Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Други методи за определяне на координати освен чрез спътници

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Други методи за определяне на координати освен чрез спътници

    Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
    ....и тайно и без никой да се усети добави в цената на GPS-ите и космодруми, ракети носители, спътници.....
    В името на спора, другарския съд те осъжда на удавяне с кафе или безалкохолно като ми се дотъркаляш с кутия лимонови резанки да клюкаме "ефтинджаса" и жироскопите (те са ми основното образование )..... и не казвай че си зает, я виж колко празници се задават
    Да. Цената на GPS приемник доскоро включваше цената на космодрума, спътниците и тн. Като казаха, че се е изплатило, цената падна с 50 кинта.

    Коментар


    • #17
      До: Други методи за определяне на координати освен чрез спътници

      Гугъл мап през мобилен телефон позиционира просто по ID-то на обслужващата клетка. Принципа е прост - веднъж като е ползван телефон с GPS за връзка с Гугъл мапс той изпраща IDто на клетката която го обслужва в момента. По-късно като се свърже телефон без GPS от Гугъл проверяват IDто. Ако имат инфо за него, дават координати. Колкото повече инфо събрано от телефони с GPS, толкова по-точна базата данни става. IDто на клетката е уникално за цял свят и се сътои от кода на страната, кода на мрежата, location area-та (голяма група от базови станции) и самия номер на клетката. В краен случай, теоритично тази база данни ще стане точна колкото тази на 112.
      В 112 позиционирането става пак по IDто на клетката, но вече операторът е изпратил географска карта на обслужването на всяка една клетка от неговата мрежа, която се обновява непрекъснато. Картата се получава на базата на планиращия софтуер - симулация (предикция) на покритието. Зависи от настройката на софтуера, може да бъде достатъчно точно, но в крайна сметка зоната на една клетка варира от няколко стотин кв.м. до няколко стотин кв.км.
      По-точно е засичането по закъснение на сигнала, но това се ползва по изключение. Точността е 550 метра и представлява една дъга с център базовата станция. Ако телефона се форсира да направи хендовър към друга клетка, точността вече е по-голяма - пресечната точка на две дъги. На този принцип производителите на оборудване развиват т. нар. LBS (Location Based Services). Това поле непрекъснато се развива, тъй като телефоните от трето поколение дават повече възможностти.

      Иначе има доста забравени системи от зората на модерната морска навигация - LORAN (Long Range Navigation), май вече не се използва, DECA, Omega...
      По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

      Коментар


      • #18
        От: Други методи за определяне на координати освен чрез спътници

        В геодезията има един метод за определяне на координати и трасиране на обекти, вкл. вертикална планировка чрез жълти кръстове през всеки сто метра в двете посоки ( по Х и по У).

        Тези кръстове на ПУП-овете излизат в тъмно сиво. Ако сте гледали някой ПУП в ДАГ, обърнете внимание на тази мрежа. /опорна мрежа/

        Когато за първи път ми се наложи да правя ПУП в голям обхват на дигитална подложка и го занесох на колегите геодезисти за съгласуване, те отказаха заради кръстовете и даже им излезе пяна на устата. Тогава разбрах за значението на тези кръстове. Това е при мащаб 1 : 1000, 1 : 500, 1 : 2000.

        --------

        Това важи за неподвижни обекти - най-вече за строителни обекти. За движещ се човек не знам дали има приложение. Зависи координатите на какво са.
        Последно редактирано от n_petrova; 13-10-13, 13:06.

        Коментар


        • #19
          От: Други методи за определяне на координати освен чрез спътници

          Гледам колежката е изровила стара тема
          По темата - гугъл продължават събирането на всякаква информация..
          Гледам, че напоследък ползва не толкова GSM клетките, колкото WIFI... Чуе ли ID на някоя мрежа с познато местоположение, веднага ти казва, че си там в радиус 10-20м...
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #20
            От: Други методи за определяне на координати освен чрез спътници

            По темата - гугъл продължават събирането на всякаква информация.


            Най-вече от компютрите, което май не е чрез спътници, а чрез кабели.

            Преди време имаше един клип какво става когато използваш Гугъл мап -
            става това, че той- Гугъл те снима на клип и се вижда стаята, в която си, хората около теб, ти, мебелите и т.н..


            ----------------------

            А какво или кой се търси като координати и защо - ето това е важно, с каква цел?

            откриване на загубени алпинисти или други?
            Последно редактирано от n_petrova; 13-10-13, 13:20.

            Коментар


            • #21
              От: Други методи за определяне на координати освен чрез спътници

              И заключване на смартфоните с отпечатъка на пръста... На колко милиони хора АНБ вече има им пръстовите отпечатъци?

              Коментар


              • #22
                От: Други методи за определяне на координати освен чрез спътници

                И пак се стига до там с каква цел се прави това?
                За откриване на изчезнали хора или за да навредят на някого?
                За източване на сметки?

