Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Битка при завоя на Черна (9-ти май 1917 година)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Битка при завоя на Черна (9-ти май 1917 година)

    От Уикипедия

    1917 г.


    През май 1917 г. съглашенците правят втори опит да пробият българския фронт в района на завоя на Черна. Тези опити са част от пролетната офанзива на войските на Антантата по целия фронт в Македония. Настъплението на Антантата в завоя на Черна започва след краха на английските атаки през април-май същата година. В тази голяма атака участват френски, италиански и руски войски. Това са 54-ти френски колониален полк и 3-ти руски полк. Сутринта на 9 май 1917 г. под прикритието на ураганен огън съглашенските войски провеждат три последователни атаки. Първата атака започва сутринта по целия участък на завоя, но е отблъсната с артилерийски огън и българска контраатака. Към обяд е проведена втора масова атака, която се провежда на широк фронт от 16 км. Атакуващите съглашенски войски нахлуват в първата отбранителна позиция. Българи и германци се вдигат в контраатака и успяват да отхвърлят противника и да възстановят отбраната си. Вечерта на 9 май 1917 г. съглашенските войски провеждат нова атака, която отново е отблъсната с артилерийски огън. Загубите на атакуващите съглашенски войски са огромни. Пленени са двама техни офицери и 200 войници.[1]

    Загубите на френско-италианските и руските войски в завоя на Черна в боевете на 9 май 1917 г. са 5425 души.[2] Българските загуби в този район са само 1605 офицери и войници.[3]

    Сръбски части на Черна

    На 11 май 1917 г. настъплението на съглашенците в завоя отново е възобновено. Атаката им е отбита с артилерийски огън, а на някои места и с ръкопашни схватки. Следобяд на този ден има повторна атака на противника, която пак е отблъсната, но само с огъня на българските и германските артилерийски батареи.

    Последният опит за пробив на отбраната в завоя е предприет на 17 май 1917 г. Предшестван е от 4-дневна мощна артилерийска подготовка. Сутринта на този ден френски части атакуват германските позиции, но са отбити. При втората си атака французите влизат в окопите и чак след час и половина ожесточен ръкопашен бой са отблъснати, като понасят големи загуби.

    С краха на атаката на 17 май 1917 г. завършва с провал цялото съглашенско пролетно настъпление на фронта в Македония. На 21 май 1917 г. настъпателните действия на Антантата по всички участъци на фронта в Македония е преустановена.

    Паметник по повод 100 години от битката на завоя на Черна в Брод.

    В хода на пролетните боеве в завоя на Черна героично загива и големият български офицер Борис Дрангов – роден в Скопие, тогава командир на 9-и пехотен Пловдивски полк. На 26 май 1917 г. при артилерийски обстрел на противника той е тежко ранен и умира от раните си.
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 10-05-21, 20:09.
    Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

  • #2
    Май не ти се получи?

    ПС. Единия плюс ти е от мен. За фактологията, не за замисъла. Хубаво е да се напомня, че трети март и девети май имат собствено значение за историята на КМБ.
    Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

    Коментар


    • #3
      Получи се, но някой модератор със странни разбирания за важността на 9-ти май за България реши да го да промени. Заглавието беше добро, но любовта към ...... не прощава. Жалко, че се прави от българи, в български Форум.
      Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

      Коментар


      • #4
        Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
        Получи се, но някой модератор със странни разбирания за важността на 9-ти май за България ...
        Бе, тази година, като чели за пръв път нямаше "С днем Победы-ы-ы-ы !!!" и прочие победобесные проявления ?
        Сигурен признак, както би казал някой здравсил, за западането на форумЪт...
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • BatGeorgeone
          BatGeorgeone коментира
          Редактиране на коментар
          Ми няма го Сибирски, Стефан е в друго измерение, нормално си се получава

      • #5
        Чарли, оправи(премахни) този линк от третия ред в първия ти пост "1917 г.Редактиране"
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #6
          Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
          Получи се, но някой модератор със странни разбирания за важността на 9-ти май за България реши да го да промени. Заглавието беше добро, но любовта към ...... не прощава. Жалко, че се прави от българи, в български Форум.
          Гадна работа, комунистите са навсякъде. Боширов и Петров тем паче - дебнат зад ъгъла.

