Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Das Haus - нашата къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Тази седмица свършената работа беше по-малко.
    Поизчистих северната част на къщата, но ще трябва да влизам и при съседите да режа храсти, които опират фасадата.
    Идната седмица идва помощ за гледане на синът ни и плана е да изкъртя мазилката вътре на около 70см до метър от пода там където е почнла да се рони.

    Имам въпрос за японските трактори.
    Има ли приставки за косене за тях и дали до към 3500-4000€ ще мога да къпя подобна машина.

    Обмислям покупка на малък японски трактор втора употреба вместо трактор косачка (нова)
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20240614_171618.jpg
Прегледи:1043
Размер:1.31 МБ
ID:6967473image widget
    Прикачени файлове
    Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
    Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
    Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

    Коментар


    • sek.1
      sek.1 коментира
      Редактиране на коментар
      На петела каква му е функцията ? Имам бая рецепти . С ориз и гъби с картофи .
      Последно редактирано от sek.1; 04-07-24, 10:43.

  • #32
    Честита ти къща!
    Имам и тракторче под ръка, имам и доста дворове за косене, за 3-4к€ според мен не може да си купиш такова. Само косачката би била около 1000-1200€
    Отделно маневреността.
    Аз кося около два декара люцерна и още толкова поляна и "тротоари" с китайска мотофреза и двудискова косачка за нея вече трета година без особени ядове и по-двете. И все пак мисля, че тракторната косачка е по-добрият ти вариант.

    Коментар


    • sek.1
      sek.1 коментира
      Редактиране на коментар
      За такива големи площи триколесна БЧС ще му върши идеално работа .

  • #33
    Странно е да питаш за цени , при положение, че само ти живееш там , а ние тук
    Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
    За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

    A1+

    Коментар


    • #34
      Питам за цени, защото в България тези машини са средно с 20-30% по-евтини. Дали ще е от България, Гърция или Нидерландия, все ми е тая, важното е да върши работа. Тракторче с косачка ще трябва, но ще остане за коледен подарък. Идва време за отпуски и реално над месец няма да ни няма.
      За 3 дни отхвърлихне доста работа по двора. Купчината с клони вече напълни езерото (което си е блато).
      Отворих кладенеца, дълбок е 7м , 5.5м са пълни с вода. Утре мисля да меря къщата най-накрая за да почна с проектиране на разни неща и най-вече да търся оферти за покрив.
      Оградата пред къщата трябва да бъде премахната. Тези острите елементи не ми допадат.

      Следващата стъпка ще са няколко вдихнати лехи, които ще изградим с дървени греди , които са останали от някогашен ремонт на покрива. След време ще си иззидам такива от тухли или камък.

      Утре ще е ден за чистене на всички отрязани дървета и клони. Съседите нямат нищи напротив да режем и в неделя, но решихме да си останем в добри отношения и ще им подарим едина спокойна неделя 😀

      Във фасадата на съседската къща се е заселил рояк от пчели. Според тъста ще можем да ги вкараме (или те сами?) в наш кошер. В понеделник ще ходя да купувам кошер. Понеже нищо не знам за пчели , започвам да чета и да гледам клипове в тубата.
      Прикачени файлове
      Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
      Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
      Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

      Коментар


      • BatGeorgeone
        BatGeorgeone коментира
        Редактиране на коментар
        Ако нямаш причини и реални основания да запълваш езерото, не мисля, че е добра идея да заблатяваш повече езерото, а гниещите клони на малко вода ще избият живота в него, но ти си знаеш, ние само споделяме нашите мисли на глас с теб

      • trapper
        trapper коментира
        Редактиране на коментар
        Ето трактори за косене в Практикер, можеш да сравниш цените: https://praktiker.bg/bg/Instrumenti-...ne/c/P13011223 ,
        периодично има отстъпки.

      • sek.1
        sek.1 коментира
        Редактиране на коментар
        Това е истината ! https://www.olx.bg/d/ad/bchs-kosachk...0-ID9bcpg.html

    • #35
      Клоните ги "складираме" временно там. Като приключим с чистенето на дърветата ще взема достатъчно голяма дробилка (wood chipper) под наем за да ги направим на дървен чипс. Езерото вече започна да съхне, след като му спрях притока на вода.
      Реалистични цели за тази година от днешна гледна точка:
      Чистене от нежелани дървета и дробене на чипс.
      Запълване на блатото със земя (с багер)
      Копаене на трасета и полагане на тръби за поливане
      Засаждане на плодовите дървета (късна есен)
      Изкъртване на мазилката в цялата къща (половин стая вече е изкъртена на около 60см за по-малко от час).
      Всичко друго ще е бонус.

