Голяма част от случаите са в столичния кв. "Младост". Има и единични случаи в други столични квартали, като при тях не е установена връзка. Почеркът при случаите в "Младост" обаче е идентичен, обясниха от полицията. Няма връзка между собствениците на автомобилите, няма очевидци на случаите, няма и заподозрени.
От полицията не са категорични и дали подпалвачът е един или става въпрос за организирана група. Остават три основни версии - първата е за пироман, който обикаля столичните квартали. Версията обаче е валидна само за кв. "Младост", но не и за останалите места с палежи. Друга версия е принуда за използване на платени паркинги в района на палежите. Трета версия е конкуренция между засрахователни компании.
Сформирана е специализирана група от разследващи и експерти, която има за цел да разкрие случаите. За момента все още не са готови експертизите, но към момента е ясно, че палежите в "Младост" са станали по един и същи начин и почеркът е един - използвано е леснозапалимо вещество.
През миналата нощ два нови леки автомобила - "Фолксваген" и "Ситроен", бяха запалени. От полицията са убедени, че става въпрос за умишлен акт, но до момента няма задържан. Палежите са в столичния квартал „Хаджи Димитър”. Колите не са на криминално проявени лица. Случаят идва по-малко от 24 часа, след като във вторник през нощта в кв. „Младост”.
Засилено е полицейското присъствие има в кв. „Младост“ в столицата, съобщи за OFFRoad-Bulgaria директорът на СДВР комисар Валери Йорданов. Мерките са предприети не за друго, а за да бъдат установени извършителите на палежите. По думите му до момента е трудно да се направи връзка между инцидентите. Между палежите снощи в кв. „Хаджи Димитър“ и „Младост“ не са установени допирни точки, което да потвърди някоя от версиите на разследващите. Екип от Института по психология към МВР също работи по случаите. Целта е да се установи профилът на извършителя и мотивите за палежите.
Директорът на Института по психология към МВР Неделчо Стойчев потвърди пред OFFRoad-Bulgaria, че се работи по версията за пироман, но до момента няма конкретни доказателства за това и профилът на извършителя все още не е установен. Той е категоричен, че подобни случаи на палеж са прецедент.
Много фактори могат да отключат пироманско увлечение, коментира Стойчев. Отклонението се характеризира с непреодолим стремеж към подпалване на имущество или предмети без видима причина, което е отговор на натрупано вътрешно напрежение. Действията на пироманите често са спонтанни и трудно може да се определи до колко тези хора планират действията си. При някои са налице чести занимания с предмети, свързани с огън - запалки, кибрити. Често тези хора са в еуфорично настроение и изпитват вътрешно задоволство при наблюдаване на пожари.
Психолозите разграничават пироманията от палежите, извършени от психично болни. Това означава, че пироманите не са невменяеми и те носят наказателна отговорност за действията си. Като извършители на различни по тежест престъпления, независимо от мотивацията на деянието, съдебните психиатри ги признават за вменяеми.
От СДВР призоваваха гражданите, които имат информация, свързана с палежите на автомобили, да я съобщят на полицията.