          ПС. Напомни ми догодина да ти честитя 16 март.
          Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

          Коментар


          • NovemberCharlie
            NovemberCharlie коментира
            Редактиране на коментар
            Що пък аз да ти напомням? Ти не помниш ли? п.п. Дреме ми за комунистите, но родоотстъпниците са ми проблем.

        • #7

          #6.1
          NovemberCharlie коментира
          Вчера, 23:59

          Що пък аз да ти напомням? Ти не помниш ли?
          ​​​​​
          Ми не. Жалките напъни на наследниците на латишките стрелци да се правят на първи на село есесевци са ми през уя. На теб ( видимо) ти импонират.

          Бе, не ти се получи, признай си го. Тъжно но факт.
          ​​​​
          Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

          Коментар


          • #8
            Непознаването на историята не повод за гордост, а за повече усърдие в изучаването й.
            Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

            Коментар


            • Kirilpm
              Kirilpm коментира
              Редактиране на коментар
              Опит да блеснеш с copy-paste от Уикипедия и заглавие ШОК БОНБА УЖАС също не е повод за гордост.По-добре се пробвай в някой от безбройните новинарски сайтове, там по-може да ти върже.
              Последно редактирано от Kirilpm; 12-05-21, 20:47.

          • #9
            Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
            Непознаването на историята не повод за гордост, а за повече усърдие в изучаването й.
            Факт, имам го тоя грях и не се гордея с него. Гледам да наваксвам.

            От друга страна, и без да е оправдание, конюнктурното четене на историята също не е повод за гордост.
            Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

            Коментар


            • #10
              Баси, да не повярва човек как повод за национална гордост може да предизвика първосигнални реакции. Браво, младежи, дерзайте.
              Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

              Коментар


              • #11
                Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
                Баси, да не повярва човек как повод за национална гордост може да предизвика първосигнални реакции. Браво, младежи, дерзайте.
                Чарли, мно'у мА кефиш, все пак ти ми беше един от първите сблъсъци с тоз форум. Но не всеки го кефи историята. Човек си има интереси, кръгове около тези интереси и всеки мозък работи по раличен начин. Смея да твърдя, че притежавам почти енциклопедични познания в някои области, но не и историята. Хубавото днес е, че има Жужъл, но и там съм си изработил алгоритъм и всяко нещо, вместо да го приема на юнашко дУверие, аз го проверявам по няколко пъти.
                С ръка на сърце казвам - Историчката ни беше страхотна защото не ни търсеше, а ни оставяше да играем карти в стола (до обяд, когато спирахме за да обядва зам-директора). Колкото до останалите сфери, ако искаш може да се препитаме, но всеки си има особености( иначе народа го е казал - всеки е бъшка луд) Освен историята, например нИ мА кефи да ремонтирам коли. Ако ми я сложиш в хола на масата, ще разпарчетосам, наглася и събера всичко, но като е на 4 гуми, ме хваща неописуем секлет. Въпреки че и на гумите много неща съм си правил, просто секлетясвам.
                Та тук таме посписвам, въпреки, че нищо досега не е дори близо до професионалната ми сфера. Колкото до спора, предимно мъжки екземпляри сме У форумО, съответно биологията си казва своето, тряЯ да сА докажем.

                Дълго сА получи май, не се заяждам, просто Лафройга ми дойде таман.
                Queen o’ the Hebrides’ golden tears, Distillation o’ two hundred years
                Skal, Prost, Salud, Kampei, Cheers, Slainte-mhath! Laphroaig!

                Коментар


                • NovemberCharlie
                  NovemberCharlie коментира
                  Редактиране на коментар
                  На моята възраст нямам особено много какво да доказвам. Не виждам смисъл. Има неща, в които съм добър професионално. Има и неща които знам,
                  защото по принцип съм любознателен (преди много, много години, още в 4ти клас бях изчел всички учебници за 5 и 6 клас от любопитство). Същото така съм научил, че знанието е необхватно и не можеш да да го придобиеш изцяло дори по определена тема. За себе си съм избрал едно верою - не е нужно да съм по-добър от някой друг, достатъчно е да съм по-добър от себе си. За съжаление, в този форум, може би по причината отбелязана от теб, царят липса на емоционална и социална интелигентност, както и недостиг на така популярното напоследък критично мислене. Ползват се елементарни логически заблуди. За невярна, изкривена или направо измислена информация се използва изразът "Факт е, че...", Войстващата брутална, човеконенавистна и българомразеща русофилия убива всякаква възможност на нормален разговор. За това много нормални, умни и знаещи хора си тръгнаха от форума. Хора като Гоблин-а, например.

