Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Колко са опасни АТВтата? Ситуации. Как да се предпазим от падане и контузии

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Колко са опасни АТВтата? Ситуации. Как да се предпазим от падане и контузии

    Тази година тръгна на зле.Контузия след контузия...
    И по-зле става вече има два смъртни случая а сезона не е почнал.
    Какво става???

    Миналата година от нашия клуб имахме над 40 травми
    - 2 спукани далака,20-30 ребра,3-4 ключици,4-5 изварени рамена,много скъсани сухожилия, 1 с проблен в слуха след падане, 3 на косъм от смърта с тежки вътрешни кръвоизливи
    Това е равносметката за 2008г. само на ЕдиМоторс

    Ако не "върнем" газта какво следва?

    АТВтата колкото носят кеф толкова и Мъка.
    100% АТВтата са най-опасния спорт от всички оффроуд дисциплини.


    Призовавам всички,особенно новите собственици на мощни АТВ
    1. Никога да не карат без екипировка
    2. Никога да не карат сами или в групи без опитен водач,най-добре по предварително планиран маршрут известен и на други
    3. Най-важното е да се кара с акъл според възможностите,техниката на каране на АТВ може да се каже че е усвоена чак след 5-6000км(без травма)
    4. Да носят в себе си GPS и GSM
    5. Най-големите сакатлъци стават от нас до кафето по къси гащи
    6. Никога да не се кара след тежка диско нощ, недоспал
    7. При падане с АТВто,ако не скочиш от него то почва да те мачка и да те троши.


    В тази тема всеки може да сподели как действа в опасни ситуации. Как да се предпазва от падане и контузии.
    Последно редактирано от Краси Грудев; 21-03-09, 22:51.

  • #2
    До: Колко са опасни АТВтата???

    Дали да не се опитаме да съберем някаква статистика на контузиите за миналата година,и причините водещи до тях.

    При нас. Както знаете, се случи немислимото,може би по късно ще разберем и причините.

    -Имаме още сериозно натрушен крак, поради удар на мотор в дърво,следствие на изваждане на гумата от мущука на газта.

    -Скъсани коленни връзки -1,комоцио-1,и 5-10 по тежки падания но без последваща мед.намеса.


    ЕКИПА НЕ ВИНАГИ СПАСЯВА ЖИВОТ ! ...
    [CENTER][SIGPIC][/SIGPIC][/CENTER]
    [CENTER][COLOR=darkorange]Мото клуб "Екстрийм Райдърс" Търговище[/COLOR][/CENTER]

    Коментар


    • #3
      До: Колко са опасни АТВтата???

      Първоначално публикуван от douglas Преглед на мнение
      Дали да не се опитаме да съберем някаква статистика на контузиите за миналата година,и причините водещи до тях.
      Така може да сме полезни какво не трябва да се прави или какво трябва да се прави за да не падаме

      При нас повечето от паданията са при закачка на превъзбудени АТВисти.Единия превъзбуден задава всичката газ и другия се увлича по него ама още няма толкова опит например и падането му е в кърпа вързано
      Още нещо много важно:
      При падане с АТВто,ако не скочиш от него то почва да те мачка и да те троши.
      За това аз като усетя че губя контрол гледам да скоча и да избягам далеч от АТВто
      Последно редактирано от Краси Грудев; 10-10-09, 23:01.

      Коментар


      • #4
        До: Колко са опасни АТВтата???

        Аз лично когато карам, гледам да не си отвличам вниманието по никакъв начин, дори и да се замисля за нещо, връщам газта и си напомням на ум че е най-важно да съм съсредоточен. Ако търсите път, оглеждате се за някой или пък се гледате гпс-а най-добре спрете ако не можете намалете драстично скоростта. НЕ ПОДЦЕНЯВАЙТЕ ПСИХИЧЕСКАТА УМОРА. Тази умора може да ви докара много повече неприятности от физическата. Малко хора си дават сметка че мозъка им също се нуждае от почивка. За разлика от тялото/1-2дни/ мозъка се нуждае от повече време за да се възстанови/4-5/, винаги си давайте няколко дни почивка след 2-3 дни каране. Този тип умора се натрупва незабелязано и може да доведе до проблеми в концентрацията и правилната преценка./последните две изречения см перефразил от обосновани научни текстове/

        Коментар


        • #5
          До: Колко са опасни АТВтата???