      Прикачени файлове
      Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
      Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
      Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

      Коментар


      • #36
        Първоначално публикуван от Faca Преглед на мнение
        Клоните ги "складираме" временно там. Като приключим с чистенето на дърветата ще взема достатъчно голяма дробилка (wood chipper) под наем за да ги направим на дървен чипс. Езерото вече започна да съхне, след като му спрях притока на вода.
        Реалистични цели за тази година от днешна гледна точка:
        Чистене от нежелани дървета и дробене на чипс.
        Запълване на блатото със земя (с багер)
        Копаене на трасета и полагане на тръби за поливане
        Засаждане на плодовите дървета (късна есен)
        Изкъртване на мазилката в цялата къща (половин стая вече е изкъртена на около 60см за по-малко от час).
        Всичко друго ще е бонус.
        Защо махаш мазилката ?

        Коментар


        • #37
          Първоначално публикуван от Faca Преглед на мнение
          ... Запълване на блатото със земя (с багер) ...
          Ако се откажете да запълните езерото, ще ви подаря тази книга:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Small garden.jpg
Прегледи:797
Размер:245.4 КБ
ID:6967996

          Има много хубави идеи за аранжиране на дворове.

          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

          Коментар


          • #38
            За пчелите в стената - тук в раздела има един подфорум Пчеларство, има си и тема "Как да хвана рояк пчели" - там сме ги разисквали нещата.
            Тракторчето-косачка е за поддържане на ниска трева, коси и мулчира или я събира в кошчето отзад. Маневрено, евентуално може да влачи някакво ремаркенце, валяк ,брана. Не знам с по-височка трева дали ще се справя, но да ти е жив и здрав чичо Ернст. БЧС-ета разни или тракторна сенокосачка палцева/роторна са за косене на треви за сено... Демек остава на откос отзад дето требе да го правиш нещо. С тях пък може да косиш и висока трева, до коляно или до кръста както и да правиш десетки още дейности, според прикачния инвентар.

            Коментар


            • sek.1
              sek.1 коментира
              Редактиране на коментар
              С БЧС не се притесняваш че си изпуснал момента .

            • jordanov sv
              jordanov sv коментира
              Редактиране на коментар
              Ти и аз - да, колегата едва ли го интересува тая опция.

            • sek.1
              sek.1 коментира
              Редактиране на коментар
              Два сезона навремето съм изкарал с БЧС и имаме такава дизел от 1990 година . И сега си кося с нея двора на село без да ме притесняват дребни храсти и че тревата е подминала човешки ръст . Няма сила в тоя свят която да накара братовчедите да я продадат . Няма да е пресилено да кажа че е незаменима за малко стопанство .
              Последно редактирано от sek.1; 27-06-24, 03:49.

          • #39
            Първоначално публикуван от Венци- малкия Преглед на мнение

            Защо махаш мазилката ?
            Напукана е, отделно в стаите има влага.
            След като изкъртя всичко до тухла ще махнем и дюшамето, да видим какво се крие отдолу. Според съседите къщата има фундамент само под стените т.е. ще се лее бетон навсякъде.
            Преди бетона ще трвбва да спрем влагата по този начин:
            https://www.youtube.com/watch?v=4ubY6s1xWLg

            Другата година ще водя майстори да гледат покривната конструкция с идеята да я сменяме цялата. Вътрешните тавани искам да ги махна и да останем само на изолиран покрив с прозорци за светлина.

            После външна изолация, прозорци, подово на термо помпа и тнт.

            Както вече бях писал, това ще е дългогодишен проект. Един ден ще се живее там с всички удобства.

            В края на лятото багерчето от снимката ще е в двора ми, заедно с достатъчно pe50 тръби за целия двор.
            До мазата в задната част на имота мисля K110 да вкопая , за да си прекарам ток и вода (при нужда).
            Прикачени файлове
            Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
            Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
            Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

            Коментар


            • Пламен Атанасов
              Пламен Атанасов коментира
              Редактиране на коментар
              За влагата ползвай по добре това . https://www.youtube.com/watch?v=n-f_7mk8xP4 . Като ще има и багерче , покрай основата изкопай и направи дренаж и хидроизолация на самия цокъл . Така наистина ще забравиш за проблеми с влага. Да не те плаша , ама това което казваш че трябва да стане на този обект , ако се направи качествено и с хубави материали го виждам едни около 250 х. евра . Времето за изпълнение си го предвидил правилно , няма да стане бързо .

