Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Всичко за Olympus и Panasonic (FourThirds/micro43/43/mFT/FT)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Всичко за Olympus и Panasonic (FourThirds/micro43/43/mFT/FT)

    Явно нещо съм пропуснал. Поне откакто следя този сайт (1-2 години) всичко, което е маркирано с FT5 си е вярно...
    LZ2NKM

    Коментар


    • #62
      От: Всичко за Olympus и Panasonic (FourThirds/micro43/43/mFT/FT)

      Ъхъ Вярно е, но ако е 29 дена преди събитието. Ако е 31 - отича. Тоя шегаджия го наблюдавам от прохождането му, няма по-добро олицетворение на всичко което върви на зле в интернет. Печели от кликове и реклама, първо пуска глупостта да разбърка манджата, после пуска извинение и пак цък цък. Тоя фитил дето уж новата ем5ца щяла да е с фазов автофокус - найш' га.

      Източниците му са максимум на ниво журналист, те получават информацията горе-долу точно с такова предварение - около 30 дена, с подпис че няма да разгласяват.

      Проблемът с него е че като пусне някоя глупост и после хората реват защо видиш ли фирмата не я е внедрила - нали я е била "обещала". Изцяло се забравя от къде е тръгнала изначално "информацията".

      Не казвам че няма да стане тая врътка с матрицата де. Това си е логично развитие на технологията когато владееш и без това управлението на матрицата на такова високо ниво. Но определено бих предпочел първо да си оправят бакиите дето ги влачат от Е-1цата от 2003та насам, че почват да дразнят вече.
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #63
        От: Всичко за Olympus и Panasonic (FourThirds/micro43/43/mFT/FT)

        Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
        Но определено бих предпочел първо да си оправят бакиите дето ги влачат от Е-1цата от 2003та насам, че почват да дразнят вече.
        Абе, в моята работа колко нови неща внедряваме без да сме си оправили бакиите на старите. Нямам никакво основание да мисля, че в Олимпус е по друг начин. Мога да си представя развойните им отдели как постоянно са натискани от "бизнеса", разбирай - маркетинг, началници и прочее, които искат да печелят повече и повече. И това инженерите на Олимпус много добре си го знаят, ама нали знаеш - великият ПАЗАР не чака...

        А за "слуховете" - на мен ми е чуден източник, след като не следя толкова изкъсо технологичните новини, но за другите неща - вероятно си прав. "Сигурните слухове" според мен винаги са се пускали от компаниите за да размърдат публиката. Преди време имаше някакви статии за OM-D с FF матрица, което си беше откровена мухоловка за трафик.
        LZ2NKM

        Коментар


        • #64
          От: Всичко за Olympus и Panasonic (FourThirds/micro43/43/mFT/FT)

          Ревю от нас на един микро 4/3 сензор, този път комбиниран с несменяема оптика - Panasonic LX100:

          Коментар


          • #65
            От: Всичко за Olympus и Panasonic (FourThirds/micro43/43/mFT/FT)

            Получих ЛС от Виктор (V69) за съвет за два обектива. Пускам дискусията тук, понеже всъщност 75 никога не съм имал. Може някой да допълни с информация за 75-цата...

            От известно време съм се замислил за някакъв "твърд" обектив, но не мога да реша кой да е. Загледал съм се в 45мм 1,8 и 75 1,8. Разглеждах снимки с 75-ицата и определено ми харесаха, то за това и цената му е такава. 45 пък ме притеснява, че цената му е три пъти по-ниска от 75-цата, а знам, че качеството си има цена. Знам, че си имал и двата и за това реших да те питам точно теб за съвет. Далеч съм от идеята да ставам профи, но пък ми се иска най накрая да мога да направа що годе нормални портрети и фотографии с нефокусиран заден фон, все неща които със сегашните ми обективи не мога да постигна. Снимам сред природата и градска среда, обичам да пътувам, разглеждам и снимам различни градове и архитектурата им. Макар и рядко, но все пак ми се случва да снимам рождени дни или сватби на приятели, но само за мое удоволствие, не съм конкуренция на онези с големите обективи. Нямам представа кой от двата обектива ще ми е по подходящ за тези неща.

