Обява

Свий
Няма добавени обяви.

.GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

    Първоначално публикуван от tabak Преглед на мнение
    При спазване на това изискване:


    какъвто и да софтуер ще свърши същата работа(ArcGIS Explorer дори и Google Earth). НО, понеже данните за земеделските земи са в система 1970 и няма официална програма за преобразуването им в двете посоки, си вървят проблемите. Ако данните официално се представят на земеделските производители във WGS84, нещата щяха да си бъдат нормални и нямаше да ги коментираме сега.

    П.П -Сигурно и ортофото картата, която се използва за опознаване на парцелите от земеделските производители, е в система 1970 и кашата става още по-голяма.
    Вече е крайно време ми се струва да я премахнат тази система 1970 да почнат да навлизат останалите международни системи. Преди нали имаше ако не се лъжа разработена нова българска система 2000 май се казваше, поне за нея имаше доста повече данни отколкото за 1970 която е тайна.

    Коментар


    • #17
      От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

      Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
      Вече е крайно време ми се струва да я премахнат тази система 1970 да почнат да навлизат останалите международни системи. Преди нали имаше ако не се лъжа разработена нова българска система 2000 май се казваше, поне за нея имаше доста повече данни отколкото за 1970 която е тайна.
      Не е необходимо да я премахват, при положение че за практически цели си е доста точна. Решението е да се публикуват параметрите на системата. Е, ще имаме 4 зони с различни параметри, но с това са свикнали потребителите и. Тали или иначе, понеже цялата GIS информация за България е в система 1970, за преобразуването и към KS2005(това е най-новата) ще са необходими параметрите на КС1970. След това тя автоматично ще бъде включена във GIS софтуерните продукти, и всеки потребител, ще си преобразува данните в какво си иска международна КС.

      Новата да си я проектират и 20 години.
      Последно редактирано от tabak; 01-05-11, 18:28.

      Коментар


      • #18
        От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

        @табак

        Това може да ви е интересно:
        http://www.geomedia.bg/index.php/article:550

        П.П.: Малко оффтопик, но темата е актуална.

        Коментар


        • #19
          От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

          Първоначално публикуван от линка на Asterix85
          Наличната пространствена информация за територията на страната съществува във вид на карти, планове, списъци и други форми с геодезически данни, създадени и поддържани в геодезически координатни системи 1950, 1942, 1942/83 и 1970 г. и Балтийска височинна система. Тези материали и данни се съхраняват във ведомства, общини и други юридически лица.
          Основната цел на Инструкцията е да се опишат накратко съществуващите геодезически координатни системи в страната, описание на въведената БГС 2005, както и описание на всички практически стъпки даващи възможност да се трансформират координатите на различните, използвани в страната, геодезически и картографски материали и данни в координатна система БГС 2005.
          Ей това трябваше да се направи още когато уж разсекретиха 70та, само дето параметрите и до сега са секретни (не съм го чел никъде, това са думи на геодезист, но по всичко личи че са верни), само трябвало да се направи официална програма за трансформация...на точки... не че и сега няма. Та явно на там ще вървят нещата точките от 70 към 2005, а векторите всеки да се оправя както може Пък кой ти гледа, че софтуерни продукти, като тези на Esri и Autodesk могат спокойно да си се справят и без специално създадени за сецлта софтуери, само да се пуснат в нета няколко параметъра.

          То другото хубаво, ама вече не малка част (далч не цялата, рабира се) от плановете и картите са дигитализирани по един или друг проект и са си във WGS...пък докато прочетем в ДВ за БГС2005, кой знае още колко ще е изчертано...нищо де после пак ще ги правим докато ни дойде акъла

          Коментар


          • #20
            От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

            Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
            То другото хубаво, ама вече не малка част (далч не цялата, рабира се) от плановете и картите са дигитализирани по един или друг проект и са си във WGS...пък докато прочетем в ДВ за БГС2005, кой знае още колко ще е изчертано...нищо де после пак ще ги правим докато ни дойде акъла
            Ами хайдеде нали точно това е идеята да се ползва една известна и изплозвана от цял свят координатна система. Както и ти си посочил повечето институции така или иначе използват вече нея за своите данни не ми е ясно защо да преоткриваме отново топлата вода. Най интересното ми ще бъди когато световните производители на геодезични инструменти и GPS-и вкарат в тях поддръжката на новата БГС2005 т.е. никога и колегите геодезисти ще се мъчат пак с различни трансформации.
            Но да не забравяме че се намираме в страната на абсурдите и все пак нали и тези които разработват новата система трябва да им се осигури да вършат някаква работа в идните години
            Относно ИСКАК ми хрумна идеята не може ли от някъде да се докопат данни които са експортнати от техния софтуер като SHP файлове и да се видят техните параметри. Предполагам че и данни които се вкарват с нея ще бъдат с подобни параметри или поне някой да пише до агенцията поне да публикуват например някой образец на данните които изискват или да дадат по подробно обяснение как трябва да бъдат оформени. Защото е малко безмислено тука да се мъчим да правим докадки по какъв начин трябва да се оформя информацията преди да бъде предадена на ИСАК

