Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българска гласова навигация (TTS)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Българска гласова навигация (TTS)

    Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
    Значи излиза че проблема е в синтезирането на тъкъв TTS файл който да има българския говор, забелязах че тези файлове имат езиково ID явно което отговаря на типичния говор за дадения език и в случая това се явява проблема. Искам да попитам тези файлове нали са с разширение "vpm" и дали са идентични с тези от Гармин Мобиле ХТ тъй като само имам налични такива оттам. Кихи ако можеш да метнеш един примерен файл с българския говор от Нуви така че да мога да го разгледам.
    Мисля, че сега успях да пусна и руския TTS. Трябва само да сес разархивират рар файловете, като съм разцепил оригиналния на три по 4 и нещо MB.
    Кихи

    Ruskiy__Katerina.part1.rar

    Ruskiy__Katerina.part2.rar

    Ruskiy__Katerina.part3.rar
    Таралежчето е "птица" упорита, не го ли ритнеш - не излита !

    Кто-то из Великих и Мудрых сказал, что когда меняют пастуха, только стадо считает, что меняется хозяин.

    Коментар


    • #17
      До: Българска гласова навигация (TTS)

      Значи Кихи доколкото разбирам ти коригираш дефакто този руския файл като променяш думичките с такива на български език?
      А по принцип няма ли и такъв файл който да е на български, тъй като както разбирам имаме налице обикновен vpm файл който съдържа стандартни думи и който можем да коригираме с такъв говор по наш избор и TTS формат който само можем да променим думите но не и самия говор. Питам така по-подробно тъй като не съм пипал в тази материя с автомобилните навигатори много. По принцип имам и още едно въпросче в кои модели се ползва обикновения вариант и този по новия TTS?
      Мисля че в това се крие решението
      http://turboccc.wikispaces.com/TTS+Speech+DoctorPro
      Който иска ето го и отговора на Гармин само за 500$
      http://developer.garmin.com/web-devi...toolkit/#voice т.е. вече проблема е дали на някой му се иска да инвестира в това тези парички.
      П.С.
      Впоследствие видях че този софтуер е само за такива файлове които не са TTS т.е. обикновени.
      Последно редактирано от icpart; 10-11-09, 22:38.

      Коментар


      • #18
        До: Българска гласова навигация (TTS)

        Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
        Значи Кихи доколкото разбирам ти коригираш дефакто този руския файл като променяш думичките с такива на български език?
        А по принцип няма ли и такъв файл който да е на български, тъй като както разбирам имаме налице обикновен vpm файл който съдържа стандартни думи и който можем да коригираме с такъв говор по наш избор и TTS формат който само можем да променим думите но не и самия говор. Питам така по-подробно тъй като не съм пипал в тази материя с автомобилните навигатори много. По принцип имам и още едно въпросче в кои модели се ползва обикновения вариант и този по новия TTS?
        Не. Не е точно така...
        На обикновения български или руски, или немски (английски и т.н.) глас се коригира по този начин - създават се нови wav файлове, които трябва да са със същия размер и характеристики (битрейт, честотна характеристика, битове и дължина) и се заменят....
        На TTS файловете - се въвеждат текстови символи (например на мястото на руското семь (седем) се въвежда седем и гласчето вече не възпроизвежда вкаран от теб wav глас, а чете дословно според логиката на дадения език думата. В дадения случай, понеже е въведено седем - ще прочете седем. Но ако бяхме въвели например надясно - логиката на руското произношение диктува да се произнесе "надясна" и така ще се получи.... А не знам как да вляза, за да променям тази логика на четене на текстове (въведени с букви и четени от тези букви като думи последователно). Между другото - скоростта на четене явно е доста добра, понеже на практика не се забелязва забавяне на произнасянето на думите при TTS файловете. Руският TTS е с дефектно въведени звукови параметри на синтезиране на гласа, поради което леко шуми и не е чист като глас. Това не е проблем, понеже е ясен формата на гласа (честота, битове, начин на компресия) и съответно - ако остане само това - би било относително лесно да се въведат нужните параметри... Стига да има с какво...
        Дано да не съм станал неразбираем...

