Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Заигравка с Nuvi 250

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Заигравка с Nuvi 250

    Не знам дали е разисквана темата...

    Тия дни си играх с едно Nuvi 250 и реших за спорта да му сменя българския глас с такъв който има съобщение за спийд камери. Направи ми впечатление, че освен файла с гласа Bulgarian__.vpm (с размер 1 045 504 bytes) има и файл с контролната сума на споменатия файл с име bulgarian__.sum с оригинално съдържание 00597606 (HEX). Още при първия опит за изчисляване на контролната сума и за налучкване на алгоритъма по който се изчислява, Нувито се предаде. За изчисляване ползвам Hex Workshop, че съм му свикнал и става най-мързеливо. Алгоритъмът е "checksum-32". Единствената особеност е, че резултатът е записан във файла отзад напред. Например, ако сме изчислили контролна сума 06765900, във файла се записва 00597606.
    За момента Нувито още работи и не ми е сърдито. Тия дни ще го тествам още. Ако забравя да пиша в темата, значи системата работи.
    Файлът с разширение ".sum" трябва да се редактира с редактор който не добавя автоматично служебни символи. Препоръчвам споменатия по-горе Hex Workshop.

    Същото би трябвало да е приложимо и за останалите файлове защитени с контролна сума.

    !!! Описаната манипулация трябва да бъде извършвана от хора знаещи какво правят! Ако написаното по-горе не ви говори нищо, по-добре не опитвайте! Всички намеси във фърмуера на устройството са на ваша отговорност !!! Не ми се четат теми, "аз го кликнах, а то спря".
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

  • #2
    До: Заигравка с Nuvi 250

    Мисля, че същата ческума може да се открие и като се задържи върху батерията. Второто меню, най-горе в дясно
    ...
    Иначе:
    Garmin Voice Studio
    Voice Editor 0.8
    TTS Voice Editor

    Поздрави,

    Коментар


    • #3
      До: Заигравка с Nuvi 250

      Мерси за имената на софтуерите, но не смятам да задълбавам толкова. По-горе съм описал начин за изчисляване на контролните суми при смяна на файл с неоригинален такъв, към който липсва втория файл. Възможно е да има и по-интелигентен начин за решаване на проблема, но не съм търсил. По-лесно ми беше да пробвам по описания метод, вместо да гугля...
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • #4
        До: Заигравка с Nuvi 250

        Извинявам се! Идеята наистина е добра. Браво! Значи, за да изчислиш контролната сума на файла *.sum правиш 8 битов cheksum на vpm файла и изваждаш 32. Правилно ли разбирам?

        П.П.: Междудругото ако то е любопитно мога да напиша как се изчислява контролната сума на основния rgn фърмуер, както и някой интересни детайли от неговата структура

        Поздрави,

        Коментар


        • #5
          До: Заигравка с Nuvi 250

          Първоначално публикуван от asterix85 Преглед на мнение
          ...Значи, за да изчислиш контролната сума на файла *.sum правиш 8 битов cheksum на vpm файла и изваждаш 32. Правилно ли разбирам?...

          П.П.: Междудругото ако то е любопитно мога да напиша как се изчислява контролната сума на основния rgn фърмуер, както и някой интересни детайли от неговата структура

          Поздрави,
          Не, изчислява се 32 битова чексума - 4 байта. Няма допълнителна метематика - нищо не се вади или добавя. Единствената особеност е смяната на младши и старши байтове която съм описал в първия пост.

          А за описанието на контролната сума на фърмуера - винаги е полезно да го има.

          Редакция:

          Няколко скрийншота за генериране на контролните суми:

          Отваряма файла в Hex Workshop. В "Tools" --> Generate Checksum.



          Избираме "целия файл" (Entire document) и генерираме чексумата.



          В полето "checksum" се виждат генерираните контролни суми. Това което ни интересува е "checksum-32". Да не се бърка с CRC32.

          Прикачени файлове
          Последно редактирано от ittso; 08-04-10, 11:56.
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • #6
            До: Заигравка с Nuvi 250

            Третия скрийншот се е загубил при редакциите.

            В полето "checksum" се виждат генерираните контролни суми. Това което ни интересува е "checksum-32". Да не се бърка с CRC32.

            Прикачени файлове
            Не чета коментари и не отговарям на такива.

            И коментаторите...

            Коментар


            • #7
              От: Заигравка с Nuvi 250

              Идеална темичка - аз се бях пробвал същото ама така лошо ми умря българския глас пак поради тази "особеност" с чексумата написана обратно! Идейно! А ти от къде издърпа български с инфо за спийд камери ако не е тайна? Аз взех оригиналния файл и си играх с ефекти, сложих и чек сума ама нъц! Сега с описания от теб метод ще пробвам пак... Ама за идеята за спийд камери не се бях сещал да търся файл на БГ...

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X