            Коментар


            • #21
              От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

              Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
              Ами хайдеде нали точно това е идеята да се ползва една известна и изплозвана от цял свят координатна система. Както и ти си посочил повечето институции така или иначе използват вече нея за своите данни не ми е ясно защо да преоткриваме отново топлата вода. Най интересното ми ще бъди когато световните производители на геодезични инструменти и GPS-и вкарат в тях поддръжката на новата БГС2005 т.е. никога и колегите геодезисти ще се мъчат пак с различни трансформации.
              За различни цели, както беше казал DHV се ползват различни координатни системи поради факта че точността на изобразяване графични параметри, като площи, направления дължини за раличните системи са различно точни. Избираш система, която най-точно отразява целите за постигане на необходимата точност на параметрите. Те затова са и толкова много. Но когато се знаят параметрите на системата, софтуерите могат да ги трансформират в други за "отрицателно време" И... за който и да е това няма да е проблем. В моята практика в други технически технологии, съм достигнал до извода, че няма универсални такива. Всяко нещо си иска своето. Например Европейската организация за опазване на околната среда, не използват WGS84, a
              PROJCS["ETRS_1989_LAEA_L52_M10",GEOGCS["GCS_ETRS_1989",DATUM["D_ETRS_1989",SPHEROID["GRS_1980",6378137.0,298.257222101].

              Който смята, че с една координатна система ще удовлетвори всички практически приложения за точност, ще я прави вечно.
              Последно редактирано от tabak; 03-05-11, 05:44.

              Коментар


              • #22
                От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

                Мога да ви кажя аз как правя Shape файлове, които се отварят без проблеми в ИСАК поне за момента.
                От мапсорса експортвам следите или точките в *.dxf в UTM35.
                Незнам защо толкова много се спряга 70-та година, като ИСАК работи в UTM, а връзката WGS-UTM е ясна.
                Отварям си *.dxf файла в autocad MAP правя необходимите корекций, чертя, трия, пчиствам, махам блоковете най-накрая ми остават само линийте, които трябва да са в Shape файла.
                И си експортвам Shape файл със тези линий и съответното име.
                Те много държат на начина на наименуване на файловете!!!!!

                Коментирате за МКАД - да той вади Shape файл, но зада се активира тази опзия се заплаща допулнително.

                Коментар


                • #23
                  От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

                  Уважаеми колега velko_sz, е ли възможно да помоля да направиш едно подробно упътване за лайци, като мен - стъпка по стъпка как ги конвертираш данните от траковете - .gpx. формат в shape файлове за ИСАК?
                  Ние имаме една Дакота 20 и с нея съм очертавал миналата година. Мога да ти пратя някой трак на една нива, за да я ползваш, като образец.
                  Вие сте спецове и ви се отдават нещата, но аз искам да помоля за малко повече детайли - програма, какво се въвежда, какви са настройките и как ги конвертира, как да ги запиша и именувам в изисквания от ИСАК формат.
                  Не съм съвсем зле с компютрите, но тегля разни програми и инсталирам, но не се получава съвсем. А ако някой, който го е правил вече даде инструкции ще се справяме по-лесно и ще обменяме после опит, дадни за грешки или добра практика.

                  Коментар


                  • #24
                    От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

                    Първоначално публикуван от velko_sz Преглед на мнение
                    Незнам защо толкова много се спряга 70-та година...
                    Ами сигурно защото 70та все още е официалната за страната КС и всяка ОФИЦИАЛНА информация би следвало да се предтавна именно в нея. Факт е, че в по новите "начинания" се допускат, а често и се препоръчват други, но законната е именно 70та и когато не си запознат (а не всички се интересуват точно от ИСАК) е логично да предположиш, че се използва именно тя.
                    Първоначално публикуван от velko_sz Преглед на мнение
                    Отварям си *.dxf файла в autocad MAP...
                    Е да де то и аз мога да отворя освен в МАР в още десетина CAD или GIS продукта, че освен да го експортна мога и да си го създам шейп файла , ама въпроса не е как, аз или няколкото колеги, които също са писали по темата да го направим, а как човек с минимални компютърни познания (колкото да си източи GPSa и да прочете темата) би могъл да го направи (моля колегата започнал темата да не се обижда , не визирам него, а евентуалната полезност на темата и за други). Ето защо в случея може би наистина най-лесния вариант си е Global Mapper.

                    Коментар


                    • #25
                      От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

                      ОК бе хора.
                      Точно затова питаме - най-лесен и удобен начин.
                      Ама коя версия на този Глобал Мапер? Ако я има безплатна ще е добре? и ако някой опише стъпките и какво трябва да се получи, всички ще има да черпим...
                      Че тука хем си ги обикалям, а от Общинската служба ми казват - "не стават тези файлове" ...

