Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мерителни инструменти и измервания.

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Мерителни инструменти и измервания.

    За толкова изкривени глави сме говорили тук и никой не ги спомена
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kriva-glava.jpg
Прегледи:1
Размер:72.5 КБ
ID:5207945

    Коментар


    • #47
      От: Мерителни инструменти и измервания.

      Това е за косъм - линията. Обаче аз имам само една изрезка петнайсетина сантиметра, и няма с какво да се похваля. Между другото, някога ги режехме, за да правим от тях електроди за лазери на атмосферния азот. Висша технология, в сравнение с правените от бръснарски ножчета, рентгенови плаки, автомобилни бобини и свещи.
      Мда. Това сигурно също трябва да отиде в послеслова на темата. Където и задгробния живот на шублерите.

      Коментар


      • #48
        От: Мерителни инструменти и измервания.

        Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
        Ето още един измервателен инструмент така наречената машинна либела. Не бъркайте инструмента със строителния нивелир...

        Това, ми дава повод да напиша и аз нещо за мерителните инструменти:
        Либела, е самият индикатор, представлява стъклена ампула, геометрично (най-често) - част от тор, напълнена със затоплена течност (в класическият случай - спирт) след изстиване на течността в ампулата се образува мехурче, което е и индикиращият елемент.
        Когато тази ампула/либела, се монтира в строго правилен паралелепипед/мастар (по народному) - имаме терзия (ако и да ви звучи всякак, точно това е наименованието). На горната снимка имаме именно терзия - с точност, удовлетворяваща определени изисквания.
        Нивелир... е един доста по-сложен и комплексен уред. Преди всичко той е оптичен, в конструкцията му е включена и "изначалната" либела и има хоризонтален ъгломерен кръг. Служи за трасиране чрез строго хоризонтална визирна линия, а също така и за измерване на хоризонтални ъгли (в гради).
        Последно редактирано от davc; 11-09-10, 00:44.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #49
          От: Мерителни инструменти и измервания.

          Не, евтините се пълнят със смес от спирт и глицерин, приличните - с компасен лигроин.
          Радиуса на въпросното геврече е 5 ... 20 метра, според търсената точност. Колкото по-плавна е дъгата - толкова по-трудно за успокояване, и толкова по-висока е точността. Най ниската се постига с кръгов нивелир, той е просто едно кръгло копче, завинтено някъде на базова повърхност на станината. Сегмент от сфера с малък радиус. Точността не е висока, но пък някакво нивелиране се постига много бързо. Артилеристите ги обичат. Голямата артилерия - не много.

          Коментар


          • #50
            От: Мерителни инструменти и измервания.

            Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
            Това е за косъм - линията. Обаче аз имам само една изрезка петнайсетина сантиметра, и няма с какво да се похваля. Между другото, някога ги режехме, за да правим от тях електроди за лазери на атмосферния азот. Висша технология, в сравнение с правените от бръснарски ножчета, рентгенови плаки, автомобилни бобини и свещи.
            Мда. Това сигурно също трябва да отиде в послеслова на темата. Където и задгробния живот на шублерите.
            Преди десетина години правихме едни резци от кобалт острието режещата част беше дълга 10мм на 0.2 мм широка и ги докарвахме на точния размер с шлайфане на ръка . Отделно и ъгъла на заточване беше нещо що годе точно та си вадехме на смени очите на техническия микроскоп което ми напомня да го снимам и него щото ми седи завит в офиса ама аз там рядко влизам щото е тихо и спокойно. Та и бръснарски ножчета съм точил на точни размери. Въпросните резци бяха за нещо при производството на екрементални линий но за къкво точно не знам.
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #51
              От: Мерителни инструменти и измервания.

              Ми, то на тоя размер няма и с кво друго ... Цифровите дараци са цифрови, полирмашините са полир, а точността - на ръка.
              Да бе, поне една измервателна лупа да се бях сетил да измъкна да снимам. Като стане светло.

              Коментар


              • #52
                От: Мерителни инструменти и измервания.

                Като стана въпрос за ъгломери , да добавя и един оптически към гамата . За съжаление с моята конвенционална снимачна техника няма как да му "бръкна" в окуляра , но точността на измерване е 5 мин.
                Прикачени файлове
                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                Коментар


                • #53
                  От: Мерителни инструменти и измервания.

                  Работил съм с такъв шублер(с часовник)-според мен е много удобно-голяма и четлива скала.Изисква обаче да се пази повече-заради финната механика.Точносста беше 0,02мм.Имам приятел който е конструктор и ползва точно такъв модел-вероятно има предимства пред моделите с нониуса.
                  Живей така, че ако утре е последния ти ден, да не е необходимо да променяш нещо днес!

                  Коментар


                  • #54
                    От: Мерителни инструменти и измервания.

                    Аз имам такъв митотойо и незнам защо преди време го разглобих за да изчистя стъклото отвътре..... като го отворих стрелката с още нещо отлетя нанякъде и после 3дена я търсих.вземах няколко такива повредени,но интервацията не става.И го ползвам като обикновен,със милиметровата скала на него..

                    Коментар


                    • #55
                      От: Мерителни инструменти и измервания.