                • NovemberCharlie
                  NovemberCharlie коментира
                  Редактиране на коментар
                  П.п. Историята не ме кефи чак толкова много. Но да ми се обяснява от хора, които са виждали Балтика само на карта, какви са местните особености, при положение, че живея от години тук и общувам с всякакви хора - от работници, през музиканти и университетски ректори и преподаватели до бизнесмени, създали 'еднорози,' и министри, ми идва малко в повече.

                • artefekt
                  artefekt коментира
                  Редактиране на коментар
                  Гоблина си бил тръгнал заради русофилите.....меко казано съм изненадан

              • #12
                Всъщност, ще помоля модераторът, който така ентусиазирано и светкавично промени заглавието на темата да изтрие и всичко, което не е свързано с нея, а именно всички мнения освен първото.
                Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                Коментар


                • mdim
                  mdim коментира
                  Редактиране на коментар
                  Не знам кой е Гоблина, но все пак форума има някакво разнообразие. Както веднъж някой каза (май Кольо беше в блусарската тема)) щом е пусната тук, темата вече не е твоя а на форума, но щом си казал, да се трие.
                  "Факт е,че" модераторите са малко по-чевръсти по някога, докато друг път не им стига времето, но да не забравяме, че красотата е в разнообразието, но всеки трябва да чете и разсъждава със собствената си закачалка за шапки, относно това, което е прочел. Мисля си, все пак, че когато има някакво говорене по темата, което изразява някакво мнение на съфорумниците, а не е насочено към заяждане или безмислени обиди, все някой, някой ден ще бъде облагодетелстван по някакъв начин, като разцъка необятния интернет и попълни познанията си, разбирайки колко необразовани галфони (визирам себе си и windwarior-a ако не се разсърди, като не влагам нищо обидно в думата).

                  Това всичко, което успях да изпиша, никак не важи за темите за асоциациите и наздравиците, които все още се опитвам да осмисля.
                  Последно редактирано от mdim; 13-05-21, 00:50. Причина: кат' пийне човек и словореда му е странен. Едни неща ги повтаря по 2-3 пъти а други си мисли,че ги е написал ама...

                • BatGeorgeone
                  BatGeorgeone коментира
                  Редактиране на коментар
                  Аз пък бих се изкефил супер много на сбирка от типа на ИББ или вечерите на деятелите от форума на еб*не.нет, супер добре се получаваше тумба интелекти да ги полееш с алкохол в неутрална среда и толерантен персонал ) и след 10-15 години ми се сгрява сърцето като си спомня )

                  В такива среди и високопромилни състояния зубрачите като Чарли се отпускат, мъдреците като мдим стават малко по-търпеливи защото на срамежливците им се отваря дар слово и те така се постига баланс и симбиоза и почти никога няма караници за сметката и боища, и човек освен понякога оповръщан винаги се прибира супер обогатен от знания по теми, за които дори и Уикипедия не се е замисляла )

                  Ей такива неща липсват напоследък у форума, за това преобладава напрежението и искрите, но и Се Ла Ви както казват шопите.

              • #13
                Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
                Получи се,...
                Ще се брои само, ако стане ежегодно. Иначе ще си е глас в пустиня.

                Между другото наскоро гледах едно от предаванията на историябг, та се оказа(за първи път чувам за това), че с влизането ни в ПСВ, руснаците леко са ни се обидили и през 1916г. пишат меморандум за след военното развитие на балканите и в него се предвижда разделянето на България на три части: северозападна за Румъния, югозападна за Сърбия, а източна за Русия да си я ползват за плацдарм към проливите. Та може да се кажи, че не само тази дата, ами всяка в която нашите предци са забива ли пирон в ковчега на ЦР си е добре за нас, и заслужава да се отбелязва.

                П.С. Е, има и ирония де, че следствието по-късно излиза през носа както на нас така и на голяма част от света, ама какво да се прави...
                Последно редактирано от cross4funbg; 13-05-21, 14:39.
                Life is good... on a dirt bike!