            • trapper
              trapper коментира
              Редактиране на коментар
              За сух приземен етаж е необходима цяла хидроизолация - отстрани и отдолу, което при стара къща е почти невъзможно. Ако е само отстрани, между пода и терена трябва да има въздух и отвори за проветрение.
              Това ми мнение е от личен опит със стара хижа в Балкана. Там отдолу наредихме едри камъни за дренаж, върху тях - мрежа, после изляхме 8-10 см бетон и накрая - теракота. Пролет винаги е влажно.

            • sek.1
              sek.1 коментира
              Редактиране на коментар
              Под душемето е страшно щом е било гредоред . Личен опит . Единствения разумен вариант е душемето навън кофраж ; арматура ; бетон .

          • #40
            Ако минем с 250к€ ще е супер. В района такава къща с толкова голям двор поф 500к€ няма 😀
            Аз никога не съм казвал, че ще ползвам гипскартон.
            Вътрешната мазилка ще се определи, чак като се разбере какво има под пода.
            В Западна Европа керпичната мазилка навлиза на мода. Чета няколко архитектурни списания и от година/две във всеки брой има статия за керпича.
            Стъпка по стъпка.
            Първо двора и къртене в къщата. После подове и накрая покривка конструкция.
            Вчера махнах старата печка в едната спалня. Буквално се разпадна в ръцете ми.
            Облицовката я запазих за евентуален следващ проект.

            Ще ми трябва помпа за кладенеца (електрическа).
            В един магазин ми препоръчаха помпа , която е извън кладенеца, не потапяема.
            Дълбочината му е 7м , 5.5м е водното ниво.
            Прикачени файлове
            Последно редактирано от Faca; 28-06-24, 12:17.
            Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
            Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
            Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

            Коментар


            • Пламен Атанасов
              Пламен Атанасов коментира
              Редактиране на коментар
              По скоро е някъква пясъчно глинена мазилка а не керпич . Много еко , био , дишаща и т.н. поредната измислица на индустрията целяща да задоволява капризите на клиентите . Наскоро къртих подобна правена преди 5/ 6 години . Ако наистина се търси подобен ефект , то целия строеж трябва да се планира с какви материали да се прави . Ако само мазилката е такава , а всичко останало химия и пластмаси , то е безмислено.

            • jordanov sv
              jordanov sv коментира
              Редактиране на коментар
              А, ясно /към Пламен/. Демек система си требе...

            • trapper
              trapper коментира
              Редактиране на коментар
              На 1 час от хижата ми има старо изоставено село на стотици години. Къщите са пръснати в гората. Строени са където е равно и има вода. Долният кат е от големи камъни. Върху тях са стените от два успоредни плета, помежду запълнени с каша от глина и слама. Отвън са измазани с кирпич от глина, разбъркана с постилка от обора на кравите - сено с изпражнения. Накрая стените са варосани. Дори сега състоянието им е невероятно добро.
              Покривите на най-старите къщи са от каменни плочи.
              Преди десетина години пуснах снимки в този форум.

          • #41
            Изчистихме под бора и малка част около оградата преди първата лятна почивка.
            Мазохизъм ли е да лежиш на плажа и да нямаш търпение да развъртиш кирката в двора 🤔
            Откакто работя на бюро съм се превърнал в мекотело и физическия труд определено ми идва добре дошъл.
            В неделя вместо crossfit кумът ни ще идва да работим по имота. Мисля да го впрегна с една коса да коси двора или да вади дънерите на няколко отсечени дървета с кирката 😂

            За пода на стаите е ясно, че ще вадя всичко. После фолио, изолация, (още фолио), арматура и накрая бетон.
            Но първо ще се допитам до колетите ми, които се занимават професионално с подобен вид дейности.

            Преди зимата дядото от селото ще дойде с трактора да обърне двора, за да ни е по-лесно да садим някакви неща другата година.

            Намерих си бензинова дробилка за 500€ , защото купчината с клони вече напълни езерото.