          Първоначално публикуван от Краси Грудев Преглед на мнение

          Сертих се още нещо много важно:
          При падане с АТВто,ако не скочиш от него то почва да те мачка и да те троши.
          За това аз като усетя че губя контрол гледам да скоча и да избягам далеч от АТВто
          Не само че е важно но и задължително, присъствал съм на опити до последно да се запази машината и това води до още по големи поразии за водачите. Железото се оправя или купува Майната му, ако позволява ситуацията рипайте.
          Съвеста ми е чиста, просто защото не я използвам.

          Коментар


          • #6
            До: Колко са опасни АТВтата???

            Въпреки че на повечето няма да им хареса това което ще напиша, аз ще изкажа мнение. По моя преценка в последно време се навъдиха доста състезатели. Те обаче намериха неподходящо място за доказване - Гората. Накупиха се и доста мощни и нови машини, които са подценявани от водачите. Никой не си дава сметка, че там където се завираме ако недай си боже се случи нещо, немогат да ни изкарат освен пеша с носене.
            По моя преценка гората е за разходка. Има достатъчно кръгове и състезания. Местата за доказване, на които е подсигурена медицинска помощ.
            Искренно се надявам черната серия да спре до тук.
            Колеги , желая на всички безавариен сезон.

            Коментар


            • #7
              До: Колко са опасни АТВтата???

              Първоначално публикуван от Жоро Витлиемоф Преглед на мнение
              Въпреки че на повечето няма да им хареса това което ще напиша, аз ще изкажа мнение. По моя преценка в последно време се навъдиха доста състезатели. Те обаче намериха неподходящо място за доказване - Гората. Накупиха се и доста мощни и нови машини, които са подценявани от водачите. Никой не си дава сметка, че там където се завираме ако недай си боже се случи нещо, немогат да ни изкарат освен пеша с носене.
              По моя преценка гората е за разходка. Има достатъчно кръгове и състезания. Местата за доказване, на които е подсигурена медицинска помощ.
              Искренно се надявам черната серия да спре до тук.
              Колеги , желая на всички безавариен сезон.
              Значи всеки си има мнение по въпроса и не може да се хареса на всички ама аз друго не разбрах.
              -Че гората е неподходяща за каране
              -Да се кара само по съзтезания където има медицинска помощ, че то именно на едно такова щеше да си замине един приятел.
              А иначе къде е границата между разходка и разходка, има си риск ама и всички си имаме глави на раменете и е по-хубаво да не си надценяваме възможностите и всеки да кара така че да се чуства сигурен над тази мярка е вече неразумно.
              Съвеста ми е чиста, просто защото не я използвам.

              Коментар


              • #8
                До: Колко са опасни АТВтата???

                Първоначално публикуван от Tpunep Преглед на мнение
                Значи всеки си има мнение по въпроса и не може да се хареса на всички ама аз друго не разбрах.
                -Че гората е неподходяща за каране
                -Да се кара само по съзтезания където има медицинска помощ, че то именно на едно такова щеше да си замине един приятел.
                А иначе къде е границата между разходка и разходка, има си риск ама и всички си имаме глави на раменете и е по-хубаво да не си надценяваме възможностите и всеки да кара така че да се чуства сигурен над тази мярка е вече неразумно.
                Гората е неподходяща за доказване на новоизлюпените състезатели, несъбрали смелост да се запишат на състезание. А относно това, че всички имаме глави: Да, но на някой са само средство за поставяне на каските.

                Коментар


                • #9
                  До: Колко са опасни АТВтата???

                  Първоначално публикуван от Жоро Витлиемоф Преглед на мнение
                  Гората е неподходяща за доказване на новоизлюпените състезатели, несъбрали смелост да се запишат на състезание. А относно това, че всички имаме глави: Да, но на някой са само средство за поставяне на каските.
                  +1 Toва за каските ми хареса
                  Но за другото малко не съм съгласен това дали ходиш по съзтезания или не не е определящо на какво ниво си.
                  Съвеста ми е чиста, просто защото не я използвам.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Колко са опасни АТВтата???