        Относно това - при кои апарати се ползва единия или другия формат. Би трябвало всички Нувита да могат да ползват и двата формата. Аз съм имал Нуви 660, 760 и сега 765. И при трите - може и единия и другия. На 60 CSx, който имах - няма такава възможност - там само бибитка. На мобилника ми (HTC-HD) Гармина е само с бибиткане, но да си призная - не съм пробвал дали ще води с глас...

        Хубаво е да има и двата формата - обикновения и TTS. При някои случаи TTS е незаменим ! Например в страни, където пресечките са обозначени с големи табели над светофарите. Тогава ти съобщава : " след 150 метра завийте по Христо Ковачев" и насреща ти се пули голяма табела (Христо Ковачев) и си завиваш, без да се чудиш това ли е или предишната или следващата улица...

        Таралежчето е "птица" упорита, не го ли ритнеш - не излита !

        Кто-то из Великих и Мудрых сказал, что когда меняют пастуха, только стадо считает, что меняется хозяин.

        Коментар


        • #19
          До: Българска гласова навигация (TTS)

          Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
          Мисля че в това се крие решението
          http://turboccc.wikispaces.com/TTS+Speech+DoctorPro
          Който иска ето го и отговора на Гармин само за 500$
          http://developer.garmin.com/web-devi...toolkit/#voice т.е. вече проблема е дали на някой му се иска да инвестира в това тези парички.
          Със Speech Doctor Pro не става засега....
          Пробвах го още онзи ден. Те тогава пуснаха тази първа версия...
          500$ няма да дам...
          Ще му намеря колая или ако тия не влязат в час, в момента в който се намерят достатъчно свястни карти на Балканите на други, които са поумнели - ще сменям Гармините....
          Ако дотогава не успея де...
          Таралежчето е "птица" упорита, не го ли ритнеш - не излита !

          Кто-то из Великих и Мудрых сказал, что когда меняют пастуха, только стадо считает, что меняется хозяин.

          Коментар


          • #20
            До: Българска гласова навигация (TTS)

            Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
            Който иска ето го и отговора на Гармин само за 500$
            http://developer.garmin.com/web-devi...toolkit/#voice т.е. вече проблема е дали на някой му се иска да инвестира в това тези парички.
            Сега погледнах и опцията на Гармин за говор... Въобще не става...
            Това си е за стария формат.
            Цитирам: "Voice Creator allows developers to create recorded, non-text-to-speech (TTS) voices for navigation prompts."
            Не е за TTS (Text-To-Speech)...
            Па и 500$... Хе-хе.... При наличие на безплатен софт за това.... Тия вече са напълно изперкали.. А още повече - тези, които им дават и тези пари за това...
            :-)))
            Таралежчето е "птица" упорита, не го ли ритнеш - не излита !

            Кто-то из Великих и Мудрых сказал, что когда меняют пастуха, только стадо считает, что меняется хозяин.

            Коментар


            • #21
              До: Българска гласова навигация (TTS)

              Благодаря Кихи сега ми се изясни разликата между двата формата просто не бях наясно дали се четат от всички Нувита но както споменаваш е така. Сега видях и абревиатурата TTS какво представлява т.е. "text to speech". По това описание от сайта на Tubocc
              Nuvi 250W (this model does not support TTS voice)
              • StreetPilot C320 (this model does not support TTS voice)
              • Nuvi 255W (this model has not the right speech engine)
              оставам с впечатлението че всяко нуви си има специален енджин който се грижи за гласовия синтез и дефакто той чете информацията от дадения TTS файл, както и ти си се досетил за логиката на произношение. А именно тази информация според мен се явява един вид програмен код който се прочита от гласовия синтезатор (в случая енджина) и после само си чете текста който се съдържа по имената на улиците, защото дефакто те са неизвестни а тези стандартни фрази за завиване и други подобни са заложени в самия TTS файл. Направих аналогия с такива подобни програми за синтезиране на реч на PC.
              Eто и още нещо полезно от gpspassion
              First, let's say that the TTS engine used by Garmin is from ScanSoft (now called Nuance). Their trademark is in all the files. I bet the phoneme file for TTS is similar to the one I have on Dragonfly NaturallySpeaking9 from ScanSoft. I did not dig too much in there for now.
              Последно редактирано от icpart; 10-11-09, 22:25.