                      Коментар


                      • #26
                        От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

                        Първоначално публикуван от biserkehayov Преглед на мнение
                        ... Ако я има безплатна ще е добре?...
                        Е безплатен обяд на този свят няма. Ама човек когато иска да постигне нещо трябва и да се потруди малко - в случея да напише в Google - Global Mapper (13 натискания на клавиш за името + 1 за отваряне на браузъра общо 14).
                        Ето едно предлоение от мен ТУК, но може всеки да си намери по собствено желание, естествено най-добре закопуване на продукта.

                        Първоначално публикуван от biserkehayov Преглед на мнение
                        ...всички ще има да черпим...
                        Подозирам, че някой ден ще умра от глад и жажда от толкова почрпки......ама...

                        Ще обясня как се прави с точки, като с трак е аналогично.
                        1. Записват се в GPSът точки по ъглите на парцела.
                        2. Източват се данните в MapSource.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:p1.jpg
Прегледи:1
Размер:39.8 КБ
ID:5275998

                        3. Записват се данните във формат *.gpx
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:p2.jpg
Прегледи:1
Размер:89.5 КБ
ID:5277453

                        4. Стартира се Global Mapper и се зарежда съответния *.gpx файл
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:p3.jpg
Прегледи:1
Размер:153.7 КБ
ID:5277454

                        5. Точките би трябвало да изглеждат аналогично на долната снимка.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:p4.jpg
Прегледи:1
Размер:16.5 КБ
ID:5277455

                        6. От меню File се избира Export Vector Format.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:p5.jpg
Прегледи:1
Размер:45.1 КБ
ID:5277456

                        7. В новия прозорец се задава типа на векторния файл, който да бъде създаден - Shapefile.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:p6.jpg
Прегледи:1
Размер:20.4 КБ
ID:5277457

                        8. Тъй-като шейпфайловте могат да садържат само един тип примитиви т.е. само линии, само площи или само точки, се избират имената на файложете спорет типа на данните, котито да бъдат записани. В конкретния случай точки. Отметката PRJ създава файл описващ елипсоида и проекцията (да го кажем координатната система ) така всеки софтуер, който работи с координатни системи ще може да работи с файла.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:p7.jpg
Прегледи:1
Размер:102.3 КБ
ID:5277458

                        Какво да бъде името на файла аз поне немога да кажа, това си зависи само от желанието на служителите в съответната служба или изискванията на системата.
                        Уточнението за PRJ файла го направих, понеже има вероятност системата да не може да го чете, в такъв случай трябва да се попита предварително в какъв формат да бъдат координатите, а това спокойно си се гласи от MapSource, стига да не е 70та.

                        Коментар


                        • #27
                          От: GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

                          the_sandman Господ здраве да ти дава.
                          Прочетох и ще пробвам довечера да изпълня инструкциите. а и ще пробвам в края на седмицата в ОС земеделие да ги внеса файловете, за да не чертая на ръка.
                          А за бирите ще се разберем.

                          Коментар


                          • #28
                            От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

                            the_sandman , изтеглих програмата Global mapper . от обясненията ти стигам до 8-ма стъпка и като натсна ОК ми излиза , че не съм регистриран потребител. има ли версия , която няма да ми иска регистрация

                            Коментар


                            • #29
                              От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

                              Първоначално публикуван от milena12 Преглед на мнение
                              ...и като натсна ОК ми излиза , че не съм регистриран потребител...
                              Е както съм написал по-горе на този свят безплатен обяд няма. Софтуера е платен и опциите за работа с него са 2.
                              1. Когато човек, ама въобще не е наясно как да се оправи си закопува продукта - най-добрия вариант във всеки случай.
                              2. Когато същия тоя човек няма пари за закопуването на софтуера, сяда и чете. И като прочете в интернет, какво аджаба означава един софтуер да бъде "кракнат", започва да си задава въпросът - "Абе аз това като го изтеглих дали няма крак вътре и aко няма защо да не си намеря?" И като си отговори на този въпрос и следва изненада - регистрианите потребтели се увеличили с още един .
                              Та така де, каквото можах направих по въпроса, вече всеки да се оправя сам, не е кой знае какво, че както е тръгнало ще се наложи да идвам и да меря, а а после сигурно и да копая че да не се изхаби плугът на трактора

                              Коментар


                              • #30
                                От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

                                Здравеите колеги.
                                the_sandman изтеглих си ГМ 11 и с нея ми се получиха трансформациите, остава да ги пробвам до края на месеца в Общинската Служба Земеделие и ще пиша отново.
                                Но тъй, като времето ми изтичаше си платих на колеги геодедезисти да ми обиколят терените и да ми дадът файловете за ОбС Земеделие - направени са по същия начин. Остава за догодина да се обучим - все пак площите от 300 дка ще са поне 1300-2000 дка и сумата за заплащане ще се увеличи многократно.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X