново (или нещо от сорта http://www.garmin.bg/?s=8&i=63) калъфче, това не влошава ли данните, които уреда трябва да получава? Също Colorado 300, неговият датчик е под задния капак (според мен - снимка 1), вярно не в хеметизираната част но все пак...

                          Първоначално публикуван от sotk Преглед на мнение
                          Всъщност не е ли най-добрият метод за определяне на точната надморска височина да калибрираме GPS-а по репер на жп гара, да превключим на датум Пулково и да ползваме калибрираните съветски топографски карти ?
                          Само така според мен можем да си измерим 2925 м на връх Мусала.
                          Не всъщност нямаш такава необходимост, т.е. Пулково не ти е нужно. Така или иначе трябва да калибриваш висотомеъра по известна точка, след което нямаш проблеми. Въпросът е да си близо (по хоризонтала) до репера, а не на 200km например. Аз лично това лято пробвах следното, на една ЖП гара сложих коректната височина (+- 1-2 метра впредвид, че за да имам добра видимост към сателити не стоях точно до стената), след което имах 950m денивелация и грешката на ТТ беше 2m от котата която беше написана на картата. По-добра точност не виждам каква може да се иска от тристически GPS... След няколко дена при коренно различни меорологични условия отново се качих на същата точка и отчетената кота отнове беше същата. Около месец по късно ходих на другия край на България (първият случай беше близо до Мездра, вторият източно от Свиленград), резултатът беше потресаващ разлика около 40m. Наскоро отново към Мездра показната кота отговаряше на действителността. Изводът за мен е, че просто трябва да се проследи на 10ина точки от страната каква грешка дава без корекция (калибриране) и просто всеки да си ги въвежда в случай, че наблизо няма репер .

                          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                          Добре де. Няма ли някой по-изучен по физика и метеорология, та да обясни защо барометрични измервания не се използват за определяне на надморска височина?
                          А защо смятате че не се използват
                          Прикачени файлове

                          Коментар


                          • #43
                            До: Надморска височина при навигациите

                            Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
                            Както спомена колегата Ясен тук те вълнува по-скоро налягане не температура. На мен ми е интересно обаче, предполагам, че барометърът на 60CSx се свързва с околната среда посредством тези отвори (снимка 2), та когато го сложа в неопреново калъфче, това не влошава ли данните, които уреда трябва да получава? Също Colorado 300, неговият датчик е под задния капак (според мен - снимка 1), вярно не в хеметизираната част но все пак...
                            Няма проблеми с калъфчетата. В каквото и да увиеш приемника, трудно ще забавиш изравняването на налягането в него и навън така, че да е бавно спрямо измененията на атмосферното налягане.

                            Ако го напъхаш в надут презерватив, това вече е друго нещо.

                            Коментар


                            • #44
                              До: Надморска височина при навигациите

                              Ако го напъхаш в надут презерватив, това вече е друго нещо.[/QUOTE]

                              Ясно. Всичко вече е ясно. А заблудите остават....

                              Коментар


                              • #45
                                До: Надморска височина при навигациите

                                До скоро процедирах така- вечерта, преди да замина нанякъде, отивах до централна поща-София, там на един ъгъл има забит такъв репер с надморска височина, и калибрирах 60 CSx по нея.(днеска ме домързя да отида и да го снимам и да му взема координатите, може би не е лоша идея да има такива POI). После ,преди да се прибера, отчитах височината на улицата. На сутринта, преди тръгване, калибрирах наново уреда по височината на улицата и тръгвах (в случай че нещо се е променило времето). Не знам до колко тези действия са били правилни, още повече че не знам и въпросния репер в каква височинна система е-може и да е черноморска, и чак сега разбирам, че уреда се автокалибрира по геоида и това отнякъде може да се изключва.

                                пс. Примерите от мъртво море са супер,евала, не се разбра обаче за какви уреди става дума и дали е била включена или не въпросната автокалибрация.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X