Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как ви е настроена координатна мрежа "Grid" на GPS-са?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как ви е настроена координатна мрежа "Grid" на GPS-са?

    Наскоро ми се случи, да търся приятел по зададени координати от него. Понеже всеки си е настроил GPS-са като му е кеф, се получи едно лутане, а и като няма обхват телефона става още по трудно! А и в една бедствена ситуация, не върви да питаш как му е настроен апарата.
    Имам няколко въпроса:
    1. Има ли някъде написана тема за уеднаквяване на "grid"-a, в офроуд обществото или MMС?
    2. Има ли софтуер който да конвертира от пример "UTM" към всички останали?
    OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

  • #2
    От: Как ви е настроена координатна мрежа "Grid" на GPS-са?

    hddd* mm'ss.s"
    WGS 84

    Така седят моите. Имаше някакви формули за преизчислявания, но математиката ми е меко казано слаба.

    Коментар


    • #3
      От: Как ви е настроена координатна мрежа "Grid" на GPS-са?

      Първоначално публикуван от MARINHAKER Преглед на мнение
      1. Има ли някъде написана тема за уеднаквяване на "grid"-a, в офроуд обществото или MMС?
      2. Има ли софтуер който да конвертира от пример "UTM" към всички останали?
      1. Поне аз не знам да има такава тема, но мисля че няма. Просто не е логично да има. Както сам каза, всеки си настройва GPSа както му е кеф. Например аз, по никакъв начин няма как да бъда убеден, че не ми е по удобно да си ползвам проекционните координати и да разкарам UTMа. Просто различните хора имат различни нужди, а различните нужди различни решения...

      2. Всеки софтуер който работи с координати може да трансформира от UTM във всички останали или по точно всички, които предполагам, че имаш в предвид. Като за най-лесно препоръчвам мапсорс или направо самия GPS.

      Коментар


      • #4
        От: Как ви е настроена координатна мрежа "Grid" на GPS-са?

        Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
        Просто не е логично да има. Както сам каза, всеки си настройва GPSа както му е кеф.
        2. Всеки софтуер който работи с координати може да трансформира от UTM във всички останали или по точно всички, които предполагам, че имаш в предвид. Като за най-лесно препоръчвам мапсорс или направо самия GPS.
        По горе съм описал ситуацията: в екстремен момент хич няма да ти е да влизаш в настройките за да гледаш как ти е настроен GPS, а и на доста хора изобщо не им е ясно даже къде се намират настройките. Ако ти пратят координати, започва ровене в коя система са-а това е загуба на ценно време! Поне това е моето мнение.
        За софтуера, ме интересува не поотделно всяка система защото си е играчка, а примерно въвеждане на координати UTM, и конвертиране към всички останали!
        OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

        Коментар


        • #5
          От: Как ви е настроена координатна мрежа "Grid" на GPS-са?

          GPS coordinares converter - имам това приложение на телефона и работи точно по този начин. Въвеждаш някакви координати и ги конвертира към всички останали.
          http://www.nakladkibg.com
          накладки, спирачни дискове, съединители

          088 8613380

          Коментар


          • #6
            От: Как ви е настроена координатна мрежа "Grid" на GPS-са?

            Има и он-лайн конвертори.
            LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

            Коментар


            • #7
              От: Как ви е настроена координатна мрежа "Grid" на GPS-са?

              Има стандарт да.
              Тук е написано.
              http://www.offroad-bulgaria.com/show...656#post134656
              I get High by going Down

              Коментар


              • #8
                От: Как ви е настроена координатна мрежа "Grid" на GPS-са?

                Първоначално публикуван от skitnik Преглед на мнение
                Има стандарт да.
                Тук е написано.
                http://www.offroad-bulgaria.com/show...656#post134656
                Само аз ли нямам достъп до тази страница или...?
                Ако искаш да разсмееш Господ - разкажи му плановете си.

                Коментар


                • #9
                  От: Как ви е настроена координатна мрежа "Grid" на GPS-са?

                  Първоначално публикуван от Виктор (V69) Преглед на мнение
                  Само аз ли нямам достъп до тази страница или...?
                  Всички, които нямат МСС под ника си, нямат достъп.
                  подаръци за мъже от FACOM
                  промоция на читави инструменти

                  и на хоби такива

                  тел. О879 Ч8Ч 2З5

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как ви е настроена координатна мрежа "Grid" на GPS-са?

                    Няма единен стандарт. За това и в ГПС-а има всички известни датуми и формати, за да може всеки да си ползва най-удобния за него, за групата и т.н. Вие се стандартизирайте групово, така ще избегнете подобни ситуации. И като цяло е по-удобно да се ползва UTM Или MGRS. Единия формат се ползва от Руския генерален щаб, другия от НАТО. Проекцията на координати на/от хартиената карта е за една минута работа.
                    LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как ви е настроена координатна мрежа "Grid" на GPS-са?

