Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тресе ми кардана

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Тресе ми кардана

    Може ли да ползвам темата?

    И аз имам проблем с кардан. Решено - карданът друса. Дава се на баланс. Има промяна на местата на балансьорите. Да, де, ама друсането се увеличи.

    Та, как да разберем (направим) точния баланс?
    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

  • #2
    От: Рено-Савием офроуд кемпер, второ действие

    Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
    Може ли да ползвам темата?

    И аз имам проблем с кардан. Решено - карданът друса. Дава се на баланс. Има промяна на местата на балансьорите. Да, де, ама друсането се увеличи.

    Та, как да разберем (направим) точния баланс?
    Аааа, трябваше да питаш в раздела Лада. Там половината така си карат.

    Звучи като някой знайко да го е изнизал от шлиците за по-лесно при монтажа, без да го бележи и после да го е нанизал не по същия начин.

    Или просто карданът е с разбити подвижни части (карета, шлици) и тия от баланса не са забелязали. Да се провери за луфтове и запъване ама при различни работни положения на подвижните части.

    аааа или лагерите откъм дифа и/или откъм трансмисията са компрометирани. Ясно е какво да се проверява.

    Коментар


    • #3
      От: Рено-Савием офроуд кемпер, второ действие

      Аз сам не мога да го направя и разчитам на сервизните. Та те проверили всичко и всичко било в ред. Предложиха да сложат стар кардан, който също бил много добре и не друсал. Хубаво, ама сложен на друга кола и работещ при други условия не виждам никаква гаранция. Най-добре ще бъде наистина да не друса, ама ще има по-голямо друсане - това на джобовете ми.
      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

      Коментар


      • #4
        От: Тресе ми кардана

        Ето ти нова тема. Вероятно ще се включи и някой знайко. Аз горните неща ги написах като препатил.

        Не е зле и да напишеш за каква кола говориш - те някои си имат специфични мурафети. Сигурно е за гранда де ама е хубаво да се уточнява.

        Коментар


        • #5
          От: Тресе ми кардана

          Неприятното е, че става дума за Ланчата. Друсането не е много, но ме ядосва. Илия Царски предложи пробата с друг кардан, но се страхувам, че ако е успешна, няма да мога да го платя. (кардана е доста сложен) Оттам и проблем със сваляне, качване, пак сваляне...
          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

          Коментар


          • #6
            От: Тресе ми кардана

            Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
            Неприятното е, че става дума за Ланчата. Друсането не е много, но ме ядосва. Илия Царски предложи пробата с друг кардан, но се страхувам, че ако е успешна, няма да мога да го платя. (кардана е доста сложен) Оттам и проблем със сваляне, качване, пак сваляне...
            И аз имах подобни ядове с вибрация на кардана и последващо балансиране на няколко различни места с незадоволителни за мен резултати.Бях пред дилема да карам с вибрация или нов кардан, случайно попаднах на този метод https://www.mazdabg.com/ftp-uploads/..._BALANCING.htm на балансиране на кардана на място и след един два опита на канала в къщи резултата е повече от добър.Вече навъртях 25 000 км с четири скоби за водни съединения на кардана на Тойотата и забравих за досадните вибраций.
            Последно редактирано от Николай Колев; 29-04-18, 20:07.
            Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
            Място и хора към които да принадлежи ...

            Коментар


            • #7
              От: Тресе ми кардана

              Знам за този метод, но ми се видя несериозен и трудоемък.
              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

              Коментар


              • #8
                От: Тресе ми кардана

                Изглежда несериозен найстина но работи.Трудоемък ..... е не е като да дадеш пари за нов кардан.Отнема половин час на двама души.Колата се качва на канал или подемник кой каквото има под ръка. Свалят се задните гуми за да се намали въртящата се маса.Правят се няколко пробни развъртания за да се уточни диапазона на вибрацията.После се поставят две скоби за В.С. както е показано на схемата като машинките на скобите се слагат на линията на противотежеста и се започва с пробите.след всяка проба се разтварят скобите с по 5 градуса в ляво и дясно и пак проба и така.Следи се намалява ли или се увеличава вибрацията.При мене се наложи да поставя по две скоби и в предния и в задния край на кардана.
                Последно редактирано от Николай Колев; 29-04-18, 20:29.
                Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
                Място и хора към които да принадлежи ...

                Коментар


                • #9
                  От: Тресе ми кардана

                  Неприятното е, че шумът с вдигната задница няма нищо общо с вибрациите на пътя и този метод не може да се ползва. Иначе, вдигане, местене, сваляне, проби, става действително много. Интересен е един въпрос: При сваляне на кардана трябва да се внимава за положението на шлиците. Защо? Не ми се вярва заводът производител да прави някаква форма динамичен баланс.
                  Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                  Коментар


                  • #10
                    От: Тресе ми кардана

                    Щом нямат общо симптомите при вдигната кола, вибрациите може да са от гумите. Иначе, да, динамичен баланс се прави в завода. Някои кардани си имат белег за да не могат да се объркат, а останалите нормални кардани, могат да се объркат само на 180 градуса(вилките трябва да са в една равнина), и това не винаги им влияе на баланса (но понякога, да). Дефазираните, не са с вилки в една равнина и най-често си имат заводски белези. Но те се срещат сравнително рядко.
                    Последно редактирано от cecoa1; 29-04-18, 22:02.
                    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                    Коментар


                    • #11
                      От: Тресе ми кардана

                      Интересно ми е как се прави динамичен баланс дори в завода.
                      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                      Коментар


                      • #12
                        От: Тресе ми кардана

                        Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                        Интересно ми е как се прави динамичен баланс дори в завода.
                        На машина. Както се прави и извън завода. Просто е пригодена за серийно производство. И не само кардана се балансира в завода, а и други въртящи се детайли. Например от много отдавна се балансира колянов вал в комплект с маховик. Или си мислиш, че като е от завода, и гумите на колелата не се балансират?! Или не го признаваш за динамичен баланса, ако детайлът не е монтиран на автомобила?!
                        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                        Коментар


                        • #13
                          От: Тресе ми кардана

                          Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                          Неприятното е, че шумът с вдигната задница няма нищо общо с вибрациите на пътя
                          Това намеква че проблемът ти може да не е в кардана. Има смисъл да се прегледа окачването на диференциала, особено ако вибрацията зависи от подаване/отнемане на газ. Ако при подаване на тяга целият диф се вирва нагоре - ще имаш вибрации защото нарушаваш успоредността на фланците.

                          Вибрацията от гуми трудно може да се сбърка с вибрация от кардан - честотите са доста различни.

                          И да, кардан се балансира в завода динамично и финишира с две тежести на различни места по дължината си.

                          Защо зависи от нанизването на шлиците - първо за да се озоват под правилен ъгъл (най-често нула) вилките. Ако не - ще имаш вибрации даже и да е балансиран в това положение. А поради това че оста на шлицовото съединение леко се разминава с оста на въртене, двете части на кардана не са съвсем успоредни и той се балансира с тази предпоставка. Теоретично балансът се разваля даже и при свиване и разпъване на шлица. Но малко.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Тресе ми кардана

                            Всичко е проверено. Срещу доста пари, разбира са! Последни съмнения - деференциал: -Абе намерихме ти един, ама 900 лева. Царски упорства за кардан, но...Не смея да ходя по такива експерименти, защото малко ми прилича на действия на врачки.
                            Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                            Коментар


                            • #15
                              От: Тресе ми кардана

                              И какво може да му е на диференциала? Луфт на пиньона наблюдава ли се?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X