Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Шабароване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Шабароване

    Благодаря spp.
    Книжката "Шаброване и притриване" наистина е изчерпана. Има я в университетската библиотека и вероятно може да се снима там. Има малко информация за двата процеса и в "Наръчник на матричаря" (Михаил Маринов, Цвятко Златаров, издателство Техника 1963 г.)

    Коментар


    • #32
      От: Шабароване

      В Националната библиотека също я има.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #33
        От: Шабароване

        Чета я темата,клипчета гледам...
        Къде е по-добре да е шаброван детайла,вместо шлайфан? Едното си е гладко,другото става като лунен пейзаж. Ако е заради някакви ямки които задържат смазка,шлайфан детайл не може ли да се нарани/със сачми да речем/ за да се получи ефекта?
        Абе нещо не вдявам. Може ли някой да обясни?
        Sent from my Nokia s fenerche

        Коментар


        • #34
          От: Шабароване

          След шлайф е много гладко и детайлите направо залепват,отделно не лягат добре.Когато се напасва една маса на шлайф можеш да я движеш с два пръста,отделно гониш геометрия до стотна.По новите машини са на танкетки и там е само шлайфано.

          Коментар


          • #35
            От: Шабароване

            Абе, то тук има доста хора, дето можем да ти обясним, че това сме учили и работили, ама нека да изчакаме човека, дето само тук не се е вписал - в момента яко чете из Гугъла, за да се образова в насока Аудиоинженерство, че да може да спори с Пенчо, дето се е пенсионирал като такъв. После може да обърне внимание на шаброването, някои аспекти на акушеро-гинекологията, ветеринарната стоматология, ядрената физика, таксацията при дребния полурогат добитък, преброяването на комарите около Дунава, и всички останали теми на съвременното познание.
            Иначе - с удоволствие, но ме е страх да не му секна словоизлиянията на Готлиб в съседната тема.

            Коментар


            • #36
              От: Шабароване

              Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
              ...другото става като лунен пейзаж...
              Лунен пейзаж като.... 3 хилядни на метър. Има едни японски клипчета из нета.

              Не го гледай как изглежда, а гледай микрометъра като го мерят накрая.

              И да, "ямките" и върху шлайфано ги правят нарочно. С особен вид шаброване ("flaking").

              Нещо може дори да е полирано и да изглежда като огледало, и пак да не пасва спрямо това, върху което ляга.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #37
                От: Шабароване

                Най-разпространено практическо приложение на така обработен детайл?
                Много съм далеч от металообработването,но всичко което съм виждал по някакви машини и съм си мислил че
                явно трябва да е перфектно точно,не е изглеждало така,а по-скоро като полирано.
                Sent from my Nokia s fenerche

                Коментар


                • #38
                  От: Шабароване

                  Да се намали триенето,един вид линеен лагер .Щом се е виждало е било по скоро за визия.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Шабароване

                    Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                    Чета я темата,клипчета гледам...
                    Къде е по-добре да е шаброван детайла,вместо шлайфан? Едното си е гладко,другото става като лунен пейзаж. Ако е заради някакви ямки които задържат смазка,шлайфан детайл не може ли да се нарани/със сачми да речем/ за да се получи ефекта?
                    Абе нещо не вдявам. Може ли някой да обясни?
                    Хубаво е да направим едно уточнение. Гладко и равно са различни неща. След шлайф може повърхността да е гладка, но да не е равна. Например, в клиповете които спомена Спарки - за японците шабароващи някакви огромни маси. Шабароването е след шлайф.
                    И аз навремето се чудех за тая работа. Питах човек който е в час с нещата, и той обясни следното - при влизане и излизане на инструмента в детайла който обработва, винаги има разколебаване. Съответно се получавали неравности.
                    Не чета коментари и не отговарям на такива.

                    И коментаторите...

                    Коментар


                    • #40
                      От: Шабароване

                      И едни други японски клипчета има, дето бутат по паралели някакъв корпус с тегло някой и друг тон, с два пръста.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Шабароване

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        И едни други японски клипчета има, дето бутат по паралели някакъв корпус с тегло някой и друг тон, с два пръста.
                        По шабрована повърхност.
                        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                        Коментар


                        • #42
                          От: Шабароване

                          Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                          Чета я темата,клипчета гледам...
                          Къде е по-добре да е шаброван детайла,вместо шлайфан? Едното си е гладко,другото става като лунен пейзаж. Ако е заради някакви ямки които задържат смазка,шлайфан детайл не може ли да се нарани/със сачми да речем/ за да се получи ефекта?
                          Абе нещо не вдявам. Може ли някой да обясни?
                          В началото на темата описах част от проблемите ,които се генерират от шлайфа.
                          Поради тази причина започнах и тази тема с надежда да споделяме опит и знания ,за да може поне собствените ни машини да ги възстановим и поддържаме в добро състояние.
                          Също така да не се налага да откриваме топлата вода защото ,когато е на собствен гръб струва много нерви и средства.
                          Ненапразно споделих и два клипа в youtube.Те показват текущото ниво в щатите. А американците освен, че са богати са и доста практични хора. Няма да вложат пари в нещо, което е ненужно. Вторият клип е на водещият в света производител на измервателна техника Mitutoyo , който също използва тази технология и шаброва детайлите. Японците в никакъв случай не са „по глупави“ от нас за да не знаят ,че могат да ползват шлайф.
                          Сега към въпросът ти - Защо не само шлайф?
                          Има много причини. Ще повторя част от това ,което съм написал в началото, но ще ги изброя пак.
                          1. При шлайфане има две критични точки , които са влизането на камъка в детайла и излизането на камъка от детайла. Това ми казаха хората работили дълги години на шлайф , когато занесох трасажната ми маса за шлайфане. Предупредиха ме ,че ще имам определена неточност в двата края. Това мнение се потвърди от инженера в Благоевград в завода за измервателни инструменти, който ми заяви ,че само със шлайф , няма как да имам точна проверовъчна маса. Трябва задължително тя да се шаброва(но това е друга тема). При шаброването такъв ефект няма.
                          2. При захващане на детайла в металорежещата машина се използва определено усилие. Дали ще е в менгеме с планки ,стеги или както е при шлайфа най- често на магнитна маса . Детайла трябва много добре да се закрепи към работната повърхност на машината. Това усилие деформира детайла(искаме или не искаме е така).След като , освободим детайла то час от тази деформация се запазва. Ако самият детайл има минимално усукване или друга деформация , която ние захващайки го към масата сме преодолели (поради приложеното усилие за закрепване)то тази деформация ще се запази. При шаброването такъв ефект няма. Обработваният Детайла не се подлага на деформация при закрепване, защото не се закрепва.
                          3. При шлайфане повърхностите стават много гладки. Когато това са движещи се части те трябва да се смазват , за да намалят триенето и усилието ,което е нужно да го преодолее. Когато поставиш течност между две гладки повърхности и ги притиснеш се получават (поне за конкретният случай ,който ни интересува) две неща.

