Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    С поялник става, но трябва специален поялник - с тъничка човка, пинсети и тънък тинол.

    А в завода използват "спойка-вълна". Запояват всичко наведнъж.
    Спойката вълна е неприложима при голяма част от корпусите на съвременните компоненти и най-вече ИС. Използват се инфрачервени "пеши" в които се формира подходящ температурен профил - стриктно се следят времената за предварителното подгряване, нарастване на температурата, задържането и на необходимата стойност, както и на охлаждането.

    Ръчното запояване е както Ясен е обяснил - в масовия случай с поялник, при нужда с топъл въздух или със станция за инфрачервено подгряване.
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

      Първоначално публикуван от aig Преглед на мнение
      Гледал съм филмче по Дискавъри или някой от тези канали и беше. Страшно интересно и невероятно. Използваха силата на Лоренц за да накарат припойните топченца да застанат на местата си. А пък робот с човка запояваше златна нишка (по-тънка от косъм) вътре в процесора за компютъра. Гледаш и невярваш на ушите си.........
      BGA може и вкъщи. Разправия е, но не е невъзможно. И с въздух, и с IR станцийка. Неприятното е цената - тръгва от към 1000 долара за китайска. А то е, слагаш елемента, подгряваш отдолу с "котлон", и дозагряваш отгоре с IR.

      Това със златната нишка също е отдавна - откак има интегрални схеми. Обаче само в заводски условия.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

        Мерси колеги значи може да се пробвам с поялник, само че много ще се измъча щото тези неща са супермалки и само под микроскоп им се виждат хубаво спойките и незнам как ще стане ....

        Коментар


        • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

          Поздравления за труда и ентусиазма. Много полезна статия за непросветените,


          Поздрави !!!

          Коментар


          • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

            Щом си смених изходния кондензатор за слушалката на 3110, значи не е невъзможно. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:icon_biggrin.gif
Прегледи:17
Размер:172 Байта
ID:5298576
            Lancia Delta HF Integrale Evolucione

            Коментар


            • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

              Първоначално публикуван от ivotodorov Преглед на мнение
              Мерси колеги значи може да се пробвам с поялник, само че много ще се измъча щото тези неща са супермалки и само под микроскоп им се виждат хубаво спойките и незнам как ще стане ....
              Първо пробвай на нещо повредено или ненужно, за да няма неприятни изненади...

              Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
              Щом си смених изходния кондензатор за слушалката на 3110, значи не е невъзможно. [ATTACH=CONFIG]356225[/ATTACH]
              Е, можеше да споменеш, че си пипал поялник повече от 4 пъти в живота си...
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • От: До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                Благодаря на Ясен за полезното четиво.
                А алуминий се запоява, само дето аз не съм пробвал. Пиша какво съм чел едно време в "Моделист-конструктор".
                Алуминият не се запоява лесно, заради окисният слой, той пречи много, а и не може да се отстрани при нормални условия. Това заради моменталната реакция на алуминия с кислорода. Ай си го надрал, ай се е окислил на момента. И така не става да се запои. Решението е да се отстрани окисната корица без да се допуска контакт с въздуха. Как именно става-с поялника се покрива с колофон частта от алуминия която искаме да калайдисаме. После вземаме с човката на поялника железни стърготини, те действат като абразив, и започваме с кръгообразни движения да обработваме детайла, върху който сме нанесли колофона. Така стружките "остъргват" окисната корица, а колофона пречи на кислорода от въздуха да реагира с алуминия. Ако имаме достатъчно припой върху човката, при тази операция би трябвало да се получи калайдисване на алуминия. По нататък е лесно, по описаният вече от Ясен начин.
                Пак да кажа-не съм пробвал метода, не ми се е налагало, но "Моделист-констуктор" е (май беше) доста добро списание, та имам всички основания да му вярвам.
                А и съм виждал доста запоен алуминий, значи е възможно, само, дето не знаем точно как става.
                Благодаря ти Кольо за съвета. Наложи ми се да запоявам алуминиев съд в който имаше дупка и течеше. Пробвах първо на алуминиева плочка този метод и стана много лесно и бързо. След това на самия съд, и пак стана идеална спойка. Държи като бетон. Така, че метода е пробван вече и става много лесно и бързо. Искам само да добавя, че трябва по-силен поялник от тези големите и припой в който калая да е поне минимум 50 %. Аз използвах пръчка от чист калай.

                Коментар


                • От: До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                  Ай-и ... много готина тема! Браво! Възхитен съм! "Клъвнах" активно, щото, макар да се занимавам със запояване от половин век (е, любителски, де) напоследък си късам на поразия нервите с анджаклами, които изглежда са направени от незапояващи се метали, макар че не би трябвало да са такива. Последният ми отчайващ и неуспешен опит беше запояването на многожилен кабел (уж най-обикновен) към платка на регулатор на мощността. Става въпрос за регулатор, с който да управлявам мощността на електрическа възглавница, поялник или ако се сетя нещо друго ... Обаче съвсем аналогичен проблем съм имал и със запояването на проводници на слушалки към 3 мм жакове ...

                  Коментар


                  • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                    С многожилен кабел (особено ако е на слушалки или друг предназначен за много огъване) можеш да имаш няколко различни проблема.