              Коментар


              • #22
                До: Българска гласова навигация (TTS)

                Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
                Благодаря Кихи сега ми се изясни разликата между двата формата просто не бях наясно дали се четат от всички Нувита но както споменаваш е така. Сега видях и абревиатурата TTS какво представлява т.е. "text to speech". По това описание от сайта на Tubocc
                оставам с впечатлението че всяко нуви си има специален енджин който се грижи за гласовия синтез и дефакто той чете информацията от дадения TTS файл, както и ти си се досетил за логиката на произношение. А именно тази информация според мен се явява един вид програмен код който се прочита от гласовия синтезатор (в случая енджина) и после само си чете текста който се съдържа по имената на улиците, защото дефакто те са неизвестни а тези стандартни фрази за завиване и други подобни са заложени в самия TTS файл. Направих аналогия с такива подобни програми за синтезиране на реч на PC.
                Ами - Доволен съм, че съм бил полезен!!!

                Ако му намерим и колая - грешка няма да имаме!!!
                Таралежчето е "птица" упорита, не го ли ритнеш - не излита !

                Кто-то из Великих и Мудрых сказал, что когда меняют пастуха, только стадо считает, что меняется хозяин.

                Коментар


                • #23
                  До: Българска гласова навигация (TTS)

                  Явно и този формат е зашифрован добре подобно на NT формата на картите, нищо чудно скоро време автора на едитора за текста ще може да дешифрира и тази информация която отговаря за синтеза на говора. Засега само това явно е възможно с някакъв неясен софтуер на Гармин за създаването на такива файлове. А ето и тази информация на базата на кой стандарт може да е направена поне по думите на автора на редактора за TTS може да се види от сайта на разработчиците на гласовия енджин его тук: http://www.nuance.com/speech/standards/
                  Последно редактирано от icpart; 10-11-09, 22:40.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Българска гласова навигация (TTS)

                    Извинявам се за лирическото отклонение, но за тези които не знаят в torrents.ru се появиха гласови навигации на руски на Путин и Жириновски ...
                    Последно редактирано от asterix85; 10-11-09, 23:37.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Българска гласова навигация (TTS)

                      Аз искам на .... Дарт Вейдър!
                      Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                      Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                      Коментар


                      • #26
                        До: Българска гласова навигация (TTS)

                        Аз искам на... Бойко!

                        Коментар


                        • #27
                          До: Българска гласова навигация (TTS)

                          Вижте този говор дали ще може да бъде полезен.Според мен говори прилично жената.
                          http://nanoset.net/torrent/25/15/117...BB%D0%B0%D1%81!!!
                          Garmin nuvi 765T

                          Коментар


                          • #28
                            До: Българска гласова навигация (TTS)

                            Това е добре въпроса е дали тази програма би могла да се вгради в GPS за да чете имената на улиците и другите предупреждения?
                            [SIGPIC][/SIGPIC]

                            Коментар


                            • #29
                              От: До: Българска гласова навигация (TTS)

                              Korigiran...
                              Последно редактирано от asterix85; 05-06-10, 12:06.

                              Коментар


                              • #30
                                От: До: Българска гласова навигация (TTS)

                                Във връзка с това, че вече има и Нуви 3790Т (гласови команди) все по-нужно става наличието на TTS говор на български...
                                Да, ама все още няма... А и не е много известно как да стане...
                                Аз съм заобиколил проблема с полубългарска, полуруска версия, но не е същото...
                                Ако има някакво развитие - нямам нищо против да се включа в експеримети и доразработка...
                                Таралежчето е "птица" упорита, не го ли ритнеш - не излита !

                                Кто-то из Великих и Мудрых сказал, что когда меняют пастуха, только стадо считает, что меняется хозяин.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X