Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • мозък
    отговори
    От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

    Първоначално публикуван от loid Преглед на мнение
    Следващата рецепта е само за хора, които обичат да експериментират.

    Преобразователи за ръжда, телени четки, шкурка и какво ли не съм опитвал, но процеса си остава много трудоемък... Ето какво измислих последните дни и резултата се оказа впечатляващ! Идеята е да се използва солна киселина, която разяжда ръждата и я превръща в разтворим железен трихлорид, който просто се измива. Лошото е, че освен жележните окиси и хидроокиси, солната киселина разяжда и желязото, което е съвсем нежелателно.
    Решението открих в един стар учебник по химична технология - трябва да се използва т.н. "инхибитор на киселинната корозия". Това са вещества, които пречат на киселината да реагира с метала, но не влияят на разтварянето на окисите. Такова вещество е например уротропина. Купува се в аптеките или в магазини за реактиви. Не е отровно - използва се за лекарство, както и за консервант в колбасите. Гори обаче не по-лошо от спирт, така че го дръжте далеч от огън...

    Малко се отдалечих от темата...

    Вълшебната смес се прави от солна киселина, вода и уротропин. Количеството на уротропина не е критично - примерно 10..20 грама на литър разтвор е добре. Количеството на водата зависи от това колко бързо искаме да действа разтвора. Колкото повече вода, толкова по-бавно дайства.

    Как се прилага разтвора:

    Метод1: Просто потапяме ръждивото желязо в разтвора и чакаме. Ръждата пада и се разтваря, а разтвора става жълто-кафяв. В този случай може да се работи с по-разредени разтвори, защото можем да почакаме: примерно 2 части вода на 1 част киселина.

    Метод2: Ако желязото е голямо, а ръждата не много дебела - хващаме четка и намазваме повърхността с разтвора - тънките слоеве ръжда просто се измива под четката, за останалото ще трябва да почакаме 20..30 минути. В този случай е добре да се работи с по-концентриран разтвор.

    Метод3: Ако предмета е голям, а ръждата дебела, тънкият слой разтвор не може да разтвори цялото количество ръжда. В такива случаи аз правя следното - намазвам предмета с четка и след това, върху мократа повържност нареждам слой от 2..3 салфетки или тоалетна хартия. След това обилно намокрям салфетките с разтвор и оставям да действа до разтваряне на ръждата. Ако е концентриран разтвора, 20..30 минути са достатъчни.

    Последваща обработка: След почистването на ръждата, измивам предмета обилно със студена вода и след това го напръсквам със концентриран разтвор на сода бикарбонат. Содата неутрализира киселината попаднала в разни процепи и пори по предмета и забавя ново ръждясване. Ако предмета не може да се измие обилно (примерно заради габаритите), тогава направо може да се намаже/напръска с разтвор на сода, докато спре да се пени и след това леко да се изплакне със студена вода и да се подсуши.

    След тази обработка, предмета трябва да се предпази от корозия възможно по-бързо. Примерно да се грундира (и боядиса), или да се намаже с машинно масло, грес или др.под.

    Техника на безопасност:

    1. Винаги сипвайте КИСЕЛИНАТА ВЪВ ВОДА, а не вода в киселината.

    2. Работете с ръкавици, предпазни очила и стари дрехи! Солната киселина не е отровна, но когато е концентрирана е разяждаща.

    3. Както казах, солната киселина не е отровна и затова може да се изхвърля в канала, добре разредена с вода. А ако я неутрализирате със сода бикарбонат - продуктите са готварска сол и вода.

    3. Работете на проветриво място или най-добре на открито - от солната киселина се отделя хлороводород, който дразни дихателните пътища.

    4. При попадане на киселина на кожата ви - промийте мястото с много вода, разтвор на сода бикарбонат и накрая със сапун. При попадане в очите - продължително промиване с вода на чешмата и веднага на лекар за преглед.
    Я ти да видиш ,много плагитсво бре.Поне да бяха дали източника .
    http://clubs.dir.bg/showflat.php?Boa...&part=all&vc=1

    Остави коментар:


  • deo
    отговори
    От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

    Специално за промивка на охладителната система се ползва препарат Антикалц. В София го продава Марвин ООД.
    Във форума на Рено има писано в много теми, предполагам с Гугъл ще излязат.