                      Най добрия индикаторен шублер който съм имал беше един 300мм производство на ГДР аз работих над 10 години с него а преди мене колко е работил не знам и беше перфектен докато един ден някой си го "позна" и извадих митотойото което пък го купих преди двайсетина години от Германия и то е вече десетина години в обръщение но е определено по зле от ГДРееца. От години обикалям по битака за инструменти в София попадал съм на къкви ли не подобни шублери но от никъде не испада някой нов ГДРейски .
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #56
                        От: Мерителни инструменти и измервания.

                        Както бях обещал като тръгна на работа ще покажа някои от най разпространените приложения на индикаторен часовник на магнитна стойка . Измерване на радиално биене на детайл качен за струговане . Измерване на аксиално биене на детайл . Центроване на менгеме на фреза за успоредност спрямо вертикалната глава . Първите две приложения мисля че не се нуждаят от коментар но третото приложение е малко по специфично. Центроването на менгемето на фрезата се налага защото фиксиращите клинове не осигуряват винаги необходимата успоредност което води до изкривяване на фрезования канал което особено при дълги канали е много и е недопустимо. За целта в менгемето се стяга шлайфана плоча поне с ширината на менгемето магнитната стойка се закрепва за главата сондата на часовника се допира на плочата часовника се нулира и на ръка или на някое от по бързите подавания придвижваме масата по цялата дължина на плочата . За да не въртим на ръка ако фрезата е българска серия ФУ 250 - 320 или новите ФУ 251 - 321 поставяме на таблото втория ел. ключ командващ посоките на въртене на шпиндела в средно положение което е центровъчно работят всички функций без да се върти шпиндела. Същинското центроване става като охлабим леко двата фиксиращи менгемето болта и с почукване го местим в необходимата посока докато постигнем необходимите ни стойности. Постига се и абсолютна успоредност но е доста играчка. Практиката показва че само на клиновете менгемето бяга с повече от милиметър в случая мойто беше избягало с около 0.7мм което е много. Ако може giorgio като има време да смени формата на снимките за по пригледно че тая функция на форума още ми е непозната.

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3162.JPG
Прегледи:1
Размер:110.9 КБ
ID:5208346

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3165.JPG
Прегледи:1
Размер:113.2 КБ
ID:5208347

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3171.JPG
Прегледи:2
Размер:107.0 КБ
ID:5208348

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3173.JPG
Прегледи:1
Размер:150.9 КБ
ID:5208349
                        Последно редактирано от giorgio; 13-09-10, 18:29.
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • #57
                          От: Мерителни инструменти и измервания.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3179.jpg
Прегледи:1
Размер:118.0 КБ
ID:5208833

                          Ето още един прецизен уред. Технически лабораторен микроскоп. Като ми остане време ще му забърша прахоляка и ще направя и някоя снимка как се работи с него таман и аз да си припомня някои неща. Този на практика е чисто нов аз го вадих от съндъците преди повече от 10 години работил е само няколко пъти.
                          Последно редактирано от giorgio; 14-09-10, 19:03.
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • #58
                            От: Мерителни инструменти и измервания.

                            И един не толкова прецизен:

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DebeloMer.jpg
Прегледи:1
Размер:127.3 КБ
ID:5208893

                            Поредната гатанка - как се нарича и за какво се ползва?
                            Подсказка: Този инструмент отдавна не е популярен, но аз го ползвам често.
                            Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                            Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Мерителни инструменти и измервания.

                              Аз също ползвам редовно този инструмент - за любителско дърводелство.
                              Пренася размери. Честно казано, никога не съм знаел как се казва - нещо от рода на шаблон ли, пергел ли, боже би...
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • #60
                                От: Мерителни инструменти и измервания.

                                Много хубава тема!
                                Поздравявам Джорджо за труда и в допълнение на неговите изчерпателни описания
                                ще добавя няколко по-екзотични измерителни уреда.


                                Триточков шублер
                                Използва се за измерване на детайли /най-често режещи инструменти/ с три "опорни точки".
                                Например за измерване на метчици.
                                Ъгъл на едната челюст е 60*

                                Другият е петточков. Приложението му е същото, от името си личи за какво е.
                                Ъгъл на едната челюст 110*

                                Разбира се и двата не могат да измерват от 0 мм., а точността е стандартна 0,05мм.





                                Шублер за заварки. Използва се от отговорни заварчици.






                                Един много полезен тип шублери, шублер-чертилка.
                                Много често хората си ползват и скапват обикновените шублери чертаейки с тях вместо с такъв.
                                Топлата вода е измислена.
                                Работния щифт е сменяем и струва стотинки, а ролката практически няма нужда от смяна.







                                Специализиран шублер за измерване дебелината на спирачни дискове.
                                Обикновено резултатите от такова измерване не се харесват на повечето автомобилисти.





                                Преди години бях щастлив притежател на един уникат.
                                За съжаление беше откраднат преди да ми хрумне да го снимам.

                                Английски шублер от 1933г. с два индикаторни часовника. Един в милиметри и един в инчове.
                                Уникална изработка и в почти ново състояние.
                                Работеше перфектно, но ....уви. Още го сънувам
                                Последно редактирано от rumbata; 17-09-10, 08:39.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X