Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

    Технологията с поялника наистина е впечатляваща, но обърнете вниманеие на накрайника - като лъжичка е. С обикновен накрайник не става така добре, пробвал съм го.

    Иначе за растера на чиповете - до 0,4 мм се запоява с поялник без проблем. Пробвано многократно. Тънък накрайник, 30-тина ватов поялник, чаша уиски за плавни движения и краче по краче бавно и полека
    Аз не вярвам в чудеса!
    Разчитам на тях!

    Коментар


    • #92
      До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

      Първоначално публикуван от Иван Горчев Преглед на мнение
      Технологията с поялника наистина е впечатляваща, но обърнете вниманеие на накрайника - като лъжичка е. С обикновен накрайник не става така добре, пробвал съм го.

      Иначе за растера на чиповете - до 0,4 мм се запоява с поялник без проблем. Пробвано многократно. Тънък накрайник, 30-тина ватов поялник, чаша уиски за плавни движения и краче по краче бавно и полека
      Човка се купува. Не е чак такъв проблем.

      Мен обаче ме хващат нервите краче по краче. Затова ги духам.

      После, ако имам някакви съмнения - след като е готова цялата платка, капвам флюс тук-там, и нагрявам цялото до стопяване на припоя. Така и недонаместените дребни чаркове се наместват.

      Изнамерил съм и метод за предварително подгряване до към 80 градуса. Тогава с духането става още по-лесно, щото е съвсем локално и за кратко.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #93
        До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

        За човктие си абсолютно прав, имах в предвид, че според ефекта няма да се получи с каква да е човка.

        И мен ме хващат нервите за крак по крак
        Имахме миналата годинма една тестова серия, 30 имаха проблеми - кофти спойки, къси. Както се очакваше на най-ситните чипове, 218 крака, 0.4мм стъпка. И крак по крак... Пълен чанч. На всичкото отгоре - безоловно запоявани.
        Аз не вярвам в чудеса!
        Разчитам на тях!

        Коментар


        • #94
          До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

          Първоначално публикуван от Иван Горчев Преглед на мнение
          ...На всичкото отгоре - безоловно запоявани.
          Еми на мен пастата ми е такава - калаено-сребърна. Не помня мед дали нямаше, но по-скоро не. Като я купувах просто нямаше друга в Комет.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #95
            До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

            Сега се сещам за нещо, което живо ме интересува. А именно - трябва ми да си набавя някакъв лак, подходящ за заливане на платки. Поради естеството на експлоатацията им, понякога ми се налага да са заляти с лак, за да се гарантира донякъде надеждната им работа в кофри среда - влага, стружки и всякакви такива.

            В момента ползвам някакъв, дето се разрежда с AMB, обаче гадта съхне бавно. Накратко, не трябва да е ацетонов, трябва да е гъст, за да прави приличен по дебелина слой, трябва да съхне бързо (например с втвърдител), и трябва да може платката да подлежи на ремонти после, тоест да се топи при едни 200-250 градуса, например, и трябва да остава що-годе пластичен след съхнене, а не да става на камък, трябва и да е прозрачен. Тоя, дето ползвам в момента отговаря на всичко, освен бързото съхнене. А с печене не става, понеже при висока температура (около 70-80 градуса) ставя рядък, и слоя става тънък. А без печене го чакам по 2-3 дена да изсъхне до състояние да може да се пипа без да лепне.

            Някакви идеи? Мисля си за автомобилен лак, който се слага върху металик, с втвърдител, но нямам идея дали после ще може да се стопи. Мисля си че по-скоро не.


            ПП: Ето една моя ръчно сглобявана платка, с духане и с поялник, където се налага. Събирам я за около 3 часа, барабар с ровенето в куфара с елементи:
            Последно редактирано от sparkybg; 11-09-09, 10:08.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #96
              До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Сега се сещам за нещо, което живо ме интересува. А именно - трябва ми да си набавя някакъв лак, подходящ за ...
              Използувахме преди за руските серии, че се сучваше изделията да отнесат кофа вода понякога, братока по съвет на баща ми го беше домъкнал отнякъде, но трябва да питам какъв беше точно, че не помня. Май някакъв бобинажен, топи се към 130-140 градуса, мирише гадно, но платката подлежи на ремонт. Съхнеше за 10-15 минути до степен да не лепне и за около 2-3 часа до готовност за експлоатация.
              Всъщност, колко дебел слой ти трябва?

              П.П. дали не избиваме в друга тема? "Изолиране и предпазване - как се прави " Че то и там има няколко неща, които биха били полезни за всички, а често се пренебрегват...

              П.П.П. Ъъъ... три часа за такава платка не са ли множко? Или 2 часа и 20 минути е ровенето в куфара че на мен ми се случва често...
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • #97
                До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                Използувахме преди за руските серии, че се сучваше изделията да отнесат кофа вода понякога, братока по съвет на баща ми го беше домъкнал отнякъде, но трябва да питам какъв беше точно, че не помня. Май някакъв бобинажен, топи се към 130-140 градуса, мирише гадно, но платката подлежи на ремонт. Съхнеше за 10-15 минути до степен да не лепне и за около 2-3 часа до готовност за експлоатация.
                Всъщност, колко дебел слой ти трябва?

                П.П. дали не избиваме в друга тема? "Изолиране и предпазване - как се прави " Че то и там има няколко неща, които биха били полезни за всички, а често се пренебрегват...

                П.П.П. Ъъъ... три часа за такава платка не са ли множко? Или 2 часа и 20 минути е ровенето в куфара че на мен ми се случва често...
                Ровенето е 1/2 от времето, естествено.
                А и с духалка работя по-бавно. Дребни са гадовете, тяхната кожа, и ги крепя с пинсета, докато ги духам. Иначе от духането се местят. А по-едрите транзистори, дето използват платката за радиатор, се духат повече.