    Преди него съм правил всякакви промивки с временен и незадоволителен резултат, но и задължително Long Life антифриз след това - българските нямат антикорозионни добавки и течността става кафаява пак.

    Остави коментар:


  • boris_m80
    отговори
    От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

    а мога ли вместо mеглио за неутрализатор мога ли да използвам безконтактно

    Остави коментар:


  • dino412
    отговори
    От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

    А най-подходящо е да се кара с пресен и качествен антифриз. Тогава от друго няма да има нужда, защото нито има ръжда, нито отлагания.
    Ставаме двама на едно и също мнение.
    Карах известно време камиона с вода и като налях първия антифриз след няколко дни беше станал от син на кафяв.Три пъти го точих и филтрирах и нищо не става пак потъмнява макър и по-леко.Като го смених се пооправиха нещата.При втората смяна вече не променя цвета.

    Остави коментар:


  • doctorZizi
    отговори
    От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

    да дам и аз скромният си принос в общото дело- след като се запознах с темата и тръгнах по магазини. Два адреса на една и съща фирма в София.
    ул. Акад. Георги Бончев № 20 тлф 029793092 0877432004 р.в.- 10- 17ч понеделник- петък
    ул. Христо Максимов №64 тлф 029733132 0877431993 р.в. 09- 19 ч понеделник- петък
    5 л солна киселина, 1 кг сода бикарбонат и 1 кг уротропин за 16 лв и стотинки. Най- малката разфасофка на уротропина е 1 кг. Солната киселина има и 1 и 10 л. Има и каустик и още какво ли не- звъните, питате, а има и мейл chim_spectar@dir.bg приятно готвене на "вкусни" манджи.

    Остави коментар:


  • Hala
    отговори
    От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

    При италианците няма пет-шест. Не пипат нищо като купят колите щом изтече гаранционната поддръжка. Почти никой не сменя масло или антифриз, само доливат.
    Повярвайте ми, имам роднина там, живее в Карара от 30 години. Хубавото е, че не хвърлят по пътищата гнусотии като нас или западноевропейците.
    Колите ръждясват по-бавно - сегашната ми кола е от Италия, 17-годишна е, и няма никъде ръжда. За разлика от 8-годишен Мерцедес, докаран от Австрия - вече е за пребоядисване, изби му ръжда по вратите, багажника и предния капак.

    Остави коментар:


  • sparkybg
    отговори
    От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

    Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
    За повече от 20 години почти не видях кола втора употреба и най-вече от Италия със сменяни масла и антифризи,просто се чудя как не се чупят(напоследък вече се чупят).А иначе като се вкара един път в пътя,всичко това се спазва точно.Проблема е за първия път,но то май във всичко е така.
    На тераното ми антифриза беше перфектен. Все пак го смених де. Единствено май беше карал с някакви боклуци за гориво и горивния филтър бехз с 2 пръста тиня на дъното.

    Остави коментар:


  • veskov
    отговори
    От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    Лимонтозу също е подходящо за промивки.

    А най-подходящо е да се кара с пресен и качествен антифриз. Тогава от друго няма да има нужда, защото нито има ръжда, нито отлагания.
    За повече от 20 години почти не видях кола втора употреба и най-вече от Италия със сменяни масла и антифризи,просто се чудя как не се чупят(напоследък вече се чупят).А иначе като се вкара един път в пътя,всичко това се спазва точно.Проблема е за първия път,но то май във всичко е така.

    Остави коментар:


  • sparkybg
    отговори
    От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

    Лимонтозу също е подходящо за промивки.

    А най-подходящо е да се кара с пресен и качествен антифриз. Тогава от друго няма да има нужда, защото нито има ръжда, нито отлагания.