                      Първоначално публикуван от MARINHAKER Преглед на мнение
                      По горе съм описал ситуацията: в екстремен момент хич няма да ти е да влизаш в настройките за да гледаш как ти е настроен GPS, а и на доста хора изобщо не им е ясно даже къде се намират настройките. Ако ти пратят координати, започва ровене в коя система са-а това е загуба на ценно време! Поне това е моето мнение.
                      За софтуера, ме интересува не поотделно всяка система защото си е играчка, а примерно въвеждане на координати UTM, и конвертиране към всички останали!
                      Ами ако човека който дава координатите не разбира от настройки, то той надали би си сменил координатите въобще, а те в ГПСа по фабрични настройки са си еднакви за всички.
                      Ако говорим за България, при работа с ГПС, надали някой умишлено ползва различна координатна система от WGS'84, така намаляваме вероятностите.
                      Координатите биват или географски или проекционни. Когато са проекционни, нормално е да са UTM, не че не може и друга проекция, но който знае другите проекции, надали има проблеми и това да обясни в коя проекция са му настройките в каквато и ситуация да е изпаднал.
                      Така остават няколко варианта за координати:
                      1. UTM - координатите са в метри, просто няма как да бъдат сбъркани, все пак градусите са до 180 изток и 180 запад, а метрите стотици хиляди за изток и запад и милиони за север и юг. Изглеждат така 35 T 358725 4797594 (така изглеждат в GPSa де, не че се записват точно така по принцип)
                      2. Координатите са градусови - dd mm ss,sss т.е градуси минути секунди предвид знака за градус минута и секунда който стои след всяка група от 2 цифри няма как да се сбърка. изглеждат така N43 19 04.5 E25 15 27.9
                      3. Координатите са градусови - dd mm,mmm т.е. градусу и минути,като първото, ама без секундите. изглеждат така N43 19.075 E25 15.465
                      4. Координатите са градусови - dd, dddd т.е. само градси представени като десетична дроб. изглеждат така N43.31792 E25.25775
                      Оттук единствения проблем е да се пресметне от метри в градуси, всичко друго може и на ум, предполагам всеки знае колко минути има един градус и колко секунди една минута.
                      И ако приемем, че човека изпаднал в беда не може бързо да се справи, то този който получи резултатите, не мисля, че би му било проблем да види кой от четирите варианта има (както казах ако е нещо друго от посочените то или използващия прекрасно знае какво е КС и как да е обясни или го е направил без да знае какво бута и да мусе обясняват стандарти няма полза). и ад си ги въведе или през мап сорс или директно в уреда.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как ви е настроена координатна мрежа "Grid" на GPS-са?

                        За мен точка 2 е най-правилна за съобщаване на координати, нищо няма да смяташ, само ги набираш и готово, не, че 3 и 4 са проблем, виж т.1 не ми се нрави, то не е даже и азимут , а ъглови градуси и метри по Х и У. А за какво са градусите при положение , че имаме Х и У, само трябва да се уточни полукълбото, ама то за БГ си е ясно.
                        подаръци за мъже от FACOM
                        промоция на читави инструменти

                        и на хоби такива

                        тел. О879 Ч8Ч 2З5

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как ви е настроена координатна мрежа "Grid" на GPS-са?

                          Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
                          За мен точка 2 е най-правилна за съобщаване на координати, нищо няма да смяташ, само ги набираш и готово, не, че 3 и 4 са проблем, виж т.1 не ми се нрави, то не е даже и азимут , а ъглови градуси и метри по Х и У. А за какво са градусите при положение , че имаме Х и У, само трябва да се уточни полукълбото, ама то за БГ си е ясно.
                          UTM и MGRS координати се прехвърлят от и на хартиена карта без никакви изчисления. Разбира се, картата трябва да е на един от двата формата.
                          LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как ви е настроена координатна мрежа "Grid" на GPS-са?

                            Първоначално публикуван от Pacific Преглед на мнение
                            Вие се стандартизирайте групово, така ще избегнете подобни ситуации. И като цяло е по-удобно да се ползва UTM Или MGRS. Единия формат се ползва от Руския генерален щаб, другия от НАТО. Проекцията на координати на/от хартиената карта е за една минута работа.
                            Това е най удачният вариянт като гледам!

                            Първоначално публикуван от skitnik Преглед на мнение
                            Има стандарт да.
                            Тук е написано.
                            http://www.offroad-bulgaria.com/show...656#post134656
                            Ще може ли да копираш тук??
                            Последно редактирано от Marin Stoyanov; 20-12-12, 06:35.
                            OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как ви е настроена координатна мрежа "Grid" на GPS-са?

                              Венци Петров каза на 03.03.2007

                              ОК оттук насетне всички координати които се обявяват и използват от МСС ще са във формат:

                              hddd mm ss.s - градуси минути секунди

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X