                    Всеки един спорт е опасен !!! Няма спорт без опасност за травми. През послената година и доста скиори или пишман футболисти изпочупиха крайници ...
                    Проблема е че С АТВ трябва да се спазва изключителна самодициплина и повишено внимание за да се намали риска от травми и още по-тежки последици. Опасността иде, че найстина в повечето случай местата са отдалечени от цивилизацията и бързото указване на помощ е проблем.

                    АТВ-тата са сравнително скоро навлезнали и няма кой знае колко информация кое как се прави безопасно. Аз също нещата ги уча в движение или на принципа пипаш париш се ... и после не пипаш , което определно не е най-добрият вариант. Струва ми се доста добре ако може хората който карат от няколко години и имат много километри зад гърба си да анализират и опишат опасните ситуаций и как трябва да се реагира на тях. Да не говорим, че в много случай те са водачи на групи и налагат темпото в тях ... с което носят отговорността за начинаещите.

                    Мисля, че още едно от изключително важните правила го пише на самото АТВ - ако мястото откъде искате да преминете ви се струва твърде опасно за вашите възможности, то вероятно това е така, намерете заобиколен път или изчакайте за помощ.

                    Също така забелязвам, че най-трагичните инциденти не са с новоизлюпени, а хора който вече са си повярвали и натискат здраво газта... Същото като по пътищата в България - ежедневно знаете колко народ загива.

                    Така че темата е добре дошла ... Надявам се да няма безмислени спорове (както се започна), а да бъде полезно четиво за начинаещи и повярвали си ...
                    Последно редактирано от kmeta; 21-03-09, 21:03.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Колко са опасни АТВтата???

                      Във връзка с тази тема едно питене? Понеже съм на вълна, демпфер, няма ли да ми се отрази по лекото приемане на неравностите и вибрации и от там да ме направи по сигурен и самоуверен, по принцип съм внимателен но понякога се увличам макар и за кратко.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Колко са опасни АТВтата???

                        Дали са се питали същото и когато са изобретявали амортисьорите. Ако искаш да не се чувстваш прекалено самоуверен, можеш да си докараш малко вибрации, като ги изпуснеш
                        Надявам се, че разбра отговора.
                        К. Кулев

                        Коментар


                        • #13
                          До: Колко са опасни АТВтата???

                          Хм, и аз се питам в този смисъл, дали не бъркаме, че пускаме "Рали" клас при АТВ-тата ?!!!
                          Всеки иска да дава газ, но с висока скорост стават най-големите сакатлъци ! Колкото по-спънато трасе, толкова по-малко сериозно ударени !
                          Машината се ремонтира, но човешкото тяло май по-малко ...
                          Ендурото и сексът не са шега работа !
                          -------------
                          Животът се измерва с броят на издишванията !

                          http://sixdayscrazyjob.com
                          http://crazy-job.com

                          Коментар


                          • #14
                            До: Колко са опасни АТВтата???

                            Първоначално публикуван от Жоро Хаджиев Преглед на мнение
                            Хм, и аз се питам в този смисъл, дали не бъркаме, че пускаме "Рали" клас при АТВ-тата ?!!!
                            Всеки иска да дава газ, но с висока скорост стават най-големите сакатлъци ! Колкото по-спънато трасе, толкова по-малко сериозно ударени !
                            Машината се ремонтира, но човешкото тяло май по-малко ...
                            To който си е решил да се самоубива се ще намери къде да се метне.

                            С АТВто с висока скорост ако излетиш далеч от машината с екипировка не е толкова гадно,колкото в един улей например където няма къде да избягаш и атвто те намачка.

                            Абе като те "хапе" се си е опасно

                            Коментар


                            • #15
                              До: Колко са опасни АТВтата?Опасни ситуации.Как да се предпазим от контузии

                              Много е опасно когато излезеш от пътя и караш във висока трева(при изпреварване например)
                              Може да нацелиш камък,скала,колче за разделяне на парцели,дупка,пън,канал...

                              Ако все пак това се наножи,
                              се изправяш прав и даваш тялото на зад,за да олекотиш предницата.И ако попаднеш на някаква изненада дирекно скачаш по далеч от АТВто.Като паднеш гледаш краката да са ти по посока на машината,че ако те застигне да я посрешнеш с тях.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X