                Дори бях намислил да си купувам инфрачервена станция, ама много пари.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #98
                  До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                  Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                  Това което е показано на клипчето на Спарки е голям чанч бре. Кап, кап, дух...
                  Един от начините за поене на чипове с растер 1.27 е показан по-долу. Заради демонстрацията, малко се оливат с клепането, но идеята става ясна.


                  ... супер ... ама и "пойващите" елементи са доста разделни ... Не съм сигурен, че ще има успех този начин при друга гъстота, а се налага ... понякога ...
                  [I][SIZE=1]...системен администратор-винаги има начин...:)[/SIZE][/I]

                  Коментар


                  • #99
                    До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                    Първоначално публикуван от Иван Горчев Преглед на мнение
                    Технологията с поялника наистина е впечатляваща, но обърнете вниманеие на накрайника - като лъжичка е. С обикновен накрайник не става така добре, пробвал съм го.
                    Човката е подобна на стандартните, но е скосена само от едната страна. Направена е за такъв вид запояване.
                    Същото става и със стандартна човка, естествено има няколко изисквания. Хубаво е човката да е по-масивна, с добър топлинен контакт с нагревателя, за да не изстине в момента в който се струпа малко повече припой. Другото е - много флюс. Ако за нормална спойка използвате количество Х, за тоя начин трябват поне два пъти Х.
                    Малко снимки:
                    1 и 2 - човка като от клипчето
                    3 и 4 - най-удобната за мен човка за подобни дейности
                    5 - по-нежна, с която пак става
                    6 и 7 - нищо общо с тоя вид запояване, само за плакнене на окото

                    Първоначално публикуван от rpkn Преглед на мнение
                    ... супер ... ама и "пойващите" елементи са доста разделни ... Не съм сигурен, че ще има успех този начин при друга гъстота, а се налага ... понякога ...
                    В клипа е показано запояване и на по-ситен от 1.27 мм. растер.
                    Прикачени файлове
                    Не чета коментари и не отговарям на такива.

                    И коментаторите...

                    Коментар


                    • До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                      За флюс е много удобна тази паста в ламаринени кутии като старата боя за обувки. С вискозитет на свинска мас е. Мажеш мястото на запояване, запояваш и след това забърсваш с парцала . Няма нагар и всичко което не е запоено се пързаля и пада. Много е добра. На всичкото отгоре може да запояваш тия въшки и със 100 ватовия поялник. Самата паста не позволява сливане на краката освен ако не е свръх много калая. Тогава просто изтръскваш човката и повтаряш, Аз я ползвам много успешно и за демонтаж с много калай. Това в много случаи е по удачно от духалката на станцията ако поялника е достатъчно мощен.
                      Прикачени файлове
                      Aкълa e кaтo жeнскoтo нepaзпoлoжeниe. Нe ти ли дoйдe нa вpeмe, нe гo и чaкaй!

                      Коментар


                      • До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                        Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                        ... В клипа е показано запояване и на по-ситен от 1.27 мм. растер.
                        Колегата имаше предвид разстоянието между самите чипове, че може да няма място за такава интервенция. Само че ако са достатъчно нагъстно (а понякога наистина се случва) не знам и с духалката какво ще стане, дали няма да разпои два докато запои един? Или това е поредното ми несериозно предубеждение към "новите техноогии"?
                        О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                        Коментар


                        • До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                          Първоначално публикуван от Myyy Преглед на мнение
                          За флюс е много удобна тази паста в ламаринени кутии като старата боя за обувки. С вискозитет на свинска мас е...
                          Да се има предвид, че в търговската мрежа има повече от един вид флюс на тая фирма. Някои от тях са "кисели" и не е желателно да се използват за електроника тъй като след време се появяват проблеми.
                          Не чета коментари и не отговарям на такива.

                          И коментаторите...

                          Коментар


                          • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                            Хубава тема колеги, но аз имам един въпрос, някои може ли да ми каже по какъв начин точно се лепят тези малките микро елементи по платките на джиесемите.
                            Изобщо на всички по нови електронни изделия компютри телевизори и други. Защото са супермънички и с поялник незнам дали става в заводите как ги лепят точно някои има ли представа и ако може да даде по подробна инаформация.
                            Балагодаря предварително !!!

                            Коментар


                            • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                              С поялник става, но трябва специален поялник - с тъничка човка, пинсети и тънък тинол.

                              А в завода използват "спойка-вълна". Запояват всичко наведнъж.

                              Коментар


                              • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                                Първоначално публикуван от ivotodorov Преглед на мнение
                                Хубава тема колеги, но аз имам един въпрос, някои може ли да ми каже по какъв начин точно се лепят тези малките микро елементи по платките на джиесемите.
                                Изобщо на всички по нови електронни изделия компютри телевизори и други. Защото са супермънички и с поялник незнам дали става в заводите как ги лепят точно някои има ли представа и ако може да даде по подробна инаформация.
                                Балагодаря предварително !!!
                                Гледал съм филмче по Дискавъри или някой от тези канали и беше. Страшно интересно и невероятно. Използваха силата на Лоренц за да накарат припойните топченца да застанат на местата си. А пък робот с човка запояваше златна нишка (по-тънка от косъм) вътре в процесора за компютъра. Гледаш и невярваш на ушите си.........
                                АИГ-Заваряване ООД
                                Производител на заваръчни апарати "DEL"
                                http://www.aigwelding.com
                                0889 522 036

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X