                Коментар


                • #14
                  Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
                  Баси, да не повярва човек как повод за национална гордост може да предизвика първосигнални реакции. Браво, младежи, дерзайте.
                  Еми да, както вече отбелязах “факт е, че..." тънко замислената (очевидно, според теб) провокация не ти се получи. Разбирам, че си разочарован от факта на факта, ама - приеми го мъжки. Смешните плачове към модераторите да изтрият от темата всички мнения дето не са успоредни на Априлската линия на Партията хич не ти правят чест, в светлината на самопрокламираното от теб ойропейско лустро на което са те научили в Прибалтика

                  ПС. Понеже очевидно не те оценяваме подобаващо, винаги можеш да си избереш друга дата на която да се гордееш нацОнално, дал съм ти предложение по нагоре в темата.

                  mdim - аз нямам абсолютно никакъв проблем да призная че съм галфон в дадена област. Човек се учи докато е жив. На преклонна 45-годишна възраст записах магистратура (че си я плащам и от джоба), точно защото осъзнах че започвам да издишам професионално.
                  Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                  Коментар


                  • Kirilpm
                    Kirilpm коментира
                    Редактиране на коментар
                    Ветробореца си е съвсем прав и явно трябва да си мълчи само защото ти е неудобен.Ако повода за темата е битката от 1917 заглавието би следвало да бъде точно такова.Друг е въпроса, че си решил да си attention whore и се цупиш като не ти мине номера.Много е хубаво да има свобода на словото, ама само за мненията които ти харесват

                  • NovemberCharlie
                    NovemberCharlie коментира
                    Редактиране на коментар
                    Кирчо, не те ли срам да пишеш глупости и в тая тема? Поне малко почит имай. Пиши си там диаграмите за съветските кошници, ама уважение към българските герои показвай поне понякога.

                  • Kirilpm
                    Kirilpm коментира
                    Редактиране на коментар
                    Тя темата, както и всички останали твои теми се състоят от 90/100 глупости.С разликата, че тук си се опитал да направиш сензация на гърба на българските герои, дето уж много ги уважаваш.Е не ти мина евтиния(да не употребявам друга дума) номер и първо почна да ревеш ОТ модераторска намеса.После явно не намери очакваната подкрепа и възхищение, което заслужава твоето героично дело, все пак копирането на статия отнема време и усилия.Тогава започна да ревеш ЗА модераторска намеса.

                • #15
                  @NC - продължавам да не разбирам къде те стяга чепика, собствено. Изпляска един копи-пейст от Вики (без даже да си направиш труда да махнеш линковете към анотациите) със според теб много дълбокохитрумно, завоалирано манипулативно намерение, с доста очевидна цел. Не ти се получи. Вместо да го приемеш философски, ти тръгна да търсиш обяснения от модераторите. Че и мен да ме квалифицираш така и онака. Което на мен ми е през хуя, щот съм си простак, ама бях останал с впечатлението че си малко (всъщност - доста) над това ниво на форумна култура на общуването. Е, бил съм в грешка.

                  Та къде ти е драмата - няма да ти платят за троленето ли?
                  Последно редактирано от windwarrior; 15-05-21, 13:13.
                  Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                  Коментар


                  • NovemberCharlie
                    NovemberCharlie коментира
                    Редактиране на коментар
                    Виждам, че не разбираш. Ще направя опит да ти обясня. Твоя работа от там на сетне. Темата нямаше за цел провокация, нито дори заглавието й. Ако имах такава цел, щях да сложа друг текст. Примерно за Деня на Европа. Целта на темата беше само една-едиствена - да привлече внимание върху факта, че на 9-май имаме какво да почетем от собствената си история. Нещо, което ни обединява и, според мен, е по-важно за нас като българи и от Деня на Европа, и от 8- май, денят на капитулацията на фашистка Германия. Нищо друго. Но модераторът, както за съжаление и ти, видяхте погром срещу свещения за русофилите День победь. И за това се смени заглавието и се изля помията. Жалко, но много показателно. Показателно, че русофилията по същество е българоненавистна. Пък ти, щом те влече, ме наричай трол.

                    Колкото до модерацията, не търся обяснение. То е очевидно, в духа на казаното по-горе.

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X