Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Чистене на въздушен филтър (ДУНАПРЕНЕН)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Чистене на въздушен филтър (ДУНАПРЕНЕН)

    Реших да си почистя възд. филтър.
    При дунапренените това най-общо става така:
    - стария се почиства, измива, изпира, суши, омаслява и се слага обратно или:
    - ако е много зле се сменя, омаслява и се слага.
    При мен беше вариант 1 (но си взех и нов)
    - сваля се, разглобява се и се вади само дунапренената част;
    - тя може да се пере по няколко начина, като най-лесния е с meglio, има го в почти всички супермаркети и/или магазини за домашни потреби. Други начини са с бензин (противоречиви мнения - някои твърдят, че преебава дунапрена, други твърдят, че е супер), обезмаслител или специални препарати за целта - на цена около 20-25лв за един спрей (стига за 4-5 почиствания).
    - почиства се хубаво с препарата, после с вода докато водата стане чиста;
    - изсушава се;
    - омаслява се много хубаво с подходящо масло...
    - изцежда се - трябва да е омаслен, но да не капе;
    - връща се на място
    ...и тука идва проблема.Какво масло да купя и от каде?Намерих една рекламна брошура на MOTOREX -750мл спрей за 22лв или 1 литър в туба за 21лв масло за въздушен филтър.Казаха ми,че може и с друго супер гъсто масло - 80-90W, но не се препоръчва с това да се прави компромис или експеримент, защото в двигателя ще влизат всякакви боклуци;
    Товад за унапренените филтри, тези с хартиените нямат почти нищо общо.
    Николай Миланов

    "Fear. Fear attracts the fearful… the strong… the weak… the innocent… the corrupt. Fear. Fear is my ally."

  • #2
    До: Чистене на въздушен филтър (ДУНАПРЕНЕН)

    Аз лично ползвам такова. Препоръчаха ми го и други и няма оплаквания http://motoboom.bg/product.php?cCat=9_55&m=9&p=440
    [FONT=Arial Black][SIZE=4][COLOR=Red]ЕНДУРО ВАРНА[/COLOR][/SIZE][/FONT]

    Коментар


    • #3
      До: Чистене на въздушен филтър (ДУНАПРЕНЕН)

      Всичко е кажи речи така, само това за цената на препарата за почистване не е много вярно.Да по 20-25лв е препаратчето, само че стига за далеч повече от 4-5 почиствания.Лично аз си го купувам в бутилка в разфасовка 1л и ми стига за доста доста пране.Ако се пере, често се сипва по-малко течност понеже по-лесно се измива, но ако застои по-дълго филтъра без да се пере и измиването на старото масло се затруднява значително.

      Аз поливам малко филтъра с препарата за почистване (на тънка струика по лицевата част и по часта която "затваря" дупката към двигателя) и си го мачкам с ръце, поливам с малко вода и пак мачкам и така няколко пъти поливам с вода, мачкам, цедя и пак с вода.Като започне да си пуска само чиста вода, пак му капвам малко от препарата за миене и пак същата процедура и в повечето случаи всичко си е ОК и си пуска само бяла пяна и нищо друго.За масло после си ползвам пак специално масло за филтри в тубичка от 1л, но си мисля, че със спреи е доста по-удобно, но незнам за колко време ще се изразходва спрея.От тубичката пак си го ползвам доста дълго време.

      Браво за хубавата тема, макар че някъде си спомням, че имаше още 1-2 такива.

      Сега видях, че Lancerpor е показал маслото с което омаслявам и аз.Ето и препарата с който почиствам филтъра:
      http://motoboom.bg/product.php?cCat=9_55&m=9&p=441
      Иван Маринов
      Suzuki RMX 250 '92 - sold / Yamaha XTZ 750 Super Tenere '91 - sold / KTM EXC 250 2t '06 - sold
      ЕНДУРО ВАРНА

      Коментар


      • #4
        До: Чистене на въздушен филтър (ДУНАПРЕНЕН)

        Благодаря за отговорите.Отивам за MOTOREX
        Николай Миланов

        "Fear. Fear attracts the fearful… the strong… the weak… the innocent… the corrupt. Fear. Fear is my ally."

        Коментар


        • #5
          До: Чистене на въздушен филтър (ДУНАПРЕНЕН)

          след като почистия въздушен филтър изпера ,изсуша може ли да го омасля с масло за скоростна кутия което е 80W / 90 ?