                          • Течността се изгонва(изхвърля) от по-голямата част на зоната на притискане и почти не остава там. Остават много малки количества. Това води до липса на смазване. В резултат имаме по-голямо триене и по-бързо износване на двата детайла.
                          • Вторият ефект е по-сериозен. Какво се получава, когато вземем две пластинки от плоскопаралелни краищни мерки и започне да ги движим една спрямо друга ,като преди това сме ги притиснали една към друга? Ако сте правили това ви е ясно, че те се допират с такава голяма точност и ако има и съвсем малко масло по тях( а трябва да има) те се съединяват и е необходимо много голямо усилие да ги разделим. Говоря за усилието насочено паралелно по оста на плоскостта на съединение. Този ефект е нежелан при металорежещата машина ,защото означава да блокира движещите и части. Или в най-добрият случай ,ще изисква големи усиля за придвижването им една спрямо друга. При шаброването такъв ефект няма.Напротив именно при шаброването повърхността е образувана от множество микро ямки ,които освен ,че задържат смазващото вещество те намаляват и общата площ на триене между двата детайла. Това именно свойство се наблюдава при демонстрацията на „левитация“ на детайла над проверовъчната маса. Детайла толкова добре е шаброван, че плоскостите са паралелни една на друга и лежат в една почти идеална повърхнина . Тогава от собственото тегло на детайла притиснатата под него смазка го държи на минимално разстояние от повърхността и се превръща в маслена възглавница.

                          Няма директно триене на детайл в детайл .Детайла лежи на един много тънък филм от смазка. Усилието на преместване е минимално.
                          1. При шлайфането част от зърната на камъка проникват и остават в детайла, който е обработван. Останали там , те продължават да „работят“ и по този начин износват по-бързо триещите се повърхнини. Освен този проблем има и още един. Виждали сме всички как независимо от охлаждането и подаването с което работи машината как се получават искри при работа на камъка върху детайла. Това означава че в определени места(точки) по повърхността на детайла имаме много висока температура . Това води до микро закаляване на детайла в тези точки. Може и да не е голяма площта на тези точки , но реално я има. Така имаме нееднородна структура на повърхността на детайла , която също оказва влияние на износването и триенето. При шаброването такива ефект няма.
                          2. И последно, че стана много дълъг моят отговор.

                          За да измериш една повърхност и да контролираш нейната гладкост ще са ти необходими множество специализирани и скъпи уреди. При шаброването такъв уред е един квадрат с размер 24 х 24 мм. и той е напълно достатъчен да определиш колко равна е повърхността. Достатъчно е да изброиш количеството петната оградени от него .

                          Няма да пиша повече ,защото поста ми стана огромен.
                          Можем да коментираме още много. За това в какво техническо състояние е машината с която се шлайфа? Какъв клас на точност е? Какви вибрации има при работа? Къде ще намериш в България шлайф за паралелите на стругът и колко ще струва? Кой и как ще профилира камъните за профила ти и колко ще струва това и т.н.
                          Надявам се поне в някаква степен да съм обяснил, защо независимо от това че е изключително трудоемка операция е необходима ,ако се търси висока устойчивост на износване и точност.
                          При това обяснение мисля, че няма нужда да коментирам съчмата.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Шабароване

                            Добавям нещо много актуално по темата.
                            Имайте търпение да изгледате до край клипа.
                            Ще научите много неща за шаброването и какво се постига с него.
                            Между другото канала е много добър и можете да видите доста интересни неща на професионално ниво.
                            https://www.youtube.com/watch?v=REeGn4hN1Bg&t=180s

                            Коментар


                            • #44
                              От: Шабароване

                              Първоначално публикуван от spp Преглед на мнение
                              Добавям нещо много актуално по темата.
                              Имайте търпение да изгледате до край клипа.
                              Ще научите много неща за шаброването и какво се постига с него.
                              Между другото канала е много добър и можете да видите доста интересни неща на професионално ниво.
                              https://www.youtube.com/watch?v=REeGn4hN1Bg&t=180s
                              Колега какво стана с шабароването? Има ли някакви резултати?
                              ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

                              Коментар


                              • #45
                                От: Шабароване

                                Здравейте,
                                Не, нямам нищо ново което да покажа.Възстановяването на машините ми е на втори план .Почти цяла година ремонтирам къщата ми .Пускам трифазен ток в работилницата ми и се разправям с монополистите.Нямам време за нищо друго.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X