                    Първият е, че жичките често са лакирани като за бобина. Някои лакове не пречат на запояването, ама други докато не ги махнеш механично, с разтворител или специален флюс, не потръгват нещата. Вторият е, че жичката може да е миниатюрно плетено въже - текстилни нишки с оплетка от медни нишки. Това се прави, за да не страда много от непрестанно огъване. При опит за запояване, текстилните нишки изгарят или се разтапят, с което замърсяват спойката и нищо не става. Такива проводници обикновено на запояване изобщо не подлежат, а вместо това се защипват.

                    Коментар


                    • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                      Ясене, благодаря. Точно така е с тънките кабелчета на слушалките - лак върху много тънките проводници, който доста трудно се отстранява (щото са много и са твърде тънки) и на туй отгоре и текстилна оплетка! Направо лудник! Обаче това "защипване" ме смайва! Как така се защипват!? Имаш 3 мм стерео жак, на който трябва да запоиш трите проводника. Къде и как ще ги защипеш та да държат достатъчно добре, че и да можеш да го включваш и изключваш това сечиво сегиз - тогиз!?
                      А имаш ли някакви предположения защо не можах да калайдисам жиците на силовия кабел. Купих си най-обикновен удължител (с разклонител) за мрежа (220 V), срязах единия проводник, за да монтирам (последователно на товара) регулатора на мощност, но след като упорито мъчих жицата дори със 100 W поялник не хвана и следа от тинола. А няма ни най-малко вид на лакирана (лакирани, де, щото проводникът е многожилен).

                      Коментар


                      • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                        Има и трети вариант: Многожилен алуминиев кабел. Отделните жила са помеднени (неясно защо), но толкова тънко, че при нагряването, покритието се разрушава или стопява, като по-нататък имаш работа с илюмин.
                        Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                        Коментар


                        • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                          Леле, bojitch, ти сериозно ли?! Мигар може да съществува такава лудост в ежедневието - алуминиев многожилен с (много) тънко медно покритие!? Че това не е ли видимо по-скъпо от най-обикновен си меден проводник? Пък аз този кабел, дето тъй и не можах да го калайдисам си го купих, дето се вика, от ширпотреба. Нищо специално, искам да кажа ...

                          Коментар


                          • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                            Алумииниевите жици обикновено са в мощните трансформатори (примерно нисък клас електрожени и в енергетиката). Става по-евтино, по-леко, но и малко по-голямо на размери. Също ги има в силовите кабели с дебелина над 1-2 пръста. Изобщо на места, където мащабът оправдава технологични изгъзици за малки оптимизации на цена или маса. Естествено, нямат запояване с цивилни средства. Кримпват се.

                            Алуминиева тел под 0.5мм не знам дали може да се направи и да не се прекъсне от леко огъване няколко пъти, ама не съм и задълбавал - може и да може. Медно покритие биха поставили, ако се работи при високи честоти, но няма смисъл за звукови, а не знам дали пък нагоре някой би използвал алуминий.

                            Упорито не-запояващи се медни проводници се получават при работа в химически агресивна среда. Примерно кабелите на едно работило зарядно устройство за акумулатори, ако трябва да се оправят спойките на щипките, е мъка. Понякога е мъка заради химическо взаимодействие между проводника и изолацията, такъв проблем има в едновремешните (може и съвременните, не знам) гумирани кабели, медта вътре е черна и тази чернилка не се маха с колофон. Мъката се оправя с по-агресивен (кисел) флюс.

                            Коментар


                            • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Понякога е мъка заради химическо взаимодействие между проводника и изолацията, такъв проблем има в едновремешните (може и съвременните, не знам) гумирани кабели, медта вътре е черна и тази чернилка не се маха с колофон. Мъката се оправя с по-агресивен (кисел) флюс.
                              Или разперване на ветрило и търкане с шкурка 300, докато се изчистят, после калайдисване.
                              Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                              Коментар


                              • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                                Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                                Има и трети вариант: Многожилен алуминиев кабел. Отделните жила са помеднени (неясно защо), но толкова тънко, че при нагряването, покритието се разрушава или стопява, като по-нататък имаш работа с илюмин.
                                Тъкмо щях да се оплача от китайците...
                                Един познат ми носи кабел за тонколони и две жакчета, да му ги запоя.
                                Първи опит за калайдисване - почти добре. Повтарям за да стане по-хубаво, и установих, че съм забравил да запоявам. Пак пробвам с добро - тц. Вадя тежката артилерия - разни киселинни флюсове - тц. Тогава ми светна лампата за помедненият халюминт в кабелите за даване на ток на автомобил, и го тръкнах с ножчето. Под медта, бяла на цвят жица.
                                Добре че съм подготвен за подобни дивотии и извадих най-тежката артилерия - разни припои и флюсове за запояване на алуминий...
                                Скоро пак се разигра друга подобна случка, но в по-съкратен вариант. Отново с кабел за колони, но различен на външен вид. Вече ги разпознавам на тегло. Ако хвърля кабелаа и той не пада на земята, значи е менте...

                                На главите ни се качиха тия китайци!
                                Не чета коментари и не отговарям на такива.

                                И коментаторите...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X