            Аз имам само 45/1.8. Обективът е перфектен за парите си - сравнително евтин, компактен с бърз фокус и идеален за снимане на "бокета". Еквивалента на FF е 90 мм, което си разстояние ползвано сериозно за портрети и "отделяне" на обекта от фона, обаче аз с него имам и пейзажи. Доста доволен съм от това обективче, за технически характеристики може да разгледаш огромното количество тестове из нета. Надолу има няколко снимки с него. Колкото до 75мм - това е съвсем друга работа. Много по-скъп, той е от серията "high end" на Олимпус. Специфично място си има в сватбената (и подобни) фотографии - за така модерните снимки в цял ръст с много размазан фон. Не съм привърженик на такава снимки, затова и нямам никакъв интерес към него. Мнението ми е, че ако не снимаш сериозно сватби или подобни неща, няма никакъв смисъл да даваш толкова много пари - 45-цата е напълно достатъчна, и няма да трябва да си продаваш колата за да го купиш. Ти и на сватбите можеш да минеш без него, ама клиентелата може и да иска такива снимки (клише си е), та в повечето случаи ще трябва да го имаш...


            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1040210.jpg
Прегледи:1
Размер:85.9 КБ
ID:5629015

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1040342.jpg
Прегледи:1
Размер:158.2 КБ
ID:5629016

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050903.jpg
Прегледи:1
Размер:104.2 КБ
ID:5629017

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P8120155.jpg
Прегледи:1
Размер:126.7 КБ
ID:5629018

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050353.jpg
Прегледи:1
Размер:97.6 КБ
ID:5629019

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P8120176.jpg
Прегледи:1
Размер:226.0 КБ
ID:5629020
            LZ2NKM

            Коментар


            • #66
              От: Всичко за Olympus и Panasonic (FourThirds/micro43/43/mFT/FT)

              Грозната истина е че с никой обектив (и почти в никой стандарт, освен може би средноформатните) не можеш просто така да "отлепиш" обекта на общо основание по начина по който си го представяме - вдигаш и снимаш. Винаги в играта повече играе фокалната дължина на обектива, разстоянието до обекта и вече блендата. Фокалната дължина е функция на нуждите ти, а разстоянието трябва да си го избереш с крака

              45цата е задължителен обектив. Ако го нямаш - въобще не мисли повече, а отивай да го взимаш. Дори и по-нататък да си вземеш 75ца, 45цата пак ще ти трябва за други неща.

              За портретите - както споменах, "отлепянето" е в огромен процент първо функция на фокалната дължина. При по-къс обектив - необходимо е да отваря повече за да получиш същото "отлепване" на обекта. При 45цата 1.8 е достатъчно широко, и портретчетата си стават кукла. Отделно е практичен и за други неща.

              75цата е с по-различна употреба, и си е друг обектив. Недостатъка му е че винаги, с всеки апарат, първо се поколебава една идея преди да залепи фокус. От там - всичко си е чисто съвършенство. Но там 1.8 вече е дори прекалено много. При 1.8 ако снимаш лице леко извърнато настрани - по-далечното око вече е извън фокус. А примерно ако снимаш две дечица - ако едното е с 10см назад спрямо другото - вече мътнее.

              Отделно фокалната дължина е специфична, това си е къс телеобектив.

              Идеалния заместител на 75цата е слабо познатата Сигма 60мм 2.8 Арт в м43 вариант. Нова струва по-евтино от 45цата, оптически е абсолютно невероятен обектив, а за парите си - смайващо невероятен. На големина е като 45цата или почти. Внимание, 19мм 2.8 и 30мм 2.8 арт се водят същата серия, но нямат много общо като качество. Те са просто добри. 60ката с класи нагоре.

              Алтернатива на 60ката е малко по-скъпия олимпус 60мм 2.8 макро. Там макро способностите оправдават по-високата цена (почти два пъти цената на сигмата). Оптически е добър колкото сигмата.

              Тези и двата са добри алтернативи на 75цата, въпреки че 2.8 е "на ръба на отлепянето" - няма да отлепя сюжета така както 1.8 на 75ца.

              Аз лично след като си взех сигмата (изпадна евтино) около два месеца не се бях сещал за 75цата си, после около месец я търсих, обявих я за "загубена в къщи" (при мен това е екивалент на "загубена"), после след още три месеца случайно я намерих в чекмеджето в офиса и просто я отметнах като намерена. Но така или иначе не съм я пипал от поне шест месеца или някъде там. Сигмата я трампих временно с един за макрото 60мм 2.8 че беше любопитен да я пробва. Вече три месеца ги пробваме - е, и с 60 милиметровката не се сещам за 75цата. Топли ме единствено че знам че я имам ако потрябва.
              Издъних се на Тюринг теста

              Коментар


              • #67
                От: Всичко за Olympus и Panasonic (FourThirds/micro43/43/mFT/FT)

                Малко статистика от моя Lightroom - имам 620 снимки общо с 45-цата през 2013 и само 127 през 2014. Та в моя случай май алтернативата на 45 е 12-40ката. Истината е че нося и малкия почти винаги, но в повечето случаи от мързел снимам на 40/2.8, което се доближава до 45/1.8. Макар в никакъв случай да не е същото - "бокето" е доста по-хубаво на 45-цата.