          Коментар


          • #6
            До: Чистене на въздушен филтър (ДУНАПРЕНЕН)

            Първоначално публикуван от Ivailo Ivanov Преглед на мнение
            след като почистия въздушен филтър изпера ,изсуша може ли да го омасля с масло за скоростна кутия което е 80W / 90 ?
            По принцип може (по-добре е от хич), но не е препоръчително, а и няма смисъл.
            Първо цената - около 10-15лв/л за диференциално масло, срещу 20-25лв за специално филтърно масло. Не си заслужава "икономията", защото:
            - филтърното масло е специално, стои лепкаво и на конци, нищо общо с трансформаторното, освен като гъстота;
            - ако омасляваш с диференциално масло, ще трябва да омасляваш преди всяко каране (т.е. 5-6 пъти по-често), защото въпреки, че е гъсто, то се отцежда от филтъра, за разлика от лепкавото филтърно. Така сметката с цената излиза крива, и то доста.
            И второ - задържащите свойства срещу прах и боклуци на специалното масло са много по-големи, така че не си прави експерименти

            Коментар


            • #7
              До: Чистене на въздушен филтър (ДУНАПРЕНЕН)

              тя сметката с цената ще си излезне, понеже цената на трансмисионно наливно си е 3лв и стотинки и е цял литър - има да клепе човека доста, лошото е, че както каза Акселератора няма тази задържаща способност, а и се отмива после по-трудно. Както са и нещата с веригата - може да се маже и с масло - но няма да се задържи на веригата дълго.
              Павел Викторов - 0 осем 7817878 три

              Коментар


              • #8
                До: Чистене на въздушен филтър (ДУНАПРЕНЕН)

                Със бензин го мия. Пробвах със препарати специални и сапуни различни, не става. После във масло. На matulе много гъсто. После взех някакво друго по течно.

                Коментар


                • #9
                  От: До: Чистене на въздушен филтър (ДУНАПРЕНЕН)

                  Аз също го мия с бензин но след като изсъхне го пръскам с спрей против вода.И искам да разбера дали да купувам масла след като използвам този спрей ?
                  Ако съдбата ти затвори вратата,влез през прозореца!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Чистене на въздушен филтър (ДУНАПРЕНЕН)

                    Аз ползвам спрея на Моторекс-струва 20 лв някъде и е доста голям,а това е най-важното звено което пази двигателя от прах! А ето 2 клипчета как точно се прави ..
                    http://www.twinair.com/worldwide/cle...win-air-filter
                    http://www.twinair.com/worldwide/video-cleaning-your-twin-air-filter
                    TLC 120 Prado
                    Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                    Коментар


                    • #11
                      От: Чистене на въздушен филтър (ДУНАПРЕНЕН)

                      http://www.youtube.com/watch?v=4-ETKomHST4
                      аз мисля ,че това е удачен вариант с найлоновата торбичка

                      Коментар


                      • #12
                        От: Чистене на въздушен филтър (ДУНАПРЕНЕН)

                        Аз ползвам спрей на Motul и ми е адски трудно да омасля навсякъде след като го измивам едвам...незнам дали е от спрея или е нормално но седи на конци. Може би най-добре под наливна форма.

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Motul_Air_Filter_OIL_Spray_400ml_1_BIG.jpg
Прегледи:1
Размер:24.9 КБ
ID:5523828

                        Коментар


                        • #13
                          От: Чистене на въздушен филтър (ДУНАПРЕНЕН)

                          Аз ли само виждам обикновен формован дунапрен? Наистина ли си мислите че е толкова важно маслото да е марково?
                          Ако не е специално маслото какво ще премине през дунапрена- винкел, тухла, чапла...
                          Нямам такъв филтър, но ако случайно притежавах щях да взема само тарикатлъка с торбичката от рекламния клип.
                          Sent from my Nokia s fenerche

                          Коментар


                          • #14
                            От: Чистене на въздушен филтър (ДУНАПРЕНЕН)

                            Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                            Ако не е специално маслото какво ще премине през дунапрена- винкел, тухла, чапла...
                            .
                            Много фин прахоляк, който е абразив и никасила на цилиндъра ти е до там. Аз ползвам масло на мотул, изключително гъсто е и съм го разредил. Тубата е 1л около 20-25лв. С разреждането ще имам за 2-3 години. Разхода е нищожен, ефекта е огромен. Ама всеки сам си решава от къде да икономисва
                            Kawasaki 125KX 1991 -> KTM 520 EXC 2001 -> КТМ 525 SX + SM 2005 -> KTM 200 EXC 2007

                            Коментар


                            • #15
                              От: Чистене на въздушен филтър (ДУНАПРЕНЕН)

                              и съм го разредил
                              С какво си го разредил?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X