    Остави коментар:


  • Hala
    отговори
    От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

    Първоначално публикуван от taran Преглед на мнение
    Каквото и да избереш първо си иска механично премахване на ръждата,доколкото е възможно.Шкурка,телена четка,чак след това каквото остане го третирай с химикали.
    Това е истината. Химията е крайната обработка. И аз исках по мързеливата схема, но е трудно. Дълбоките язви трябва да ги киснеш и пак не излизат лесно.
    Ти си решаваш, но ние сме пробвали и не става само с химия. Сваляш всичко, което може и ти е достъпно за машина, трупче с шкурка, почистваш добре, после разтворът за чистене на ръжда като яко търкаш с четка с твърд и къс косъм - процесът се ускорява много. Неутрализираш добре, може да измиеш и с обезмаслител, примерно "Медикс" или още по-добре "Меглио". Така почистената повърхност ръждясва много бързо, така че веднага след подсушаването - миниум или грунд. Ако калникът е на болтове и няма да се заварява, лично аз бих го дал на прахово боядисване.

    Лодкарят е прав. Избягвай да наливаш каквото и да е в охладителната система на алкална основа, еле пък сода каустик. Алуминиевите детайли стават направо на трътка, все едно си ги гърмял с дребни сачми. Оцетът е подходящ, вярно, че стават по-бавно нещата, но поне няма риск от увреждане. А може да направиш голяма беля, повярвай ми. Да, първоначално ше имаш яко и парно и охлаждане, и всичко, но за сметка на какви щети...

    Остави коментар:


  • lodkar
    отговори
    От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

    В охладителната система няма ръжда, а варовик, който чудесно си реагира с оцета. Тубофло не е ли с натриева основа? Ако е така ще катлизира и увеличи ръждясването без да премахне никаква ръжда. Но пък чудесно и бързо разяжда алуминиеви детайли като водни помпи и глави, примерно.
    Още обяснения за състава и действието на тубофло са много интересни, моля пишете!

    Остави коментар:


  • veskov
    отговори
    От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

    Все още не съм опитвал почти-всички от горните рецепти(поне в пълния им вариант).За отделни детайли и ако имаш време да чакаш много добър ефект от много години получавам чрез накисване в оцет и леко механично отстраняване от време на време-преди много години така почиствахме охл.с-ма.Сега няколко пъти виждам за охл.с-ма със свален термостат и загрял двигател сипват 1 пакетче тубофло(за отпушване на канали),системата е разхерметизирана-капачката на разш.съд или радиатора е отворена-има бурно газоотделяне,парното включено,работи десетина минути и след това се промива няколкократно с вода-да протече бистра.Ефекта винаги беше много кал и какво ли не,а после имаш парно и охл.с-ма като нова.Мисля,че тази концентрация не уврежда нищо-поне от три години до сега на третираните автомобили няма проблем.

    Остави коментар:


  • taran
    отговори
    От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

    Каквото и да избереш първо си иска механично премахване на ръждата,доколкото е възможно.Шкурка,телена четка,чак след това каквото остане го третирай с химикали.

    Остави коментар:


  • jasonsmith
    отговори
    От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

    Здравейте колеги, края на седмицата ми предстои обработка на купето и шасито на Витара-та ми, която има доста добър слой ръжда, както и две дупки отдолу.
    Та питането ми е, какво да ползвам - българският Протекта 3в1 на Оргахим, Вюрт-ският, или да си разбъркам горепосоченият разтвор?

    Остави коментар:


  • dino412
    отговори
    От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

    Втора серия борба с ръжда.
    Забърках същата смес и реших не само да довърша почнатия калник но едновременно да работя и по левия който беше маааалко по-добре от тоя.



    Тъй като бях оставил обработения десен обработен калник на пройзвола на съдбата без защитно покритие се беше получило ето това:

    за три дни не много по-зле от колкото след обработката.
    Процедурата е вече описана мазане с четка търкане пак мазане и търкане само че вече като е по-малко ръждата разтвора не става на "кал" а стои почти прозрачно жълт:



    след около 2часа постигнах това:







    всичко бе подсушено с кърпа и оставено на слънце. Докато още съхне голата повърхност се покри с един едва забележим пласт ръждица който пада при изтриване с ръка което ме накара да третирам всичко с преобразовател на ръжда преди нанасянето на друга защита.




    За сега е това дано на някой е полезно горното писание.

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X