                Грозната истина е че с никой обектив (и почти в никой стандарт, освен може би средноформатните) не можеш просто така да "отлепиш" обекта на общо основание по начина по който си го представяме - вдигаш и снимаш. Винаги в играта повече играе фокалната дължина на обектива, разстоянието до обекта и вече блендата. Фокалната дължина е функция на нуждите ти, а разстоянието трябва да си го избереш с крака
                Така де, тук не говорим за боке при 12 мм (което си е тегава работа при 4/3). Ясно е, че размазването е повече при по-отворена бленда и по-дълъг обектив. И всъщност този обектив "маже" повече именно заради по-голямото си фокусно разстояние. От друга страна обаче "мачка" повече перспективата, с което също трябва да се внимава. Затова и двата не са съвсем еднакви... За мен 75 мм (150 на FF) е може би гранична зона за портрети. Снимане с по-дълги обективи на хора е ясно видимо в снимката и става плоско, грозно, дистанцирано.

                За 75мм, във Фото Форума има хубаво ревю на Бони Бонев.
                LZ2NKM

                Коментар


                • #68
                  От: Всичко за Olympus и Panasonic (FourThirds/micro43/43/mFT/FT)

                  Според зависи. В 4/3 системата най-добрия портретник си остава 150мм ф2. И сплескването на перспективата не е проблем. Просто е едни други пари, а сега край 40-150 2.8 стана малко трудно да избереш в кой от двата да ги вкараш.
                  Издъних се на Тюринг теста

                  Коментар


                  • #69
                    От: Всичко за Olympus и Panasonic (FourThirds/micro43/43/mFT/FT)

                    Тоя PRO-то е голяма тухла. Пък и парите му големи... Аз в момента работя по ибея за евтините 40-150, че ми писта с моя, който е за 4/3, да фокусирам по 1-2 сек. Не мисля, че ми трябва по-добро. Със 150 мм портрети не ми се снимат.
                    LZ2NKM

                    Коментар


                    • #70
                      От: Всичко за Olympus и Panasonic (FourThirds/micro43/43/mFT/FT)

                      Да ти дам да го пробваш 45-200те дето ти споменах, тъкмо ще кажеш що за стока е.
                      Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

                      Коментар


                      • #71
                        От: Всичко за Olympus и Panasonic (FourThirds/micro43/43/mFT/FT)

                        Първоначално публикуван от drago varvar Преглед на мнение
                        Да ти дам да го пробваш 45-200те дето ти споменах, тъкмо ще кажеш що за стока е.
                        Благодаря, Драго, ама вчера успях на напазарувам 40-150 в микро вариант от Германия. 45-200 май е идентична работа, така че не знам дали има смисъл от тестове.
                        LZ2NKM

                        Коментар


                        • #72
                          От: Всичко за Olympus и Panasonic (FourThirds/micro43/43/mFT/FT)

                          Какви ги сътворих за няколко дни, чак се изненадвам от себеси: чакам да пристигне Panasonic Lumix G Vario HD 14-140mm, снимам за сега с Lumix 20 mm f 1.7 и незнам какво да го правя panasonic lumix 45-200. Пуснал бях всичко на пазара ,че много ми хареса Nikon D5300 ама нещо май не съм много сигурен вече дали да го правя. Panasonic G5 си ми харесва страшно мнго, а и сега с тези обективи направо нямам думи. Дали да гоня Никона или да си седна на задника, как мислите?
                          Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

                          Коментар


                          • #73
                            От: Всичко за Olympus и Panasonic (FourThirds/micro43/43/mFT/FT)

                            Седни си на задника. 20-ката е страхотен обектив, 45-200 също е хубав зуум. 14-140 - не знам, аз съм скептичен за тия "туристически" обективи. Не знам чий ще го дириш с никона. Имаш пари за харчене за нова техника ли?
                            LZ2NKM

                            Коментар


                            • #74
                              От: Всичко за Olympus и Panasonic (FourThirds/micro43/43/mFT/FT)

                              Туристическия обектив си е страхотен като за туристически.
                              Издъних се на Тюринг теста

                              Коментар


                              • #75
                                От: Всичко за Olympus и Panasonic (FourThirds/micro43/43/mFT/FT)

                                http://translate.google.bg/translate...es&prev=search

                                Чакам ги...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X