Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Запояване на 3.5 мм стерео жак

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Запояване на 3.5 мм стерео жак

    Здравейте,

    имам едни слушалки тапи на сименс. От доста години и свирят супер. Обачв кабела вече се прекъсна точно на жака. Купих нов жак и се опитвам да го запоя но не става.
    В кабела има 3 жила. Обаче в никаква комбинация не изкарва звук с новия жак. Странното е, че жилата представляват нещо като копринена нишка и медните жички са оплетени от външната ѝ страна.
    Някой има ли идея как да запоя новия стерео жак.

  • #2

    Коментар


    • #3
      Няма да стане така. Проверено е. В новите няма толкова дебели жила, че да могат да се запояват с поялник. Оригинално са на студена спойка.
      Тъй като оригиналните самсунгови слушалки (оригинални) са безумни цифри, се продават ремонтни комплекти, на които само си насаждаш слушалките. Там вече може с поялник.:
      http://www.eachdiy.com/goods-3012.html
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #4
        Нишката, за която говориш аз съм я палил със запалка. Отпускаш си малко повече дължина за да имаш материал, който после да можеш да калайдисваш.

        Коментар


        • #5
          Първоначално публикуван от garnet Преглед на мнение
          В кабела има 3 жила. Обаче в никаква комбинация не изкарва звук с новия жак.
          "N (ен) елемента, имат N! (ен факториел) пермутации", 3!=3х2х1=6, т. е. имаш шест варианта, драсни си ги предварително и почвай подред, най-много на шестия път ще стане.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • KingofROAD
            KingofROAD коментира
            Редактиране на коментар
            Не може ли за по-простичко, една табличка да си направи с комбинациите? Хем за нагледност, хем да отмята тези, които са пробвани?

            п.п. Коригирайте заглавието на темата.

          • davc
            davc коментира
            Редактиране на коментар
            Е, "драсни си ги предварително" означава точно това!

        • #6
          Пробвай с друг вид жак, без спойка, има и такива дето жицата се държи само с винтче.




          Коментар


          • #7
            Абе бъзикате се вие ама автора си е напълно прав!
            Истината е че не може да се запои.Опитвали сме многократно. Въпрос на чест - един път успяхме но спойката беше слаба и не издържа.А нервите по запояването огромни.
            Това просто не е метал. Някаква сплав е...
            Нищо не можеш да направиш.Или ги хвърляш или ако мислиш че са толкова ценни - тогава се подменя целия кабел от говорителя до жакчето.И тогава става номера.
            Ама голяма играчка - а не струват толкова. Наистина искат им 50-60 лв и нагоре по магазините.Но това е търговски трик.Реално струват под 10 кинта а останалите пари са за имидж - плащаш лепенката с марката.Престиж един вид....
            П.П
            Обсъждали сме го този казус многократно защото вносителите също ядат дървото - тъй като примерно от 100 бройки мин една още от кутията прекъсва.И не можеш да ремонтираш - направо хвърляш
            Нарочно е направено от производителя - целта е да се бръкне клиента за нови.Носи няколко месеца- почват да прекъсват - няма рекламация на основание дърпал си кабелите(което също е вярно) и айде купувай нови...

            Коментар


            • #8
              Метал си е. Мед, но много тънка. А над нея има лаково покритие. Плюсовете са, че не се пречупва при многократно сгъване на кабела. Лаковото покритие (не съм сигурен дали е точно лак) е това което пречи да се запояват.

              За запояване - съвсем леко се подава запалката да обгори лака и после се запоява. Медният проводник е толкова тънък, че ако задържиш повече се стапя. Другият вариант е с агресивна киселина. По спомени фосфорна или аспирин вършеха работа.

              Но като цяло си е пипкав ремонт и рядко има задоволителни резултати.

              А за да разбереш кой кабел за какво е - старият жак който си срязал се ползва. От него можеш да откриеш кой кабел за какво е. Или като алтернатива - мериш с мултиметър докато не намериш две вериги с еднакво съпротивление. Това са слушалките. Другите два са за останалото .

              Коментар


              • #9
                Съвсем си е метал. Трябва хубав флюс (който не оставя черно след себе си) и малко търпение. Всеки говорител има същото. Запоява се не като друга жица, защото не я умокря така. При неподходящ флюс например, коприната се напоява с него и отблъсква тинола. Трябва да се набута нишката зорлем в топчето припой и да се остави да изстине.

                Тънкостта е и да намериш качествен жак. Винаги ме е дразнело че няма такива (или не съм попадал), които се кримпват.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #10
                  Няма смисъл това. Вижте какви пари е ремонтния кит.
                  https://www.aliexpress.com/item/4000...archweb201603_
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • sparkybg
                    sparkybg коментира
                    Редактиране на коментар
                    Проблема със запояване откъм слушалките, особено ако са от тип "тапи", стои с още по-страшна сила. В общия случай изобщо не могат да се отворят без да ги строшиш, а вътре жичките и спойките са още по-проблемни отколкото в жак.

                • #11
                  Поялникът на 400 - 450 драдуса, калайдисване на проводниците с някакъв флюс и припой, намамяване на поялника и запояване на "жака".
                  А да, запояването е фасулска работа, но има много тънкости и пинизи...
                  Не чета коментари и не отговарям на такива.

                  И коментаторите...

                  Коментар


                  • #12
                    Да, де, ама урок по запояване не върви онлайн!
                    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                    Коментар


                    • #13
                      Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                      Поялникът на 400 - 450 драдуса, калайдисване на проводниците с някакъв флюс и припой, намамяване на поялника и запояване на "жака".
                      А да, запояването е фасулска работа, но има много тънкости и пинизи...
                      Я бе, не могло. Виж как го правят профитата:
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #14
                        С чужди пръсти и аз мога да хвана поялника по тоя начин...
                        Не чета коментари и не отговарям на такива.

                        И коментаторите...

                        Коментар


                        • #15
                          И аз някога си мислех, че не се запоява. Е напротив - става при това мноого лесно!
                          Как процедирам - оголвам кабела на слушалките, разделям проводниците един от друг и с една запалка за много кратко време обгарям крайчетата на тънките кабелчета. Така въпросният материал (не знам дали е коприна или изкуствен такъв) изгаря и отдолу остава чистата мед. След тази процедура, пускам поялника - потапям обгорените проводници един по един в паста за запояване (ползвам една от Елимекс, полска за няма и 2 лева кутийката) и калайдисвам. После същата операция и на жака. Запоявам внимателно с поялник от комбинираната ми станция духалка/поялник и отново имам музика в ошите

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X