                Коментар


                • #23
                  От: Други методи за определяне на координати освен чрез спътници

                  Сибирски, нали знаеш, че приложението за смартфоните е фейк
                  Иначе събираната информация официално също има и положителен ефект...
                  Например - мисля, че така са направени някои онлайн трафик информации...
                  Или пък 'рекламите' на гугъл - съобразени са с това, къде сте (не сте ли се чудили 'колко е умен' чичко гугъл)...
                  Лошото е, че наистина в едни ръце се концентрира прекалено много лична информация.
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Други методи за определяне на координати освен чрез спътници

                    Гугъл съвсем честно си предупреждава, че бърка из личните данни Ама пуста мода с тия смартфони.

                    Да се говори за масова астронавигация е меко казано несериозно, освен ако се няма предвид определяне на севера по Полярната звезда. За астронавигация си трябва сериозна теоретична и практическа подготовка, инструменти, звезден алманах или поне таблица със звездите и разбира се - ясно небе А като точност се доближава до най-старата и изпитана навигация - "С питане и до Цариград се стига".
                    По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                    Коментар


                    • #25
                      От: Други методи за определяне на координати освен чрез спътници

                      [QUOTE=n_petrova;2310007]

                      Преди време имаше един клип какво става когато използваш Гугъл мап -
                      става това, че той- Гугъл те снима на клип и се вижда стаята, в която си, хората около теб, ти, мебелите и т.н..


                      [/QUOT

                      Това ми е много трудно да си го представя, като как ще стане!
                      Може ли по-подобно? И с примери, ако може.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Други методи за определяне на координати освен чрез спътници

                        [QUOTE=Пенчо;2310199]
                        Първоначално публикуван от n_petrova Преглед на мнение


                        Преди време имаше един клип какво става когато използваш Гугъл мап -
                        става това, че той- Гугъл те снима на клип и се вижда стаята, в която си, хората около теб, ти, мебелите и т.н..


                        [/QUOT

                        Това ми е много трудно да си го представя, като как ще стане!
                        Може ли по-подобно? И с примери, ако може.
                        И аз не си го представям, ама то щото не разбирам от такава техника. Преди време имаше едно предаване в което някакъв хакер включи камерата и микрофона на лаптопа на някакъв министър. И това в студиото.
                        За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                        Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Други методи за определяне на координати освен чрез спътници

                          Първоначално публикуван от VHS Преглед на мнение
                          Гугъл съвсем честно си предупреждава, че бърка из личните данни Ама пуста мода с тия смартфони.
                          Панаира, който се бе вдигнал бе точно за нерегламентирано върнати към Гугъл данни. Не влизащи в обявените функции...
                          А астронавигация въпреки, че имам секстант (поне да определя ширината, като нямам алманах), не си представям в градски условия
                          Но е факт, че самолети/ракети работят май доста успешно и с астронавигация по няколко звезди дори денем и при лоша видимост (явно 'гледат' в друг спектър)..
                          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Други методи за определяне на координати освен чрез спътници

                            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение

                            Това ми е много трудно да си го представя, като как ще стане!
                            Може ли по-подобно? И с примери, ако може.
                            http://vbox7.com/play:99d76d776e

                            Коментар


                            • #29
                              От: Други методи за определяне на координати освен чрез спътници

                              Ами мен Андроида ме предупреждава че ще рови из phonebook-а, местоположението ми, сайтовете които посещавам, приложенията които ползвам... въобще цялото ми поведение. Не се сещам какво още би изпратил? Ако има и сензор да ми мери пулса и от влагата на ръката да прави медицински заключения...
                              Точно за да "прецакат" Гугъл производителите на комуникационно оборудване предлагат опцията "променящо се ID на клетката". В един момент е едно, в следващия друго. Контролера на базовите станции си е ок, защото във всеки момент знае коя клетка коя е. Службата 112 също си работи, защото може да се прави мапинг на клетките вътре в мрежата. Само Гуглето става разногледо ... поне по този параграф.

                              Самолети и ракети са друга бира. Там говорим за професионална техника. Въпреки, че ракетите предимно разчитат на жироскопи, а в самолетите още си ползват магнитен компас. Междупланетните апарати обаче разчитат именно на астронавигация. Камери следят няколко основни звезди и по този начин апарата запазва ориентация и посока. Разбира се не се минава и без жироскопи.
                              По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                              Коментар


                              • #30
                                От: Други методи за определяне на координати освен чрез спътници

                                Ами мен Андроида ме предупреждава че ще рови из phonebook-а, местоположението ми, сайтовете които посещавам, приложенията които ползвам... въобще цялото ми поведение.
                                Ами то не е същото да те предупреждава и да те пита дали си съгласен и да се съобрази с твоето желание.
                                Просто не е същото. Съвсем друго е.

                                Не се сещам какво още би изпратил? Ако има и сензор да ми мери пулса и от влагата на ръката да прави медицински заключения...
                                А ти знаеш ли с каква цел се рови?
                                Дали следи пулса ти или ти взема отпечатъци от пръстите, за да ги лепне където му изнася, примерно на някое веществено доказателство?

                                Как така реши, че има кой да се грижи за теб и даже се доверяваш и дори се радваш?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X