            ​ ​​​​​
            Прикачени файлове
            Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
            Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
            Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

            Коментар


            • #42
              Лятото почти си замина, но ние не спираме да си работим по двора.
              Купих си косачка за тревата, 4 Тактова , самоходна 50см. С нея за около 40 минути кося целия двор.
              Отделно поизчистих "джунглата" зад езерото.
              Посадихме няколко рози, лавандула и две смокини. Съпругата ми си мечтае за розова градина и говорейки със съседите ни казаха, че мястото между езерото и къщата е било розова градина.
              На снимките се вижда, че езерото е пълно с пръчки и клони. На селския събор (организиран от пожарникарите ни) се запознах с шефа на пожарната.
              Оказа се , че той държи последната винарска изба в селото и обработва около 1 хектар грозде.
              Официално се занимава с offline промотиране на винарския регион в долна Австрия.
              Миналата неделя беше организирал "екскурзия" в лозята, разказа ни за историята на селото. След разходката посетихме избата му (на над 200г) накрая опитахме част от вината му придружени с домашен хляб, колбаси и различни сирена.
              За първа година го прави в нашето село но си личеше , че си разбира от работата.
              Това е била 8мата екскурзия тази година при обявени 4 дати. Каза, че интереса е бил огромен и другата година ще продължи.

              За селото: Waltersdorf е било село на крепостните селяни на крепостта Staatz. За пръв път се споменава в документи през 14 век.
              През втората световна война фронта е минал от там. Руснаците са го превзели от север , като в къщата на Доминик (гид-а) ни са разположили командния си пост.
              В двора му е имало оръдие с което са обстрелвали нацистите, които са се били барикадирали в съседното село. В някой от нивите му до ден днешен намират шрапнели от гранати.
              Дядо му е бил 15 годишен, когато са се случили нещата и му е показал, къде в полято руснак е бил разкъсан от снаряд. Там Доминик е изградил малък параклис с кръст отгоре.
              В нашата къща намерихме метална възпоменателна табела от онова време на името на Fritz, която ще предадем за съхранение в бъдещия селски музей.

              Като му казах, че търся дробилка за клони ми предложи да ми докара трактора с голямото ремарке и да ми ги извози. Имал гора в района и ще ги изхвърли там.
              В замяна ще му помогна да му оберем гроздето на 22.9

              За едно беше прав, от лозята на селото ни има най-хубавите залези в целия район.
              Прикачени файлове
              Последно редактирано от Faca; 04-09-24, 15:34.
              Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
              Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
              Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

              Коментар


              • #43
                След огромните дъждове през миналите дни (около 180л/м²) заварихме къщата суха без следи от вода.
                Долната част на двора е наводнен и езерото пълно.
                Преди дъждовете изчистих фасадата от страната на съседите от растенията.
                Решили са , че компоста им трябва да е подпрян на нашата фасада.
                На тавана октрих надпис от 1906г т.е. къщата е на 118г.
                Късна есен с багерчето ще правя отводителен ров в источната част на имота.
                Следва извозване на цялата зеленина от езерото.
                Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                Коментар


                • #44
                  Колега здравей,

                  По спомени не си архитект или строителен инженер, за това ще спомена едно нещо от практиката ми - внимателно с отводняването, осбено опасно е ако се направи изведнъж и се пресушат и основите!

                  Стара къща, издържала 120 години може да се рушне за седмици ако земята под основите рязко и значително си промени обема, сещаш се какво става когато се оводни почвата и когато се изсуши (големи свивания и разширения).

                  Аз не съм нито инженер, нито конструктор но имам няколко примера през живота където къщите ако мине реална проверка ще ги съборят като опасни, но понеже са в родината, нещата там знаеш как са, особено ако са скрити... имам и примери от ЮК но не мога да ги споделя в публичното пространство, като австриец знаеш защо.

                  Мисля, че ти трябва само отвеждане на повърхностните води, ще спра до тук, че ще ме псуват дипломираните колеги
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • #45
                    Бавно но сигурно чистим двора.
                    Проблем си остава голямото количество клони , които складирам за момента в езерото.
                    Почти изчистихме цялата задна част на двора, за жалост една стара круша трябваше да бъде премахната, защото беше започнала да гние и имаше опастност да падне върху новия покрив на съседите.
                    Съседа веднага извади резачката и помогна с премахването.
                    Отрязах и лозите от арките на къщата. Надявахме се на хубаво грозде , но се оказа сорт Отел , който дори не успя да узрее.
                    Този Weekend ще се изхвърлят боклуци, да се изчисти малко гаража.
                    Следва щистене на комина и евентуално палене на старата камина. За целта ще въкна един от съседите , който е пенсиониран коминочистач, да си каже мнението за състоянието на камината и комина.
                    Прикачени файлове
                    Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                    Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                    Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                    Коментар


                    • Juiced
                      Juiced коментира
                      Редактиране на коментар
                      Аз пък съм решил точно с Отел да си довърша асмалъка, другитесортове ги смазват осите, жегата и болестите, на отела нито на листата ,нито на чепката му се отразява. Отделно е много ароматно и става на прилична ракия.

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X