Enduro-Cross Country 2007
Незабравимото пътешествие завърши.Спомените от него ще останат за цял живот.
За шест дни прекосихме България от София до с.Лозенец на Черноморието.Общо около 1000км оффроуд от тях под 10% асфалт.През шестте дни на пътешествието бройката на участниците се променяше между 40 и 50 човека,главно с ATV,от които две дами.Преминахме през планините Витоша,Плана,Рила,Родопите,Сакар и Странджа.
Групирахме са на малки групи от по 5-6 човека,екипирани и подготвени за тежкото изпитание.На места колоната надминаваше 15км дължина.Ориентирахме се по GPS-без тези машинки пътешествието беше немислимо.
Спахме само по предварително резервирани хотели.Бензиностанциите бяха планирани и маркирани на картата,като най дългия транш бе 130км.Успоредно с нас се движеше кордон от асистенция два буса и лека кола превозващи багажа със закачени платформи за евентуален превоз на повредена техника.
Ден преди старта се събрахме в хотел Еди за последен инструктаж,групиране и качване на специална карта с маршрута на GPS-ите,
Ден първи СОФИЯ - ВЕЛИНГРАД 180км.
Първата група стартира в 09,30ч.От маршрута до Велинград бях изчистил всички рискови елементи с цел да пазим сили и постепенно да влезем в ритъм като за дълга експедиция.Още в началото се разбра,че колкото е по-малка групичката толкова е и по-бърза.Първата сбирка беше на Лукойла в Самоков.
От там вариантите бяха два -през Белово много бърз маршрут за тези,които искаха да се потопят по бързо в минералните басейни на х.Двореца и през х.Заврачица много живописен и осеян с невероятни гледки път.
Повечето разбира се избраха каменистия и по техничен път през Рила,там се караше с водач в голяма група,начело беше “вожда” Еди Пенчев,тъй като най-добре познава местността и само той можеше да укроти жадната за екшън група.Въпреки това във Велинград чисто новичко ATV чакаше собственика си злополучно разбил предшественикът му още в първия етап от приключението.След още една силно изкълчена ръка и тъжно сбогуване с групата и прехода на всички им стана ясно,че трябва да “върнат газта” за да не се лишат от възможността да изживеят тепърва предстоящите предизвикателства.
Изключително релаксиращ завършък на първият ден ни предостави х.Двореца,насладихме се на повечето SPAпроцедури предлагани там.
Ден втори ВЕЛИНГРАД - ДОСПАТ 105км
Тръгнахме заедно за да не настане хаос в града.Полицията предварително отцепи движението по нашия маршрут.От там се отправихме по върволица от улеи посока я.Батак.Минахме през Цигов Чар.От там по ски пистата на горе прехвърлихме билото и първата ни сбирка бе на я.Голяч Беглиг.Маршрута продължаваше към с.Сърница по път маркиран на картата като моторджийски,но за наш късмет се оказа бърз и лесно преодолим за ATV.
В с.Сърница заредихме и се отправихме на живописна разходка около я.Доспат.След няма и половин час бяхме в х.Тихия Кът,който след нашето пристигане някак си не остана тих.
В Доспат ни се стори,че времето е спряло невероятно спокойствие и тишина царяха наоколо.До късно се любувахме на гледката от огромната тераса на ресторанта на хотела.
Ден трети ДОСПАТ - ПАМПОРОВО 120км
Тук предстояха най-невероятните и незабравими гледки.
Ягодинската пещера,Дяволското гърло,Триград спирах пред няколко километра да снимам убийствено красивите гледки.Преди Пампорово имаше доста бързи и прашни отсечки.В х.Белмонт ни чакаше цяло печено агънце с което направихме и състезание по надяждане с Крейзи Джоб.Пак се отдадохме на SPAрелакс и масажи.
Ден четвърти ПАМПОРОВО - МОМЧИЛГРАД 175км
Широки и бързи джипови пътища,но пък и доста натоварени което беше знак да изострим вниманието си за намалим вероятността от инциденти.
Средната надморска височина бе около 1200м.не съм и предполагал,че в гората може да има кръстовище на всичкото от горе да стане и задръстване и то от жигули естествено десностоящият беше с предимство.Все още беше хладно,тъпърва предстоеше да почнем да се спускаме по източните Родопи и да усетим жарките лъчи на слънцето.Спахме в х.MG комплекс в Момчилград.Някои от групата посетиха Татул и Перперикон.
Ден пети МОМЧИЛГРАД - ТОПОЛОВГРАД 200км
Първи в 04,00ч сутринта стартираха Болярите и аз.Решихме да си спестим жигите и преди обяд да сме в Тополовград.По тъмно минахме малко асфалт и точно като излезнахме оффроуд се развидели.Карахме по течението на р.Арда минахме покрай я.Ивайловград,отбихме се и на Глухите камъни,пресякохме р.Марица и накрая малко от трасето на миналогодишното състезание пристигнахме в х.Империал.
Митко “Шопа” беше спретнал перфектна организация печено агне,заек по специална рецепта.Разхладихме се в басейна и решихме следващият последен етап всички да стартираме по тъмно и жегите да ни хванат чак в гористите местности на природен парк Странджа.
Ден шести ТОПОЛОВГРАД - ЛОЗЕНЕЦ 210км
Бързо преминахме откритите ливади до с.Звездец където заредихме и се гмурнахме в красотите на Странджа.Тук има още използваеми и в перфектен вид римски пътища със специално подредени камъни по здрави и от някои Софийски улици.Покрай р.Велека си припомнихме че по силно от природата няма,водата беше влачила стотици дървета,изкоренявала срутвала на места е минавала над нивото на пътя по който се движехме.Още един път дозаредихме на с.Граматиково.
Видях доста лисици,зайци,костенурки,гигантски мухи и останах очарован от джунглата свършваща малко преди с.Лозенец
Последната отсечка преди финала видях морето инстинктивно “заварих” газта до долу,силно се развълнувах от гледката пред мен.
Настанихме с в х.СънсетБийч.
Предстояха ни още три дни заедно на морето.
Семействата ни чакаха в хотела.
Автовоза,който дойде да прибера моторите докара няколко джета…
За мен беше удоволствие да прекарам времето си със всички взели участие във пътешествието.До нови срещи…
Първата жена прекосила България на АТВ
Коментар